Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kimlerin hangi şartlarda sürücü olabileceğine dair öneriler..?

h sınıfı ehliyet konusunda bence toplu bir şekilde BİMER e başvuru yapabiliriz. mail atabiliriz. bu konuya dikkat çekebiliriz. herkes atrı ayrı mail atarsa yani birlik olursak belki yardımcı olurlar sayın büyüklerimiz. engelliye engel değil destek olunmalı. günümüz teknolojisinde tek elle sürücü olunabilr. bu konu kanun ile tescillenmeli. doktorların insiyatifine bırakılmamalı. h sınıfı ehliyet konusunda köklü bir değişiklik gerekli. hem suistimal edenler hemde mağdur olanlar için. kanun açık ve net olmalı.

daha öncede yazdım , şimdiki tertibatlarla her türlü araç kullanılabilir , neden ticari araç kullanamıyoruz mesela kango, doblo,cady, vb. ben kaza yaptığımda e-A2 ehliyetim vardı . neden şimdi binek araça sınırlandırılıyorum. ben şu anda 2 tekerlekli motor kullanamıyacağımı benden daha iyi kimse bilemez bende kullanmam zaten ama neden tekrar motor ehliyeti almak zorundayım aynı ibare yazacak olmasına rağmen. ehliyeti olanlar ehliyetinin kapsadığı araçları sürmeli bence. yeni alanlarda kullanacakları araç sınıfına göre alsınlar.

6 Şubat pazartesi günü bu başlıktakşi ilk mesajda yer alan önerilerin ilgili kurumlara gönderilmesi için girişim başlatacağız...

:confused: bu konuyu gündeme tasimamdaki maksat insan haklari mustabatina aykiri bir uygulama!!!Ben almanyada yasiyorum % 80 G,AG özürlüyüm B sinifi ehliyetim var ve bunun yaninda ortepetik özürlü oun veya olmayin özürlülügünüzü belgeleyen kartiniz elinizde varsa sadece vergi dairesine gidip ruhsatiniza damga vurdurup vergiden beyan oluyorsunuz!!!Arabaniz markasi,Piyesi(motor gücü)ne olursa olsun farketmez vergiden muafsiniz!!!
Ayrica ehliyet icin falanda yeniden imtahan kurs falan diye bir uygulama yok!!!Memleketimizde maalesef bürokrasi hep yokus yukari!!!Insanlarin hayatlari zorlastirilmak icin yapilmis yasalar,kanunlar!!!Yukarida anlattigim mesele vergi indirim konusu inanmazsiniz ama 5 dakika bile sürmüyor vergi dairesinde!!!
Evet bu yasa degistirilmeli hemde acilen!!!Müracaat yapilacak yerlere basvurulmali gerekirse örgütlenilmeli!!herkese SAYGILAR...

park karti konusunda yanlis tespittesin kardes!Cünki park karti (mavi almanyada böyle)benim koah hastaligim var ve ben özürlü park yerine park edebiliyorum!!!sizin dediginizde ortopediklilerden haric özürlülere verilmesin derseniz buda pesinen ayrimciliga girer!!!hatirlatmak istedim!!!

saygilar...

Maddede yer alan "engelli Park Kartı bedensel efor kısıtlılığı bulunan sakatlar ile Ağır Özürlü kişilere verilmelidir" ifadesinin KOAH rahatsızlığı nedeniyle nefes darlığı çeken kişileri dışlamadığını düşünüyorum. Aksine, "efor kısıtlılığı" ifadesini yazarken tam da KOAH vb. hastalığı olan kişileri düşünmüştüm...

Ama ifadenin daha anlaşılır olması için öneriniz varsa, lütfen paylaşın...

"11- Sakat sürücüler için ayrılan özel park yerlerinden hangi sakatların yararlanabileceğine dair düzenleme yapılmalıdır; engelli Park Kartı bedensel efor kısıtlılığı bulunan sakatlar ile Ağır Özürlü kişilere verilmelidir. Ayrıca hakkı olmadığı halde bu park alanlarını kullanan sürücülere ağır para cezası verilmeli, bu ceza kapsamına alışveriş merkezi vb. tüm otoparklar da dahil edilmelidir."

6 Şubat 2012 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/gun...ya-standartlarinda-duzenleme-istiyoruz-g.html

Engelli park yerlerini neden diğer engellilerin kullanamıyor. Ben bedensel engelli değilim ve %90 raporum yok. Bu yüzden H sınıfı ehliyet ve özel tertibat kullanabilir raporu alamıyorum. Bu sebepten ötürü engelim mi kalktı yani. Ben gene engelliyim. Yürüme zorluğum var.

Ama park kartını kimlere veriyorlar?

Yalnızca şartları sağlayan bazı engelli arkadaşlara! Bu konuda da bir değişiklik yapılmalı diye düşünüyorum.

Üst Alt