Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aynı anda hem şizofreni hem de otizm hastalığı taşıyan var mı Türkiye'de?

ayDÜNYAvazo

Aktif Üye
Konular
578
Reaksiyonlar
116
Şizofreni ile Otizm(YETİŞKİNLERDE) arasında
Ne gibi farklar vardır?

ÖRNEĞİN,
Bazı şizofreni hastaları aşırı şiddete başvururlar.
Otizmde ise hasta içine kapanık ve dış dünyayayla ilişkileri kısıtlı ve kopukmudur?

ÖRNEĞİN,
Şizofreni hastası olupta çok çok zeki diyebileceğimiz kimse varmı çevremizde?
Otizm de ise bazı hastaların çok çok zeki olduğundan bahsedilmektedir. Ne kadar doğrudur bilinmez?

ÖRNEĞİN,
Şizofreni hastaları hep yalnızmı kalmaya mecburlarmıdır?
Otizm hastaları ise kendi istekleriylemi yalnızlığı tercih etmektedirlermi? Bu hastalığın doğasında mı vardır?

Valla açık açık yazayım lafı dolandırmadan döndürmeden ,

toplum oyle bir hal aldı ki bencil ve egoist bir yapı oluştu . Yakını veya komşusu bakıyor bu kişi rahatsız bize zarar verir mi diye . Nasılsın demez başıyla selam verip geçer bana bulaşmasın diye . Muhabbete gelince o kafayı sıyırdı artık , bana 5 kuruş hayrı dokunmaz , ondan da faydalanmam mümkün değil . İşime yaramıyacağına göre niye samimi olayım . Senin içe dönüklüğün ve kullandığın ilaçların yan etkileri nedeniyle eskisi gibi toplumda sosyalleşemiyorsun . Kopuk bir ilişki düzeyinde var olma , bende varım çabana destek olunmuyor .

Sinirlendin baktın birşeyler yolunda gitmedi değil mi ? Tepki veriyorsun reflex olarak , bu sefer karşına ilacını içmedin mi , hapını yutmadın mı veya doktora gitmiyor hastaneye yatıralım mı deniliyor . Bu kişi doğal tepkisini verecek elbette sevgisini gösterdiği gibi öfkelemeside gayet normal . Hap yutarak , iğne vurularak şeker kız candy gibi ovalarda tepelerde zıplayacak değiliz .

Benim size daha basit bir sorum var . Psikiyatri doktorları kimi örnek alarak veya hangi toplum kalıbını örnek alarak psikiyatri hastalarını o kalıba sokmaya uğraşıyorlar . Malüm çıkarcı ve ben merkezli bir toplum içinde yaşarken kimi örnekliyorlar ?

Şizofreni ile Otizm(YETİŞKİNLERDE) arasında
Ne gibi farklar vardır?

İkisi arasında "davranışsal benzerlikler" olmakla birlikte tamamen farklı rahatsızlıklardır.

Şizofreni kişinin gerçeklikle kopukluk yaşadığı bir psikoz halidir. Türlerine göre son derece agresif ve tehlikeli olabileceği gibi, tamamen zararsız ve sakin, içe kapanık olabilirler.

Otizm ise kişinin kendi içine döndüğü, çevresiyle iletişim kurmakta zorlandığı bir psikolojik durumdur. Bu kişiler empati kurmakta zorluk çeker, soyut şeyleri anlamlandırmakta güçlük yaşarlar.

Her iki grupta da hem zeki, hem zihinsel yetersizliği olan kişiler olabilir. Bu rahatsızlıklar doğrudan zihinsel beceri ile ilişkili değildir. Ancak otizmde zihinsel gerilik daha fazla görülebilir.

Otistik olup fazlasıyla zeki olan kişilere Asperger Sendromu denilir. Bazı otistiklerin ise akıl dışı becerileri vardır. Örneğin 100 yıl önce yılbaşının haftanın hangi gününe denk geldiğini söyleyebilir, bir an gördüğü bir fotoğraftaki tüm detayları en ince noktasına kadar hatırlayabilir, veya çok haneli sayıları kafasından hesaplayabilir. Böyle kişilere de savant denilir. Örneğin Yağmur Adam filmindeki karakter bir savanttır.

Benim size daha basit bir sorum var . Psikiyatri doktorları kimi örnek alarak veya hangi toplum kalıbını örnek alarak psikiyatri hastalarını o kalıba sokmaya uğraşıyorlar . Malüm çıkarcı ve ben merkezli bir toplum içinde yaşarken kimi örnekliyorlar ?

Öyle bir şey yok.

Modern psikiyatri anlayışına göre kişinin kendisiyle barışık olduğu hiç bir ruh hali hastalık değildir. Örneğin bir kişinin eşcinsel olması toplumda kabul görmez ama psikiyatri hastalık olarak değerlendirmez bu durumu.

Diğer taraftan, elbette bazı durumlarda toplumsal normlar kullanılır. Örneğin bir kişinin zeki veya zihinsel olarak geri olduğunu söyleyebilmek için toplumun zeka ortalamasını kullanırsın. Psikotik kişilik gibi bazı topluma zararlı durumları ayrı bir kategoriye koyarsak, diğer hastalıklarda hemen her zaman kişinin benliğine yönelik bir çatışma durumu söz konusudur.

Psikotik kişiler ise sadece kendilerine değil, başkalarına ve topluma zarar verme eğiliminde oldukları için norm dışı ve hasta kabul edilir.

Öncelikle otizm hastalık değildir. Ve otizmin çeşitleri vardır. Onu geçtim her insanın eşi benzeri olmadığı gibi bu tür rahatsızlıklarıda genelleme yapılması hoş olmuyor fikrimce. Otizm doğuşta vardır ve genetik olması yüksek bir rahatsızlıktır.

Bu başlığı açan arkadaşıma şunu diyebilirim otizmin, şizofrenin veya herhangi bir rahatsızlığın/hastalığın varsa bu demek değildir ki toplumdan uzak yaşamalısın. Veya bu tür rahatsızlıkları olmayan bireylerin yaptığını yapamiyacaksın. Yaparsın ama belki hedefine ulaşmak için daha çok çalışmalısın veya etrafında ki insanlardan yardım edilmelisin.

ayDÜNYAvazo

1. Örnek.
Şizofreni hastalarında aşırı şiddet diyorsun. Bu aşırı dediğin ne kadar aşırı? Ve şiddet dediğin nedir? Çalıştığım klinikte şizofreni hastaları vardır ve hiç biri şiddete meyilli değil. Bazen ilaçlar düzenli içilmiyor, alkol alınıyor ilaçlarla, uyuşturucu gibi faktörler şiddete meyil edebilir. Ama bu şizofreniden mi gelindiği belli değildir.

Otizmde illa içine kapanık ve dış dünya ile ilişkilerin kısıtlı veya kopuk olmasına gerek yok. Rehabilitasyon merkezinde bu davranışlarınla nasıl başa çıkabileceğini öğreniyorsun. İletişimde sorunlar yaşanabiliniyor çünkü bazi davranışları neden yapılır anlaşılmaya bilir otizmde.

Stismaştırılmadan hastalıklara/rahatsızlıklara bakabilsek keşke

2. Örnek
Zihinsel engelli olmadığı sürece her türlü hastalık zeki insanları bulabilir. IQ seviyen yüksek diye grip olmiyacak değilsin. Buda öyle bişey.

3. Örnek
Hiç kimse yanlız kalmaya mecbur değildir. Şizofreni teşhisi konmuş iş arkadaşım var. İlaç teravisini yıllardır aksatmaz. Evli ve hatta çocuğu var. Bu otizmli insanlar içinde geçerli. Hastalık/rahatsızlık dışıda birisiyle beraber olmamak bir tercihtir.

-DORLİON-...son zamanlarda okuduğum en mükemmel yazıya imza atmışın hocam...o kalıplara aslında insanlar birnevi zorla sokuluyorlar o anki zayıflıktan karşı koyamamaktan...sağlam direniş olmayınca da ister istemez hastalık sahibi oluyorsun ama şizofren ama sinirsel vb...hastalıklara....

genelde soylenılcekler soylenmıs ama bende sunu eklıyeyım otizm tekrarlayan davranıslar vardır ekolali felan gorunur .Soyledıgın sozlerı tekrarlayabılırler anlamsız el kol hareketlerıde vardır cocukluk donemınde oyunlara felan pek ılgı gostermezler.Bzende ben dıyecegı yerde sizli kelimelerde konusabılıyorlar.

"Organik Olmayan Psikoz" ile "Asperger Sendromu" arasında ne gibi farklar vardır?

"Hasta olmasaydım büyük kariyere sahip olurdum " demek Asperger Sendromu işaretimi?

İnsanlardan korkmak ve kaçmak,
İnsanların yanında duramamak,
Yanlızlıktan keyf almak,
İnsanların yanında mutsuz olmak,
Eve gelen misafire tahamülsüzlük hali,
Başkasını ziyarete/misafirliğe gidememe,
İnsanlarla/yakınlarla irtibatı kesmek,
İnsanlara ilgi ve alaka gösterememek,
Karşıma insan çıkacak diye panik olma,
İnsanlarla yalnız ve birebir kalmaktan kokmak,
İnsanların yanında aşırı stres yaşamak,
Özellikle tanıdığım insanları görecem diye korkmak.

ŞİZOFRENİ yan dalı 》》ORGANİK OLMAYAN PSİKOZ
OTİZM(OSB) yan dalı 》》ASPERGER SENDROMU

"Organik Olmayan Psikoz" ile "Asperger Sendromu" arasında ne gibi farklar vardır?

"Hasta olmasaydım büyük kariyere sahip olurdum " demek Asperger Sendromu işaretimi?

İnsanlardan korkmak ve kaçmak,
İnsanların yanında duramamak,
Yanlızlıktan keyf almak,
İnsanların yanında mutsuz olmak,
Eve gelen misafire tahamülsüzlük hali,
Başkasını ziyarete/misafirliğe gidememe,
İnsanlarla/yakınlarla irtibatı kesmek,
İnsanlara ilgi ve alaka gösterememek,
Karşıma insan çıkacak diye panik olma,
İnsanlarla yalnız ve birebir kalmaktan kokmak,
İnsanların yanında aşırı stres yaşamak,
Özellikle tanıdığım insanları görecem diye korkmak.

Psikiyatriden ilaç kullanıyorsa %100 hasta mıdır

Psikiyatriden ilaç kullanıyorsan kesinkez ve %100 hastasındır bu konuda noktamıdır?

Bu arada psikiyatriden kaç yıldır düzenli olarak ilaç kullanmaktasınız?

Ben 9 buçuk yıldır.

Geçici sebeplerle ilaç kullananlar da var mesela depresyon ama şizofreni ve bipolar bozukluk bence hastalık. Sürekli ilaç kullanmak gerekiyor.

Ben 3 aydır ilaç kullanıyorum.

Sadelikguzeldir

Evet doğrudur.

Pickle

Bana 2022 TEMMUZ da 10 yıl dolmuş olacak ilaç a başlayalı.

Sadelikguzeldir

İnsanoğlu istemesede kullanacaktır bu ilaçları başka çaresi yokki.
😁

Taşıyıcı varmıdır bu hastalıkları?

Benim gibi olan yokmudur?

Şizoaffektif K.B, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Asperger Sendromu'nun OTİZM YATKINLIK

Şizoaffektif K.B, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Asperger Sendromu'nun OTİZM YATKINLIK OLABİLİRMİ?

HER GEÇEN GÜN otizm e 1 ADIM DAHA YAKLAŞIYORUM.
TAM 10 YILDIR DÜZENLİ OLARAK TEDAVİ OLMAKTAYIM.

Bu konu yenidir.

İçe Kapanıklık,
İnsanlardan Kaçma,
İnsanların Yanında Duramama,
İnsanlarla konuşmama,
İletişime Kapalılık,
Diyaloğ Kuramama,
A sosyallik,
Sürekli Yanlız Kalma İsteği,
Üstün Zeka Varlığı,
Sürekli üzgünlük hali,
Hiçbirşeyden Mutlu Olamama,
İnsanları yanımda istememe,
Duygularımı Dışa Belli Etmeme,
Bebek gibi Hissetme,
Duyguların yokluğu,

Öldükten Sonra Cennete Gideceğim Hissi vede İnancı,

Son düzenleme:
insanların nefesi beni hasta ediyor@ayDÜNYAvazo
iyide kimse cehenneme girecem demez ki

Şizoaffektif K.B, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Asperger Sendromu'nun OTİZM YATKINLIK OLABİLİRMİ?

Bu konu yenidir.

İçe Kapanıklık,
İnsanlardan Kaçma,
İnsanlarla konuşmama,
İletişime Kapalılık,
Diyaloğ Kuramama,
A sosyallik,
Üstün Zeka Varlığı,
Sürekli üzgünlük hali,
Bebek gibi Hissetme,
Duyguların yokluğu,
İnsanların Bana Baktığı Hissiyatı

AHMET herkeste anahtar var oraya gitmekte gitmemekte insanın kendi elindedir. NOKTA

Son düzenleme:
cennetlik olduğunu düşünüyorsan o zaman anahtar senin elinde
durmadan copy paste yapıyorsun sorularının cevabını bulamadın mı

Ahmet T

Niye demesin namaz niyaz yoksa Allah bilir ama büyük ihtimal cehennemdesin bence ben cehenneme daha yakınım

Şizoaffektif K.B,
Obsesif Kompulsif Bozukluk,
Asperger Sendromu'nun
OTİZM YATKINLIK OLABİLİRMİ?

Benim gibi hastalığı olan varmıdır?

İçe Kapanıklık,
İnsanlardan Kaçma,
İnsanlarla konuşmama,
İletişime Kapalılık,
Diyaloğ Kuramama,
A sosyallik,
Üstün Zeka Varlığı,
Sürekli üzgünlük hali,
Bebek gibi Hissetme,
Duyguların yokluğu,
İnsanların Bana Baktığı Hissiyatı,
İnsanlara Karşı Kendini Savunamama,
Suçsuzluk ve Günahsızlık Duygusu,

İçe Kapanıklık,
İnsanlardan Kaçma,
İnsanlarla konuşmama,
İletişime Kapalılık,
Diyaloğ Kuramama,
A sosyallik,
Üstün Zeka Varlığı,
Sürekli üzgünlük hali,
Bebek gibi Hissetme,
Duyguların yokluğu,
İnsanların Bana Baktığı Hissiyatı,
İnsanlara Karşı Kendini Savunamama,
Suçsuzluk ve Günahsızlık,

Arkadaşlar ben psikolojikmen(Şizofreni, Bipolar, Otizm) hastayım diyen kaç kişi var?

Arkadaşlar ben psikolojikmen(Şizofreni, Bipolar, Obsesif KB, Otizm vs.) hastayım diyen kaç kişi var burada?

Psikolojik / Psikiyatrik /Zihinsel / Ruhsal veya Duygusal Hastalığını kabüllenenleri buradan alalım lütfen.

Hem bipolar hem şizofreni ikisi bir arada olmaz okb olabilir otizm hakkında bilgim yok .

Nedir otizm ? İsmi çok itici spastikler aklıma geliyor otizm denince .

Birincisi çok zeki oluyorlar her soruya / sorulana cevap vermiyorlar / vermezler.

Çok zeki mi oluyorlar yoksa kendilerini çok zeki mi sanıyorlar ikincisinden bir sürü var .

Üst Alt