Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kimlerin hangi şartlarda sürücü olabileceğine dair öneriler..?

bende ehliyet almak istiyorum ve nasıl alıcağımı bilmiyorum,benim kollarım kısa 4, santim kadar ellerim de var yanii hareketlerimde kısıtlı değilimde çoğunluklaa hastaneden rapor almak için gittiğimde ehliyet için raporum da %19 vermişler ve sadece parmakları ince yazmışlar inanamıyorumm yanii beni bilgilendirirseniz sevinirim

s.a karalarınıza yürekten katılıyor ve destekliyorum teknolojinin akılalmaz geliştiği dönemde kendi kendini park eden vesaire otomobiller varken engellilere yapılan ehliyet vermeme veya aynı engel birine vermişler birine vermemişler çilesinden bir an önce kurtulmamız lazım ne gerekirse yapmaya hazırız bunu birçok arkadaşım adına yazıyor ve saygılarımı sunuyorum

öncelikle merhaba bu konuyu gündeme gedirdiğiniz için teşekür ederim bende ellerim parmaklarını hareket ettiremiyorum ve yaklasık 5 yıldan bu ya ehliyet almak icin ugrasıyorum ama malesef alamıyorum kendı aracım var arac kullanabılıyorum rahat isterseniz video cekip gönderebılırım bülent bey daha önce yazmıstım sıze zaten ehlıyet konusunda

Ben sürece iki ayrı kurul eklenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar, fikirlerinizi bekliyoruz...

Aslında teklif ettiğim iki ayrı heyeti ben de istemiyordum. Bülent Bey'in Valiliklerde oluşturulmasını istediği heyetin devlet erkini temsil etmesi nedeniyle çok yerinde bulmama rağmen Valiliklerin uğraşmak zorunda olduğu çok fazla olan idari iş yelpazesi nedeniyle böyle bir komisyonunun verimli çalışmayacağını düşünüyorum. Trafik Müdürlüklerinde kurulacak komisyon ise asıl görevini yapacağından ve teşkilatının uygunluğu nedeniyle verimli ve yerinde olmakta bana göre. Ancak burada verilecek olumsuz kararların sorgulamaya, denetime açılması, ayrıca ödenek gerektiren teçhizatlı araçların temini için Valiliklerin devreye girmesi kaçınılmaz. Zira valilikler çeşitli teçhizatlara sahip araçların teminini, merkezi bütçeden karşılayamasa da hayırseverlerin de böyle birşeye katkıda bulunmasını organize edebilir. Valiliklerdeki heyeti kaldırdıktan sonra bu görevi kime veya hangi kuruluşa vermek uygun olur? Bu konuda da detaylı düşünmek gerekir. Zira biz engellilere Mahkeme yolunu gösterenlerden tiksiniyorum artık!

vergi indirimli alınan araçların başka kişilerce kullanılması yasağı devam etsin derim çünkü yurt dışından ithal edilen engelli araçları kazanç kapısına dönmüştü hatırlarsanız bir engellinin adına araç ithal ediliyor engelliyede bikaç kuruş verilip salınıyordu. araç hangi ilde hangi kişide bilen yoktu! bu durumlar tekrarlanmasın diye yasak kalkmamalı veya daraltılmalıdır.

şöyleki aracın adına tescilli olunan engelli araçta bulunuyorsa veya engelli kişinin aracı kullanamadığı acil bir durum varsa başka kişilerde bu aracı kullanabilmeli yoksa kullanamamalı!

benim bu düşüncemdeki ana fikir sağlanan vergi avantajının amacının dışında kar için kullanılmasının önüne geçilmesidir!

engelli bir kişinin diğer araçları kullanması konusu tamamen serbest olmalı kanısındayım!

Başka arkadaşlar da bu emniyette tek bir uzman mı olmalı yoksa heyet mi konusunda fikir beyan etse, çok iyi olacak...

Çünkü ben emniyette tek bir uzman değil de heyet olmasının bizler açısından zor olacağını düşünüyorum. Bu heyette kimler olacak, heyet hangi sıklıkla toplanacak, karar nasıl çıkacak, neden bir heyete ihtiyaç duyalım..?
Bence heyet sadece en son aşamada itiraz merciinde olmalı. Onun yeri de -içinde sivil örgütlerin ağırlıklı olarak temsil edildiği- valilik olmalı.

çhehov, vergi indirimi konusuna girmeyelim diye düşünüyorum. Burada sadece sürücü belgemizle hangi araçları kullanabileceğimize dair kriterleri tartışalım istiyorum. Vergi işi için içine girince, kullanım ikinci plana düşüyor zira.

Bana kalırsa bilir kişil olmalı.. verceği kararı ise kabul etmememiz durumunda yargıtay veya yüksek sağlık kurul benzeri bir üst makama itiraz etme hakkımız olmalı ki daha geniş bir şekilde derdimizi anlata bilelim..

evet tek kişi olabilir ancak görevi kötüye kullanma veya objektif değerlendirememesi ihtimaline karşın hakkımızı arayacağımız üst mercii (heyet) olmalı diyorum...

vergi indirimli alınan araçların başka kişilerce kullanılması yasağı devam etsin derim çünkü yurt dışından ithal edilen engelli araçları kazanç kapısına dönmüştü hatırlarsanız bir engellinin adına araç ithal ediliyor engelliyede bikaç kuruş verilip salınıyordu. araç hangi ilde hangi kişide bilen yoktu! bu durumlar tekrarlanmasın diye yasak kalkmamalı veya daraltılmalıdır.

şöyleki aracın adına tescilli olunan engelli araçta bulunuyorsa veya engelli kişinin aracı kullanamadığı acil bir durum varsa başka kişilerde bu aracı kullanabilmeli yoksa kullanamamalı!

!

Benim ucuz araç alma isteğime saygı duymuyorsa destek olmuyorsan. 2000 model araçlar burda 10 kat pahalı.
Sizin gibiler yüzünden t.sandalye, işt cihazı, protez vermiyor olsa gerek bu devlet:mad:
Bunlar zengin 70-80 binlik araç alıyorlar t.sandalyesinide kendi alsın diyorlardır heralde...:mad:

O vakit bende % 100 devletçi oluyorum bu saaten sonra.

senin pahalı araç alıcak durumun varsa ötv yi de öde kdv yi de öde. Asıl sizin hakkınız yok kdv, ötv ind. isteme hakkınız yok
Millet kapak topluyor t.sandalye almak için sen kalkmış yok vergiymi yok bilmem neymiş.

Hadi ordan... zenginsen normal insan gibi ötv nide öde kdv nide...

bence h sınıfı ehlıyet soyle ıptal olur bundan sonra ehlıyet alacaklar ıcın h sınıfı degılde
b sınıfı normal ehlıyet alsın bır madde yer alsın engellılıgı gosterecek sekılde.
bırde bende b sınıfı ehlıyet var sımdı ben bunu h sınıfına cevırmek ıcın ugrasmak
yerıne emnıyette bır uygulama ıle engellı maddesı koydurmak gıbı yenı duzenlemeler olabılır
ve bu ozel donanımlı aracları sadece 1.derece yakınları(kardeş,baba,anne)olmak uzere yenı bır
duzenleme cok ıyı olur

merhaba syn özlem hasret.benimde başıma aynı olay geldi.bende gaziantep avukat cengiz gökçek devlet hastanesine h sınıfı ehliyetimi alabilmek için başvurdum.sağlık kurulunda ve raporumda geçen şu.her iki alt extremede celabral palsy ve sağ elde hareket kısıtlılıgı oldugu için h sınıfı ehliyetimi alamadım ama 6 ay sonra tekrar aynı hastaneye başvurabiliyorsun..veyada beni ararsan bu numaradan sana yardımcı olabilirim: 0542 471 15 09

Merhabalar görüşlernize katılıyorum bireysel olarak degerlendirilmesi lazım bilhassa ehliyeti olanların özürlü ehliyeti alır veya alamaz araba kullandırılarak verilmesi gerekir ben bu konuda üzerime düşeni yapmaya hazırım

Bu konu çok önemli... Görüşlerinizi bekliyoruz arkadaşlar

Arkadaşlar ben ehliyet alırken Şişli Etfal Hastanesi ehliyet alamaz raporu verdi ve sonra bende Okmeydanı hastanesine gittim ve Okmeydanı devlet Hastanesi Alabilir dedi aslında türkiyede brokrasi farklı işliyor yani X kurumu ehliyet alabilir diyor ama yine X bir kurumu ehliyet alamazsın diyor yani hiç bir şey doğru işlemiyor bir insan engelliyse engelli ehliyeti almalı tabiki engelli ehliyeti almazsa ne ehliyeti alacak başka bir ehliyet alamaz yani Hastanelerdeki doktorların insafiyetine kalmış bizim işimiz

ben "umutsuz" kardeşimin uyarısının yerinde olduğu kanaatindeyim.

özürlülerin araç kullanımı

Görüşlerinize katılıyorum araç kullandırılarak verilsin ne gerekiyorsa katkı yapmaya hazırım

% 100 engelli raporum var.Bilseydim ehliyetime el konacağını;ne özürlü raporu ne de özürlü aracı alırdım!Şimdi konuyu araştırmadığım için çok pişmanım.Yönetmelikte hastalığın karşısında ehliyet verilmez yazıyor.Bu maddeye dayanarak ehliyete el konabilir mi?Bizler için hayat oldukca zor birde böyle olaylar yaşamak travmaya kadar götürüyor işi.Düşünüyorum da haraket imkanım oldukca kısıtlı, araca hava su kadar ihtiyacım var ve aracımı kullanamıyorum.Bir yönetmelik bizleri felç ediyor olacak şey değil! Alkollü kişi uyuşturucu müptelası bile ehliyetine kavuşurken,özürlüyü yokluğa mahkum etmek kimin fikri?Bu dünyada yaşamak sadece beyin özürlülerin olmamalı...3.dercede yakını olmayan ve şöför tutamayan özürlü ne yapacak diye hiç düşünülmemiş.Alahın ve kaderin işine karışılarak ya yolda birşey olur;yanındakiler ve karşındakiler diye başlayan nasihatler yokmu insanı çıldırtıyor.Acaba kaç özürlü kazaya karışmış istatistik var mı?Özürlüsüne karşı duyarlı olmayan toplumlar ne ahlaklı ne de uygar olabilirler.Lütfen herkesi ve her kurumu bu konuda bilgilendirelim.Ehliyet almak için zaman emek ve para vermiyor muyuz?Özürlüler ile ilgili kararları karma bir komisyon vermeli.(hekimler, sosyal çalışmacılar, psikologlar,mühendisler,sürüş uzmanları vs.)Saygılarımla...

Konuyu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bize her konuda sürekli engel çıkarılıyor.Neden böyle ben bıktım artık bunlardan. Sağlam bir insanın araba kullanmak ihtiyacı, zevki ise; bu bir engelli için evdeki buz dolabı gibi birşeydir. Ben bu insanı nasıl araç kullanır hale getiririm diye uğraşmaları lazım.bu konuda Bülent Bey' e çook katılıyorum. Teknoloji bu kadar gelişmişken engelli bir insana her türlü araç kullandırılabilir diye düşünüyorum. Doktorların elindeki bu keskin kılıç alınmalı, bu konuda Emniyet uzman kişiler de görevlendirmeli.Gerçekten doğru ve düzgün ölçütlerle bunun kararını vermeli. Konu başlığındaki maddelere aynen katılıyorum.DADAŞ06 arkadaşım "0" faizli ev ve eğitim kredisinden bahsetmiş, olsa mükemmel olur ama şu an sadece engellilerin araç kullanması ile ilgili konu açıldığı için bunu başka platfomda açalım derim.

Konuya dair başka görüş yok mu? Bu haliyle dikkate alınması için ilgili kurumlara gönderelim mi?

hukuki yardım alınabilir miı

Sürücü belgeme el konulduğunu (sağlık raporumda yazan hiporfonik kardiyomiyopati) daha önce yazmıştım.

Karayolları kanununun 45.maddesinde
a) Sağlık durumlarında sürücülüğe engel bedensel bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde sağlık kuruluşlarında muayenesi istenir ve yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarını kaybettiği sağlık kurulu raporu ile belgelendirilenlerin sürücü belgeleri geri alınır.Bunlardan kaybettiği sağlık şartlarını yeniden kazandıklarını sağlık kurulu raporu ile belgelendirenlere sürücü belgeleri geri verilir.
b) Sahte olduğu, hile ile alındığı veya şartlarına uygun olmadan verildiği tespit edilen sürücü belgeleri adli işlem yapılmak üzere geri alınır.
Karayolları yönetmeliğinde Madde 90 -
Sürücü belgeleri, trafik zabıtasınca aşağıdaki hal ve şartlarda geri alınır.
a) Sürücünün sağlık durumunda, araç sürmesine engel teşkil edecek bedensel bir değişikliğin görülmesi ve bunun bir tutanakla tespiti halinde, sağlık muayenesi istenir. Sağlık raporu ile sürücülük yapmasında sakınca görülenlerin belgeleri geri alınır.
Bunlardan; sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri şartıyla, kaybettikleri sağlık şartlarını yeniden kazananların sürücü belgeleri geri verilir.
b) Kanunun 48, 51, 118 inci maddeleri ile emrettiği diğer hükümlerinde belirtilen hallerde geri alınır.
c) Sürücü belgelerinden;
1) Sahte olduğu,
2) Hile ile alındığı,
3) Şartlarına uygun olmadan verildiği,
tespit edilenler geri alınır ve ilgililer hakkında adli işlem yapılır.
d) Şartlarına uygun olmadan verilmiş olan sürücü belgelerinin geri alınabilmesi için sürücünün bilerek katıldığı bir suç veya kusurunun bulunması şarttır.
İşlemleri yürüten görevlilerden hatalı davranışları tespit edilenler hakkında duruma göre adli ve idari işlem yapılır.
Sürücü Belgelerinin Yetkililerce İncelenmek Üzere Geçici Olarak.
Bu hükümlere göre sadece sağlık raporundaki yazılı hastalık nedeniyle ehliyetim alındı..Bir de sürücü yönetmeliği var,orada ehliyet verilmez diyor.Ne yapabilirim...Yardım ederseniz çok makbule geceçek.

Kuvvetle karayolları kanunu,yönetmeliği ve ehliyet ve sürücülerde bulunması gereken şartlar yöetmeliği de değişmesi gerekir.Yoksa başıma geldiği gibi yapılan değişiklik bir işe yaramaz...

özürlü araca park cezası

Engelli hakların da 'özürlüler trfiği aksatmamak şartıyla uygun yelere park edebilir'der.Ehliye el konulması süreci özürlü aracıma kesilmiş iki adet park cezasına yaptığım itiraz ve iptal dilekcesiyle başladı.
Bu konudan büyük haksızlığa uğradım ve çok rahatsızlandım.Bizim gibiler hasta mı engelli mi nedir bir karar verilmeli!

kas hastalarınında araba kullanımına ızın verılsın teknolojının gelsımıyle tek joıstıkle ve dokunmatık tuslarla entegre edılmıs bır aracı belırlı hareket yetenek ve becerıye sahıp olan kashastası bmd hastası kullanım yolu acılsın nıcın bız herseyden magdur oluyoruz sonsuz desteklermı sunuyorum

Konuyu okuyunca afalladim.Engellilere Vasita kullanma yasgi!Almanyada böyle bir ayrim ve yasak yok.Almanyada tek Koluyla,tek Bacagiyla,hatta iki Bacagi olmayan el gazi ve el Freni ile Araba kullaniyor.Tabi onlarin Park yerleri ayri oldugu icin binerken veya inerken fazla zorluk cekmiyorlar.Almanya Trafigini Refarans olarak gösterebilisiniz.Ama herkesin buna destek vermesi lazim.Basarilar.

Yeni karayolları yönetmeliği bilinmiyor

Trafikteki arkadaşlar bana aracımı bir yabancı kullanır ise özürlülük hakımı kaybedeceğimi ötv ve mtv yi ödemek zorunda olacağımı söylediler.Şimdi yeni yönetmeliği okudum 53.madde değişmiş;yurt içi alınan aracı herkes kullanabiliyor.
Bu konularda bilgi eksikliğinin cezasını maalesef biz vatandaşlar ağır bir şekillde çekiyoruz. Kendi derdimiz yetmiyor gibi bizlere intikam alır gibi davranılıyor.

Hukukda temel bir kural var hiç bir kanun geriye götürülüp işletilemez.Nasıl oluyor da 2006 da çıkan bir yönetmeliği 1993 de alınan bir ehliyete uygulaybiliyorlar.Hiç bir insan yaşlandıkça aynı sağlığını koruyamaz muhakkak yaşlanır ve hastalanır.Bundan daha doğal bir durum yoktur.Ama bizim ülkede durduk yere travma yaşamak olağan bir şey...
Almanya dan yazan kardeşim çok şaşırmış...Dünya Engelsizler Günün'de daha güzel şeyler duymak isterdi herhalde...

sevgili oturan boğa.bende kendim gibi arkadaşlarımızı düşünerek şöyle bir öneride bulunmanızı rica ederim.bilindiği üzere kalp hastaları ehliyet alamıyor bunun nedeni her an kalp krizi geçirebilir olmalarıdır.Şu bir gerçektirki kalp krizi denilen olay her yaşta ve her şartda oluşabilmektedir.hastanın ileri derece kalp hastası olması önemli değildir...örnek vermek gerekirse 1,5 hafta içerisinde hiçbir sağlık problemi olmayan ve henüz 25 yaşında olan bir arkadaşım hiçbir sebeb yokken kalp krizi geçirdi.bu konuyuda dile getirirseniz.şu an mtv den muaf araç almıyorum.sıfırını alacak param olmıcak zaten :) bu konuyuda dile getirirseniz sevinirim.çalışmalarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Özel tertibatlı araçları 1. derece yakınlarının aracı kullanması için BİMER'E mail..

bugün itibariyle inşallah ben de araç sahibi oluyorum. ancak eşimin de kendi aracımı kullanabilmesini istiyorum.
bu konuyla ilgili, bimere online başvuru da bulunup, araç sahibi engellilerden başka bu aracı kimsenin kullanamamasının zaman zaman engelliler için sıkıntıya neden olduğunu, en azından 1. derece akrabalarının kullaanabiilmesi gerektiğini içeren bi dilekçe yazdım. gelen cevabı siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.

"H sınıfı sürücü belgesine sahip engelli kişilerin adlarına kayıtlı araçlarının 1. derece yakınları tarafından da kullanılmasına izin verilmesi konulu 13.11.2011 tarihli ve 860573 sayılı bimer başvurunuz incelenmiştir.
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesine göre, ÖTV’den muaf olarak alınan ve H sınıfı sürücü belgesine sahip olan engelli vatandaşlarımızın araçlarının engelilik durumuna göre dizayn edildiğinden, bu aracın bir başka kişinin kullanması trafik kazasına sebebiyet vereceği için kendisinden başkasının kullanması mevzuat çerçevesinde yasaklanmıştır. Ayrıca, Karayolları Trafik Kanunu’nun 38 ve 39. maddelari uyarınca, H sınıfı sürücü belgesi dışındaki herhangi bir sınıf sürücü belgesi sahibinin engelli aracı kullanma yetkisi de bulunmamaktadır.

Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz."
-----------------------------------------------------
Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

dizaynda bir değişiklik yokki?? pedallarda duruyor hersey aynı!!

Üst Alt