Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2013 ilk altı aylık 2022 maaş tutarları ve muhtaçlık sınırı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MertAta;

mert ata isimli arkadaş, ben bir insanım senin de insan olduğunu sanıyorum ama yazdıklarına bakınca farklı düşünmeye başladım. ben sana şuan vakıflarda yapılan hesaplama şeklini anlatıyorum. gelir tespitlerinde , sgk lılara yapılan yardımlarda, 2022 sayılı kanundan faydalanmak isteyenlere bu şekilde hesaplama yapılmakta. eğer mevcut mevzuatta giderler gelirlerden düşülerek hesaplama yapılacak diye ibare varsa buraya eklersinde görürüz. eşek arkadaşım.

mevcut yönetmelik: [FONT=Times New Roman][SIZE=3]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]İKİNCİ BÖLÜM[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]Muhtaçlık, Hak Sahipliğinin Tespiti, Özürlülüğün
Belirlenmesi ve[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]Aylıktan Faydalanamama[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]Muhtaçlık[/FONT]
[FONT=Times New Roman]MADDE 5 –
(1)
2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde
belirtilen gösterge rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı
ile çarpılmasından bulunacak tutardan daha az geliri olanlar
2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılır. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen
gösterge rakamı, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda farklı olarak tespit
edilmesi halinde bütçe kanunundaki gösterge rakamı uygulanır.
[/FONT][FONT=Times New Roman](2) Muhtaçlığına karar verileceklerin;[/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit
veya üzerinde nafaka almaması, [/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka
yükümlülerinin gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile
ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle
yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün
2022
sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri
yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,
[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari,
zirai, serbest meslek kazancı, ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı,
diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,[/FONT]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal
destek gelirinin olmaması,[/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları
kapsamında yapılan yardımlar hariç olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler
müdürlüklerinden, Vakıflar Genel Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma
ve dayanışma vakıflarından veya mahalli idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına
eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması,[/FONT]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir
ve yardım tutarlarının toplamı da dikkate alınır.[/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman](3) Evli olanların aylık gelirlerinin hesabında,
eşlerin
2022 sayılı Kanuna göre aldıkları
aylıklar hariç olmak üzere, her türlü mal ve gelirlerinden Türk Medeni Kanunu
hükümlerine göre aile masraflarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate
alınır.
[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]

[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman](4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel
Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir
olarak dikkate alınmaz.[/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman](5) Muhtaçlık, Ek-1 veya Ek-2 de yer alan ve durumuna
uygun başvuru formu ile yapılan başvuru üzerine, aylık başvurusunda
bulunanların, ADNKS’ye kayıtlı oldukları adreslerin bağlı bulunduğu il veya
ilçe idare kurullarınca formun ilgili bölümünde sebepleri açıkça gösterilmek
suretiyle belirlenir.[/FONT]
[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman]6) İl veya ilçe idare kurullarınca, muhtaçlık kararı,
başvuru tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde verilir.

[/FONT]
[/SIZE][/FONT]

ben uygulamanın doğru olduğunu savunmuyorum. ayrıca muhtaçlık sınırının çok düşük olduğunu sgk'lılara yapılan yardım başvurularında bile asgari ücretin 3/1 hesaplamada muhtaçlık sınırı olarak kabul ediliyor yani 760,00 /3 =250 civari ortada bir adaletsizlik var ama bunu SYDV çalışanlarına hakaret ederek kimse çözemez.

SGK Uygulama Kılavuzuna göre özürlü aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 2:
22 yaşındaki Özgür, (P veya u oranında) özürlü olup 3 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Babası 600 YTL maaşla (sosyal güvencesi var veya yok) çalışmaktadır. Ayrıca atıl durumda herhangi bir gelir elde etmediği arsası vardır. Aldığı 600 YTL maaşın 200 YTL’sini kiraya, 200 YTL’sini iaşe giderlerine ve 100 YTL’sini çocuklarının masrafları için harcamaktadır. Sair harcamaları için geriye kalan 100 YTL’nin ancak 45 YTL’sini Özgür’e verebilmektedir.
Bu durumda Özgür 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) altında gelir elde ettiğinden özürlü aylığından yararlanabilir.

NOT: Atıl durumda olan ve herhangi bir gelir elde edilmeyen menkul veya gayrimenkul, gelir tespitinde dikkate alınmamalıdır. Ancak gayrimenkul veya menkulden herhangi bir gelir elde ediyorsa (Örn: kira geliri, arsa icar geliri) gelir tespitinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

UYARI!
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7. maddesi “ç” bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı göz önüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanedeki toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

sgk Uygulama Kılavuzu'na göre yaşlılık aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 1
68 yaşındaki Emel Teyze tek başına yaşamakta olup herhangi bir geliri yoktur. Emel Teyze'nin 37 yaşında İsmail adında bir oğlu vardır. İsmail, aylık 1000 YTL maaşla (Sosyal Güvencesi var veya yok) çalışmakta,bunun dışında herhangi bir geliri olmayıp, eşi ve 2 çocuğu ile yaşamaktadır.İsmail aylık gelirinin 350 YTL'sini kiraya, 300 YTL'sini iaşe giderlerine, 200 YTL'sini çocukların eğitim masraflarına harcamaktadır. Geriye sair harcamaları için 150 YTL kalmaktadır.

1. İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 100 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) üstünde gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanamaz.

2.İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 50 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) altında gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanabilir.

UYARI!
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

mertata ayıp etmişssin :/ nolursa olsun öyle dememen gerekiyordu

Tanery demişsin ki: "...eğer mevcut mevzuatta giderler gelirlerden düşülerek hesaplama yapılacak diye ibare varsa buraya eklersinde görürüz..."

Hiç fazla uzatmayacağım. Madem muhtaçlıkla ilgili yönetmelik hükümlerini kendin yazmışsın oradan bakalım meseleye.

Mevcut Yönetmelik ne diyor, siz ne anlıyorsunuz bir öğrenelim bakalım:

"
[FONT=Times New Roman]b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka
yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün
2022
sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, [FONT=Times New Roman]nafaka
yapılacak inceleme sonucunda,
[/FONT]
"

[/FONT]

1. Nafaka baglanmamış olmakla birlikte nafaka yükümlülerinin..." Yönetmelikte geçen bu "nafaka yükümlüleri" ibaresi yasal açıdan neye atıfta bulunuyor acaba dersin? Nafaka yükümlüsü yakını demek ne demek yönetmelik tanımlar kısmına bak bi. ipucu vereyim sana: TMK 364. Maddeye bak.
2. "[FONT=Times New Roman]nafaka
yapılacak inceleme sonucunda,"
[/FONT]
Kısmında geçen nafaka yükümlülerinin aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınacak diyor. Sosyal ve ekonomik durumları nasıl dikkate alınacak? gelirlerinin hepsi kişi sayısına bölünerek mi?

devam edelim gerisinde ne diyor?
"...[FONT=Times New Roman]ilgiliye ayırabilecekleri
yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,"
[/FONT]
İlgiliye ayırabilecekleri yardım miktarı diyor. Siz geçeceksiniz tüm gelirini kişi sayısına böleceksiniz ha.
Ekonomik ve sosyal durumu dikkate alınmayacak
Nafaka yükümlüsü olsun olmasın hanede kim varsa sayılacak.
Hepsinin geliri hanedeki kişi sayısına bölünecek..

TMK 364. madde de vakıflara "hade ordan" diyecek:)

Yanlışınız nerede biliyor musunuz?
nafaka olayını bilmiyorsunuz.
ne anlatayım ki daha bu tarzda yönetmelik okuyuşunuza.

Önce nafaka yukumlusu ne demek, nafaka yukumlusu yakınlarından alınacak yardım miktarı nasıl tesbit edilir onu ögrenin sonra devam ederiz.

Vakıflar bu şekilde toplam geliri hanedeki kişi sayısına bölerek muhtaçlığı tesbit ederse sonuçlarına da katlanır!
En azından mahkemeler mevzuatı nasıl yorumlayacagını bilior.

destny ben ne ayıp edecem ya baksana herife bir halt bildiği yok gelmiş burda birde size yardımcı olacam diyor. böyle yardımcı olacaksa olmasın istemiyoruz. Kalem mi sydv çalışanı bu şahısmı belli değil. bu ve bunun gibi cahil memurlar yüzünden bizler mağdur oluyoruz.

arkadaşlar kimse endişelenmesin yaklaşık iki saat önce sdyv gittim şefle görüştüm oda beni 2022 yazan odaya gönderdi ordaki görevliye özürlü maaşlarında tekrar güncelleme yapılacakmı bunun için ne yapabiliriz dcedim oda bana şu an maaş alıyormusun dedi bende ben değil annem alıyor dedi hayır dedi aynen devam edecek hiç bir şey yapmayacaksınız dedi bu haberle içim rahatladı ama yaklaşık bir aydır bu sitede yazılanlar ne o zaman belkide yeni başvuru yapacak olanlar için eve gelip inceleme yapacaklar bilemiyorum benim oradan aldığım cevapla burda yazılanlar arasında kafam karışık ama şuna eminim şu an öyle bir durum yok demekki yada onlara gerekli yazı gelmedi konuyu tam aydınlatacak biri yokmu ben sonuçta ordan aldığım cevaba bakarım ama yinede insan kuşkulanıyor

zaten şu an 2022 maaşı alanlar gerekli araştırmadan geçmiş bu yeni başvuru yapanlar için geçerlidirrr? ben 2 defa sydv ye gittim. işin aslını öğrenmek için memurun bana dediği şun maaş alıyorsan sıkıntı yok dedii

azad21;

evet bende gittim azat kardeş şefe sordum oda beni 2022 yazan odaya gönderdi ordaki görevli memura özürlü maaşı alanlar tekrar günnellenekmi diy sordum oda bana maaş alıyormusun şu an dedi jhayır ben değil annem alıyor dedim oda bana herhangi birşey yapmanıza gerek yok aynen devam edecek dedi bu cevap üzerine rahatladım peki burda bir aydır yazılanlar neydi bizi korkutmak içinmi yoksa gündem yaratmak içinmi ve hala içim rahat değil bu yazılanlar yüzünden

azad21;

azat kardeşim peki bizi bu şekilde endişelenmemize sebep olan kimlerdi ve ne için yaptılar günah değilmi bunca insanın uykularını kaçırmaya zaten aldığımız maaş elektrik su telefon faturası olarak devlete geri dönüyor

haklısın adil kardeş vala bende işin aslını öğrenmek için detaylı bir şekilde sydv vedeki memurlarla konuştum.?

şu saat itibari ile sgk ana sayfasında 2022 evrak takip sorgulama bölümü yok hayırdır acaba

hiç bir vakıf sizin bahsettiğiniz gibi gelir tespiti yapmamaktadır. genel sağlık sigortası kapsamında yapılan gelir tespitlerinde aynen gelirler ailedeki fert sayısına bölünerek hesaplanır. bekleyin görün zaten şuan vakıflar 2022 başvurularını alıyorlar herkes yeni yayımlanacak genelgeyi bekliyor. ve yayımlanacak genelgedede benim bahsettiğim şekilde kişi başı düşen gelir tespit edilecek. doğru olmayabilir bunu tartışırız. fakat sizin hesabınıza göre x kişinin aylık gelirler toplamı 1500 tl ise giderleride beyana göre alıyoruz. gider beyanıda 1500 tl pekala elde var 0.. beyana göre gider tespiti yapamayız. gelirlerde beyana göre yazılmıyor. soybis isimli veri sisteminde klişinin tici kimlik numarası girildiğinde üzerine kayıtlı varlıklar ve diğer gelirleri görünür çıkan hesap aile fert sayısına bölünür. ben size çalıştığım kurumun yaptığı uygulamayı anlatıyorum . çok istereniz hesaplama excel formunuda buraya upload ederim. vakıfları öyle bir hale getirdilerki.. bizim işimiz sosyal yardıma ihtiyacı olan haneleri tespit ederek onlara ayni ve nakdi yardım yapmak idi. ama gelin görünki koskoca sgk kurumunun işlerini bize yıktılar. eski adıyla yeşilkart yeni adıyla genel sağlık sigortası, 2022 maaşları, eşi vefat edenlere yönelik maaş işlemleri, pek yakında evde bakım maaş işlemleri siz hala sydv çalışanlarına küfretmeye devam edin yakışır size....

burda benden başka sana kimse ne küfretti nede hakaret etti o yüzden ''yakışır size'' deyipte başkalarını katma. gerçi bende sana küfretmedim sadece eşşek gibi uyacaksın o mevzuata dedim ve sözümün arkasındayım. o paralar senin babanın cebinden çıkıyormuş gibi gelip burda ahkam kesme kimseye.

2022 maaşlarını avrupa gönderiyor diye duydum devletten 5 kuruş çıkmıyormuş doğrumu ?

770 alcaz galiba destiny

2 aylık farkla

bayadır giremiyordum siteye ve okuduklarımla hayrete düştüm.arkadaşlar bir kişi bir laf atmış ve gerisi peşinden koşmuş.böyle muhabbetlerde hep kalem ablayı ararım ve o bir şey yazmışsa gerisini takmam.bir bilen var kalem abla saolsun yazmış çizmiş.böyle konuşmaları bırakın.kimisi mart ayı maaşını alıcazmı maaş kesilcekmi vs vs.bakanlıktan veya yetkili mercilerden resmi acıklama gelmediği sürece rahat rahat hayatınıza devam edin.bırakın bu boş muhabbetleri.böyle bir durum söz konusu olursa?o zaman bir bilene danışır ona göre hareket ederiz.tekrardan saol kalem abla.

Ailede iki kişiden birisi bakım ucreti alıyor.. diğeri 2022 alabilirmi ?

Vuralh, mevcut mevzuata göre 2022 aylıklarında evde bakım aylıgı gelir olarak dikkate alınmıyor. Dolayısıyla her ikisi de eger 2022 aylıgı almıyorsa 2022 aylıgı için SDYV'larına (size en yakın vakfa kaymakamlık içindedir) başvurabilir.

Muhtaç oldugu anlaşılırsa aylıgı baglanır.
fakat süreç karışık oldugu için gelişmelerden haberdar et buradan lütfen. Ya da bu forumda ayrı bir başlık aç olur mu? Oradan gelişmeleri yaz.

başvuruda bulundum. 15 gün sonra belli olacak herşey... inş. Tüm engelliler için hayırlı olur...

Kalem;

peki annem 2022 özürlü aylığı alıyor ona evde ben bakıyorum ben şimdi bakım aylığı için başvuruda bulunacam ben bakım aylığı alırsam annemin engelli maaşı kesiliyormu ?

Vuralh,
aylık başvurunuz sonuçlanınca buradan sonucu yazar mısınız?

...
Adil,
evde bakım aylıklarında 2022 aylıgı da gelire dahil edilir.
Eger annenizin aldığı 2022 aylığı ile birlikte diğer tüm gelirlerin toplamı kişi sayısına bölündüğünde 467 lirayı geçmiyorsa evde bakım aylıgı baglanır. tabi evde bakım aylıgı için diğer şartları da uygun bulunursa.

2022 aylığı için bakalım duruma:
anneniz 2022 aylığı alıyor ve evde bakım aylıgı da baglandı diyelim. Bu durumda evde bakım aylıgı, 2022 aylıklarında gelir hesabına dahil edilmez. evde bakım aylıgı alıyor diye 2022 aylıgı kesilmez. Bu konuda sorun yok.

2022 aylığı, evde bakım aylığı hariç hanede kişi başına düşen aylık gelir 119,62 lirayı geçerse ya da eşit olursa kesilir.
Veya hanenin kişi başına düşen aylık harcalamaları 119,62 lirayı geçerse ya da eşit olursa kesilir.

ya da hak sahipliğine engel durumlar olursa. İstege baglı prim yatırırsa sigortalı çalışırsa, sgk2dan gelir ve aylık hakkı kazanırsa, emekli olursa, vs...

Kalem;

Başvurum reddedildi...

evde eşim ve ben yasıyoruz.. &84 bedensel engelliyim. (tekerlekli sandalyede) tek gelirimiz bakım ücreti... ve honda aracım..
Reddedilme gerekçesi Aldığımız bakım aylığı ve arabaymış... hem ilçedeki hemde 144 deki memurlara derdimi anlatmaya calıştım ama anlamıyorlar..

LANET OLSUN BU BAKANLIĞI BU ŞEKİLDE YÖNETENLERE.. LANET OLSUN GELİŞİ GÜZEL KARAR VEREN KURULLARA.... ENGELLİ İNSANLARI SÖMÜREN ZİHNİYETE...

ben o karar verenleri tahmin edebiliyorum. tam bi sömürücü tipler cebindeki paradan başka bişey düşünmezler

bakım aylıgı gelirden sayılmıyor baglanması lazım kesinlikle

normali evde bakım maaşı gelirde sayılmıyor diye biliriz ama gel görki bizim türkiyedeki memurlar kafalarına göre evde bakım maaşı 2022 maaşından önce alınıyorsa ve sonradan 2022 engelli maaşına müracaat edildiyse res veriyorlar direk ama önce 2022 alıyo olsa sonradan evde bakım maaşına müracaat etse hiç sorun olmuyo hemen kabul ediyorlar bu konu yüzünden madur birsürü engelli arkadaşlarımız var umarım düzelir bir hak hukuk yoluna girer

Vuralh evde bakım maaşı gelir sayılmıyor bu son yönetmeliktede bu şekilde hemen pes etme ve sadece araba ise oda şu an için geçerli olan arabanızın kas
ko değerinin 120 de biri 119 tl nin altında olacak şunu düşünerek harek ediceğiz.
Gelir seviyemizi yani emekli çalışanları bulunduğumuz adres dışında göstereceğiz ve ev kimin olursa olsun kira değilse evin rayiç bedelinin 240 ta birinin altında olması ve araçların kasko değerinin ki kasko olayıda yeni değişti 120 de biri nin altında olması şartına bağlıyız en azından şu an için.
Şimdi detay istemem ayıp olur ama anlattıklarımdan küçük farklılıklar varsa dahi hemen ki bir avukata danışarak hakkını ara resmen hak gaspından başka birşey değil bu uygulamalar.
Ayrıca her hangi bir başvurumuzun red edilmesi bugünün veya düne bağlı kabul edilmiş başvuruları bağlar. Burda yapmamaız gereken se yeni şartları tam öğrenip şartlarımızı ona göre uygulamamız.

ya endüşük rayiç bedelleri 27000tlden başlıyor zate bunun 120/1:235 tl falan yapıyor bu yömetmelikte herşey çok güzel hesaplanmış

Walera güzel kelimesi hiç kalır
Bakınız seçenek ki benim anlatımımla hava deliği bile kalmamış.
Siyasi anlamda sosyal anlamda hangi anlamda bakarsanız bakın koca bir kitleyi yok saymak veya verileni alıyorum gibi bakış açısısyla ancak zarara uğraralar, burda göze alma durumu söz konusu ,yani vermiyorum ne olacak gibi olacağı da görünen üzerinde zayıf kaldık ne organize olabildik nede bizim adımızda açılan derneklerin ne kadar işe yaramaz kurumlar olduğunu gördük
Yanlız aklen hukkuken ve sosyal açıdan bakıldığında bu tavır hoş görülecek bir tavır değil dikkat edin yapılacak bir şey kalmamış değil sadece henüz zarar görenler azınlıkta
Benim bakış açımla zarar gören herkes son yönetmelikle hakkı sayılabicek bir durumu hakksızca kaybetmemek için dava açmak sadece 120 tl gibi bir tutarda harç yatırması gerekecek
Bu durum insani açıdan en basitinden 37 yıl önceki bir yasanın içinin boşaldığını ve o günkü açlık seviyesi üzerinden hareket edilerek 119 tl yi kabul etmez veya insan hakarını ihlal den bir durum olduğunu her anlamda kabul eder sanırım aklen en azından mantıksız lığı görür ve mahkeme durumu kabul etmez ve bir emsal çoğumuzu kurtarır ve gücü olan mahkemece red edilmesi durumunda dahi ana yasa mahkemesine götürerek yönetmeliğin iptalini bile sağlar.
Bence bizi yok sayarak başına büyük sorun alan hükümettir.
Gücümüzün farkında olalım ve birbirimize destek olalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt