Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

94 sigorta başlangıcım, 4000 gün primim var. Nasıl emekli olayım?

Çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge*, üç adet fotoğraf, nüfus cüzdanı örneği

*
sevk.png

şimdi bizim insan kaynaklarına tekrar sordum ve nihayet anladır...sizin dediğinizi....işte biz bunu özürlü kadrosundan işe giren arkadaşlar veriyoruz dediler...bende özürlü kadrosunda değil ama benim gibi normal kadroda olupta bir sakatlık durumu söz konusu olan kişilerede veiliyormuş dediğimde...jetonları düştü ve haaa tamam tamam dediler anladık siz gidiceğiniz zaman biz verelim dediler....bilmiyorum doğru konuşup izah edebilmişmiyim oturan boğa...ne diyorsun...doğrumu anlatmışım....birde bu durumdan bu güne kadar kimseye bahsetmemiştim dedim ya işte bu yüzden yanlış anlamasınlar diye....

Serkan ,ben de aynı yolu izledim ,yukarda'ki yazıyla (iş yerinden alacaksın) Vergi dayresine gidip vergi indirimi için müracat edeceksin,onlar seni hastaneye gönderecek ,hastane senin raporunu vergi dayiresine gönderecek,sonra onlar senin raporu ankaraya gönderecek,onaylanacak (veya reded edilecek,hakem hastaneye gönderilecek) ,vergi dayresi senin iş yerine bildirecek ortalama işlem süresi 3 ay .

Ben şubatta müracat ettim ,bir sürü aksilik sonucu 17.07.2010 rapor iş yerine ulaştı ve temuz ayı maşımı vergi indirimli aldım %50 .Biraz zor olan bir süreç ,helede beklemek çok zor ama işin sonuna gelindiğinde her şeyi unutuyorsun ve emekliliğini hayal etmeye başlıyorsun;)

Temmuz maaşımı vergi indirimli aldım%50 derken anlamadım nasıl yani....diyelim ben iş yerinden kağıt aldım sevk edilen hastaneye gittim 5 ay sonra kağıt ankradan geldi...(iş yerinede geliyor herhalde)peki ondan sonra %50 daha az maaşmı alıyoruz...lütfen bana yazarmısın....

S&s kardeş bana biraz kendini anlatırmısın...yani senin sıkıntın neydi nasıl bir yol izledin ne kadar maaaş bağlandı...birde yukarıda sana sorduğum %50 ile ilgili temmuzda aldım demişsin o sorumu cevaplarsan çok sevinicem

yok canım yanlış anlatım,%50 raporla 3.derece vergi indirimi alıdım ,maaşımı +25 tl alıdım.
bunun devamında yapacam işlem ,iş yerinden gelen rapordan bir fotokopi alacam (aldım),iş yerinden ayrılıcam ,işten ayrılma bildirgesini alıp SGK'ya gidip emeklilik müracatı yapıcam.;)

Bravo valla ameliyatsız 3.derece %50 rapor çok iyi....ben kapak ameliyatlısıyım ve ayrıca aort damarında genişleme var alabilirmiyim diye kara kara düşünüyorum....sana sorduğum soruları cevaplamamışın...( yaş kaç,tam sorun nedir vs....)anladığım kadarıyla sen iş hayatına noktayı koymuşsun....aslında bu kalp ameliyatlılar için olması gereken bir şey neden dersen vücut kimyan tamamen değişiyor psikoloji desen öyle bu güne kadar kiminle konuştuysam aynı...1 hafta önce senelik izinde denizde yan tarafta oturan bi abi bana geçmiş olsun dedi ameliyat izini görünce hemen anladı tabiii herksde anlamayabiliyor...sonra öğrendim oda olmuş....karısı hemen dedi adamın kimyası değişti melek gibi biriydi çok aksileşti dedi.....bizim hanımda kulaklırıyla böyle bir şeyi duyunca şaşırdı...demek sadece bende değilmiş diye....o yüzden diyorumya olmayan bilmez....neyse sen bana cevap yaz sorularımı cevapla ve asıl önemli olan bu işyerinden aldığım kağıtla diyelim rapor aldım aynı rapor iş yerindedmi geliyor peki gelirse aylıkta falan yada işimde bir sorun oluyormu....

Serkan , S&S profiline bak orada açtığm konulara bakarsan yaşım ve hastalığm'la ilgili her şey yazıyor.
Haydar Paşa Numune Hastanesindeyke bir Abi vardı üç defa amelyat olmuştu %30 verdiler,sadece amelyat olup olmadığına bakmıyorla ,bir sürü kriter var.
A bu arada %20 tansiyon vardı onu yazdırmadım bana %50 yetrli olmasından dolay + Sağ bacakta platin trafik kazasında daha önce gene kırılmıştı ve yamuk bitişti vs.
Benim çalıştım şirkette bir arkadaş var %50 rapor almış kalpten,ama gel gelelim ben 20 metre koşarsam anbulansa ihtiyaç duyorum,o bahsettim arkadaş fabrika masa tenisi şampiyonu ve her gün öle molasında voleybol oynuyor,buna ne yorum getirirsin.
En güzeli hasta olmasaydım ve ben zaten 10 yıl sonra emekli olacaktım,ama ne yapalım başa gelen çekilir.
Sana tekrar geçmiş olsun ve benim izledim yol izle sonuç emeklilik.

Sevgili oturan boğa malül emeklilik ile vergi indirimli emklilik arasında ne gibi fark vardır malül olsam daha az maaşmı bağlanıyor yada malül nedir diye soru sormuştum...açıkçası nedeni şu...bundan 2,5yıl önce bu sorunumla ilgili ali tezele bir soru sormuştum...ister inanın ister inanmayın hayatımda bu sorunumla ilgili sorduğum tek sorudur...aradan zaman sonra sizinle tanıştık vs.....vs.....sorduğum soru 2008 ocak ayındaydı ve sigorta başlangıç tarihim,rahatsızlığım ve mevcut olan günüme karşılık malülen emekli olmabilirmiyimdi....malül diye sormamdaki amaç vergi indirimi diye bir şeyden haberim yoktu hatta o zamanlar böyle bir kanun varmıydı onu bile bilemiyorum....her neyse bana gelen cevap aynen şu ''' 09-10-1975 doğum tarihiniz 04-11-1994 sigorta başlangıcınız ve var olan 2926 gününüz ile geçirdiğiniz operasyon sonrasında devlet hastanesi sağlık kurulundan maluldür çalışamaz raporu alırsanız veya 2/3 oranında çalışamaz raporu alırsanız malülen emekli olabilirsiniz''''' şimdi burada kastedilen nedir anlayamadım yada baştan savmak için verilmiş bir cevapmı nedir...lütfen bana yazarmısınız.....

Serkan istyorsan ben sana yardımcı olayım bu konuda.
Verilen cevap doğrudur,kısaca özetlemek gerekiyorsa.
Senin malülen olman için en az %60 rapor alman gerekiyor,fakat bu malüliyet cetvelini kim yaptıysa kalp hastaların malül olması için %100 alması gerekiyor (ben aldım, red edildi) .
Kısaca anlayacan malüliyetle uraşmak ,boşuna zaman kaybı.
İkinci önemli bir konu Malülen emekli olursan,hiç bir yerde çalışamazsın,ama vergi indiriminden emekli olursan SGDP ödeip çalışabilirsin.
Benden sana tavsiye Malülen emeklilikle uraşma.

S&s sana çok teşekkür ederim...ama halen seninle ilgili sorduğum soruları cevaplamadın....oturan boğayıda burda çok sıkmak istemiyorum ama..inanki bu konularda sıfırım...şu kısa zamanda bile bu site sayasinde inanılmaz bilgiler edindim...yani resmen odun gibiymişiz...yani kendi derdimiz var kendi özrümüz var ama bi b...bilmiyoruz...tabi herşey bizim ihmalciliğimiz...peki dedğin %100 alan malülün vergi indirimine göre maaşı dahamı az...böyle bir şey düşündüğüm yok haa tamamen meraktan bunu soruyorum.....birde %40-%60 arasına giriyorsun herhalde sana ne maaş bağlanır...araştırdınmı yada bağlandımı?

Serdar
yüzde kaçla emekli olduğun veya malülen olmak alacan emekli maaşı etkilemiyor (bakıma muhtaç isen %10 arttırıyor),emeklilikte yüzde sadece emekli olma şartlarını değiştiriyor(prim gün saysı ve yılı) .Senin artık öyle bir kaygı olmadından ,bir yıl sonra % 50 vergi indirimi alırsan emekli olabilirsin 94+17=2011 bu arada 4000 + 360=4360 oda tamam.
Anlayacan kafayı başka hiç bir şeyle yorma al %50 vergi indirimi ve seneye bak keyfine.
Bu arada engeli emekli maaşı normal emekli maaşından biraz daha yüksek.:)

çok sağol geçmiş yazılarıma baktıysan oturan boğa ilede bu konuda hem fikiriz sadece benim şimdi 1 yılım daha varya o beni düşündürüyordu...birde işimiz ağır bir iş değil yani bu gün böyle iş bulmak zor biraz ondan acaba işimi bırakmasammı diye düşünüyorum ama inan bazen hiç kafam kaldırmıyor...yani diyorumya benim bu hakkımsa attıkları yere kadar gitsemmi diyorum en azından 2ihbar ve bize peşin verilen 10 aylık işsizlik maaşı var buda tahmini 8-9bin demek anlıyormusun...ama bazen gözüm onu bile görmediği durumlar oluyor....insan kaynakları dün bana emekliden sonra çalışmam için icra kurulu falan diye mırın kırın yapmasaydı belki daha bir farklı olucaktım ama yinede son kararım ne olur bilemiyorum....burdan yazarım zaten...dün sen demişsin ben olsam ameliyatı emekli olduktan sonra olurum diye ama şöylede bir durum var bizim şirket bize her yıl özel hayat sigortası yapıyor ve 2008de ben özelden safra kesesi ameliyatı oldum çok lüks ve güzel bir hastanede o yüzden bu özel sigorta benim ameliyatımıda kapsarsa ki kesin kapsar ben sgk dan bu ameliyatı olmayı düşünmüyorum anlıyormusun...yani arasında çok fark var....peki sence...özellikle sana soruyorum çünkü forumlarda ne kadar maaş alırım sitelerini ilk koyansın galiba öyle demişin....ben 1340 net+80 asgari geçim=1420 netle emekli olsam tahmini ne bağlanır..ben o sitelerde bu işi beceremedim bana bu konuda yardımcı olurmusun?

Prim genel toplam---142,664tl

Serkan ,benim de özel sağlık sigortam var fakat kalp amelyatları tüm özel hastaneler yaptı için kullanmayı düşünmyorum ve dediğim gibi sen vergi indirimini al ,işi brakmana gerek yok ondan sonra amelyat ol,zaten ondan sonra iş görmezlik raporu alırsın ,bir kaç ay geçer iş yerine geri gelirsin seni zaten amelyt olduğundan dolayı onlar da pek fazla çalıştırmaya istekli olmayacaklar ve çıkışını verirler ve ozam zaten senin emekli şartların yerine gelmiş olur ve sen emekli olursun.:)
Gel gelelim emekli maaşı hesaplamasına ,az önce bir arkadaşla telefonla görüştüm ve onun maaşını hesapladık emekli-maasi.com'da ve onun daha önce özel bir yerde parasıyla yaptırdığ hesaplamayla aynı maaş çıktı. Onunda primi seninle aynıyıdı maaş 1525 tl çıktı,ama emsal olabileceni düşünmüyorum.
Nekadar maaş alabileceni ancak emekli-maasi.com'da hesaplatabilirsin,benim senin sigorta kaydın olmadan hesap yapmam mümkün değil.Anlaycan o işi sizin iş yerinde bilen biriyile haledeceksin.
Bu arada kalp rahatsızlığın özel sağlık sigortası olmadan önce olduysa özel sağlık sigorta kapsam dışı dır.

Kapsam dışımı değilmi açıkçası gidip görüşmedim...aynı sorundan değilde kalbin başka sorunundan olduğu veya damarla ilgili olduğu için belki kapsar dedim...ama kapsamasada önemli değil senin dediğin gibi şuan istanbulda hemen hemen tüm özel hastaneler bu tip şeyleri sgkdan karşılıyor...ameliyatı ol sonra iş görmezlik al derken gereklimi iş görmezlik almak yani aldığım vergi indirim elimdeyken diyelim ameliyat oldum istirahatım bitti işe başladım ama 3 ay sonra canım emekli olmak istedi yine o elimde olan vergi indirim belgemle emekli olamammı ayrıca iş görmezlikmi alıcam...tam anlatırmısın...yada o iş görmezlik dediğin şey bana daha bir avantajmı sağlıyor...birde sen işi bırakıcakmısın özel sağlık falan demişsin yani anladığım kadarıyla sende sosyal imkanları olan bir yerde çalışıyorsun....bırakıcakmısın....

Kapsam dışı olup olmadığın ,her sene özel sigorta poliçe yenileme yapıyorya onda herhangi bir rahatsızlığın kapsam dışı oldunu yazaıyor.
İşgörmezlik bahsettim şu normalde çalışırken amelyat oldunda rapor alıyorsun ya ,onu kastetmiştim yani verrgi indirimini alana kadar üç ay,amelyat ve rapor üç ay ,bir iki ay da işten çıkana kadar ,al sana bir yıl ,anladn mı.
Vergi indirimini bir defa elde ettikten sonra tekrar bir şeyle uraşmana gerek yok,gidersin sgk'ya müracat edersin olursun emekli.
Son sorunun cevabı :Evet işim rahat (vardiyalı çalışmayı saymazsak) Maaş ortalama 2700 tl net artı özel sigorta ve her yıl prim,sağlım yerinde olsa kesinikle brakmayı düşünmeyecem bir iş.ama dediğim gibi başa geldiyse yapılacak bir şey yok .:)

Yani bırakıcaksın..net 2700 çok iyi para sektör ne üzerine...yani cevaplamanda sakınca yoksa...birde ben senin geçmiş yazılarında yanlışmı gödüm 1700tl gibi bana maaş bağlanması lazım falan yazmışsın...peki bu senin netine göre normal sayılır...ama sen bana 1525 demişsin kesin değil demişsin tabii ama şunu sormak istiyorum bağlanan maaş benim şimdiki aldığım neti geçebiliyormu tam olarak nedir?...birde senin kalp kapakları değişicek galiba öylemi?bence ameliyatı ol korkma...tabiii ameliyata girince hiç bir şey anlamıyorsun ama çıkmak işte o yoğun bakımlar 1.si 2.si ve son3.sü çok zor çoooook çölde günlerce susuz kalmış ve dudakların bir damlaya hasret için yanıyor ben saatlece yalvardım hemşire bana 2 damla dudaklarıma damlattı....ve tabiii biraz ağrılar falan ne bileyim çekmeyen bilmez.....aslında bunları atlatıp sıhhate kavuşup iş başı yapabilirsin bu net bu devirde tepilirmi....yaaa sahi yaş kaç vs.. Vs...benim bu gibi sorularımı hiç cevaplamıyorsun çok darılıyorum valla.....

Serkan dediğim gibi kendi maşını emekli-maasi.com örenebilirsin.
Yaşım 42 ,amelyat olmam durumda :aort kapak,mitral kapak ve aort çıkış damarı genişlemesi .
Korkup korkmadımı örenmek istiyorsan ,çok korkuyorum ,nedeni hayatı çok seviyorum.
Çalıştım şirket Amerikan ortaklı ve gerçekten insanlara deyer veren bir şirket.
Ben sana 1525 bağlnacak demedim ,bizim arkadaşın aşağı yukarı senin primle aynı deye söyledim,ama emsal olamaz dedim.

PEKİ ANLADIM BURDAN OTURAN BOĞAYA VE SANA TEKRAR SORUYORUM...OTURAN BOĞA....VERGİ İNDİRİMİ İÇİN İSTENEN BELGELER DİYE BİR BÖLÜM VAR ELLERİNE SAĞLIK ORDA DİLEKÇELER VAR...FAKAT '''Vergi indirim başvurusu sonucunda işyerinize gönderilecek olumlu yazının örneği: '''BELGESİNDE 2004TEN SONRA DERECESİNE GÖRE 1.2.3. GİBİ 2005TEN SONRA 1.2.3, SAKATLIK ORANI VE DEFTREDARLIĞIN KARŞINA YAZAN PARA RAKAMLARI VAR,220TL 2005TEN SONRA 240TL GİBİ BU NEDEMEK...BAĞLANICAK MAAŞ DEMEK DEĞİL HERHALDE YADA ÖYLEMİ NE OLUR BU SORUMU CEVAPLARMISIN...

Vay beeee inan senin cevabı okurken tüylerim dikildi...yani aynı sorunlar olan kişiler ancak bunu anlar....seni çok ama çok iyi anlıyorum büyük geçmiş olsun...peki doktorun ne diyor ameliyatın başarısı hakkında merak ettim...aort damarı sorunumuz aynı bana doktor protez kapağım sağlıklı çalıştığı için kapağa dokunmuycaz dedi...sadece damarın anevrizmalı kısmı değişecek ama birde aksi gibi benim anaevrizmalı kısım göbek kısmında olan değil ordaki olsa ben çoktan gidip olmuştum ameliyat konusunda cesaretliyim ama tam kalbil çıkış noktasında yani ağır kısımda oyüzden bende çok çekiniyorum zaten 2 yerde oluyormuş bu anevrizmalar seninki hangisi benimki gibi asendan aortamı....sana ne diyorlar...sen bu durumda ameliyat olmak istemiyorsun galiba....

Serkan senin alacan %50 rapor 3.derece vergi indirimi anlamına geliyor ve bu sene yararlanabilecen indirim 160tl*0.15=24 tl,yani senin maaşına yasıyacak maaş+24=vergi indirimli maaş
orada yazanlarla fazla uraşma,al iş yerinden vergi indirimi dilekçesini ve müracat et.

Tamam tamam anladım sen onu boş ver bir üste sana kalple ilgi sorduklarımı cevapla...o daha önemli doktor nediyor başarısı hakkında...yani nasıl geçer diyor....birde senin damardaki asendanmı(kalp çıkış noktasındaki)

Vallahi doktorun demesi bu amelyatları olmazisem kalbimin bir iki yıl içinde tamamen iflas edeceni ve benim kalp nakli olmam gerekece,aort çapı genişlemesi de çabası onun iki çözümü varmış ,birincisi damarın etrafına destek yapıyorlarmış ,diğeri ise damarı kesip aradan genişlemiş parçayı çıkartıp ekliyorlarmış,
Peki sen amelyat olmadan kendini nasıl hisediyordun amelyat sonrası nasıl oldun,koşabiliyormusun ,merdvenleri rahat çıkabiliyormusun vs.Sürekli ilaç içmek nasıl bir etki yapıyor her şeyi iyebiliyormusun,içebiliyormusun.
Normal hayatta seni nasıl etkilior.

şimdi aort damarı ameliyatımın nasıl olacağını tam detaylı konuşmadık...benim için hangisi iyidir diye ama olduğum kapak ameliyatına gelince ben 1991de oldum yani 19 yıl önce...ameliyat öncesi o zaman 17 yaşında var yoktum...ameliyattan önce çabuk yorulma halsizlik aşırı terleme vs....gibi sorunlarım vardı....ameliyattan sonra bunların hiçbiri yok çok şükür..tabii çok zorlanırsan yoruluyorsun aktif sportif faaliyetler yapamıyorum...ne bileyim halı sha maçı yok bilmem ne gibi...ama zaten o tip şeyleri ben sevmem....ama şöyle söyleyim ameliyat olalı 19 yıl oldu 18 yıldır sigar kullanıyorum hemde bayağı bir kullanırım...her şeyide yerim içerim(alkol hariç bir dönem aldık ama pek sevmiyorum)sigarayı çok denedim bırakmayı ama olmuyor...günde 1 paketi geçip 2 paket fosur fosur içtiğimde oldu 1 pakette bıraktığımda...halende içiyorum....onun harici bir şeyim yok...ben ameliyat olmaya güle oynaya gittim şen şakrak 70 yaşındaki amcalar ağlayarak gidiyordu ve ben yaa ben bu yaşa kadar yaşayabilsem ne isterim şunlara bak diyordum bebek gibi ağlıyorlar...neyse olduk bitti ama şimdi o motiveyi kendimde henüz yakalıyamadım..doktor bana ameliyat dediğinde ben dondum kaldım...niye dondun dedi sen bunu oldun bu ameliyatı geçirdin dedi...ama bende o zman 17 yaşında çocuktuk hocam şimdi evli barklı çoluk çocuk sahibiyiz durum çok farklı dedim...seni anlıyorum dedi....açıkçası bende halen kendi psikolojimi toparlayamadım..ama olucam mecburum...çünkü doktor saatli bomba taşıyorsun o genişleyen damarın nerede ne zaman patlıyacağı belli olmaz dedi...bakalım ne olucak...

Bu kadar moralden sonra ,yarın sabah amelyat olasım geldi:D:D:D
Neyse gelişmelerden haberdar et. Bir sorun olursa istiyorsan özel mesaj gönder,aynı mesaj kişinin e-mail adresine de geliyor.
Tekrar geçmiş olsun ve inşallah indirimi almayı başarırsın.

Senin morelini bozmak gibi bir derdim yok eğer öyle anladıysan özür dilerim...ama ben sahte şeyleri sevmediğim için herkeside kendim gibi sanıyorum yani gerçek olanı bilmek daha iyi..sana burada yok şöyle yok böyle hiç acımaz geçti geçti bak demek...yani 42 yaşında bir adama yapılcak şey değil zaten...haa çocuk olursun o başka...neyse ben şeyi merak ettim senin genişleyen aort damarın kalbin çıkışındamı yani göbek kısmında olan değil dimi?birde sana özel mesjda yazarım ayrıca tanışmakta isterim....sende bana yaz mutlaka yaz böyle bari biraz morel buluruz....

Yok yanlış anlamadım,aksine moralim yukseldi ve gerçekten amelyattan sonra daha rahat nefes alacaksam ,amelyattı gerçekten geciktirmemeyi düşünüyorum.
Hayır Benim genişleme kalp çıkışı aort damarında.
Senin nerede ? karın boşlundaysa daha basit bir amelyat demek,moralini bozmak istemiyorum ama çok genişlediyise gerçekten çok tehlikeli bir durum ,bence hemen amelyat ol ,kalp amelyatı olmayacandan dolay ,iyleşmesi çabuk olaca için vergi indirimi için daha sonra da koşturabilirsin.

Anladım seninkide benim gibi çış aortunda...aslında bunun sebebini artık çok iyi anladım bozuk aort kapağı yada protez kapak kullanımı galiba bu damarı zorluyor...ama sende hepsi aynı anda çıkmış...yada ben öyle düşünüyorum...doktorlara soruyorum bana şu yada bundan diyemiyorlar...ne yapalım bunuda görücekmişiz...ama karındaki basit diyorsun çok doğru söylüyorsunda şey demişsin kalp olmadığı için damar diye sonuçta daha çabuk iyileşme demişsin...tamam kalp değil hatta kapağa dokunmuycaz dedi doktor...ama bu damar ameliyatını başlı başına internetten bir araştır bak ne deniyor çok zor çok zor bir ameliyat....yani damar kalbin girişinden çıkarıldığı için vücut makineye bağlanamıyor vücuttaki bütün kan bir hazneye çekiliyor...allak tarafından insanoğluna verilmiş bir süre var 45 dakika evet yanlış duymadın 45 dakika ölüm aşaması bu 45 dakikda bu damar dolaşım tamamen durup vücut makineye bağlandığı için gerçekleşmesi lazım aksi halde zor...yani başarılı bir cerrahtır aslolan ama kısmet...neyse öteki türlü benim kapak değiştiğinde vucut makineye bağlı oluyor ve 10saat süren ameliyatlarda doktor yemek çay molası bile veriyor çünkü vücut makinede....heeee şöyle bir fark olabilir senden şu var sende 2 kapak ve bir damar bu sürede olucak...bende sadece damar ama onlar önce kapakları değiştiriyor sonra damara geçiyor o yüzden sakın korkma kapaklar değiştikten sonra süre aynı anladınmı?....bu damar başka sen başka damarlarla karıştırma hani o bilmem ne arter damarı tıkalı onlar kalbin sağında solundaki küçük kılcal damarlar onun için bile millet ne üzülüyor....bu damar asıl damar doktorların dilinde aort halk dilinde şah damarı anlıyormusun...o yüzden tek kapak çift kapak sorun değil sonuçta ikimizde o damarın işlemine tabiiyiz...

Karın boşluğundaki dediğine katılıyorum o nispeten basit...ama bu öyle değil...benim korkum allah tarafından verilen o sürede bu damarın kalbin çıkış noktasından kesilip anevrizmalı kısmın bu süre içinde yapılması...anlıyormusun acısı macısı inanki onları geçtim....mesela alduğum ameliyattan dolayı benim göğüs kemiği kesiktir bilirsin geçen sene çektirdiğim rontgendeki kartuşlarımı yeniydi nedir o kadar net çıkmışki kesilen göğüsümün içindeki çelik tellerle atılmış düğümleri gördüm 4 tane falan acayip oldum...doktor dedi bu böyle aynı çuvala atılan dikişi düşündedi ama çok seyrek tüm göüste 4 tane var...aralıklarla..benim göğüs kemiğim 19 yıldır ve herkesin öyledir körüklü otobüsün ortasındaki körüğü düşün esnek yani hafif ileri geri oynar...tabiii okadar abartılı değil ama sen o kemiğin ayrık olduğunu ve esnekliğini hissedersin.

Ben sana kolay amelyat dediysem senin karın boşlunda oldunu düşündüm için di,ama kalp çıkışıysa benimki gibi zor çok zor.
Şey yazmışın göğüs kemikleri bitişmiyor mu ,orasını anlaymadım .Benim korkum kalp amelyatından değil ,korkum şu göğüs kemiklerini kesiyorlar ya ondan,ağrı olur yara bitişmez vs.

Hayır hayır bitişiyor bitişmez diye bir şey yok asla öyle değil elini gezdir derinin üzerinden sanki sert ve tam bitişik duruyor ama ara ara esneklik hissediyorsun onun sebebi tam orjinal gibi olmuyor tabii yani arada kıl kadar bir ayrık olsun yoktur bile...bazen aklıma şey geliyor ulan bu çelik teller pat pat diye bir atsa kemik deriyi parçalayıp açılırmı falan diye ama yok öyle bir şey tabiii....korumak lazım darbe aldırmamak lazım vs...vs...anlıyacağın ikimizede büyük geçmiş olsun valla....ben başımdan geçen ameliyatı unutup yaşadım bunca zaman taaki bu durum çıkana kadar şimdi her gün aklımda...eşim morel veriyor ama inan o anlık faydası oluyor sonra hergün aklında....keşke karın aortu olsaydı...bana aorta genişlik var denildiğinde karındaki sandım....ara sıra karında ağrı oluyordu ama yok orası değil burası denilince korktum tabiii.....ne yapıcam bende bilemiyorum...doktora şikayetim yok diyorum sanki bu halde kalsam yıllarca gider gibi hissediyorum diyorum...doktor bu damarın en sinsice yanı buymuş...hiç belirti vermezmiş....

Bunun ilaçla tedavisi yok mu veya doğal bitkisel tedavi.
64 kesit tomografide (anjiografi) kalp ve çevredeki damarların ölçüleri çok net gözüküyormuş.sen öyle bir tomografi çektirdin mi. fiyatı konusunda bir bilgin var mı.

çektirmez olurmuyum...hemde şöyle söyleyim resmen kıçımdan evet abartmıyorum kıçımdan ateş çıktı...damarlar net gözüksün diye ilaç veriyorlar o ilacın etkisi....neyse zaten net orada çıkıyor...ben sgk farkı vererek 128tl ye çektirdim...özel hastanede...ama her özel çekmiyor araştır tel aç sor söylüyorlar...diğer soru ne ilaç ne bitki yok yok yok geri dönüşü yok bu damarın yani ameliyattan başka yok kardeşim yok...hani bazen diyorum ömrünün sonuna kadar şunu yeme şunu içme yemeyim içmeyim ağzıma sürmeyim ama yok....

Tomogarafi diyorsun aort damar tomografisi ....bi cihaza giriyorsun bilirsin işte ona...damar yolu açıyorlar ordan ilaç veriyorlar işte o ilaç kötü yakıyor...

Doktor benden 6 ay sonra tekrar istedi kasım aralık gibi tekrar çektirip yanına gidicem

Üst Alt