Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mart ayında 2022 başvuru yaptım, hala bir sonuç yok..?

eşref maden,

bulunduğun yerdeki vakfa başvur. eski başvuru tarihin göz önünde alınarak tekrar başvuru alınıyor.

Ben ayın 14 ünde gittim daha öncede gittim ilkinde sistemde görünmüyor yeni yometodlığı bekliyoruz ediler ve sisteme tel. Kaydetti herhangi bir belge gerekirse biz size haber veririz dediler 14 ündede masanın üstünde duran bir yığın evragi göstererek yeni başvuruları bile sisteme giremiyoruz dedi.

Eşref maden; senin evrakların Ankara'ya gönderilmiş zaten. Bu durumda muhtaçlık kararın da olumlu çıkmıştır ve muhtaçlık kararın da gönderilmiştir. Şu an işlemlerin Ankara'da yapılıyordur.
Dolayısıyla Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünü telle ara sürekli ara bilgilenmeye çalış.
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü iletişim bilgileri:Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | SYGM İletişim

Eğer seni bilgilendirmezlerse bunda da BİMER aracılığıyla bilgi edinmeye çalış.
http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

Başvuru metnine şu şekilde yaz:

"şu tarihte şu il/ilçe şu kuruma (kurum adı yaz Mal müdürlüğü/defterdarlık/ SDYV her neyse senerey başvurduysan) başvurdum. Gerekli işlemlerim yapıldıktan sonra gerekli evraklarım Ankara'ya gönderildi. Evrak takipten surekli bakıyorum. Henüz bir işlem olmamış. Aradan şu kadar zaman geçti. Bu kadar zamanda aylıgın baglanmaması beni magdur etmektedir. O yüzden 2022 aylık bağlama işlemlerimin hızlandırılmasını, gerekli işlemlerin yapılıp 2022 aylığımın baglanmasını ve tarafıma yazılı olarak cevap verilmesini istiyorum."
Başvuru formundaki diğer bilgileri de eksiksiz doldur.

Ayrıca BİMER 150 teli arayarak da bilgi edinme kapsamında başvurabilirsin. telefonda sana yazdıgım metni yazdırırsın memura.
gelişmleri de haberdar et lütfen. BİMER 150'yi aradıgında bu talebini nasıl takip edeceğini de sor. Bu şekilde takip de edersin.
NOT: SDYV'ye yeni başvuru yapma. Aylık baglama işlemlerinde aylık başlangıç tarihin için başvuru formunun kurum kayıtlarına geçtiği tarihi takip eden aybaşı baz alınıyor çünkü.

Peki melek hanım ben nasıl bir yol izlemeliyim gecen sene mart ayında basvyrdum ama ewraklarım ankara gittioradan vakıfa gönderildi şimdi evrak takipte falan hiç gözükmüyor ankarayı arıyorum vakfı ara diyorlar vakfı arıyorum sistem yok diyorlar nerdeyse bir sene olacak

bodrumlu ben sydv ye perşembe günü gittim sistemde görünmüyordu senin gibi biri daha vardı dün yeni sisteme düştü dedi ve sisteme düştükten sonra heyete girip dosya bir ay içinde sonuçlanıyormuş.neyse benim raporun aslını verip vermediğimi sordu bende elden vermedim hastane kendi gönderdi dedim sağolsun oradaki memur aradı taradı dosyayı bulup çıkardı ve baktı.heyette olumlu çıkmış ve ankaraya gitmiş maliye bakanlığının sistemin den bizim sisteme çekiliyor dosyalar senin ki daha sisteme düşmemiş dedi.sisteme geçmesini bkleyecekmişim.arada bir gidip sorarak takip etmek gerekiyor sisteme geçip geçmediğini

bu arada yeni yönetmelik yayınlandı bizi vururmu bilmiyorum 2. geçici maddede il ve ilçe idare kurulları yada sydv tarafından başvuruları alınıp işlemleri devam edenlerin işlemleri yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerince sonuçlandırılır yazıyor. nasıl olacak bilmiyorum.hakkımızda hayırlısı.

yeni yönetmelikten bir gün önce cevap yazarsak böyle işte...

Eşref Maden saolsun yeni yönetmeliğin yayınlandıgını ve ilgili hükmü soylemiş yazmışsın zaten saolasın.

ben cevap yazdıgımda yeni yönetmelik yayınlanmış ve yürürlüğe girmiş değildi.
Evet Eşref Maden, senin dediğin gibi yeni Yönetmelik Geçici Medde 2'ye göre sizin durumunuz eski yönetmelik hukumlerine göre sonuçlandırılacaktır.
Aman bunun takibini iyi yapın. Süreç daha yeni olduğu için vakıflar tarafından yeniden muhtaçlıgınızın degerlendirilmesine izin vermeyin. boyle olursa hemen dayanagınız geçici madde 2 olsun.

her ikiniz de adresinizin baglı oldugu Vakfa gidin ve aylık baglama işlemelrinizi takip edin. Vakıf sistem uzerinden sizin aylık baglanma işlemelrinizi gorebilir çunku.
Bu anlamda sosyal yardımlar genel mudurluguyle yazışmanıza ve diğer birimlere sormanıza gerek yok.
Gelişmelerden lütfen haberdar edin.
tekrar ediyorum sizin muhtaçlık kararınız onceki yönetmeliğe göre degerlendirildi ve olumlu çıktı Ankara'ya gönderildi. İşlemleriniz sonuçlanmak ve aylıgıız baglanmak zorunda.

lakin 1 sene sonra durumunuz Vakıf Mütevelli heyeti tarafından tekrar incelenecek ve bunda muhtaçlık kararınız yeni yönetmelik hukumlerine göre verilecektir.
Muhtaç olmadıgınzı yönunde karar verilirse aylıgınız kesilecektir.

NOT: Geçici madde 2:

"İşlemleri devam eden dosyalar[FONT=Arial]GEÇİCİ MADDE 2 – (1) İl veya ilçe idare kurulları tarafından ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaçlık kararı alınmış olmakla birlikte aylık bağlama işlemleri henüz tamamlanmamış olanlar hakkında alınmış muhtaçlık kararlarının geçerli olarak kabul edilmesinde ve aylıklarının bağlanmasında geçici 1 inci maddeye göre tekrar muhtaçlık tespiti yapılması gerekmez ve bu durumda olanların aylık bağlama işlemleri, 22 nci madde ile yürürlükten kaldırılan Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Bakanlık ve Vakıflar tarafından sonuçlandırılır."[/FONT]

bu yönetmelik baştan aşağı saçmalık zaten.
melek hanım ben perşembe günü gittim sydv ye dosyamı bulup baktılar. onaylanıp gitmiş ama sistemde hala gözükmüyor.maliyenin sisteminden çekiliyormuş sonrada heyete girecek ve sonuçlanacak dedi.şimdi ben yarın tekrar gidip ayrıntılı bir şekilde memurdan bilgi alacam iyi bir memur ilgileniyor da.merak ettiğim sisteme düşünce heyet eski değilde yeni yönetmeliğe göre değerlendirirse ne yapabiliriz. kendimce şöyle düşünüyorum bir dilekçeyle bu durumu daha önceden bildirsek dikkate alınır mı.ben bir yıl sonrasını düşünecek durumda değilim şu an martta istanbula kontrole gitmem gerek ve hastalığımdan dolayı mide fıtığı ameliyatımı burda olmak istemiyorum risk olabilir diye birde kullandığım ilacın bir kutusu 1700 lira raporum da bitiyor burdada çıkaracak doktor yok zaten en az dört doktorun imzaladığı bir rapor.tahlillerimde burda yapılamıyor hastane ile de görüştüm yapamıyorlar. o yüzden doktorun randevu vermesine göre her 6 veya 3 aya bir gitmek durumundayım tek ümidim bu toplu paraydı. insallah yetişir ve sorun çıkmaz.bimere gecen aksam yaz dım zaten sonrasında yönetmeliğin yayınlandığını duydum.

Yok, rahat ol sen. Durumun eski Yönetmeliğe göre sonuçlandırılması gerekecek. mevzuat hukmu bu konuda çok açık. İlgili hukmu yukarıda not'da kopyaladım. vakfa gittiğinde hatırlat onlara. İlgili maddeyi de bir yere yaz götür yanında. Sorun çıkacagını düşünmüyorum çunku Yeni yönetmelik, bu şekilde yapılsın dior. Dışına çıkamazlar bunun. Aksi durumda başları agrır.
Rahat ol yani.

melek hanım bu konularla bu kadar ayrıntılı bir şekilde ilgilendiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.
ben üye olmadan önce engelli sitelerinde araştırma yapıyodum ve üye olmak istedim.Biraz tuhafya hiç isimlere bakmamışım aklımda tek sizin sorulara verdiğiniz cevaplar kalmış ve site site arayarak sizin olduğunuz siteyi buldum.ve üye oldum.İyikide olmuşum.

zaten bende öyle yapcam çıktı alıp gösterecem aksi olursa da mahkemeler çözer diye düşünüyorum.
Birde anayasa mahkemesine baş vursak yürütmeyi durduramaz mıyız. yönetmelik le ilgili.yolunu yordamını pek bilmiyorum ama bir kişi başvuru yapsa gerisi bir d,ilekçe ile müdahil falan olsa ne bilim bişeyler yapıla maz mı.

Yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulması seçeneğinden tutun başka yapabileceğimiz şeyler var mı diye avukat arkadaşla çalışma yapacagız inşallah.
Yönetmelikle ilgili uygulamalara yönelik Genelge'nin de yayınlanmasını bekliorum. ama yayınlanmasa bile bu çalışmayı yapacagız.
Hatta gerekirse başka avukatlarla da çalışmayı düşünüyorum. Bu anlamda tanıdıgım bir dernek var. Oradaki avukatlar vasıtasıyla başka seçenekler de var mı bakmaya çalışacagım.
Çünkü bu şekliyle özellikle 2022 sayılı Kanun hükümlerine göre hesaplanmış muhtaçlık sınırı (119,61 lira) ortadayken bu muhtaçlık hesaplamaları tam anlamıyla bir cinayet.
Eger bu yönetmeliği çıkarırken ardından hemen Kanun değişikliği olacak diye bunu göze aldılarsa niye halen açıklama yok aile bakanlıgından?
Zaten Kanun değişikliği olmadan da muhtaçlık sınırını kafadan arttıramazlar da. Bunun yolu yok Kanun değişikliği olmadan.
Bunu bilecek durumdalar.
E nasıl göze aldılar bu saçmalıkları.
hakkaten sinirliyim diorum her seferinde ama çıldırmamak elde değil.
O yüzden bu bir çılgınlıksa bu çılgınlıga cevap vermek de boynmuzun borcu olacaktır.

çok sağolun melek hanım çabalarınızı takdir ediyorum.sizin çabalarınız ve arkadşların nbirliği ile (inşallah herkes örgütlen me konusunda elinden geleni yapar)bu işin içinden çıkarız.

Evet, elbirliğiyle aşacagız bunları da inşallah.
Hepimiz bir koldan surekli uykusuz bırakmalıyız sorumluları.
bunda da sessiz kalırsak yeriz naneyi.

Ben bugün öyleden sonra gittim sydv ye monetoflıkld ilgili bilgi istedim.özellikle ikinci madde ile ilgili.ama ellerine yeni ulaşmış bu gün yayınlandı bende altını çize çize yeni okumaya başladım. Dedi .ler bir kaç gün sonra gene gidip soracağım.

Bodrumlu bakan kon tv de soruları yanıtlıyor.belki 2022 ye değinir.ben soru soramadım ama soranlar muhakkak vardır.dinlemeni tavsiye derim bir açıklama olursa ben burdan yazarım.

Bu gün sydv gittim. Ankaraya giden evraklar bulunduğunuz ilin sydv na gönderiliyor. onlar işlemleri yapacak. evrak ulaşır ulaşmaz. 1 ayda maaş baağlanıyor. tüm illerin evrakları 1 hafta içinde illere gönderilecekmiş.

Inşallah ama sizin dediğiniz evraklar sisteme tek tek kayıt ediliyor.belki onu bir hafta içinde bitireceklerdir.çünkü evrakların bir kopyası sydv lerde var.kendi gözümle gördüm.

bu gün sordum sizin ewraklar başbakanlığa gönderildi dediler bana....

ne başbakanlığı bunların birinin dediği birini tutmuyor.başbakanlıkta ne işi var artık başbakanlık mı bakıyor sanki.yok sosyal yardımlar genel müdürlüğü dese tamam da adam başbakanlık diyor ya.
sizi ya başından savdı yada başkanlık falan demek istedi.

Arkadaşlar ben de 1 yıldan fazladır maaşın bağilanmasını bekliyorum. Eksik evraktan dolayı bağlanamadı evrakları gömderdim. Halen bir sonuç yok sydv gittiğimde bizde senin evrağın yok dediler ankarayı aradılar. Bana 2 seçenek sundurlar. Ya yeniden baş vuru yap yada evraklar nisana kadar işleyeceklermiş beklersin dediler bende madem bu kadar bekledim gene beklerim dedim.

Ne nisani ne mayısı bu ne biçim iştir.yeni başvuru yapanların ki bir ayda sonuçlanacak biz hala bekleyecekmiyiz yani.ne şanstır arkadaş ya.

Aynen yaaa arkadaşlar ben bi soru daha sormak istiyorum benim babam emekli ileride ben onun maaşını alabilirmiyim 2002 yi dudurtup bilgsi olan varmı?

Evet alabilirsin.boşanmış teyzem aldı.şimdi anne kızı olmadan kızda annesi olmadan alamıyor. yani ikiside işlemlerini bitirecek maaşı o şekilde alabiliyorlar. Bir biz alamadık artık hergün evrak takibe bakmaktan kafam döndü sosyal yardımları arıyorum memurlara soracaksınız diye son rakamı değişen 5 no verdi sadece biri doğru ona da bakan yok.

Ya bu gün gene sordum sistemde hala yok. Nasıl bir yol izleyeceğiz anlamadım.evrakı sistemde görünen varmı arkadaşlar.sağolsun ilgileniyorlar ama yapacağınız bir işlem yok sadece yeni başvuru yapabilirsin dedi ama babam emekli ve evde 4 kişiyiz muhtaçlik sınırını geçiyoruz.. O yüzden yapmayacağım gelecek se gelir yeni başvuru yaparsan zaten ret edilecek. Sistemde evrakı görünen varmı. Yada benim gibi olan 25 ocakta bimer.e yazmıştım. Cevapla tekrar gel dedi. Ne yapacağız biz ya atladaş bekletilir mi bir evrak anlamadım gitti.

Benimde aydı mayısı bekle dediler bana bekliyorum vermezlersede yapacak bir şey yok ben tekrara basvurmam artık ....bekliycem

arkadaşlar banada bekle dediler mayısa kadar benim de 1,5 sene oldu bu arada yeni kanunda önceden baş vurup muhtaçlık kararları alınanlar eski yönetmeliğe göre işlem yapacaklar aynen muhtaçlık geçerli olacak yeniden inceleme yapılmayacak. toplu paranızı alırsınız dediler.

Tek umudumuz geçici ikinci madde ve alacağımız toplu para zaten bir yıl sonra iptal olacak. yeni başvuru yapsam ret olur.

Üst Alt