Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ekim ayı evde bakım ödenekleri il müdürlüklerine gönderilmiş. Alan var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
istanbul yok belki öğleden sonra yatar

iş....yatar çok sıkıştım bir ayı geçti alan olursa hemen bildirsin lütfen.....

kocaeli yatmış arkadaşlar 10.30 itibarı ile.

40 gün oldu, hani bu aylıkdı? ,öğleden sonra alacaksınız dediler.

ben ekstre aldım normalde ayın 8 ile 9 unda paralar bankalara yatıyo bankalar bu paraları demekki çalıştırıyolar15 gün.muhtaç kişilerin sıtından düya kadar faiz geliri elde ediyolar demekki nasılsa para yatarsa vatandaş alcak.

bunu bi düzene koysalarda belirli bir gün gidipte alsak çok iyi olur.

Manisa bugünde yatmadı :( Hiç bu kadar geç kalmazdı nedir bu tarh belirsizliği ya

valla bizde hep zamanın da alıyorduk ilk defa böyle oluyor:(

manisa sosyal hızmetlerı aradım haftaya pazartesi dedilerr

ist yarına kaldı galiba bu gün ayın 25 i ay bitiyo yazık ya bukadar vurdum duymazlık olmazki

Bunun bi günü olmalı birileri faiz yerken birileri sürünmemeli yazık

Bu olayı nereye kime şikayet edebiliriz ?bilenler varsa yazsın lütfen.

oscar71;
aliye kavaf devlet bakanı, bu işlerden özürlülerden sorumlu. ona mail atın...

arkadaslar gecen ay erken yattı ya onun acısını çıkarıyolar:(

evet doğru Aliye Kavaf' a yazınca hemen cevap veriyor selmaaliye.kavaf@basbakanlik.gov.tr ben geçenlerde evde bakım ücreti alan ve çalışmayan annelerin ssk sını sordum öyle bir çalışmamız yok dedi halbuki annelere devlaet evde bakım ücreti veriyorsa normalde işçi gibi çalıştırmış oluyor mantıken de ssk sını yatırması gerekiyor örneğin biz şimdi dışardan bakıcı turtsak ve ona ücret ödesek onun sigortasını da yatırmamız gerekiyor diye düşünüyorum ama öyle bir çalışma olmadığını yazdı aslında yasal olarak devletin annenin sigortasını yatırması gerekiyor diye düşünüyorum.5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4 üncü maddesinde, hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanların zorunlu olarak sigortalı sayılacağı, 7 nci maddesinde; sigortalı sayılanların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sigortalılıklarının başlayacağı, 92 nci maddesinde sigortalı olmak hak ve yükümlülüğünden kaçınılamayacağı ve vazgeçilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.
Kanun maddelerine göre, sigortalı sayılabilmenin şartı çalışanla çalıştırılan arasında hizmet akdi bağının bulunması yeterlidir. Kural olarak sigortalı olmanın şartları arasında ücret alınması koşul değildir. 818 sayılı Borçlar Kanununun 313'üncü maddesinde hizmet akdi; “"Hizmet akdi bir mukaveledir ki onunla işçi, muayyen veya gayri muayyen bir zamanda hizmet görmeyi ve iş sahibi dahi ona ücret vermeyi taahhüt eder. Ücret zaman itibariyle olmayıp yapılan işe göre verildiği takdirde dahi işçi muayyen veya gayri muayyen bir zaman için alınmış veya çalışmış oldukça, hizmet akdi yine mevcuttur, buna parça üzerine hizmet veya götürü hizmet denir." şeklinde tanımlanmıştır. Hizmet akdinde en önemli unsur bağımlılıktır. Bağımlılığın özelliklerini ise; Hizmet akdi iki taraflı akitlerden olup, karşılıklı borç doğurur. İşçi emeğini, işveren emrine verir ve işin yapıldığı sürede ona tabi olur. İşveren ise emeğin karşılığı olarak ücret ödemeyi kabul eder.” şeklinde belirlemek mümkündür.

Buraya kadar yaptığımız açıklamalardan anlaşılacağı üzere, evde bakım parası alan kişilerin sosyal güvenliklerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanması ve bu kişilerin sigortalı yapılmaları gerekmektedir. Çünkü; evde bakım parası alan kişi emeğini, mesaisini ve zamanını hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek kişi için harcamaktadır. Hatta bunu Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinin hazırladığı bir bakım planı çerçevesinde ve yazılı hizmet sözleşmesiyle yapmaktadır bu durumda ben düşüncemde haksızmıyım?

istanbul kurban bayramına doğru yatacakmış iki parayı birleştirip kurban alalım diye:)

allah allah onlara mı kalmış bunu düşünmek saçmalık bayram ayın ortasında o zmn kadar ne yapıcaz neden heryere aynı uygulama yok bitek ist içinmi bu
heryer yattı nedreyse

sayın dafy o kadar güzel bir konuya değinmişsiniz ki sizi tebrik ederim.Aynı konuyu bende kendi kendime düşünüyorum şimdi benimde ağır engelli çocuğum var bu nedenle dışarda çalışmam imkansız ona baktığım için almış olduğum bakım parası var.Allah korusun çocuğum ileride benden önce vefaat etmiş olsa otamatikmen maaşı kesilmiş olacak peki ben yaşlandıktan sonra siğortam yok bana kim bakacak bana kim neden aylık vermek zorunda kalsın ki.Bu konu annelerin en doğal hakkı değilmi? bunada devletin el atması gerekiyor bencede.

yani haksızmıyım serap hanım siz başka birini dışardan tutsanız ve ona bu iş karşılığı belirli bir para veriyorsanız ssk sını yapmazsanız ilerde sizi sgk ya şikayet etse devlet hemen başınıza çöker ve kaçak işçi çalıştırdığınız için sizden ssk sını alır biz kimin başına çökelim ozaman? devlet bu durumda engelliler için bakım evi açacağına daha az masraflı olsun diye ev de bakım ücreti adı altında annelere yada başkasına belirli bir ücert karşılığında baktırıyor.(hoş yani bir anne mutlaka çocuğuna bakacaktır devlet b u parayı versede vermesede hiçbir anne devlet bana bakım maaşı vermiyor ben çocuğuma bakmam demez zaten)amaaa devlet eğer bakım evi açmak yerine evde baktırıyorsa ve belirli bir maaş veriyorsa bu kişi ye sigortasını da yapmak zorunda düşünün sosyal güvenceniz yok ve evde çocuğunuza bakarken yada bakıcı bakarken birden ayağı kaydı düştü yada ev kazası çocuğa yemek yaparken üzerine kaynar su döküldü haşlandı sosyal güvencesi de yok nereye gidecek?verdikleri asgari ücret tedav masrafına yetecek mi?tabiki hayır bu durumda devlet kaçak işçi çalıştırmış gibi olmuyormu?acaba?

şaka yaptım tabiki herhalde bugün yatar takip ediyorum valla yatarsa ilk müjdeyi ben vereceğim inşallah.

müjdeee istanbul yattııı söz verdiğim gibi önce ben açıkladım bir gazoz ısmarlarsınız artık.;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt