Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Emeklilikte yeni düzenlemeler/olumsuzluklar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fikri BURMAOĞLU' Alıntı:
[size=4]BU KANUNLA İLGİLİ NE YAPILACAKSA YAPALIM SİYASİ PARTİLERİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ MAİL YAĞMURUNA TUTALIM BU BİZİM GELECEĞİMİZ[/size]

mustafa7636883, bence köselim'i yanlış anladın. Ben, bu kanun tasarısını gündeme getirenleri kınadı diye anladım (?).

Bu arada, "ha 15 yıl, ha 20 yıl" diyen arkadaşlar olabilir. Onlar için şunu bir kez daha vurgulamak isterim.
[size=6]Bu tasarı yasalaştıktan önce işe girenlerin, -eski yasaya göre 15 yılda- emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için sakat statüsünde işe başlamış olmaları şart koşuluyor. Yani tasarı yasalaştığı tarihten önce, normal statüde işe başlayanlar, ilerleyen yıllarda -15 yılda- emeklilik hakkından yararlanamayacaklar! (Tasarı Geçici Madde 5) [/size]

Sayın Bülent Bey;
Ben bu işe 3 yılımı verdim. 2003 yılında Sayın Ali TEZEL ile e- mail olarak görüştüm. Sayın TEZEL "Kurumumun beni emekli etmemekle hata yaptığını, İdare Mahkemesine dava açmam halinde emekli olabileceğimi belirtti. Bende Emekli Sandığının emekli olamazsın yazısı ile Sayın TEZEL'in de yazısını dikkate alarak İdare Mahkemesine dava açtım ve davayı kaybettim.
Bu defa, 5335 Sayılı Yasa ile 5434 Sayılı Yasanın 39/j maddesi değiştirilince Emekli Sandığına yeniden emeklilik için müracaat ettim. Emekli Sandığı "GÖREVE GİRİŞİMDE" % 40 oranında raporum olmadığı gerekçesiyle talebimi yeniden reddetti.
Bence İlgili Kanun maddesine göre Emekli Sandığı doğru yapmıştır.
Yeniden söylüyorum 5434 Sayılı Yasanın 39/j maddesindeki "Göreve Girişlerinde" ifadesi kaldırıldığı gün, çalışanların emeklilik hakkı bir bütün olacak ve eşitsizlik ortadan kaldırılacaktır.
Saygılarımla

duyarlı davranalım arkadaşlar

Bir sorum olacaktı bu kanun TBMM'de hangi aşamada bir çok arkadaş merak ediyordur.Şayet yasalaşırsa eski %40'ları kapsayacakmıdır.Saygılarımla....

TBMM'ye henüz sev edildi. Komisyonlara girecek...

bu tasarı bizim açımızdan vahimdir, bizim lehimize düzeltilmesi elzemdir.
Saygılarımla...

Lider 334;
Söz konusu tasarının dediğiniz gibi özürlüler açısından vahim olduğu gayet açıktır.
Ancak bu kampanya başlatılınca şahsen ben yüzlerce özürlünün bu konu ile ilgileneceğini ve düzeltilmesi için büyük çabalarının olacağını zannetmiştim...yanılışım.
Gördüm ki; söz konusu Kanun Tasarısının bu hali ile Yasalaşması özürlülerin çok çok büyük bir bölümünü fazla ilgilendirmeyecek... bunun da başlatılan kampanyaya destek veren kişilerin parmakla gösterilecek kadar az olmasından anlamalıyız.
Aslında söz konusu Tasarı "TÜM ÇALIŞAN ÖZÜRLÜLERİ İLGİLENİRDİĞİ GİBİ; ÇALIŞMAK, ÇALIŞMIYORSA DAHİ İLERİDE ÇALIŞMAK,ÜRETMEK VE EKONOMİK OLARAK BAĞIMSIZ OLMAK İSTEYEN DİĞER ÖZÜRLÜ KARDEŞLERİMİZİ DE İLGİLENİRMEKTEDİR.
Belki bu gün ihtiyaç duyulmayan bir Kanun maddesi yarın en büyük ihtiyaç olacaktır.
Saygılarımla

Re: [Kampanya] Emeklilikte yeni düzenlemeler/olumsuzluklar..

ben basit konularda birle organize bir şekilde biz engelliler olarak engellilerin hakkını savunmazken
örnek :
iş-kur engellinin " beden işçisi " değilde " engelli işçi "olarak tanınması gibi ufak gibi gözüken bir sorun, ama bunun sayesinde bir çok iş yeri engelliye beden işçisi olarak bakıyor ve bu işe yatersiz diye deneme süresine tabi bile tutmadan GÜLE GÜLE. İş-Kur daki Memurlara selam söyle bizden diye alay bile ederken bu sizin temel sorunlarınızdan biri değil ama en temel sorun çalışanın emekliye ayrılma hakkı !
işte buna gelince tüm engelli statüsünde çalışanlar hep bir araya gelirki bu dayanışma göz yaşartıcı olur genelde kasap et derdinde koyun can derdinde. genel anlamda herkes kendi derdine
engelliler sitesi olarak birbirimizin sorunlarına yeterince duyarlı değiliz !
ülkemizde 10 kişiden 1 i engelli statüsünde olursa olacağı budur daha sonra %40 %45 ve oradan %50 ye bile yüksele bilir
İMF AB standartlarındaki engelli cetveli gelsin ona göre diğer ülkelerdeki gibi olsun şimdi eski cetvel ile yeni yasa bir sürü hatalı yanlış karara sebep olabilir bir çok engelli arkadaşımız madur olabilir !
AB de nasıl sa aynısı tam gelsin böyle ekonomik olarak ülke kalkınması için %5 puan yükselierse daha çooooookkkkkkk yükselir ! :(

sayin yetkililer artik yeter sakatlar sakatlar icin bir sey yapin hic bir sey yapmayin

Yeni tasarı hk.

Arkadaşlar adı geçen mail adreslerine lütfen mail bombardımanı yapalım, tepkisiz kalmayalım bu konuda uğraş veren site yöneticilerine teşekkürler.Bende basın kanalıyla yapılacak tepkinin daha çok ses getireceği kanaatindeyim.[/b]

ERENCE XOR

İKİ KİŞİ ÜSTTEKİ YAZIYA BAKTIM DA ÇOK ÜZÜLDÜM. ARKADAŞ ÇOK UĞRAŞMIŞ OLMALI O YAZIYI YAZARKEN. HEM KISA KISA SATIR YAPMIŞ HEMDE SATIR ATLAMIŞ. BUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYDU ANLAMADIM. ASLINDA BURDA YAZILACAK KONU DEĞİL AMA SORUN YERİNDE GÖRÜLSÜN İSTEDİM.

erence, mesajını son kez düzelttim. Bundan böyle 2-3 kelimede iki satır atlayarak yazdığın tüm mesajları -içeriği ne olursa olsun- sileceğim.

Bu kampanyayı neden emeklemeden koşmaya benzettiniz.
1- Ortada bir Kanun tasarısı var. Dikkatinizi çekerim Tasarı diyorum.
2- Söz konusu tasarı henüz TBMM gündeminde olmasına rağmen Komisyonlara gelmemiş.
3- Yine bu tasarı hakkında Gerek Sivil Toplum Kuruluşları ve Gerekse Sendikalar devamlı görüş bildiriyorlar
Şimdi bu tasarıya biz özürlüler olarak herhangi bir katkı yapmayalım mı? Yanlışları varsa (Özürlülerle ilgili olan maddelerde) düzeltilmesi için talepte bulunmayalım mı?
Bunun emekleme ve koşmakla ne alakası var.
Bizim yapamamız gereken eğer bir kampanya düzenlendi ise o kampanyaya katılmaktır. Yani DESTEK OLMAKTIR.
Ayrıca böyle bir kampanyayı düzenleyen arkadaşımızı tebrik etmemiz gerekmektedir.
Unutmayalım, devamlı olarak olayın olumsuz yönlerini düşünmek, işin kolayına kaçmaktır.... İnsanlar kaçtıkça da sonuca ulaşılmaz.

Arkadaşlar, bazıları gündemdeki yasa tasarılarını karıştırabiliyormuş, onun için açıklığa kavuşturmak istedim:
Bizimle ilgili maddelerin (33-38-Geçici Madde 5 ve diğerleri) yer aldığı tasarı: SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU TASARISI: www.calisma.gov.tr/sgk/basbakanlik.pdf

Bizimle "alakası olmayıp", sadece isim benzerliği olan ve şu an TBMM komisyonlarında olan yasa tasarısı: Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Tasarısı: www2.tbmm.gov.tr/d22/1/1-1153.pdf

Tepki yürüyüşü

Sevgili Bülentciğim engelli camiasına yönelik çalışmalarını takdirle izliyorum ve bir engelli olarak sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Babür Ağabeyin söylediği konuya katılıyorum. Zira bu ve benzeri uygulamalardan dolayı filtreleme sisteminin özellikle kamu kurumlarının web sitelerinde daha yaygın olduğunu düşünüyorum.

Bunun için Ankara'da bir protesto yürüyüşünün daha etkili olacağına, ve ses getireceğine inanıyorum. Yani Ankara'daki engelli arkadaşlarla birlikte, durumu müsait olan herkesin katılacağı bir yürüyüş; isteklerimizi duyurmada daha etkili olur sanıyorum.

Bu konuda sitede bir çalışma başlatılabilir ve bu da Bülent kardeşimin elindedir.

SELAM VE SAYGILARIMLA....

Buradan Ankara için yürüyüş tertiplemek beni aşar dostum.
Hele şu konuyu engellilerin sahiplenmesini sağlayalım, ondan sonra İstanbul'da geniş katılımlı bir protesto gösterisi düzenleriz.

Bu arada basına için bir bülten hazırlayıp, pazartesi günü tüm ajanslara yollamayı planlıyorum...

Sayın OturanBoğa;
Yazılı ve görsel basını bilgilendirmek bence de en mantıklı yoldur.
Başlatmış olduğunuz Özürlü Hakları ile ilgili düzenlemelerin, özürlüler aleyhine büyük haksızlıklar taşıyacağını çok az kişi biliyor. Malesef bilenlerinde pek çoğu yanlış biliyor.
Çalışma hayatı ile ilgili yazılar yazan bazı yazarlar bile, Çalışırken (sonradan) özürlü olan bir memurun Vergi İndirim Belgesi bulunması halinde 15 fiili hizmet yılını tamamlaması halinde emekli olabileceğini dahi iddia edebiliyor.
Bence Basın ile irtibata geçmek çok yerinde bir davranış, ancak öncelikle kendimiz anlamalı, birlik ve beraberlik oluşturmalıyız diye düşünüyorum.
Biz; bizi anlamazsak, kimseden anlayış bekleyemeyiz.
Saygılarımla

özürlülük suçmu

Arkadaşlar TBMM'sinden bu yasa çıkarsa belli bir yıldan sonrakiler içinmi geçerli olacak yoksa tüm %45 altındakiler feshmi edilecek bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla

Kanunun Yürürlük tarihinden sonra işe girenler enaz % 45 oranında özürlü ise erken emeklilik hakkından yararlanacak. Şu an için çalışanlan % 40

Hazırladığım basın bildirisi: www.engelliler.biz/basin.doc
Lütfen kontrol eder misiniz? Düzeltilmesini istediğinizi bir yer var mı?

Elimden geldiğince tüm basın kuruluşlarına yollayacağım. Basın kuruluşlarına ve ajanslara ulaşmak konusunda yardımcı olabilecek kimse var mı?

MEDYA

BÜLENT BEY ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ. ŞİMDİ BUNU POSTALAYALIM.

Yarın Bugün Gazetesinde engellilerin emeklilik durumuyla ilgili yazı çıkacak. Ben sizin mektubunuzu diziyi hazırlayan Ali Tezel'e ilettim. Kendisi sorunuzu cevaplayacak.. Ben araştırmalarıma devam ediyorum...

Eyvallah Serkancım. Ali beye de teşekkürlerimizi ilet lütfen.

Not: Tasarı TBMM'de şu bilgilerle yer alıyor (Tasarı metnini bilgisayarınıza indiridğinizde, bizimle ilgili maddeleri göremeyebilirsiniz; zira sayfaları hatalı dizmişler. Bizimle alakalı maddeler (madde 33-38-geçici madde 5), sayfa 44-45'de yer alıyor): www.tbmm.gov.tr/develop/owa/kanun_tasarisi_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=31082

Dönemi ve Yasama Yılı: 22/3
Esas Numarası: 1/1008
Başkanlığa Geliş Tarihi: 04/04/2005
Tasarının Başlığı: Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı
Tasarının Son Durumu: KOMİSYONDA

bülent bey ben yolladım. inşallah hayırlı olur. bu kadar saçmalık olmaz . özürlü zaten zor şartlarda çalışıyor.birde bu yasa çıkarsa halimiz nolur.

ARKADAŞLAR BENDE E-MAİLİ KOPYALAYARAK GÖNDERDİM NEDEN UGRAŞIYORAR ANLAYAMADIM BU ENGELLİLERLE YAHU GÜCÜNÜZ BUKADARINA
-MI YETİYOR ACIYORUM SİZE SOSYAL DEVLETMİŞ SOSLU DEVLET OLDUNUZ İ M F DE BİDERİNİZ OLDU ANLAYAMIYORUM UGRAŞACAK İŞİNİZMİ YOK KİMLİKLERE YAZ ORAYA YAZ BU RAYA YAZ DAHA SECİMLERDE DEGİLMİYDİ KOCAELİNDE ATIP
TUTAN BAŞBAKAN ERDOGAN SEN DEGİLMİYDİN İMF YE GÖNDERECEGİN ONU YAPACAGIZ BUNU YAPACAGIZ ŞİMDİ BİZ ENGELLİLERİN HAKLARI İLE OYNAMAYA
BAŞLADINIZ JET HIZIYLA KENDINIZ İÇİN ZAM YASALARINI TASARILARINI BİR GECEDE GEÇİRİYORSUNU BU NE İGRENÇLİKTİR ALLAH KORKUSU DA SEVGİSİDE YOK SİZDE BİRDE İNSANLART SİZLERE OY VERDİ SİZE OY VEREN ELLER KIRILSIN EGER BUNDAN SONRA OY VERİRSEM Kİ ALLAH GÖSTERMESİN BEN AMPUL PARTİSİNE OY VERMEDİM ALLAH DA VERMEYİ GÖSTERMESİN HİÇBİR PARTİYEDE VERMEYECEGİM CEZASINI ÇEKECEGİMKİ VERMEYECEGİM NEYMİŞ OY VERMEZSEK HİÇ OLMAZSA BİZE EN YAKIN OLAN PARTIYE VERMELİYMİŞİZ YAHU HANGİSİ DOGRUKİ HEPSİ YALANCI EGER YALAN SÖYLEMEDE BİR YARIŞMA YAPILSIN MECLİS BİRİNCİ SIRADA GELMESSE BENDE NE OLAYIM BULDUM SİYASETÇİ OLAYIM :wink:

ARKADAŞLAR UZUN LAFIN KISASI HER GELEN BİR ÖNCEKİNİ ARATIYOR ÇÜNKİ DÜZEN BÖYLE BİZLERİN EGİTİMİNİ HERŞEYINI ENGELLİYORLARKİ MİLLET OLARAK BİLİNÇLENMEYELİM VE HAKLARIMIZI SAVUNMAYALIM ONU BUNU ANLAMAM ARKADAŞ BÖYLE GELDİ DİYORUZ BÖYLE GİDER DİYORUZ AMA GİTMEYECEK AÇLIK SINIRLARINDADA OLSAK BESLENEMESKTE SADECE YAŞAM STANDARTLARINDA OLAMASAKTA SİZLER GİBİ AMERİKALARDA HRİSTİYAN KLÜPLERİ DEDİGİNİZ YERLER DE ÇOLUK ÇOCUGUMUZU OKUTMADIK :idea: YALILARIMIZIN ÖNLERİNDE ASKERLİK YAPTIRMADIK :shock: BANKALARI HORTUMLAMADIKKK :twisted: ŞEYTANLA AYNI MASAYA OTURMADIK NE Yİ CAZİP GELİYOR O KOLTUGUN ANLAMADIM RAHMETLİ KEMAL SUNALINFİLMİNDEKİ GİBİ BİŞEYLERMİ ETKİLİYOR ANLAMADIM AMA ŞUNU BİLİNKİ ALDIGINIZ O GÜNAHLARLA DEGİL CEHENNEM YEDİGİNİZ O HAKLARLA DEGİL CEHENNEMİM EN KÖTÜ KÖŞESİ SİZLERİ BEKLİYOR BİR ODUNDA BEN ATACAGIM ÜZÜLMEYİN :idea: :idea: :idea: :idea:

Arkadaşlar engellilerle ilgili yazı çarşamba günü olacakmış.. Bilgilerinize...

Bence Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden görüş iste.. en sağlıklısı budur

Tasarıda, kimlerin malul sayılacağını belirleyen madde:

[size=4]Kimlerin malûl sayılacağı
Madde 31- Sigortalının talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirdiği veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 66’sını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûliyete esas hastalık veya arızanın çalışma gücünün üçte ikisini yitirmesine neden olacağı bu rahatsızlığın mahiyeti gereği tıbben anlaşılabiliyorsa veya önceden veya sonradan tespit edilen belgelerden sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün üçte ikisini yitirdiği tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya arızası sebebiyle malûllük sigortası yardımlarından yararlanamaz.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar Kurumca çıkarılacak yönetmelikle düzenleni[/size]
Kimlerin malul sayılacağını belirleyen bu maddenin eski ve halen yürürlükte olan şekli:

[size=4]Kimlerin malul sayılacağı: (Bu madde, 4958 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR KURUMU KANUNUNUN 33. maddesi ile değiştirilmiştir. Buna göre:)
Madde 53.-
A) 1- a) Kurum hastanelerince düzenlenecek usulüne uygun sağlık kurulu raporları ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu çalışma gücünün en az 2/3'ünü yitirdiği,
b) 34 üncü madde gereğince yapılan tedavi sonunda Kurum sağlık tesisleri sağlık kurullarınca düzenlenecek usulüne uygun rapor ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu çalışma gücünün en az 2/3'ünü yitirdiği,
c) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını yitirdiği,
Kurumca tespit edilen sigortalı malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
2- Meslek hastalığı sonucu, meslekte kazanma gücü azalma oranının tespiti Kurumun meslek hastalıkları hastanelerince yapılır.

B) Bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızasının malûl sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış, usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlamakla yükümlüdürler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılar bu hastalık veya arızaları nedeni ile malûllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.

Bu gibi sigortalılara malûllük sigortasından evvelce ödenmiş bulunan aylıklar geri alınır.

www.engelliler.biz/haklarimiz/506.htm [/size]

Görüldüğü üzere iki madde arasında çok ciddi bir fark var. Nedir o fark? Şudur:
Eskiden ve halen uygulanagelen kanuna göre; ilk sigortalı olunduğunda malul olmayı gerektirecek derecede (çalışma gücünün 2/3'ü) sakatlığınız/iş gücü kaybınız yoksa ve/fakat ilerleyen yıllarda sakatlığınız/iş gücü kaybınız 2/3'ü geçerse, şartlar (1800 gün pirim veya 5 yıl sigortalılık) oluştuğunda, malulen emekli olabiliyordunuz.
Şimdi bu tasarıda öngörülen ise; ilk sigortalı olunduğunda varolan sakatlık ya da hastalığın, sonraki yıllarda ilerleme ve iş gücü kaybı yaratma durumu/riski varsa, bu kapsama giren hastalıklar/sakatlıklar, ilerde 2/3 iş gücü kaybı yarattığında, malulen emekli olunamıyor!
Örnek verecek olursak: 20 yaşında hafif bir kas hastası olan biri %40 sakatlık raporuyla ilk kez sigortalı olarak işe başlasın. Aradan 10 sene geçsin. Bu kişinin kas hastalığı ilerlesin (ki ilerlememesi imkansız) ve çalışma gücünün 2/3'ünü ya da fazlasını kaybederek, çalışamaz hale gelsin. Bu durumda;
Eski ve halen uygulanan yasaya göre: Malulen emekli olabilir. Çünkü tek kıstas -sigortalı olunduğunda ve "bugünkü"- çalışma gücü kaybı oranıdır.
Yeni tasarıya göre: Malulen emekli olamaz! Çünkü ilk işe girdiğinde Kas hastasıydı, ve ilk işe girişte varolan hastalık ve sakatlıklar, sigorta kapsamı dışında tutuluyor!

Şunu da unutmayın: Eskiden bve halen 1800 gün pirim veya 5 yıl sigortalılık ile malulen emekli olunabilirken, bu tasarıda 3600 gün pirim veya 10 yıl sigortalılık öngörülüyor. Yani yüzde yüz artış!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt