Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Emeklilikte yeni düzenlemeler/olumsuzluklar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üniversite mezunu bir engelli olarak ben de mağdurum

Merhaba bu yeni yasa tasarısı beni de üzdü, ki zaten ben de mağdurum. Durumum biraz karışık. Ben üniversite mezunuyum. Mezun olur olmaz çalışmaya başlamıştım. İş bulma kurumuna engelli olarak başvurmam gerekmemişti ve fırsatım da olmamıştı. Derken 1995'de mesleğime uygun bir kadrodan (ama engelli statüsünden değil) memur oldum. 3 yıl sonra vergi indiriminden yararlanmak için hayatımda ilk kez rapor aldım ve %40 engelli olduğumu böylece resmen belgelemiş oldum. Ama 10.5 yıllık devlet memuru olmama rağmen 15 yılda engelli olarak emekli olamamak beni düşündürüyor. Üniversite mezunu olmak mı suç, engelli olmak mı? Neden engelli statüsündeki kadrolar eğitimli engellilere göre düşünülmüyor? Gerçi buna gelene kadar engelliye göre bile düşünülmüyor ki.. Mesela bedensel engelliler için temizlikçi, çaycı kadroları tahsis etmeleri ne kadar mantıklı?

Bu protestolara ben de destek veriyorum ve durumumu anlatan mailleri ilgili yerlere gönderdim. Bir bilgisayar programcısı olarak mail serverlarda filtreleme olacağını ben de düşünüyorum. Hatta ATV Siyaset Meydanı programına da bir mail gönderip destek istedim. Bence sizler de bunu isteyin, sesimizi duyurmak için iyi bir yol olabilir. Daha önce engellilerle ilgili çok program yaptıkları için mail gönderdim. Bence her yolu kullanmalıyız ve haklarımızı savunmalıyız. Gerekirse insan hakları mahkemelerine gidelim. Ben sonunda kadar varım. Hayat bizler için zaten zor, bir de eziyete çevirmesinler.
Herkese kolaylıklar diliyorum.

Merhaba Mavigül,
1- Çalışmaya başlamadan evvel raporunuz varmıydı. 2-Yada çalışmaya başladıktan sonra mı aldınız.
Eğer 1. şık mevcut ise 15 yılda emekli olursunuz.
Eğer 2. şık mevcut ise şimdilik emekli olamazsınız. Bu kampanyaya destek vererek birilerinin dikkatini çekmek için uğraş vermeniz gerekmektedir.

Memur olmadan önce raporum yoktu. Ben 22 yaşında memur oldum. Tahsil hayatımda hiç ihtiyacım olmadı, yıllarca hastanede yattım hiç öyle bir rapor da verilmedi. İşe girdikten 3 yıl sonra aldım o raporu, o da vergi indirimi meselesi yüzünden. Ama işe girmeden önce engelli olduğumu ispatlayabilirim herhalde. Hastane kayıtları önemsiz mi olur acaba? Henüz 5 yılım var, 15 yıl olmasına. Şimdilik beklemedeyim. Belki mahkeme ile emekli olabileceğim, derken şimdi işler daha da karıştı.

mavigul' Alıntı:
Memur olmadan önce raporum yoktu. Ben 22 yaşında memur oldum. Tahsil hayatımda hiç ihtiyacım olmadı, yıllarca hastanede yattım hiç öyle bir rapor da verilmedi. İşe girdikten 3 yıl sonra aldım o raporu, o da vergi indirimi meselesi yüzünden. Ama işe girmeden önce engelli olduğumu ispatlayabilirim herhalde. Hastane kayıtları önemsiz mi olur acaba? Henüz 5 yılım var, 15 yıl olmasına. Şimdilik beklemedeyim. Belki mahkeme ile emekli olabileceğim, derken şimdi işler daha da karıştı.

ben mahkemeye verdim. Ancak sonuç malesef olumsuz.
Yalnız 5434 sayılı yasanın 39/j maddesi ile ilgili olarak Emekli Sandığınca bir çalışma olduğunun duyumunu aldım.
İnşallah hepimiz için hayırlı olur.

Ben de Mustafa beyin daha önce yazdığı aşağıdaki şekilde yorumluyorum.
Mustafa bey, bu konuda bir içtihat var mı?

mustafa7636883' Alıntı:
[size=4]"Madde 39
j) (Ek 21/04/2005 - 5335/3 Md.) Göreve girişlerinde, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az % 40 olanlardan fiili hizmeti 15 yıl olanların istekleri üzerine, www.emekli.gov.tr/ESKanunu/5434_06.html#39.m "

emekli sandığının yukarıdaki hükmüne göre özürlü kadrosunda olmasa da raporunda sakatlık oranı %40 ın üzerinde olanlar, 15 yılda emekli olabilir diye düşünüyorum.
Bilindiği üzere daha önce 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununun 39/j maddesi sadece sakatlıkla ilgili mevzuat gereğince işe alınanları kapsarken, değiştirilen yeni şekli ile şu anda İşe giriş tarihi itibariyle sakat olduğunu belgelendirenleri de kapsamaktadır.. 15 yılını tamamlayan bu arkadaşımız, müracaat etmesi halinde emekli sandığı kanununun 39/j maddesi gereğince emekli olabilir.

Emekli Sandığı Kanununda asıl sorun daha önce sakat olan değil; çalışırken sakat olanlardadır. SAYGILARIMLA[/size]

Hayır yok efendim.
Şu anda
Sakatlık statüsünden yararlanarak işe girenlerle, işe girmeden önce sakat olduğunu rapor ile belgelendirenler emekli olabilmekte,
Sağlam olarak işe girip, daha sonra sakatlananlar ise 5434-39/j maddeden yararlanamamaktadır.
Bu konuda görüş sorduğumda Emekli Sandığınca bana bu şekilde bilgi verilmiştir.
Ancak Sanırım epey bir memur arkadaş mahkemeye başvurmuş olmalı ki; Emekli Sandığının bu konu ile ilgili olarak bir çalışma başlattığı duyumunu almış bulunmaktayım.
Saygılarımla

mavigul için, işe girdiğinde sakat olduğunu belgelemesi halinde emeklilik şartlarından yararlanır, diyebilir miyiz?

Şimdi Bülent Bey,
Eğer işe girmeden enaz % 40 SAĞLIK KURULU RAPORU var ise sağlam olarak dahi işe girse 15 yılda emeklilik kesin diyebiliriz.
Ancak geriye dönük rapor alma olayını bilemiyorum
Arkadaşımızın işe girmeden evvel sanırım raporu yok .
Yani aynen benim durumumda

mustafa7636883' Alıntı:
Hayır yok efendim.
Şu anda
Sakatlık statüsünden yararlanarak işe girenlerle, işe girmeden önce sakat olduğunu rapor ile belgelendirenler emekli olabilmekte,
Sağlam olarak işe girip, daha sonra sakatlananlar ise 5434-39/j maddeden yararlanamamaktadır.
Bu konuda görüş sorduğumda Emekli Sandığınca bana bu şekilde bilgi verilmiştir.
Ancak Sanırım epey bir memur arkadaş mahkemeye başvurmuş olmalı ki; Emekli Sandığının bu konu ile ilgili olarak bir çalışma başlattığı duyumunu almış bulunmaktayım.
Saygılarımla
Mustafa bey gibi benim de durumum aynı bende müracat ettim emekli olamıyorum mustafa bey bu konuda bir duyum aldığını söylüyor acab bizidemi en son çıkan kanun kapsamına alacaklar.saygılarımla

Aslında ben işe girerken bu rapor meselesinin şart olduğunu bilmiyordum. Memur olduktan sonra öğrendim ve sordum. Bana istifa etmem , sonra iş ve işçi bulma kurumuna başvurarak rapor almam, kurumumun yeniden sınav açmasını beklemem ve sınava, iş ve işçi bulma kurumundan başvurmam ve kazanmam gerektiği söylendi. Hatta bu kadroyu da alamazsın demişlerdi. Adeta kara mizahtı.

Benim durumumda olan başkaları var mı bilmiyorum. Bir ara benim durumumda olan birilerinin mahkemeyi kazanıp emekli olabildiklerini duymuştum. Bu mahkeme kararı da örnek teşkil edecekti, ama galiba gerçek bir duyum değilmiş.

Aslında dediğiniz gibi, iş öncesi sakatlık veya sakatlık belgesi kuralına bağlı olunması mantık dışı. Sakat sakattır, çalışırken sakat olması ile önce sakat olması arasında ne fark var. Aynı haklara sahip olmalıdır. Kim özel olarak sakat olmak ister ki?

İşimiz hep zordu, hep de zor olmaya devam mı edecek?

Sayın MAVİGÜL
Bildiğim kadarıyla hiçbir İdare Mahkemesi, sonradan özürlü olan bir memur için olumlu karar vermedi.
Ancak 39/j maddesinin değişmeden önceki haline göre karar verdi Yani 5434 sayılı Kanunun Ek Geçici 22. maddesine göre.
O Gecici madde de bugünkü 39/j maddesi içerisindedir.
Sizinle ilgili değil, işe girmeden önce raporu olanlarla ilgili idi.
Saygılarımla

Yukarıda okuduklarıma kendi yorumumu eklemek istiyorum.

Mavigül'ün durumu farklı, rahatsızlığı doğuştan ve sürekli. Raporla belgelediği ve maliye' ye vergi indirimi için başvurduğu takdirde engelli statüsüne geçirilmesi gerekiyor.

Bu konudaki kanun açığı , işe sağlam olarak başlayıp sonradan kaza veya hastalık neticesinde engelli olanlar.

Sevgili Bülent;
çocuk felci geçirmiş birinin zaten daha önce özürlü olduğu malûm, bu durumda mavigül' ün işe girmeden önce rapor almamış olması, elinde geçmişe yönelik bir belge bulunmaması yine de emekliliğini etkiler mi?

schmetterlinq, ben de tam olarak bunu irdelemeye çalışıyorum aslında. Ve bence doğuştan olduğu belgelendiğinde, engelli haklarını kazanır...

Haberimiz BİA'da, sitemize direkt link vererek yayınlanmış :)
Ana sayfada: www.bianet.org

[size=7]Engellilerin Kazanılmış Hakları Geri Alınıyor[/size]

[size=4]Engelliler.biz TBMM'ye gönderilen "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı"na karşı kampanya başlattı: "Tasarı sakatları sadece sakat statüsünde açılan kadrolara mahkum ediyor; bu Anayasa'ya ve yasalara aykırı" dedi.
--------------------------------------------------------------------------------
BİA Haber Merkezi
28/12/2005
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (İstanbul) - Engelli haklarını savunan engelliler.biz, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı'na karşı e-posta kampanyası başlattığını açıkladı.

"Engellilerle ilgili olarak öngörülen düzenlemelerden büyük kaygı duyuyoruz. Milyonlarca insanı sakat statüsünden çıkarmayı amaçlayan tasarıyı kınamak için e-posta kampanyası düzenliyoruz" dedi. Engelliler tasarıdaki ilgili maddelerin düzeltilmesini istiyor.

Girişim, 3 bin 736 üyesiyle, sitelerindeki "Tepkisiz kalırsanız sonuçlarına katlanırsınız" başlıklı kampanyayla bütün engellileri ortak tavır almaya davet ediyor.

"Tasarı Anayasa'ya ve yasalara aykırı"
Engelliler.biz "Sakat statüsüne dahil edilmek için sakatlığın ne zaman olduğuna bakılmamalıdır; bir kişi sakatsa sakattır, değilse değildir. Ayrıca bu mantık, sakatları sadece sakat statüsünde açılan kadrolara mahkum ediyor" diyor.
"Sakat olan kişilerin sadece sakat statüsünde açılan kadrolara başvurmasını şart koşmak, Anayasa'ya ve Engelliler Kanunu'na aykırı."
Engelliler Kanunu'nun 4. maddesi şöyle diyor:
"Devlet, insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, engellilerin ve engelliliğin her tür istismarına karşı sosyal politikalar geliştirir. Özürlüler aleyhine ayrımcılık yapılamaz; ayrımcılıkla mücadele özürlülere yönelik politikaların temel esasıdır."
Girişim, tasarının "özürlüler aleyhine ayrımcılığı düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 122. maddesinin 1/c bendine göre de suç" olduğunu söylüyor.

Engellilerin emeklilik koşullarını zorlaştıran maddeler:
Engelliler.biz'in açıklamasına göre, tasarının getirdiği olumsuz değişiklikler şöyle:
* Eskiden ve halen, sakat statüsüne dahil olmak için yüzde 40 çalışma gücü kaybı oranı yeterliydi. Yeni taslakta 38. madde yasalaşırsa, bu alt sınır yüzde 45'e çıkarılacak.
* Eskiden ve halen, 15 yıl sigortalılık ve 3 bin 600 gün primle emekliliğe hak kazanılabiliyordu. Artık, çalışma gücü kaybı yüzde 45-50 olanların 20 yıl (4 bin 720 gün ), yüzde 50-60 olanların 18 yıl (4 bin 360 gün), yüzde 60-65 olanların 16 yıl (4 bin gün) prim yatırması gerekiyor.
* Eskiden ve halen, malulen emeklilik için 5 yıl (bin 800 gün) prim yeterliyken, bu oranlar madde 33 ile yüzde 100 artırılarak, 10 yıl (3 bin 600 gün) prime çıkarılıyor.
* Eskiden ve halen uygulanan kanuna göre, ilk sigortalı olunduğunda malul olmayı gerektirecek derecede sakatlık, iş gücü kaybı yoksa fakat ilerleyen yıllarda sakatlık, iş gücü kaybı oluşursa, 1800 gün prim veya 5 yıl sigortalılık oluştuğunda, malulen emekli olunuyordu. Tasarlanan 31. maddeye göre malulen emeklilik ortadan kalkıyor.
* Eskiden ve halen, kamuda, "Göreve girişlerinde, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az yüzde 40 olanlardan" diyerek, işe girişte "sakat statüsünde başlamak" değil de "sakat olmak" ve bunu belgelemek yeterliyken, yeni düzenlemeyle bu, tasarının yasalaştığı tarihten önce işe girenler için iptal ediliyor. Bu tasarının yasalaştığı tarihten önce işe girenlerin, eski yasaya göre 15 yılda emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için sakat statüsünde işe başlamış olmaları şart koşuluyor. Yani 5. tasarı maddesi yasalaştığı tarihten önce, normal statüde işe başlayanlar, ilerleyen yıllarda -15 yılda- emeklilik hakkından yararlanamayacaklar. (EZÖ/TK)

www.bianet.org/2005/12/28/72627.htm [/size]

Bu çok güzel bir haber, umarım diğer basın kuruluşlarıda aynı duyarlılığı gösterir.

Devlet Personel Başkanlığı'nın bu konuyla ilgili bir çalışması yokmuş:

[size=4]İşe girdikten sonra özürlü durumuna düşenlerin işe en az %40 oranında özürlü olduğunu belgeleyerek girenlere nazaran 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa göre en az 10 yıl daha fiili hizmet yaparak daha geç emekli olmaları sebebiyle meydana gelen bu uygulamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle, söz konusu eşitsizliğin giderilmesi hususunda yasal bir çalışma olup olmadığına ilişkin olarak tarafınıza bilgi verilmesini talep eden ilgi talep incelenmiş olup, Başkanlığımızda bu konuda herhangi bir mevzuat çalışması bulunmamaktadır.
Bilgilerinizi rica ederim.

Devlet Personel Başkanlığı
Bilgi Edinme Birimi[/size]

İlk önce herkesin görüşüne saygı duyuyorum.
Bukonuda sadece kendi fikrimi belirtmek istedim. Ben, Biz Engellilerin yaşamını daha da zorlaştıracak olan bu kanun tasarısının (Meclisteki Engelli Milletvekilleri ve Engelliler hakkında duyarlı olan diğer Milletvekilleri yani biz bir millet isek BİZİM VEKİLLERİMİZİN) Sayesinde meclisten geçmeyeceğine inanıyorum.
Yinede belirtmek istiyorum. Bu benim kendi görüşüm ve herkesin görüşüne de saygı duyuyorum.

Bilgi edinme kanunu çerçevesinde Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na sorduğum soruya cevap geldi:

Özürlüler İdaresi Başkanlığı' Alıntı:
[size=4]Sayın Bülent Küçükaslan

Elektronik posta yolu ile iletmiş olduğunuz dilekçenizde, göreve başlamadan önce özürlü olduğunu bildiren kişiler ile göreve başladıktan sonra özürlü olan kişilerin emekli olma koşulları açısından farklı uygulamalara tabi olduklarını belirterek özellikle işe girdikten sonra özürlü olan kişilerin haksızlığa uğradığını düşündüğünüz ve bu konuda İdaremizin bir çalışması olup olmadığını öğrenmek istediğiniz anlaşılmaktadır. İşe girmeden önce özürlü olduklarını beyan edenler ile işe girdikten sonra özürlü olan ya da özrünü sonradan beyan eden kişilerin emeklilik koşullarının eşitlenmesi ile ilgili yasal düzenlemenin Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Başkanlığımızın konu ile ilgili görüşmeleri devam etmektedir.

Bilginize. [/size]

Anlaşıldı...Meclisin politika gündeminde, hiçbir sorun kalmamış anlaşılan. Gerek dünya, Gerekse yerel konularda Türkiyeyi ilgilendiren hiçbir şey kalmamış anladığım kadarıyla. Milletvekkilleri sinek avlıyorlar sanırım mecliste. İşsiz güçsüzlükten uğraşacak birşey bulalım anlayışıyla bize saldırmışlar baksanıza. Çekemediler ellerini bizlerin üstünden. Hayırları dokunsun diye uğraş verirken, beyinleri geri gidiyor habire.

İkide bir işsiz kaldıkça "engellinin yoluna ne engel çıkarabiliriz" diye düşünüyorlar.

İnsan bedduada edemiyorki...Allah bizim durumumuza düşürsün sizi diyemiyor ki......... :evil:

Ah bi desee...

ANKETİNİZE DESTEĞİ VERİYORUM VE GEREKLİ ADRESLERE BAŞARIYLA YOLLANDI.. KAMPANYAYA BAŞLANDIĞI ZAMAN DESTEK VERDİM ..... SİZE MESAJ YOLLADIM FAKAT FORUMDA YAYINLANMADI

Şaşılacak bişey

bu basın bildirisini cesitli gazetelere göndersek bir yararı olurmu diye düşündüm.ne dersiniz?
Nasıl bu kadar duyarsız olabiliyorlar.Kendileri engelli olsa şimdiye engellilere maas filan baglatmıslar, lojmanlarda kalmalarını saglamıslardı heralde...
Sakatlar federasyonu var mı merak ettim.Bizim bir talasemi federasyonumuz var her ne kadar yeni kurulmuş olsada.Acaba diyorum bu federasyonlarla bir baskı yaratılabilirmi?

daha henüz bişey yok arkadaşlar ama öyle bir düşünce
var bayramdan sonra belli olur onlar bize darbe koyacagına
gelin tek yürek tek insan olarak birlikte hareket edip onlara
biz darbe koyalım

onurcinar' Alıntı:
[size=4]bende 3 kere tüm mail adreslerine gönderdim. inşallah kanunlar değişmez haydi arkadaşlar hepimiz birlik olalım yürüyüş yapalım hakkımızı arayalım.[/size]

[size=7]DUYURU[/size]

Arkadaşlar,

Bu kampanyaya başlarken kaynak aldığımız tasarı metninde, en alt sınırdaki sakatlık oranının %40'da %45'e çıkarılacağı yazılıydı. Ve bizler de buna istinaden demokratik tepkimizi ortaya koyduk.
Öğrendiğimize göre, tasarı 20.06.2005 tarihinde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülürken, tasarıdaki bu düzenleme ortadan kaldırılmış ve şu şekli almış:

• Kurumca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ila 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ila 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.
Bu durumda, 5 maddeden oluşan kampanya ile ortaya koyduğumuz haklı tepkimizin 1. ve 2. maddesi ortadan kalkmıştır ve 19 Ocak 2006 tarihi itibarıyla da kampanya metninden çıkarılmıştır.
Bununla birlikte diğer 3 madde ile ilgili tepkimiz aynen devam etmektedir. Lütfen sessiz kalmayın.

İŞTE BİRLİK OLMANIN FAYDALARI. DÜZELTTİK DEMEK NE KADAR ZORMUŞ MEĞER. DÜZELTTİK DEMEK YERİNE YANLIŞ BİLGİ DEYİP SADECE BİR TANESİ BAZ ALINIYOR. BÜLENT BEYİN DEDİĞİ GİBİ YA DİĞER DÖRT TANESİNDEN NEDEN BAHSEDİLMİYOR.

Haydaaaaa! Şimdi farkına vardım:
% 50 ila 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün, % 40 ila 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün pirim yatırarak emekliliğe hak kazanacaklar. Peki ya %60 ve ileri derecede sakat olanlar?!!

Halen uygulanan yasada şu oranlar baz alınıyor:
• % 80 (dahil)’inden fazlasını kaybedenler birinci derece,
• % 60 (dahil)-% 80’i arasında kaybedenler ikinci derece,
• % 40 (dahil)-% 60’ı arasında kaybedenler üçüncü derece,

Eeeeeee! Ne olacak bu %60 ve üzeri sakatlığı olanların hali?

ne olacak oturanboğa, bi iyilik düşünür lümpenlerimiz. işleri o zaten hasbalar. ayıp be! inanın ayıp, ben utanıyorum, inanın utanıyorum gerçekten
ugraşacak kısacak bir şey bulamadılar da engellilerle ugraşıyorlar. ulan banane senin misafirinden maaşları yetmiyormuş, misafirleri çokmuş... zıkkım yiyin be! otelmi orasıda misafir agırlıyorsun yediriyorsun içiriyorsun? ayıp be!
kimin parasını yediriyorsun da kime hizmet ediyorsun
bir gecede jet hızıyla zamları yapıyorsunuz kendılerınıze... hepiniz aynısınız. öncekilerden farksızsınız, gelecek olanlarda aynı olacak.
adalet gerçek muhakemelerde tecelli bulacaktır, gerisi fasa füso; artık ne demekse. :!:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt