Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] THY işe alımlarında adam kayırmacılık yapıldığı iddiası

• Konbuyu başlatan yusufunal
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Y

yusufunal

Aşağıdaki konu güncelliğini kaybetmiştir. Lütfen dikkate almayın.
Şu anda sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır.

• OturanBoğa Not (31 Mayıs 2006):

TÜRK HAVA YOLLARI İŞE ALIMLARINDAN PİS KOKULAR GELİYOR!
    18.05.2006 tarihli ilanla uzun süreden beri ilk defa sakat statüsünde 100 eleman alımı yapacağını duyuran THY'nın, bu işe alımları, sadece ve sadece FEV ve Beyaz Ay gibi Hükümete yakın örgütlerin inisiyatifiyle yaptığı iddia ediliyor...
    İddialar:
    1- İlan tamamen formaliteden (yasal zorunluluktan) verilmiştir. İlan yayınlandığı tarihjten önce işe kimlerin alınacağı zaten belliydi.
    2- Nasıl belliydi? Şöyle: İş başvurusu için "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak" şartı öne sürülüyor. Ve fakat bu sertifika, bugüne kadar hiç bir kurs ya da kurumda verilmemiş! Bu sertifika hakkında ne THY'nin, ne Türkiye İş Kurumu Eminönü Şube Müdürlüğü'nün, ne MEB'nın ve ne de diğer kurumların bilgisi var(dı). Konuyla ilgili tek bilgi, İstanbul Belediyesi ve Hükümete yakınlığıyla bilinen Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ve Genel Başkanlığını İstanbul Milletvekili Sayın Lokman Ayva'nın yaptığı Beyazay Derneği'nde var.
    3- Bu sertifika için gerekli eğitim, bu ilan yayınlanmadan önce, FEV-THY "işbirliğiyle" başlatılmış! Yani kimsenin fikri dahi olmadığı bir konuda, birileri, kendine yakın kişilere bu eğitimi verip, iş başvurusunda bulunma, daha doğrusu işe alınma garantisi sağlamış oluyor. Zira işe başvurmak için önkoşul olarak sunulan "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak" kriterine bir tek FEV bünyesindeki (hükümete yakın) kişiler sahip olabiliyor.
    4- Sonuç olarak THY ilan vermeden önce (FEV aracılığıyla) kimin işe alınacağı belliydi. Bu ilan için uydurulan/yaratılan "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikası" sayesinde FEV dışında kalan kişilerin iş ilanına müracaatları daha en baştan engellenmiş oldu.

Bu iddiaları temellendirecek argümanlar aşağıda sıralanıyor. Bunun dışında, özel görüşmelerimde öğrendiğim bilgiler de konunun tam da bu yönde olduğunu destekler mahiyette.

Şimdi herkesi duyar gibiyim, "Ne sandın Bülent, bugüne kadar da böyle yürümüyor muydu bu işler!". Biliyorum, evet, bugüne kadar da böyleydi bu işler. Ama olsun, biz yazalım, biz haykıralım! Böylece en azından bu işleri gördüğümüzü, kimin ne olduğunu bildiğimizi, sözde eşitlikçi söylemlerin ardından bu tür entrika ve adam kayırmacılığın kabak gibi göründüğünü, yüzlerine ayna tutarak gösterelim.
    İlan edilen "özürlüler istihdam yılı" fiyaskosunu;
    adam kayırmayı önleyecek iddiasıyla çıkarılan yönetmeliklerin nasıl da bu tür ayak oyunlarıyla aşıldığını;
    "siz iyi eğitim alıp kendinizi geliştirin. size her yerde iş var" mealinde büyük laflar edip, sonra bir de "bizden" olun diye kıvırttıklarını ve bu "bizden"liği önkoşul olarak şart koştuklarını;
    adam kayırmanın önüne geçtik diye her yerde söylendiklerini, buna karşın bal gibi ve kayıtsız şartsız kendi adamlarını kayırdıklarını vs. gördüğümüzü haykıralım arkadaşlar.
    Suratlarına ayna tutalım ve gördükleri ikiyüzlülükten utanmalarını umalım ve onlara yukarıdan bakıp güldüğümüzü gösterelim. Ve günü geldiğinde bu gördüklerimize unutmayacağımızı da...

Büent Küçükaslan

arkadaşlar ben bir kamu kuruluşunda geçici işçi olarak çalışmaktayım.
işkurumunun internet sitesinde yayınlanan T.H.Y yollarının 66 kişilik işçi alımına müracaat etmek istedim ama buradaki işkurumu belgenin ne olduğunu bilmiyor, o yüzden de gönderme yapamıyorum. bu belge hakkında bilgi verirseniz sevinirim. ( not:bu belgeyi neresinin verdiği hakkındadabilgi verilirse sevinirim , çünki ben yaklaşık 17 halk eğitim merkezi ve milli eğitim müdürlüğüne başvuruda bulundum bu belge hakkındada onlların bilgisi yok)

Dün bir arkadaş THY ile ilgili olarak "insan ilişkileri sertifikası"ndan bahsetmişti. Sen de bunu mu söylüyorsun? Sahi neymiş bu sertifika ve nereden alınırmış?

abi bir arkadaş bana bu sertifikayı thy veriyormuş öle dedi çok saçma geldi bana eğitim merkezleri bile bilmiyor ya ben kalkıp taa izmirden ist a kurs içinmi geleyim yani istese burada verirlerdi

bende sertifika yok. seminer belgesi var. thy de bu belgeyi tarif edemiyor.
semineride kabul etmiyor. ben üniversite mezunu olarak başvuru yapacaktım. olmuyor. gücü yeten arkadaşlar bize bilgi versin. benim gücüm yetmedi[/b]

çok önemliiii türk hava yollarının istediği sertifika

türk hava yolarına telefonla ulaştım. bu belge hakkında bilgi alamadım. bu konu bence araştırılmalı. bu çok önemli. 100 ün üzerinde engelli arkadaş buraya başvuru yapacak. ama yapamıyor. bu belgeyi thy verdiyse neden kimsenin haberi yok. çok karmaşık bence.
dernek yetkilileri milletvekilleri lütfen üzerine düşeni yapsın.
kimse mağdur olmasın

Re: çok önemliiii türk hava yollarının istediği sertifika

bedesteb' Alıntı:
türk hava yolarına telefonla ulaştım. bu belge hakkında bilgi alamadım. bu konu bence araştırılmalı. bu çok önemli. 100 ün üzerinde engelli arkadaş buraya başvuru yapacak. ama yapamıyor. bu belgeyi thy verdiyse neden kimsenin haberi yok. çok karmaşık bence.
dernek yetkilileri milletvekilleri lütfen üzerine düşeni yapsın.
kimse mağdur olmasın

merhaba bedesteb madem ki THY iş başvurusu yapacak engelliler için bir sertifika istiyor o zaman bu sertifika hakkında neden detaylı bir açıklama yapmıyor eger bilmiyorlarsa neden bu sertifika yerine degişik bir belge istemiyorlar yada geri çekmiyorlar bu durum boş yere vakit kaybından başka birşey degildir :!: :!: :!:

[Soru-Görüş] 'İş ve insan ilişkileri' sertifikası aranıyor

türk hava yolları a.o. lise ön lisans ve lisans mezunu özürlü personel alımı yapmaktadır. başvurular iş kurumu na yapılıp puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak. buraya kadar herşey normal. ama türk hava yolları işe başvuru için meb onaylı iş ve insan ilişkileri sertifikası istiyor. ben bu sertifikayı milli eğitim bakanlığına halk eğitim müdürlüğüne meb'e bağlı özel akademilere sordum böyle bir belge yok. aksaray dan kimse başvuru yapamadı henüz. ankaraya telefon açtım (iş kurumuna) oradada kimse başvuru yapamadı. türk hava yollarına telefon la ulaştım. bu konuyla ilgili muhatap bulamadım. eminönü iş kurumunu aradım. taşındığı için hatları meşgul. anlayacağınız kimse hiçbir şey bilmiyor. bende halkla ilişkilker seminer belgesi var onuda kabul etmiyorlar. türk hava yolları lütfen açıklasın. bu belge nedir?

Arkadaşlar, başvurunun halen devam ettiğinden emin misiniz?
Biraz önce bu konuda bilgili birine (Yavuz Kocaömer) sordum ve bana mealen şu bilgileri verdi: alımlar tamamlandı, hatta birçoğu gerekli eğitimi aldı ve bugünlerde işe başlayacak.

Merhaba arkadaşlar
aşağıdaki mesajım sadece başvuruların sona erdiğini belirtir amaçla yazılmasına rağmen konunun bir anda şekil değiştirmesiyle farkklı anlam taşımıştır

Merhaba
bende bu ilan ile ilgileniyordum

ve oturanboğa dediğin gibi alımlar tamamlandı
eğitimlerini alıyorlar

hayır başvurular 01,06,2006 tarihinde doluyor. çok merak ediyorum kimler başvuru yaptı kimler girecek. ben girecek insanlara o eğitimin verildiği inancındayım. bu ilan formalite sanki.

Bana da hikayeden ilan gibi geldi.. Bence işe alımlar belli çevrelerin inisiyatifinde yapıldı bile... İlan da yasal zorunluluktan verildi... "O çevreler"in haricinde İş-Kur aracılığıyla müracaat edenlere de, bu "yaratılmış" sertifikasıyla dış kapının mandalını gösteriyorlar... Konuyla ilgili yazılanlardan anladığım bu benim!

Sonuç olarak THY kriterlerine uygun, iyi eğitim almış kişiler, sadece FEV bağlantısı yok diye, bu işe müracaat edememiş oluyorlar. Yazık! Sakat diye önüne koyulan onca engeli etinle-dişinle aş, sonra gel böyle entrikalara mağlup ol...

• THY Özürlü İşçi Alım İlanı 18.05.2006

Türkiye İş Kurumu Eminönü Şube Müdürlüğünden: Aşağıda belirtilen işyerine daimi özürlü işçi alınacaktır.

(Aşağıda belirtilen taleplere durumu uyanların kayıtlı bulundukları Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Şube Müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Son müracaat tarihi resmi tatile rastladığında bir sonraki iş günü mesai sonuna kadar başvurular kabul edilmektedir.

Cinsiyet Durumu - Meslek Adı - İşgücü - Eğitim Durumu - Yaş - Aranılan Diğer Nitelikler

E-K - Özürlü - Rezervasyon ve Telefonla Satış Memuru - 15 - Üniversite Mezunu (4 Yıllık lisans Eğitimi) - 18-40 - * MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak * İstanbul’da 5 Yıl Süre İle İkamet Etmeyi Kabul Etmek

E-K - Özürlü - Rezervasyon ve Telefonla Satış Memuru - 19 - Meslek Yüksek Okulu - 18-35 - * MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak * İstanbul’da 5 Yıl Süre ile İkamet Etmeyi Kabul Etmek

E-K - Özürlü Rezervasyon ve Telefonla Satış Memuru - 66 - Lise ve Dengi Okul - 18-35 - * MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak * İstanbul’da 5 Yıl Süre ile İkamet Etmeyi Kabul Etmek

Şimdi Sayın Lokman Ayva'ya bir mesaj yazdım. İddialarla ilgili görüşleri ilk ağızdan öğrenmiş oluruz...

bu sertifikanın fiziksel engelliler vakfı tarafından verildiği söylendi bana . açıklamayı eminönü işkurumu şube müdürlüğünde fatma hanım yaptı. bu vakıfla bağlantılı olanlar almış sertifikaları. ya diğerleri ne olacak. ozaman sadece istanbulda yayınlansaydı personel ilanı. değilmi. anadolunun günahı ne.birde siyaset karıştıysa işe. hani ak partiydi. ne oldu.

Arkadaşlar bu işin arkasını bırakmamak lazım.Ortak bir yazı hazırlayıp toplu halde gönderelim.Birazda Polyanna'cılık oynayayım.(Gerçi sakallı Polyanna olmaz).En azından 100 engelli arkadaş iş buldu..

Sayın Lokman Ayva'dan şaka gibi bir cevap!

Lokman Ayva' Alıntı:
Bu konuyu yakindan biliyorum. THY cok buyuk bir cesaret gosterip kendi cagri merkezinde yogun olarak ozurlu calistirma karari aldi. Malesef bu, simdiye kadar ulkemizde ve dunyanin pek cok ulkesinde yasanmis bir durum degildi. Bunun icin bir proje yapildi. Ilk etapta 100 ozurluyle ise baslandi. Su anda arkadaslarin bildigi veya tartistigi konu, bu projenin prosedurleridir.
Bu projeyi ben yurekten destekliyorum ve basarili olmasi icin zaman zaman katkida bulunuyorum. Cunku, eger bu proje basarili olursa benim tahminim birkac sene icinde 5000'den fazla ozurluyu bu tur bir ise yerlestirebilecegiz. Bu oncu bir projedir. Dolayisiyla ozurlu ve ozursuz herkesten destek bekliyorum. Onerileri olan benim mail adresime la@lokmanayva.net adresine yazabilirler.
Sadece bu konuda degil, baska istihdam onerileri olan arkadaslarimizdan da oneriler bekliyorum.

Su anda denemede olan bir projeyi onumuzdeki gunlerde tanitmaya baslayacagiz. O proje job-coach projesi. Bizi izlemeye devam edin.

Herkese sevgi ve selamlar.

Lokman AYVA
ISTANBUL MILLETVEKILI
AK PARTI MKYK UYESI
www.akparti.org.tr/okm
www.lokmanayva.net
Bu cevaptan anladığım, evet, tam da iddia edildiği gibi, kendi çevremizdek insanları bu güzel işe yerleştirdik, deniliyor.
THY yasal zorunluluğu gereği sakat statüsünde personel çalıştırmak zorunda zaten. Bugüne kadar yasa dışı olarak bu sorumluluğunu yerine getirmedi. Bugün getirmeye başladıysa bu öyle Sayın Ayva'nın bahsettiği kadar zil takıp oynanacak bir şey olmasa gerek. Herkes sorumluluklarını yerine getirsin. Bu kadar basit.
Ayrıca bizim burada eleştirdiğimiz şey THY'nin eleman alımı ya da oluşturduğu kadro değil ki! Bunu anlamamazlıktan gelmek de ne oluyor? Biz, bu işe, AKP'nin "adamları"ndan başka kimsenin -bırakın işe alınmayışını- işe başvuru dahi yapamamalarını eleştiriyoruz.
THY koyar kriterleri, adam kayırmadan işe alımları gerçekleştirir, sonra verir gerekli eğitimi...
Hem THY nasıl bir "cesaret" göstermiş onu da anlamış değilim. Sakat insanlar telefona bakamaz mı? Bu mudur cesaret gerektiren risk??? Vallahi helal olsun! Ben buna cesaret edemezdim doğrusu. Sakat ve telefona bakacak he!.. Helal olsun THY'ye ve onu cesaretlendirenleere!

Birazdan konuyu CHP başta olmak üzere Meclisteki diğer partilere ileteceğim... Çünkü sonucu belli bir işe alım ilanı yasal değil. Bu iş bu kadar kolay değil...

Ayrıca bu söylem Demirel'in "yaptıysam ben yaptım" söyleminden bile daha komik yahu! Vallahi helal olsun Sayın Ayva'ya; kısa sürede çok yol katetmiş siyasette. Demirel'in 70 senede geldiği yere Sayın Ayva 3 senede erişmiş...

Muhafazakarlık demekki böyle bir şey oluyor!

AKP kendisini diğerlerinden farklı bir noktaya konumlandırarak bu ülkede % 34 oy alabilmiştir.

Bu halk bu iktidara dürüst olsun, adam kayırmasın, yolsuzluk yapmasın diye oy vermiştir.

Bugün akşam kanal D ana haber bültenlerinde bu iktidara nasip olan çok ilginç bir yolsuzlukla karşılaşacağız.

Hani yolsuzluk yapılmasın diye başlatıldığı iddia edilen "bilgisayarlı seçim" vardı ya, hani bilgisayar seçtiği için haksızlık olmayacağı ilan edilen sistem... Gariptir, bu iktidar bilgisayarları bile AKP li olmaya ikna edebildiğinden olmalı! nedense bilgisayar hep belli kişileri seçmiş. Muhabirler daha seçim yapılmadan kimlerin seçileceğinin listesini ele geçirmişler!. Sonuç aynen listedeki gibi çıkmış!

Bu iktidar kendisine tevdi edilen yetkileri suistimal etmeye devam ediyor. Memleketin her yerinden pis kokular yükselmeye başladı. İktidardakiler iddialar karşısında ya pişkin pişkin sırıtıyor ya da Başbakanın yaptığı gibi vatandaşı azarlıyor.

Şimdi bu THY yolsuzluğunu Başbakana iletsek nasıl bir hakarete maruz kalacağımızı tahmin edebilirsiniz.

Kendisini eleştiren herkese "ajan" muamelesi yapan iktidar, kendini öven şakşakçılarada işte böyle bütün kapıları açıyor. Bu sistemin adıda ağızlarından hiç düşürmedikleri "demokrasi" oluyor.

Bu ülkede yolsuzluk yapanlar inanılmaz bir pişkinlikle yaptıkları yolsuzlukları demokrasi söylemleriyle aklamaya, kendilerine karşı çıkanlarıda "antidemokratik" olmakla itham ederek sindirmeyi ustaca uyguladılar. İşte AKP iktidarı...

Akp iktidarına ne denli eklemlenmiş bir kurum olduğunu artık sağır sultanın bile çok iyi bildiği bir merkez ne idüğü belirsiz bir belge veriyor. Adı; "MEB onaylı Bilgisayar Sertifikası" Bu sertifika sadece İstanbul Özürlüler Merkezinden alınabiliyor. Örneğin bilgisayar mühendisisiniz; ama bu sertifikanız olmadığı için bilgisayar açıp kapatmaktan başka bir şey bilmeyen kişilerin alındığı işe siz giremiyorsunuz!

Belkide sormak gerek sayın Ayva ya; sizin bu işe bu şekilde adam alınmasından bir çıkarınız mı var? Öyle ya bir zamanlar başkanlık yaptığınız bir merkezin üyeleri dışında kimsenin haberdar olmadığı bir belgeyle işe girilebiliyor ve siz bu durumda garip şekilde olağandışı hiçbir şey göremiyorsanız sanırız bu işte sizin bir takım beklentileriniz olduğuna dair ortaya çıkan soru işareti anlaşılabilirdir...Eğer böyle bir ilişkiniz yoksa neden buradaki haksızlığın üzerine gitmiyor lafı saptırıyorsunuz? Biliniz ki bu işin peşini bırakmayacağız. Gerekli tüm platformlarda gerekirse işe alınanların işten çıkarılıp yeniden işe alım yapılabilmesi için sesimizi her yere haykıracağız!

İşte"Ak" Partilik böyle bir şey. Ak ile Kara nın birbirine karışması da denilebilir buna...

Şimdi bir arkadaşımız iddialarla ilgili demokratik bir şekilde cevap istiyor. Cevaba bakıyoruz. İnsan zekası adına gurur duyulacak bir cevap! Hani afedersiniz halkımız bir deyim kullanır; Ben diyorum Ankara sen diyorsun.....

Lafı saptırmak, bulanık suda balık avlamaya çalışmak kısa vadede kazanım gibi görülebilir; ama bir yıl sonra seçimlerde başınıza gelecekleri görünce bu işin bu kadar kolay olamayacağını anlayacaksınız.

Bu millet öyle "din, iman, başörtüsü" diyerek oylarını alıp ondan sonrada istediğiniz gibi at oynatacagınız bir arpalık olmadığını size gösterecektir.

AKP kendisine tevdi edilen görevi hakkıyla yerine getirememiştir.

AKP nin engelli milletvekilleri engellilerin haklarını bırakın korumayı emngellileri magdur edecek önergeler vererek bizzat engelli mücadelesine engel olmaktadırlar. Mecliste engellileri engelli milletvekillerinden engelsizler korumaktadır ve bu durum sanırız dünyanın hiçbir yerinde görülebilecek bir durum değildir.

THY yolsuzluğuna verilen cevabın içeriği yapılanların ne denli özümsenerek yapıldığının kanıtıdır. Yolsuzluk, bir takım uyduruk dini gerekçelerle temellendi,rilebilir rahatlıkla. Öyle ya yolsuzlukla da alınsa alınanlar onların "dini bütün müslüman kardeşleri" yani onların adamları. Alınmayanlarsa "dinsiz imansız şerefsizler"dir...

EY vurulmuş, sırtından hançerlenmiş umutlarımız! Sabrediniz! Gün gelecek bu yolsuzluklardan beslenenler geldikleri karanlığa geri döneceklerdir!...

Konuyu CHP genel sekreterine ilettim. Gelişme olunca buraya aktaracağım...

Not: Yamazsam yanlış anlaşılabilir düşüncesiyle ekleyeyim istedim; ben ne CHP'li ne de AKP'liyim. Yani bir tarafmışım da onun için muhalefet ediyormuşum gibi algılanmasın....

Biraz önce CHP Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Bihlun Tamaylıgil aradı. Konuya büyük bir hassasiyet gösterdi. Zaten aramadan önce forumdaki bu yazışmaları okumuş... Konuyu Başbakana bir soru önergesiyle soracak. Çok doğru ve yerinde sorular hazırladı.
Soru önergesi resmiyet kazandığında buradan paylaşacağım...

Sessiz kalmayalım arkadaşlar. Herkes görüşlerini yazsın ve tepkisini ortaya koysun lütfen

Bu konuda Medya da bilgilendirilse fena olmaz, diye düşünüyorum. Hesapta "4. kuvvet" ya! :wink:

Seçilirken her konuda büyük vaatlerle geldiler Aradan yıllar geçti tek iyi yaptıkları şey kamuda büyük bir oranda kadrolaşmak (Hatta bu kamu kurumları ile kalmadı birçok özerk kurum da dahil edildi veya edilmeye çalışıldı) ve kendi taraflarını işe yerleştirmek.
Yolsuzluk, işsizlik, ekonomi (enflasyon düştü demeyin bu aldatmaca, üstü kapalı bize sunulan rakamlardır, piyasalara bakınız), ... vaatler hangisi gerçekleşti. Son günlerde başarısızlıkları iyice ortaya çıktığı için gündem nasıl değiştiriliyor bakınız.

Bu THY olayıda hükümetin bizimkiler ve ötekiler diye ayırdıklarının iyi bir göstergesidir. Resmen parti yandaşlığı. Ak değil Kara.

Belki 100 engelli iş buldu, ne iyi diyebiliriz fakat her konuya böyle eyvallah deyip iyi niyet ile bakmayalım.

İleride gelecek olanlar bundan iyi mi olacak bilemiyorum ama Türkiye'ye için hiç bir zaman tek parti iktidarı iyi olmamıştır.

Konuyla ilgili olarak şu minvalde soru önergesi Pazartesi günü (bugün cuma olduğu için prosedürler yetişmedi) TBMM Başkanlığına sunulacak.

Bu vesileyle konuya duyarlılık gösteren Milletvekili Sayın Bihlun Tamaylıgil'e ve onun nezdinde Cumhuriyet Halk Partisine teşekkür ederim. Umarım süreç doğru şekilde işler, bu iddiaların doğru olup olmadığı anlaşılır ve yasal süreç başlatılır.

CHP Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Bihlun Tamaylıgil' Alıntı:
[size=7]Başbakana yazılı soru önergesi[/size]

[size=4]Türk Hava Yollarına engelli eleman alımı ile ilgili olarak işletilen süreç hakkında birçok kanaldan tarafıma şikâyetler ulaşmaktadır. Bu sebeple aşağıdaki sorularımın cevaplanmasını rica ederim.

1- Türk Hava Yolları engelli eleman alımı ilanı hangi tarih veya tarihlerde, hangi gazetelerde, nasıl bir içerikle verilmiştir?

2- Bu ilanda İş başvurusu için "MEB Onaylı İş ve İnsan İlişkileri Eğitim Sertifikasına Sahip Olmak" şartı öne sürülmüş müdür?

3- Yukarıda tanımlanan sertifikayı verme yetkisine hangi tüzel kimlikler sahiptir? Bu tüzel kimliklerin yönetim kurulunda bulunanlar kimlerdir?

4- Bu sertifika programı hakkında engelli vatandaşlarımıza duyuru hangi kanallardan yapılmıştır?

5- İşe alınmış olan 100 kişinin sertifikaları hangi tüzel kişilikten verilmiştir?

6- İşe alım şartı olan bu sertifikalarla ilgili eğitim hangi tarihlerde nerede verilmiştir? Eğitim programının içeriği nedir? Sertifikaya sahip olabilmek için istenen başarı seviyesi nedir?

7- Yukarıda tanımlı sertifika daha önce başka bir kurumun engelli eleman alımında ön şart olarak aranmış mıdır? Yoksa sadece THY engelli eleman alımı süreci için mi bu tanımdaki sertifika istenmiştir?[/size]

umarım bu trajikomik olay mağdur olan engelliler lehine sonuçlanır. her kim engelliler için gerçekten iyi niyet sergilerse ben de onun yanındayım. Soru önergesi verecek milletvekilimize şimdiden teşekkürler.

lokman ayva nın cevabı resmen bizi birer aptal durumuna koyar nitelikte olmuş.
onun samimiyetine ve yanımızda yer alışçı tavırlarına hiç ama hiç inanmıyorum. oyunu kuralarıyla oynayan tam bir politikacı ve ak partici o bence...

saman altından su yürütmüşler yine. bu filmi ben daha önce görmüştüm durumu...

hiç sanmıyorum ama umarım bu uğraşların bir sonucunu görürüz.

BÜLENT AĞABEY ALLAH SENDEN RAZI OLSUN UĞRAŞTIĞIN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM AĞABEY

İNŞALLAH BİRŞEYLER ÇIKAR. BİZDE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GÖRÜRÜZ.
ADALET TECELLİ EDER. BURDA TECELLİ ETMESE BİLE EBEDİ ALEM DE MUTLAKA KISA BİR HİKAYEYLE CEVAP VERMEK İSTİYORUM OLAYA.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİNDE ELMA BAHÇELERİNİKARINCALAR İSTİLA ETMİŞTİR. KARINCALARIN İLAÇLA ÖLDÜRÜLMESİ BAHÇENİN TEMİZLENMESİ GEREKMEKTEYMİŞ. SULTAN SÜLAYMAN ZAMANIN ALİMLERİNDEN EBU SUUD EFENDİYE BİR MEKTUP GÖNDERİP FETVA İSTEMİŞ.
KANUNİ;
'GERDİRAHTA ZİYAN ETSE KARINCA
ZARAR VARMIDIR ANI KIRINCA'
EBU SUUD EFENDİNİN CEVABI:
'YARIN HAKKIN DİVANINA VARINCA
süleymandan hakkını alır karınca.

böyle olduğu gibi mağdurlar da hakkını alacak bence

lokman ayvanın cevabını kınıyorum...insanlarla oynamasınlar ..lütfen....
yazılı soru önergesini görünce ne yapacak..çok merak ediyorum...!!!!
bülent çok iyi yapmışsın...eyvallah..aslında bide kampanya başlatmak lazım torpile son kampanyası..:

merhaba arkadaşlar

ben açıkçası kayırmacılık yapıldıgına inanmıyorum belki bakış açım farklı şunu söyleyebilirimki bazı gerçekler ortadadır fakat adı geçen vakfın tamamıyla insan kayırdıgına inanmıyorum benim hiçbir baglantım yok orda benide çagırdılar tanımam kimseyi banada yardımcı oldular iş kur larla projeler içindeler bi nevi danışmanlık yapıyorlar bizlere gerçekten yardımcı oluyorlar

Şöylede düşünebiliriz biraz daha kulagı keskin olmak gerek araştırmacı olmak gerek bu vakıflar alman vakıfları degil ben en az bildigim 4/5 vakıfla baglantı içindeyim clupler,dernekler vakıflar sadece iş konularında gitmişliğimde yoktur ama inanın işsiz kaldıgınızda size o kadar güzel imkanlar saglanıyorki
İş kur ların durumu malüm ben sadece iş kura gitmem işsiz kaldıgım zaman sabahları yatmam öglenleri iş aramam bahaneler aramam zorluklar dağlar kadar ama nasip aramanın ayıbı yok sakat olmanında ayıbı yok ben neden utanacagımki hesabını kötülük yapan verecek o düşünsün kazandıgını zannedenler düşünsün ben kendi adıma konuşuyorum karalamak yerine biraz daha aydınlatıcı olmak gerek o vakıflar inanın size bana belki yardımı olmasada öyle engelli kardeşlerimizede yararı oluyorki hepsinden,hepinizden allah razı olsun.

Sevgili Bülent, senin düşüncelerinin tam tam tam da karşısında düşünüyorum.
THY hangi personel alımında bir Vakıf'ı aracı kullanmış da, şimdi sakat statüsünde personel alımında kullanıyor? Kamuya her işe alımda herkes kendine yakın örgütlerden işe alım/çıkarma yaparsa, ne olur sonumuz?
İşe alımlarda eğitim ve mesleki beceri midir kriter, yoksa A vakfına/derneğine yakınlık/üyelik mi? Uydurma sertifika ve FEV'le bağlantısı olmayan ama tüm kriterleri uygun olan Türkiye'nin dört bir yanında binlerce sakat insan var; ve bu insanlar bırakın işe alınmayı, işe başvuru dahi yapamıyorlar! Bu mudur adalet? İlan vermeden önce kimlerin işe alınacağının belli olması mıdır adalet? "Bana/Benim örgütüme yakın olanlar damlayan balı yalar" demek midir "iyi iş yapmak"?

Ne zaman alkışlardım ben FEV've THY'yi biliyor musun?
FEV çıkar derdi ki: "Ey THY! Bugüne kadar yasal zorunluluğun olmasına karşın ve bu halkın vergileriyle varolmana karşın, bünyende %3-4 oranında sakat statüsünde eleman çalıştırmadın. Bu yaptığın elbette yanlıştı. Gel bu yanlıştan dön ve eleman alımını gerçekleştir". Bunun üzerine THY verirdi iş ilanını, Türkiye'nin dört bir yanından bu kriterlere uyan başvurular yapılırdı, sonra THY ilana başvuracaklar arasından 100 + 20 yedek kişiye kurs açardı, kursun sonunda başarılı olan 100 kişiyi işe başlatırdı... Böyle yapsaydı, o zaman alkışlardım ben de! Ama böyle olmadı! FEV dedi ki, "şu elemanları işe al", THY'de "tamam" dedi!..

Ayrıca THY'nin bugüne kadar bünyesinde çalıştırdığı call center elemanlarına FEV (ya da başka bir vakıf) mı kurs vermiş? FEV'in uzmanlık alanı call center eğitimi vermek midir? Sakatlar söz konusu olunca, THY'nin bugüne değin süregelen eğitim prosedürü neden işlememiş?..

Tüm bu ahlaki ve insani yanlışlar bir yana, yukarıdaki iddialar, İş Hukuku ve Ceza hukuku açısından da yasa dışıdır, suçtur. Ve gerekli yasal süreç de işletilecektir...

Hiç şaşırmadım...
Resmi işlere girebilmek için;birisinin birşeyi yada birisinin köprüden geçerken biyeri değmiş tanıdık olmuş birşeyi bile olmak yeterli.
Ama sade bir vatandaşsanız,işiniz başlamadan bitti....
94te belediyeye girdim.Ama seçimlerde yaşananları buraya yazsam,başıma iş alırım.Sırf hakkım var diye işe girmek hayal...
İlla bir yanöğe yani bildiğimiz "TORPİL" olacak...
Üften püften adsl 15 günde değilde aynı gün bağlansın diye bile ne trafik yaşadım ben...
İşe girmek değil,selam vermek için bile torpil gerekecek yahu...
Bu az okumuş,4 hanımlı 15 çocuklu insanlar milletvekili olduğu/seçildiği sürece işimiz iş...
Benim tahminim,1980 ve üstü doğanların devri gelmeden düzelmeyecek bu durum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt