Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] THY işe alımlarında adam kayırmacılık yapıldığı iddiası

• Konbuyu başlatan yusufunal
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
"Ben torpilimi buldum girdim, siz de başınızın çaresine bakın" demeyecekler tabi ki. Onların yapması gereken açıklama bu sertifikayı ne zaman, nereden almışlar, kendilerinde hangi şartlar aranmış. Bilelim ki, ona göre itirzlarımızı söyliyelim.

YA ALLAH AŞKINA ARKADAŞLAR YARARLANANLAR YİNE ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZ YANİ BİZİZ THY NİN KIRK YILIN BAŞINDA İNSANİYETLİĞİ TUTMUŞ 100 ENGELLİ ARKADAŞIMIZI İSTİHDAM ETTİRECEK İSTER BEYAZ AY İSTER KIRMIZI AY İSTER YEŞİL AYDAN ALSIN BU İNSANLAR İSTANBULDA ÇALIŞMAK ZORUNDA İŞTE İSTANBULDA BENCE SORUN YOK HİÇ OLMAZSA ONLAR YARARLANSIN KİMSEYİ İMANSIZLIKLA SUÇLAMAMAK LAZIM KİMİN İMANLI KİMİN İMANSIZ OLDUGU BELLİ OLMAZ HAKISIZLIK YOK BENCE ÇÜNKİ ENGELLİLERİN ZATEN BİR HAKKI YOKKİ HEP GÖZ BOYAMA ONLAR

HEP KANDIRMACA BUNLAR GÖSTERMELİK NAYLON HİKAYELER BUNLAR BU TOPRAKLARA HANGİ HÜKUMET GELİRSE GELSİN 1 YARAR YAPACAKSA 10 DA ZARAR YAPACAKTIR ÇARK BUDUR SİSTEM BUDUR HİYERARŞİ BUDUR BUNU HERYERDE YAŞADIK YAŞIYOR VE GÖRÜYORUZ BEN İCRAATE BAKARI KİM YAPARSA YAPSIN ALLAH RAZI OLSUN YAPMAYANDANDA YAPANDANDA HERKESİN HESABI AYRI YAPILACAKTIR TABİRİ CAİZSE HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN ASILACAKTIR.

güzel kardeşim

benim bahsetmiş oldugun iş yapan bir kaç dernek varsada onlarıda karalamayalım dediginiz gibi tanıdık engelli arkadaşlardan alıpta yönlendiriyorlarsa ki bahsi geçen 100 kişi hepside tanıdık degildir ben neden üzerinde duruyorum biliyo9rmusun ben adı geçen dernege cv mi kaç ay önce faxlamıştım işyerimde sorun vardı ayrılacaktım beni tanımazlar etmezler yahu ben kimbilir kimim %60 raporum var vallahide billahide bir kere dernege gitmemişim kimseyle bir tanışıklıgımız yok adamlar lise mezunuyum bilgisayar sertifikam var diye çagırdılar belki oda çünki üniversite mezunu birçok arkadaşlarımız var lütfen hemen çalışan bir iki dernegimizi incitmeyelim.

hükumetlede alakası yoktur bence saldım demişsin çayıra mevlam kayıra burda konuştugumuz engelli arkadaşlarımız yabancı degil bende çok işsiz kaldım ama bu derneklerin vakıfların sayesinde iş sorunu falan kalmadı işkurumlarıda çalışıyor ama nereye kadar neyse sen yinede sakin ol bence arkadaşım yinede hakkını burda savun insan hakları denen birşey var tabiki fikrini görüşünü belirt konuş yazış ama az daha düşünelim bence bu ülkede kayırmacılık kadrolaşma olayı yok demiyorum var tabiki hemde alası var

76 yorumdan çıkan sonuç şudur ki, hiç kimse bişey bilmiyor, klavyesi olan yazıyor. THY yeniden 100 engelli istihdam edecek olsa ve Türkiye genelinde duyursa 5000 kişi başvuruda bulunsa, bu 5000 den 4900 kişi elense ki, mecburen elenecek, kabul edilen 100 kişinin yine torpille girdiği ilan edilip 4900 kişinin hakkı yendiği iddia edilecek.Bu da demek oluyor ki yeni alımlar için benim bir ön hazırlık yapmam gerekiyor,onun için de şu istihdam edilenlerden birini bulup nasıl bir torpil bulmuş onu öğreneceğim :lol:

bahsi gecen sertifikalar halk eğitimden veriliyor.bazı arkadaslar böyle bir sertifika yok dediler ama iyi arastırmadan kimseyi elestirmeyelim seklinde bir yorumum vardı hatırlarsanız.
bir deli bir kuyuya bir tas atmıs kırk kisi uğrasmıs cıkaramıyor
bület bey bu deli sizinde aklınızı bulandırmıs olmaliki o tası cıkarmaya soyundunuz.
tabi tas olayı espri.bir kamu kurumuna birkac engelli girdi yada girecek ama burdan sunu söyleyeyim bu yüz engelliden biri siz olsaydınız elestirecekmiydiniz simdi bana eveeeeeeeeeeet derse biri yalan söyler.kusura bakmasın cünkü burda bu yorumların yapılmasının tek sebebi bu yüz kisiden biri olmak hevesi değilmi elbette.
yani biz insanlar bazı seyleri elestiririz ama bize olsa doğrudur deriz.bunlar yanlıs seyler arkadaslar.daha öncede yazdım
bu tarz calısan dernek ve vakıfları küstürmeyelim bugün ona yarın bana diğer gün bir baska engelliye faydalı olmak icin var bu dernekler.
herkese hayırlı günler diler saygılar sunarım

Arkadaşlar
uzu n süredir girmiyorum siteye inanın şaşırdım kaldım

THY FEV AKP bağlantısı kurmuş kimileri
nasıl bir mantık engelli istihdamında öncü birçok arkadaşımızı işe sokmuş bir vakfa nasıl bir leke atılıyor

leke diyorum evet
çünkü bu vakıf benide THY alımları için aradıı
taa çorumlardan geliip THY yr gircektim
ancak engelim alıncağım iş konumuna uygun olmadığı için yine fev tarafından
bakın Yine Fev Tarafından başkja bir işe yerleştirildim

üstelik bilenler var aranızda bu tur siyasi bilmemne vs gibi şeyleri düşünerek isttihdam yaratmaya yaratan bir vakıf olsaydı feni aramazlardı ilgilenmezlerdi

Bu sitede ve site üyesi ollmayan fev sayesinde iş sahibi olmuş birçok arkadaşımız yer almakta
fev bunları nasılmı işe sokuyor nedenmi sokuyor
özrümüzle üretiyoruz diyor FEV

başka söze gerek varmı
arkadaşlar bizzler adına birşeyler yapan ve gerçekten başarılı olan bu vakıf hakkında lutfen daha duyarlı olalım

THY de şu an fev sayesinde işe girmiş arkadaşlarım var
ve bunlar i nanın sizin bahsettiğiniz gibi

AKP- FEV bağlantısı vs olmayan kişiler

Kaldıki burada bir çok arkadaşımız birç ok olumsuz yazı yazmış
sorarım onlara FEV i bir kez olsun ziyaret etmişlermi vs
Ki FEV i tanıyan kişilerin kesinlikle bu tarz olumsuz yazılar yazmayacağına inanıyorum

inanın bu yazıyı okuyunca üzülldüm
FEV gibi bizler adına yararlı olmaya çalışanlarınb u denli bir karalamaya maruz kalması beni

Son sözüm

TEŞEKKÜRLER FEV
Ben dahil bir çok arkadaşımın iş bulmasına yardımcı oldugu için teşekkürler

THY, her uçuşta, yüksek bürokrat ve milletvekilleri için belli oranlarda kontenjan ayırır (bu resmi midir yoksa görünmez kural mıdır bilmiyorum). Bu kontenjanlar uçuşun son dakikasına kadar boş tutulur. Amaç, milletvekili ya da bürokratların olası -ve acil- uçuş taleplerini karşılayabilmektir...

Tartıştığımız konuyla bağlantısına gelirsek; ben bu kontenjanı reddetmiyorum. Reddettiğim şey, tüm koltukların işgal edilmesi! 100 kişilik uçakta 100 koltuk da FEV'e ayrılamaz! Ve ben, uçağa binsem de bu yanlışı söylerim...

Uçağa binen kişiler, sadece gitmek istedikleri yere varabilmek kaygısındalar. Bu anlamıyla onları eleştiremem tabii. Ama havaalanında, o uçağa binmesi yaşamsal önemde olmasına karşın uçağa alınmayan binlerce kişinin uğradığı haksızlığı ve yaşadığı hayal kırıklığını haykırmak da insanlık görevim. Ve "düzen böyle" diye hakızlığı normalleştirmeyi/sıradanlaştırmayı da reddediyorum!
Bu 100 koltuğun biletini haksız rekabet/karaborsa mantığıyla birilerinin eline veren de, bu biletleri ellerinde tutan ve diledikleri kişilere veren kişi ve kurumlar da HAKSIZDIR!

Aykan, sanırım bu başlığa yazılan mesajları okumaya zamanın olmadı... Dilersen bir oku; göreceksin ki burada ne FEV'le ne de AKP ile ilgili bir eleştiri yok. Dahası burada FEV ya da AKP bilançosu da yapmıoruz. Ve kimse FEV/AKP iyidir/kötüdür demiyor. En azından benim mesajlarımı okursan ve görüş yazarsan belki bizler de aynı şekilde alkışlarız FEV'i, bu THY işe alımlarındaki durum için?!

Sorular ve eleştiriler yukarıdaki mesajlarda var, o yüzden tekrarlamayacağım, sadece bir ara-toplam sorusu sorayım:
THY'de işe girmek için FEV'de cv'mizin olması şart mı?
Evet'se cevap, bu "evet"i kimin söylediğini görmek isterim? Hayır'sa cevap, o zaman ikinci bir soru;
THY'nin ilanına karşılık alınan 100 personelin kaçı FEV sertifikası/aracılığı ile işe başlamış?
Öyle ya, herhalde FEV dışında bu işi yapabilecek binlerce insan vardır ve bunlar da müracaat etmiştir THY'ye!?
Ve son olarak;
THY bundan önce işe aldığı Rezervasyon ve Telefonla Satış Memurları için verdiği iş ilanlarında da "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak" şartını öne sürmüş müdür?

Benzer sorular/cevaplar: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=136662#136662

Amacım sormak ve öğrenmek. Cevap gelmediği için de eleştiriyorum.
Herkesi tatmin edecek bir cevap örneği mesela:

"Bahsi geçen ilan için FEV bünyesinde eğitim verilmiştir. Bu eğitim sonucunda 50 kişi işe başlamıştır."

ve devamında gelmesi gereken THY açıklamasına bir örnek:

"Bahsi geçen ilan için 50 kişi FEV sertifikasıyla, 50 kişi de çeşitli kurumardan alınan sertifikayla işe başlamıştır
Not: Bu kadro için daha önce verilen ilanlarda da aynı sertifika önkoşul olarak istenmiştir"

Var mı böyle bir cevap?!

burda yazdıklarım neden yayınlanmıyor yanlı bir sitemi burası bende engelliyim fikirlerimi paylasıyorum fakat son yazdıklarım yayınlanmadı.sayın oturan boğa sizden bir acıklama bekliyorum
siz hem demokrasiden bahsediyorsunuz fakat buna kendiniz uymuyorsunuz.sizin demokrasi anlayısınız buysa benim söyleyecek birseyim yok sadece saygı duyarım.

Mesajlar konuyla alakasız ve saf siyasi saldırganlık içerirse, anında ve koşulsuz silinmeye devam edecektir...

_Zafer_'in silinen mesajından örnekler:
"bu ülkede dev solcuların ülkeyi satanları elestirmesine benzetiyor ve gülüp geciyorum", ""fakat bu ülkede her bölücü birey bir tartısma gördüğünde hemen atlayıp olayı siyesete döker", "bu vatan bizim ya sevin ya terkedin öyle ağzı olan konusuyor olmasın"....

NOT: SADECE SADECE SADECE KONUYLA İLGİLİ MESAJ VE GÖRÜŞ YAZILSIN LÜTFEN.
BU BAŞLIK BİLE VATAN HAİNİ YAFTALAMALARIYLA KİRLENİRSE, YAZIK DERİM!

özür dilerim ama yazdıklarımdan aldığınız alıntılara tek basına bakıldığında elbette öyle görünüyor ben tamamen konuyla bağlantı kurarak yazdım.siz nasıl algıladınız anlamıs değilim.

herkese iyi calısmalar dilerim.saygılar

05.06.2006 günü Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde THY'ye sorduğum sorulara bugün THY'den gelen cevap (Soruları cevabın üstüne kırmızı renkle ekliyorum):

TÜRK HAVA YOLLARI' Alıntı:
[size=4]Sayın Bülent KüçükAslan,
06.06.2006 tarihli e-mail birimimize ulaşmıştır.

[Soru 1: THY, bu ilandan önceki 'Rezervasyon ve Telefonla Satış Memuru' iş ilanlarında (da) "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak" şartını aramış mıdır?

Soru 2: Bu ilandan önce THY bünyesinde kaç Rezervasyon ve Telefonla Satış Memuru çalışmaktadır? Bu çalışanların kaçı -adı adına- "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikası"na sahiptir? Bu sertifikaya sahip olan memurlar bu sertifikalarını işe alınmadan önce mi elde etmişlerdir, yoksa işe alındıklarında THY tarafından mı eğitilmişlerdir?]

Ortaklığımıza daha önce alınmış olan Rezervasyon ve Telefonla Satış memurlarında bahsi geçen sertifika istenmemiş ancak, günün şartları ve yapılacak işin gereği gözönünde bulundurulduğunda, "İş ve İnsan İlişkileri Eğitimi" alan adayların Ortaklığımızca istihdamı uygun görülmüştür.

Ayrıca; Ortaklığımız gerek mesleki gerekse de davranış eğitimlerini hem kendisi vermekte hem de Ortaklık dışı kurumlardan da eğitim desteği alabilmektedir.

[Soru 3: Bugüne değin THY eğitimlerini kendi bünyesinde mi vermiştir? Bu hizmeti dışarıdan satın aldıysa, hangi hizmet için hangi kurumlarla çalışmışlardır?]

Bilgi edinmek istediğiniz iki numaralı madde ise; 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu?nun, (7 ve 23 maddeleri )Kurum içi düzenlemeler Maddesi?nin;

?Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.? hükmüne girmektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.
THY
Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi [/size]
Sizce bu cevap, "Bu ilanı, bu sertifikayı şart koşarak, sadece ve sadece FEV'dekiler müracaat etsinler diye çıkardım"ın bürokratik ağızla söylenişi değil mi?
Evet, bu ilana sadece FEV'den gönderilen kişiler müracaat etmiş ve işe alınmıştır. Ve böylece binlerce kişinin işe müracaat etmesi bile engellenmiştir. Bu mudur adalet?!
Elbette yasal olarak THY istediği şartları belirler ve elbette işler kılıfına uygun yapılmıştır, ama en azından vicdanlarda iş öyle kolay değildir.
Bu ilan tam bir danışıklı döğüştür!
Bu ilan verildiğinde kimlerin işe alınacağı belliydi. İlan, eleman aramak için değil, FEV'in belirlediği 100 kişinin işe alınması için verilmiştir!
Bu kadar basit!

Bu cevaba bakınca üzülmemek elde değil.

Çünkü bir kurumun halkla ilişkiler birimi öncelikle stratejik bir yönetim modeli benimsemelidir ve bu model paydaşların karşılıklı memnuniyetini esas alır.

Bizler şu anda bu kurumun paydaşı durumundayız ve bu ilişki şeklinden memnun olduğumuzu söyleyebilecek tek kişi, aramızdan bu işe yerleştirildiğini söyleyen arkadaşımız...

"Yersen yoğurt içersen ayran" demiş ya atalarımız, işte öyle bir cevap verilmiş. Bir kamu kurumunun halkla ilişkiler biriminden böyle bir cevap gelmesi bu kurumun nasıl yönetildiğinin anlaşılması açısındanda oldukça öğretici...Halkla ilişkiler karşılıklı faydayı esas alan bir yönetim ve iletişim sistemidir; bir propaganda sistemi değildir. THY halkla ilişkileri bunu unutmuş anlaşılan.

Fakat üzülünmesi gereken bir diğer noktada aramızdan belkide samimi bir şekilde başvurup bu işe yerleştirilen arkadaşımızın bu durumu kendisi gibi üç beş kişinin dışında buraya yerleştirilen yüzde doksanlık taraftarı görmezden gelmek için kullanması oluşturuyor. Siz belki samimisiniz ama bu yerleşenlerin çoğu- çoğu olmasınada gerek yok tek bir kişi bile olsa değişmez- eğer bir takım ahbap çavuş ilişkileriyle buraya alınmışsa bu sitede bu duruma tepki gösterilmesinden daha doğal bir şey olamaz.

THY den gelen cevap klasik bir "takke düştü kel göründü" durumunun alenen ilanından başka bir şey değildir.

Sevgili Oturan Boğa, yaptığım küçük bir araştırma neticesinde öğrendim ki, Fev bir vakıfmış ve vakıflara üye olmak söz konusu değilmiş. Peki bu durumda Fev,kendisine üye olmayan 100 engelliyi, istihdam etmek için THY' ye göndermişse nasıl bir menfaat söz konusudur?

GÜÇ sevgili selime, GÜÇ! "Yem dağıtmaya" muktedir güç olduğunu göstermek!.. Bundan daha büyük bir çıkar/kazanç olabilir mi?

Bu ilan verildiğinde kimlerin işe alınacağı belliydi. İlan, eleman aramak için değil, FEV'in belirlediği 100 kişinin işe alınması için verilmiştir!
Bu adil mi sence?
Sence bu ülkede o işe ihtiyaç duyan ve dahası o işin gereği eğitimi ve becerisi olan bu 100 kişiden başka kimse yok muydu? Ne olacak onların hali?

Anlamadığım şey şudur ki, bazı arkadaşlar, engelli alımı yapan kurum, kuruluş ve bazı derneklerin (ki derneklerin işe alımlarla ne ilgisi vardır,ilgisi olmalı mı bu da muamma) bize lütfederek bu işi yapıyorlarmış izlenimini vererek yorum yapıyorlar.

arkadaşlar, engelli işe alımı işkur ve bazı kurumlarca açılan sınavca o kurum tarafından yapılır. bunun kanunda yeri vardır. onları küstürmeyelim vs gibi yorumlar işin duygu sömürüsü kısmı bence. gereksiz...! bize lütfetmiyorlar çünkü.

hiçbiri babasının hayrına işe almıyor bizleri. almak mecburitetindedir,alır. ama doğru yollardan alır, ama kanunsuz yollardan alır ki, sağlıklı insanlar karşılaştıkları haksızlıklara nasıl karşı çıkabiliyursa hayatın her aşamasında, biz de kafamızı karıştıran her haksız durumun peşine elbet düşeceğiz. bunda anlaşılmayan ne var anlamıyorum.

ve garibime giden diğer konu, bazı arkadaşların FEV ile bağlantısı. bu kurum hakkında çok detaylı bilgilere sahipler. işlerinin yoğunluğu, orada çalışan personel sayısına kadar. Ben (o zamanki adıyla) iş ve işçi bulma kurumu vasıtasıyla sınavla bankaya yerleştirildim, ama işçi bulma kurumunda kaç personel çalışıyor, ne kadar yoğunlar vs gibi detaylarını bilmem...

bilmem anlatabildim mi?!!!

Şükür işin aslı çözülmüş :) Ama ben hala asılın ne olduğunu anlayamadım. 100 engellinin THY ye yerleşmiş olması mı, FEV' in adam kayırması mı? Ayrıca FEV' in yerleşterdiği bu 100 engelli ilerleyen zamanlarda FEV'e taraftar mı toplayacak?

Hayır Gökhan, ona şimdilik gücümüz yetmez. Bence 5 kişi belirleyelim önce FEV' e bir ziyaret gerçekleştirelim arkasından THY' ye gidelim, önce işin aslını astarını öğrenelim ve lütfen bu 5 kişilik gurubun organizasyonunu sen üstlen, başı sen çek.

selime' Alıntı:
Şükür işin aslı çözülmüş :) Ama ben hala asılın ne olduğunu anlayamadım. 100 engellinin THY ye yerleşmiş olması mı, FEV' in adam kayırması mı? Ayrıca FEV' in yerleşterdiği bu 100 engelli ilerleyen zamanlarda FEV'e taraftar mı toplayacak?
GÜÇ sevgili selime, GÜÇ! "Yem dağıtmaya" muktedir güç olduğunu göstermek!.. Bundan daha büyük bir çıkar/kazanç olabilir mi? diye yazmıştım ama, sanırım daha somut yazmam gerek. Bir de şöyle deneyeyim:

Çok sıcak yaz aylarına denk gelen bir Ramazan gününü düşünün. Oruçlusunuz ve pestiliniz çıkmış. İftarı iple çekiyorsunuz. Sonra, hadi diyorsunuz çıkıp fırından pide alayım, son bir-iki saat de böyle geçer. Ve evden çıkıp, size biraz uzakta ama leziz ekmeğiyle meşhur fırına doğru yol alıyorsunuz.
Fırına yaklaştığınızda bir de bakıyorsunuz ki upuzun bir pide kuyruğu; herkes o lezzetli pideden almak için sabırla ve açlıkla bekliyor. Saatinize bakıyorsunuz, pidenin lezzetini düşünüyorsunuz, karnınız "grul grul"ca pide-pide diye görüşünü hissettiriyor... Kalıyorsunuz; ve sıranın en arkasınaki yerinizi alıyorsunuz, başlıyorsunuz beklemeye.
Bekliyorsunuz... Bu arada yakınınızdaki insanlarla sohbet edip, onların da ne kadar acıktığını ve ne kadar uzun süredir beklediğini duyuyorsunuz. Herkes bir an önce sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.
Sıra hızla ilerliyor. Fırın gerçekten hızlı çalışıyor, sıranın size (de) geleceğini düşünüyorsunuz. Kuyruk çok uzun... Bekliyorsunuz.
Saatinize bakıyorsunuz, iftara yarım saat kalmış! Bir an telaşa kapılır gibi olıyorsunuz, ama neyseki sıra neredeyse size gelmek üzere.
Sonra birden birşey oluyor. Pide kuyruğu bir anda ilerlemez oluyor! Herkeste bir homurdanma başlıyor. Siz de şaşkınlıkla boynunuzu öne doğru uzatıyor ve sıranın neden ilerlemediğini anlamaya çalışıyorsunuz. Amaaan! diyorsunuz, tam kapının dibindeyim, nasıl olsa sıra bana gelir.
Ama gelmiyor! İftara 10 dakika var ve sıra hala ilerlemiyor. Herkes sinirli, herkes iftara yetişemeyceğini anlıyor...
Tezgahtar içerden bağırıyor: PİDE SATIŞI BİTTİİİİİİİ!

Hışımla sıradan çıkıp, önde, tartışan gruba yanaşıyorsunuz.
Bir fırıncı var, bacak-bacak üstüne atmış, kasadaki paraları iştahla düzenliyor. Karşısında da saatlerdir pide almak umuduyla bekleyen, ama alamayan insanlar...
Biri bağırıyor: "Nasıl olur kardeşim, saatlerdir bekliyoruz!"
Fırıncı paraları düzenlemeye devam ediyor...
Öteki: "Nereye götürüyorlar o pideleri? Neden sıradaki insanlara vermiyorlar da, kasalarla dışarıya taşıyorlar?"
Fırıncı kafasını kaldırıyor, pişkinlikle cevap veriyor: "Beklemeseydiniz! Bana mı sordunuz beklerken?"
Kalabalık kuduruyor!..
"Bu ekmekler nereye gidiyor?" diye soruyor biri.
Fırıncı pişmekten yanmaya dönmüş, umursamazlıkla cevap veriyor: "Onlar bizim kayınbiraderin marketine gidiyor..."
Kalabalık şaşkın.
Ama devam ediyor yanık kokuları gelen fırıncı: "İftara son yarım saat kala fırında ekmek satışını durdurduk. İsteyen gitsin kayınbiraderin marketinden alsın."
...
...
...
Lanet okuyorsunuz! Unundan başlayıp, bacasındaki dumanına kadar sövüyorsunuz...
İftara bir dakika kaldı.
Eve varmak için köşeyi dönüyorsunuz, evdekilere pide yetiştiremediğinizi düşünüyorsunuz....
Derken karşıdan hızlı adımlarla bir arkadaşınızın geldiğini görüyorsunuz. Elinde mis gibi kokan bir pide var. İftara yetişme telaşında...
Vay, Ali diyorsunuz, nereden aldın o güzel pideyi?
"FEV Market" diyor, "Fırıncının kayınbiraderiymiş sahibi. Sıcak sıcak pideleri getirip yığmış fırıncı, markete. Benim de yolumun üstüydü... Görüşürüz..."
Ve köşeyi dönüp kayboluyor Ali. Elinde mis gibi pide... yolu marketin önünden geçmiyormuş... fırıncının kayınbiraderininmiş market... son anda sıcak sıcak pide almak isteyenler o markete gitsinlermiş hep... pide istiyorlarsa tabii...

Cebinizden anahtarınızı çıkarıyorsunuz, tam apartmanın kapısını açacakken ezan duyuluyor:
"Allahu ekber Alaaaaaaaaaaa"
Omuzlarınız düşüyor

"Eşhedu enla ilahe illallah"
Anahtarı cebinize isteksizce koyup, merdivenlere çömeliyorsunuz.

Eşhedu enne Muhammeden resulullah
Karnınız aç

Hayya lessalah
Kafanız karışık

Hayya lelfelah
Evdekilere pide götüremediniz

Allahu Ekber
Saatlerce sırada beklediniz.

Lailaheillallah
Ekmek fırında satılmaz mıydı? FEV market de nereden çıkmıştı!

:cry: Avucumuzu yaladık :(

...........Elhamdüllillah

YURUTMEYİ DURDURMAK İÇİN DAVA AÇABİLİRİZ?????????????????

Arkadaşlar bu konuyu HUKU dalından sorduklarım,bu olayı BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURUDA BULUNUP ,YURUTMEYİ DURDURMA TALEBİNDE BULUNABİLİRMİŞİZ?Madur arkadaşların Olduğu yerde böyle bu güne kadar ,Bu Kurs açılmadığını ispatlanırsa ,Kamuya işe alınacaklarda arnana dşiğer nitelikler ve şartlarda ki,ibare olan ,bu sertrifika eşitlik ilkesine aykırı olduğu için olmayanlarda ,başvuru için hak kazanabilirlermiş,ama yine HUKUK karar verir diyorlar.Eğer hala şansınımız varsa bence deneyelim?ne dersiniz?

SORU ÖNERGESİNDEN NE HABER VAR. BURADAKİ OLAY BARİZ. BUNU GÖRMEMEK MÜMKÜN MÜ. BAŞBAKAN BUNU NASIL CEVAPLAR. ADALET VE KALKINMA PARTİSİ BU PARTİNİN ADI. ADALET NERDE. KİMLER KALKINDIRILIYOR.

MUHALEFET NE İŞ YAPAR. BU KADAR BARİZ BİR OLAYI NEDEN ARAŞTIRMAZ. NEDEN BU THY UYARILMAZ. İŞTE HERKES İTİRAF ETMİŞ.
BAK GENE BİRSÜRÜ SORU ÇIKTI ORTAYAA.

VE AN GELİR SEÇİM OLUR!!!!!!!!!!!!!! BİRİLERİ OY İSTER. BİRİLRİ DE VERİR. HZ ÖMERİN ADALETİNİ İSTİYORUM[/b]

Sevgili Oturanboğa, bu THY konusunun hala netleşmemesi ve yorumlar yapıldıkça kafamın hala karışıyor olması beni taraf durumuna getirsin istemiyorum.Ama senin hikayeni okuyunca aklıma şöyle bir soru da takıldı. Bir fırın düşünüyorum, günlük olarak çıkaracağı ekmek sayısı 100 ama ekmek almak için sıraya giren 500 kişi var!

Sorun 100 ekmek için 5 bin kişinin beklemesi ve sonuçta zaten 4900 kişinin ekmek alamayacak olması değil. Sorun, 5 bin kişi aynı sırada beklerken, arka kapıdan 100 ekmeğin (de) başka markete kaçırılması!
Yoksa elbette her işe ihtiyaçtan binlerce fazla sayıda kişinin başvurması kaçınılmazdır. Zaten her kamu ilannda aynı şey olur; bin kişi alınacaktır, 100 bin kişi başvurur...Ama 100 bin kişi de aynı sıradadır!

Ayrıca, konuyla ilgili soru önergesi TBMM Başkanlığı'na verilmiş ve süreç başlamış...

CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil' Alıntı:
[size=4]Sevgili Bülent

Soru önergem meclis başkanlığına iletildi. Yani resmen süreç başladı. Ancak Meclis Başkanlığının ilgili makama imzalayıp yollama süreci devam ediyor sanırım. Yollanması ve cevap gelmesi soru önergeleinde oldukça yavaş işliyor. Ama görünen o ki önemli bir yanlış uygulama ile karşıkaşıyayız.
Çalışmalarındaki başarıyı gönülden kutluyorum

Sevgilerimle

Bihlun Tamaylıgil
CHP İstanbul Milletvekili [/size]

Re: YURUTMEYİ DURDURMAK İÇİN DAVA AÇABİLİRİZ?????????????????

dsarica' Alıntı:
[size=4]Arkadaşlar bu konuyu HUKUK dalından sorduklarım, bu olayı BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURUDA BULUNUP, YURUTMEYİ DURDURMA TALEBİNDE BULUNABİLİRMİŞİZ.Madur arkadaşların olduğu yerde bu güne kadar bu Kurs açılmadığını ispatlanırsa, kamuya işe alınacaklarda aranan diğer nitelikler ve şartlardaki ibare olan bu sertrifika eşitlik ilkesine aykırı olduğu için olmayanlar da başvuru için hak kazanabilirlermiş,
ama yine HUKUK karar verir diyorlar.
Eğer hala şansınımız varsa bence deneyelim? Ne dersiniz?[/size]
Bu konuda girişimde bulunabilecek kimse varsa, bulunmalı bence.

ARKADAŞLAR HİÇ HUKUKÇU YOKMU??

AVUKAT OLAN ARKADAŞ YOKMU ARAMIZDA? YADA,AVUKAT TANIDIĞI OLAN ???????

ŞİMDİ THY NİN BU ALIMLARDA İŞE TORPİL KATTIGI KESİN UYDURUKTAN BİR BELGE İLE VE BU BELGEYİ SİTEDE BİLEN YOK NASIL BİR BELGEYSE BİZ BULAMIYORUZ. ACABA İŞE ALINANLARDA GERÇEKTEN ÖZÜRLÜMÜ BUNU TARTIŞMAK LAZIM ÖZÜRLÜ RAPORU ALMAKTA BU ÜLKEDE O KADAR ZOR DEGİL.
[/url]

THY, kamu kurumu niteliğinde, bu yüzden KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞÇİ OLARAK İSTİHDAM EDİLECEK
ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE UYGULANACAK.

SINAV YÖNETMELİĞİ hükümleri uyarınca engelli istihdamına gitmek zorunda. Yönetmelik gereğince KPSS puanına göre sıralama yapılıyor. Ancak yönetmeliğin "Kamu kurum ve kuruluşlarına gönderme, sözlü sınav/mülakat yapılması" başlıklı 12. maddesinde: "Merkezi sınav kapsamında olan işgücü taleplerine başvurabilmek için sınava girmiş olmak yeterlidir. Kurum, işgücü talebinin intikali üzerine başvuran adaylar içerisinde talep şartlarını taşıyan en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere talep sayısının iki katına kadar adayın isim ve adreslerini içeren listeyi, ilgili kamu kurum ve kuruluşuna gönderir..." hükmü mevcuttur. Yani THY'nin hukuka aykırı uygulamasıyla KPSS puanından çok malum sertifika öne çıkıyor. Sertifikası olanların KPSS'ye girmiş olmaları yeterli oluyor ve sertifikalılar arasında bir sıralama yapılmış oluyor. Oysa ki Özürlü ve Eski Hükümlülerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Olarak İstihdamlarına İlişkin Tebliğin 7. maddesinde: "İşgücü taleplerinde işin gerektirdiği özel niteliklerin dışında, adayların başvuru koşullarını kısıtlayıcı nitelikler ve istihdamı zorlaştırıcı şartlar ileri sürülemez." hükmü mevcuttur.
Bu durumda adayların başvuru koşullarını kısıtlayan ve istihdamını zorlaştırıcı nitelikte olan sertifika şartı hukuka aykırı olmaktadır. Zira işin gerektirdiği özel niteliğe haiz olunduğunu gösteren diploma değil, sertifika baz alınmaktadır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 2. maddesinde; İdarî işlemler hakkında yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı iptalleri için menfaatleri ihlâl edilenler tarafından iptal davası açılabileceği, İdari eylem ve işlemlerden dolayı kişisel hakları doğrudan zarar görenlerin tazminat davası açabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca Anayasımızın 10. maddesine göre (Kanun önünde eşitlik MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.)Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.)
Kamu kurumları kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır. Sertifikanın ülke genelinde verilmemiş olması ve uygulamanın çok kısa bir süre önce başlatılmış olması belli kişilere imtiyaz tanındığını göstermektedir.

Özetle; THY'nin engelli istihdamı tarzı gayri ciddi ve hukuka aykırıdr. Bu durumda işlemden zarar gören kişiler dava açabilirler.

///yönetmeliğin "Kamu kurum ve kuruluşlarına gönderme, sözlü sınav/mülakat yapılması" başlıklı 12. maddesinde: "Merkezi sınav kapsamında olan işgücü taleplerine başvurabilmek için sınava girmiş olmak yeterlidir. Kurum, işgücü talebinin intikali üzerine başvuran adaylar içerisinde talep şartlarını taşıyan en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere talep sayısının iki katına kadar adayın isim ve adreslerini içeren listeyi, ilgili kamu kurum ve kuruluşuna gönderir..." ///

Bu durumda, istihdam edilen 100 kişi KPSS' ye girmeden mi istihdam edilmiş oluyor? Böyle birşeyin mümkünatı var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt