Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aynı anda hem şizofreni hem de otizm hastalığı taşıyan var mı Türkiye'de?

Hep kendimde "GELİŞİMSEL BOZUKLUK" var olarak gördüm. BU YÖNDE İNANCIM TAMDI. (Örnekle kendimi akranlarımdan çok çok geride kalmış olarak görüyorum hep)

evet biz biraz yaşıt olarak daha çocuksu olabiliyoruz ve daha geç olgunlaşıyoruz ergenliği atlatmamızda diğer hastalıklara göre daha zor oluyor

cemkaleli

Bende geç ergenliğe ermiştim. 12 - 13 yaş civarı oldu ergenliğim benim. Belki bundan da kaynaklanıyor olabilir. Mesela LİSE 1 zamanlarımda sağ kulağımın iç kısmına odunun sivri kısmı girmişti çarpmıştı bu kaza benim hayatımı çok etkilemişti.

STRES / KORKU / KARAMSARLIK / DÜŞÜNCELERİ yüklendi bu kazayla.

22 YIL ÖNCE OLMUŞTU BU KAZA.

umarım bu tramvatik olarayı atlatmışsındır benimde hep ileriye dönük karamsarlık düşüncelerim mevcuttu ama zamanla pozitif düşünerek atlattım

Bi kazayla oluşmuştu çoğu şey.
Kazaya bağlıyorum başıma gelenleri.
😁😁😁

Belkide "KIRILMA NOKTASI" ydı.

Arkadaşlar sizdede oluyormu sabah uykusunu alamamak ve dinç uyanamamak?

Arkadaşlar sizdede oluyormu sabah uykusunu alamamak ve dinç uyanamamak?
REXAPİN 20+10 mg
PAXERA 40 mg

10 yıldan fazladır düzenli tedavi geçmişim mevcut.

Sabahları erkenden uyanmak istiyorum.
Ucu ucuna işe ancak yetişiyorum ben.

İnsanlardan kaçma vede insanların yanında duramama şizofrenik bir durummudur?

İnsanlardan kaçma vede insanların yanında duramama şizofrenik bir durummudur?

ben dışarı çıktığımda bir güç beni eve çekiyor

Sosyofobi yi araştırırsanız cevabı bulacağınızı düşünüyorum ancak yinede doktora görünüp en doğru cevabı öğrenebilirsiniz

ayDÜNYAvazo
Şizofren olduğumdan beri pek az kişiyle vakit geçiriyorum orta yollu olmakta fayda var insanlar...

İnsanlardan kaçtığımız doğrudur.

Şizofreni gibi hastalıklarda en büyük etmen kendini kontrol edememek diyebilirmiyiz?

Örneğin çalışamamak bu etmenlerdenmidir sizce?

İnsan olmak suç değilse
Otizmli de herkes olabilir.

İnsanlardan kaçtığımız doğrudur.

Şizofreni gibi hastalıklarda en büyük etmen kendini kontrol edememek diyebilirmiyiz?

ben dışarı çıktığımda bir güç beni eve çekiyor

Bende dışarı çıkmakta zorlanıyorum Ama çıkmam gerekiyor.

Sosyalliğe ve dışarı kapalı kişi kesin kez "şizofreni" mi demeliyiz?

Sosyalliğe ve dışarı kapalı kişi kesin kez "şizofreni" mi demeliyiz?

Örneğin, benim ne halde olduğumu dışarda ki insanların bilmesini hiç istemiyorum.

Şizofreniler diğer insanlardan çokmu korkarlar.

(Örneğin eve yabancı birisi veya misafir gelmesinden çokmu korkarlar)

Ben öyle düşünmüyorum diger insanlarla baglantı kurabilmek ve ortak payda da buluşmak onlar için biraz zor olduğuna inanıyorum en azından benim için böyle ,korkmak degil bu tercih edememek ellerinde olmayan sebepler
ben de dışa kapalı ve sosyal olmayan biriyim ama şizofren değilim başka rahatsızlıgım var

ayDÜNYAvazo
Şizofrenin belirtileri var pozitif ve negatif belirtiler
Pozitif: olmaması gereken ama olan şeyler.
Negatif: olması gereken ama olmayan şeyler.
Bu belirtilerden belli bir sayıdan fazlası en az altı ay devam kişilere şizofren veya atipik psikoz teşhisi konuyor burda ki en önemli belirtiler pozitif belirtilerden sanrılar,hezayan ve halisinasyonlar.
Negatif belirtilerden Asosyallik,insanlarla iletişiminde zorluk ve insanların kendine zarar vereceğinden korkmakta şizofrenin belirtilerinden sayılıyor ama tek başına yeterli diğer belirtilerle beraber olursa şizofren deniyor.
Çünkü asosyallik ve benzeri sıkıntılar başka ruhsal rahatsızlıklardada görülen belirtiler.

Doğrudan şizofren denemez, içine kapanıklık ve hastalığı gizleme vb. davranışlar psikiyatrik rahatsızlıkların ortak özelliğini oluşturabilirler bu nedenle bu kısmi benzerlikleri referans göstererek sen şusun busun asla denmemelidir..

şizofreni tedavi edilmezse psikoza girer içine kapanır ben ilaçlara tekrar başladım klozapinsiz olmuyor

Üstümde "şizofreninin yorgunluğu" "otizm inde ağırlığı" var.

ben tütün içiyorum bugün ilk defa Ahmet birde marketten sigara al bi de öyle iç dedim gittim aldım sigarayı psikolojim düzeldi hatta 1 saat boyunca dışarıda dolaştım artık tütün değil de sigara içecem iyi oldu iyi ki sigaraya geri döndüm

ben tütün içiyorum bugün ilk defa Ahmet birde marketten sigara al bi de öyle iç dedim gittim aldım sigarayı psikolojim düzeldi hatta 1 saat boyunca dışarıda dolaştım artık tütün değil de sigara içecem iyi oldu iyi ki sigaraya geri döndüm

NE YAPARSAN YAP
Herkes kendi kaderini yaşıyor.
"O senin veya sen onun kaderini yaşayamaz"

ayDÜNYAvazo

hasta olduğunda felak nas oku
3 ihlas bir fatiha oku bana çok iyi geliyor belki sanada etki yapar

Üst Alt