Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] SGK trafik kazaları sonrası sağlık ihtiyaçları için bizi mağdur etmesin!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
syn nabersen; ( haberlerde izlediğimiz) sendikaların düzenlediği ''torba yasayı geri cekin'' yürüyüşlerının genel kurula gitlmiş olan bizim maddeye bir zararı olabılırmı ??

aynı konu fakat onlar haklarını arıyor bızımkı ne bolca sigorta sırketlerı karsı cıkıyo ceplerınden para cıkacak onun için itıraz eder sıgorta sırketlerı subatın 10 yasalasır bence

emir-irem;

Yanlış hatırlamıyorsam 6-7 ay önce Anayasa mahkemesi yine bir torba yasa içindeki bağzı maddelere itiraz etmiştı, bu torba yasada da her hangi bir sorun olursa bizimkine dokunmazlar iitiraz olanları iptal ederler sanırım. Ama bu süreçte daha ne kadar bekleriz orası mechul. :confused:

Ama yasa yapıcılarında suçu büyük şu yasaları torba şeklinde yapma be kardeşim. :mad: Ayrı ayrı gönder meclise. Engellinin onca aydır devam eden maduriyetini bir durdur, önce kanayan yaraya müdahale et. Sonra diğer yasalar ile Sosyal güvenliği düzenle. Haksızmıyım.

cok haklısınız iyice bunaldık ama magdurıyetımızin bir sekilde giderilcegini düşününce bunada şükür diyoruz. bekleme konusuna gelince bugün gelen bir cevabı aynen kopyala yapıstır yapıyorum..

merhaba ,trafık kazası sonrası saglık hızmetlerının sgk kurumu tarafından karsılanacak olması sahsım adına 8 aydır bekledıgım muhtesem bı haber. bütce komısyonunun kabul ettıgı bu tasarının ne zaman yasalaşacagını resmı gazetede ne zaman yayınlanacagını ( yani ne kadar daha sürecegını) cok merak edıyorum. sgk kesmıs oldugu ödemelerı ne zaman tekrar acar , tahmını bı tarıh verırsenız cok sevınırım. saygılarımla.
  • 9eec9fd73abba2a3bf4b1f88f8b1f073
    Turan Dağlıoğlu diyor ki:

şubat ayı ortasında görüşmelr bitecektir. mart ayından itibaren yararlanabilrisniz.

turan dağlıoğlu kim?
birde geriye dönük elimizdeki faturlara ne olacak?bilgisi olan var mı?

sgk bilgi com yazarlarından biridir ( ali tezel gibi ) medikalciler geriye dönük recetelerınde ödenecegını söylüyor...

nabersen arkadaş , biriken reçetelerımızın ödenip ödenmeyeceği hususunda sizin bi bilginiz varmı ? bilgisi olan arkadasımız varsa da paylaşsın...

elımızde 7 adet fatura var medıkalcı arkadaş odenır der sgk dakı memur arkadaşta odenır dedı bırde faturalar uygundur fakat trafık kazası oldugu ıçın odenmıyo dendı emsal olarak odenen yer gosterın hemen odeyım der memur arkadaş bence torba yasa subat 15 bıter odemeler mart 1 olarak başlar

BU KANUN ZATEN TRAFIK KAZALILARI ICIN CIKMIYORMU , SGK MEMURU ÖDENİYOR DİYOR , AYNI KURUM '' FAKAT TRAFİK KAZASI OLDUGU İÇİN ÖDENMIYOR'' DİYOR BEN BU TEZATI ANLAMADIM :confused: ELİNDE 300 ADET REÇETESİ OLAN MEDIKALCILER VAR ,HASTADAN TEK KURUŞ ALMAMIŞLAR BU KANUNUN CIKMASINI BEKLIYORLAR , HERHALDE BU OLAYI BIZDEN DAHA IYI ARASTIRMISLARDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM , SORUYORUM ADAMLARA ÖDENECEK DİYORLAR...

bu torba yasası artık tek tarflı trafık kazası yapıp söför olanlrın medikal mazemlrını sonda v.s masraflarını karsılıyomu artık bılgılndrrsenz sevınırım

gökhan arkadaş yenı cıkacak olan kanun herne sebeple olursa olsun dıyor yani rahat olun sordugunuzuda ödeyecektir..

arkadaşlar züleyha isimli bi arkadasımız baska bı sitede elimizde bulunan receteler ne olacak diye sormuş uzmanda yasalar geriye dönük işlemez eski recetelerınız ödenmez dıye cevap vermış. :(:( uzmanın cevabı kesın dogrumudur acaba ???

Torba Tasarı'nın 6. bölümü kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda ''Torba Tasarı''nın 127-152. maddelerini kapsayan 6. bölümü kabul edildi.

nabersen arkadaş ödenmeyen recetelerin akıbetı konusunda senin yenı bi duyumun varmı ?

bu ofd ye kafayı takmış durumdayım.belki 10 defa aradım adamları,bu trafik kazalarından dolayı mağduruz,ne yapıyorsunuz diye,6 aydır bana dönüş yapıp konu ile ilgili hukukcularına danışıp haber vereceklerdi:mad:hala haber verecekler...torba yasa bile bunlardan hızlı çalışıyor...
dedim bari başkanın telefonunu verin,olmaz veremeyiz dediler,asistanını arayıp randevu alacakmışız:confused:
vay arkadaş sanki başbakanla görüşüyoruz,başkan olarak senin işin ne arkadaş o dernekte???sen omurilik felçlilerin sorunları ile uğraşmıycaksan neye başkan oldun?
ha gerçi,yılda üç beş defa sandalye dağıtıyorsunuz onu da iş bilyorsunuz,onu da sanki kendi ceplerinden dağıtıyorlar...
telefonda bir sonu alamadım,burayı takip eden bir dernek yetkilisi varsa ki olduğunu zannetmiyorum,şu sorulara bir cevap verin,yoksa biz seninle uğraşamayız,yılda üç beş defa basının önünde dağıtırız sandalyeyi işimize bakarız mı diyorsunuz???

anadolu ajansını okudum cok şükür yasamız cıkmış ama elimizdeki ödenmeyen reçetelr ne olacak onunla ılgılı bişey göremedım ,cevap verecek birisi yokmu ???

Torba tasarı yasalaştı

meclis-yasa1.jpg

Torba tasarı yasalaştı

TBMM Genel Kurulunda ''Torba'' tasarı kabul edilerek yasallaştı KAZAZEDENİN TEDAVİSİNİ DEVLET YAPACAK
Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler, diğer resmi ve özel sağlık kurum ya da kuruluşlarının sunduğu sağlık hizmeti bedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın SGK tarafından karşılanacak.

Trafik kazalarına sağlık teminatı sağlayan zorunlu sigortalarda; sigorta şirketlerince yazılan primlerin ve güvence hesabınca tahsil edilen katkı paylarının yüzde 15'ini aşmamak üzere, Hazine Müsteşarlığınca belirlenen tutarın tamamı sigorta şirketleri ve güvence hesabı tarafından SGK'ya aktarılacak. Bu tutar, ilgili sigorta şirketleri için ayrı ayrı belirlenecek. Aktarımla sigorta şirketlerinin ve güvence hesabının teminat kapsamındaki yükümlülükleri sona erecek. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yüzde 50'sine kadar artırmaya ve azaltmaya yetkili olacak.

Sigorta şirketleri ve güvence hesabınca ödenecek tutarın süresinde ödenmemesi halinde gecikme cezası uygulanacak.

Belediyelerin kendi bütçelerini kullanarak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek için kuracağı elektronik sistemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, kesilen trafik idari para cezalarının yüzde 30'u ''sistem kullanımı hizmet bedeli'' olarak belediyelere ödenecek.

sgk trafik kazalarından dolayı medikal ödemeleri ne zaman yapacak bilen var mı?

bu konuda torba yasa çıkacak dendi henüz bir gelişme yok mu?

artık trfık kazalarının medıkal mazemelrını sgk ödüyor mu bılgınız varmı

torba yasanın cumhurbaşkanı ımzası beklenıyo sonrada resmı gazetede yayınlanacak ondan sonra odemeler başlar yanı bır hafta daha surer

Abdullah Gül, torba yasayı onayladı

Abdullah Gül, torba yasayı onayladı simdı resmı gazetede yayınlanması pazartesı ıtıbarıyla yayınlanır ve odemeler sgk kurumunca başlar salı gunu ıtıbarıyla arkadaşlar medıkal malzeme faturalarını sgk burolarına ulaştırın ve olumlu veya olumsuz goruslerı paylasın

hayırlısı bakalım ınsallah elımızdeki recetelerımızde ödenır,,,

Torba yasası cıkmış okudum ancak Trafik kazası tedavi giderlerinde geriye doğru ödeme ile ilgili bişey göremedim , medikalci arkadaşlar başta hastanelerin trılyonlarca alacagı var ödememe durumu olamaz diyor cokta mantıklı , hayırlısı bakalım...

[FONT=Verdana]MADDE 59- [/FONT][FONT=Verdana]2918 sayılı Kanunun 98 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.[/FONT]
[FONT=Verdana]“Sağlık hizmet bedellerinin ödenmesi:[/FONT]
[FONT=Verdana]MADDE 98- Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmî ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının sundukları sağlık hizmet bedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır. [/FONT]
[FONT=Verdana]Trafik kazalarına sağlık teminatı sağlayan zorunlu sigortalarda; sigorta şirketlerince yazılan primlerin ve Güvence Hesabınca tahsil edilen katkı paylarının % 15’ini aşmamak üzere, münhasıran bu teminatın karşılığı olarak Hazine Müsteşarlığınca sigortacılık ilkeleri çerçevesinde maktu veya nispi olarak belirlenen tutarın tamamı sigorta şirketleri ve 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 14 üncü maddesinde düzenlenen durumlar için Güvence Hesabı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılır. Söz konusu tutar, ilgili sigorta şirketleri için sigortacılık ilkelerine göre ayrı ayrı belirlenebilir. Aktarım ile sigorta şirketlerinin ve Güvence Hesabınınbu teminat kapsamındaki yükümlülükleri sona erer. Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu söz konusu tutarı % 50’sine kadar artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. [/FONT]
[FONT=Verdana]Bu madde çerçevesinde sigorta şirketleri ve Güvence Hesabı tarafından ödenecek meblağın süresinde ödenmemesi halinde 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin ikinci fıkrası uygulanır.[/FONT]
[FONT=Verdana]Sigorta şirketleri ve Güvence Hesabından Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılacak meblağın belirlenmesi ve ödenmesi ile sağlık hizmetleri için teminat sağlanan sigortaların tespiti ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Hazine Müsteşarlığınca belirlenir. Trafik kazası sebebiyle Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarınca gerçekleştirilen tedavi giderleri bakımından, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Bakanlığına yapılacak ödemeye ilişkin usul ve esaslar Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından ayrıca belirlenir.”[/FONT]

madde bu ama ben bizi ilgilendiren bir madde göremedim.hava da mı kalıyor gene bizim durum????

şakamı yapıyon neden havada kalsın adamlar apacık yazmısşlar sosyal guvencenın olup olmamasına dahı bakılmaksızın sgk tarafından karsılanır dıye , elımızdekı recetelerde ödenıyor Allahın ıznıyle. 2008 tarıhını baz almıslar öncesınde zaten problem yoktu..

Beklediğimiz ve sorunumuzu çözen (tabii uygulamayı da görmek gerek) yasa yürürlüğe girdi: http://www.engelliler.biz/forum/sos...-tarafindan-karsilanmasi-icin-yasa-cikti.html

Sonda ödemeleri konusunda bundan sonra hiç bir sorun olmayacak. Anladığım kadarıyla geçmişe dönük faturaları da sgk ödeyecek (Kaldı ki, ödemeseydi bile trafik sigortasından tüm faturaların karşılığı alınaiblirdi)

Bu girişimimize katkı sunan tüm üye ve ziyaretçilerimize ve yasanın hazırlanmasında emeği geçen tüm siyasetçi ve bürokratlara teşekkür ederiz. Beklentimiz, uygulamanın hakkaniyetli bir şekilde bir an önce başlaması yönündedir... Zira yukarıda bağlantıda tartışıldığı üzere, olumsuz bir yönetmelik çıkarsa -sonda konusunda değilse bile- diğer sağlık giderleri konusunda büyük kayıplar da olabilir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt