Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beyaz'ın programında Kubat ve 'Hain Topal' isimli şarkısı [Tartışma]

Bazı şarkılarda engellilerle dalga geçiliyor mu?

İzlediğimiz TV programlarında ,dinlediğimiz radyolarda çoğumuz denk gelmiştir. Topal ile başlayan şarkı sözleri oldum olası beni rahatsız etmiştir. Örneğin bir düğünde bulunuyorsunuz ve bir anda bu şarkı başlıyor, davetlilerin bir anda bakış açısı size yöneliyor işte bu rahatsız edici bir durum oluyor.
Bu tür şarkılara söz yazanlar sakat kalmanın ne demek olduğunu bilmedikleri için mi bu tür şarkıları yazıyor yoksa bildikleri halde dalga geçmek için ya da laf olsun şarkı olsun diye mi bu şarkı sözleri ile şarkı besteliyorlar bunu tam çözmüş değilim.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu benim kuruntum mu yoksa toplumun engelliye bakış açısından bir örnekmidir?

Ben de bu (Topal) şarkıya uyuz oluyorum yazanda Kubat tır bu şarkıyı diğer şarkılarını sevdiğim kubatı buradan kınıyorum

acaba onlar bizlerle alaymı ediyo onlar öyle olupta o şarkı biz onlara söylesek ne düşünürler acaba bende uyuz oluyom o şarkıya bi de her dügünde istiyolar cok güzel bişeymiş gibi bunun gibi şarkıları nefretle kınıyom

bende her duydugumda sinir küpü oluyorum.:mad: hatda sarkıları söylerken birde topal taklidi yapanlar yokmu basıyorum küfürü yalan yok...:D ALLAH sana iki katını versin diye'de hayıflanıyorum coğu zaman....

Üzerinden çok uzun süre geçmiş olmasına ragmen, TOPAL türküsünün hikayesini ararken sayfanıza geldim. Gelmişkende en azından bazı bilgileri paylaşmak istedim. Topal oyun havası bir engelli yakını olarak benide çok rencide ederdi, ancak hikayesini okuyunca fikrim değişti.
Hikayesi şu şekilde:
Köylerden birinde yapılan bir düğüne bir gün dağlardan bir çoban gelir. Herkes
oynarken çoban, ” Ne güzel oynuyorlar; ben de onlar gibi oynar mıyım? ”
dediğinde ” Oynarsın, oynarsın ” derler. Çoban topal bacağıyla oynayamaz ve
ortalıkta titrer durur. Çoban oynarken de çalgıcılar da onun oynayışına uygun
çalmaya çalışırlar. Topal oyununda kıyafetlerin tersten giyilmesi gerekir. Söz
gelimi, tersten giyilmiş bir ceket, şalvar veya şapka gibi. Genellikle ”
Hükümetin önünden geçtim ” türküsüyle birlikte topal oyunu oynanır.
Topal Oyunu - Karamanlı İlçesi

Benzer bir hikayede Gaydırıgubbak cemile oyun havasının oynanış şekliyle ilgilidir. Aydın yöresinde düğüne katılanlar oyunun oynanış şeklini görmüşlerdir, zıplamayla sekme arası garip bir hareket yapılır (gördüğümde çok şaşırmıştım). 1920-1930 arası milli mücedele sonrası savaştan tek bacağını yitirip gazi olarak köyüne dönen biri, katıldığı düğünde Gaydırıgubbak Cemile türküsünü duyunca oynamak ister ama tek bacağı ile zorlanır, karısıda kocası rencide olmaması için kocasının hareketleriyle oynamaya başlar ve o zamandan bu güne oyun havası oynanma şekli olur.

Buradaki olaylar anadolu insanın engelleri bizden önce kaldırmasıdır. ŞAHSİ FİKRİM Topal oyun havası insanımızın engelleri aşması için birbirine destek olmasıdır ve kültürümüzdür. Bence hikayesiyle birlikte yaşatarak, gururla devam ettirmeliyiz...

Üst Alt