Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni 2022 Sayılı Kanun Tasarısında Hangi değişiklikler var?

şu an düşülmeyecek. Yeni yönetmelik ve uygulama klavuzu bekleniyor. Bakalım neler getirecekler.

1- Evet geçerlidir. Şu an ki yönetmeliğin kanuna uygun olmayan maddeleri uygulanmaz, kanuna uygun olan maddeleri aynen uygulanır. 2-Bir dilekçe yeterli olur. Yeni mevzuata göre incelenmesi derler. tekrar dosya açılmaz, 1 yıl geçmedi ise. 3- mevcut maaş alanların durumları şimdilik incelenmiyor. 2014 başında tekrar incelenir. yani soruşturma yenilenecek. hane ziyareti ile. zaten sistem sorgulamaları her zaman yapılabiliyor. Bu vakıfların elinde olan bişey. iş yükü fazla olduğuna göre hibir vakıf birer birer bütün maaş alanları tekrar soruşturmayı kaldıramaz.

Maalesef kesilir, kişi başı 275 tl gelir olur. kişi başı gelir 243,43 tl yi geçmemeli.

hiç bir şey yapma. senin maaş aldığında dönemde mevzuat farklıydı, sonra 4-5 defa değişti. yeniden bir inceleme olursa o zaman keserler. o da geçmişi bağlamaz.

vasfiyeteyze;

aylık gelir 820,00 TL , kamyonet 5.000 / 120 = 41,66 TL toplam hane geliri: 861,66 TL / 7 = 123,09 TL kişi başına düşen gelir olduğundan muhtaçsınız. Yetim aylığınız 220,00 TL olduğu için bu aylığa devam ediniz. % 40 -%69 arası engelli olanlar 261,24 TL maaş alır. 261,24 - 220,00 TL = 41,24 TL farkı sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenir. % 70 ve üzeri engeliniz varsa; 391,86 TL aylık maaş alırsınız. 391,86 - 220,00 = 171,86 TL farkı ilgili sosyal güvenlik kurumundan alırsınız.

Mehmetx : Kişi Başına düşen gelir 243,43 TL 'nin üzerinde olmayacak. 4 kişi iseniz toplam gelir 973,72 TL 'yi geçmemelidir.

en düşük emekli maaşı 800 küsür evde 1 kişi emeklinin olması evde en az 4 kişi olunmalıki kurtarsın muhtaçlık sınırı fatih arslan bey neyi iyiki bu mevzuattın destekliyorsunuz

paranoya;
guzel bı soru bende cevabını beklıyorum sabırsızlıkla...

açık ve net söylüyorum ağır engelli raporu olmayan engellileri büyük yıkımlar ve felaketler bekliyor
bu isin iç yüzü anlatim size
proje 1: engelliyi yiprat engelliyi birey sayma engelli maas 2022 maaşından mağrum et
proje 2: proje 1 deki engelli gelirine bağlı cebinde parası omayan engelli sokaga çıkamaz çıkmak istemez bu sebebten ötürü sokaklarda sokakdan çekmek evine hapis etmek
proje 3 :evine hapis olmuş engelli artik bir başınadır hayattan ümidini kesmiş yapa yanlız kalmıştır ve artık sosyal hayat denen bişey kalmamıştır ve engelli gid gide artik kaderine razıdır
proje 4: proje 3 ki engelliye hemen kanun cikar ve onu o hayattan kurtar ( bir romanın başı ve sonu gibi ortasi olmayan mutluluk tablosu cizen kanunlar gibi )
proje 5: kaldırımları engelli icin tasarla ama uygunsuz tasarla mesela manuel bir tekerlekli sandalyenin kullanımı akülü bir sandalyenin kullanımıyla ayni dieldir manuel sandalye ile yerde 15 santim yüksekte bir kaldirima fiziksel bir eğilim güçüyle kaldırıma çıka bilirsin( fakat akülü sandalye ile yerden 15 santim yükseklikte olan bir kaldirima fiziki bir güç eğlimi olmadığı icin ne yazikki çıkamazsın ) engelli rampaları yapılıyor evet ama keske yapilmasaydı dedittiriyor
proje 6: ne olursa olsun biz yapiyor gözükelim medya gazeteler bizi melek gibi göstersin halk bizi farklı görsün bilsin cabası içindeler
ama engelli bunu yutmaz birgün bu gerçekleri insnalar anlicak..

paranoya aynen sana katılıyorum kardeşim..baban emekliyse o sana baksın diyerek maaşımı kesecekler resmen...ben 32 yaşındayım ve beni bu yaşta ailemin eline bakmaya muhtaç edecekler..bende soruyorum neresi hayırlı bu kanun'un..hergün maaşım kesildi kesilecek diye korkarak yaşıyorum..beni bu yaşta ailemin eline bakmaya muhtaç edenleri Allah'a havale ediyorum :(

Bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar fatih arslan bey yeni yönetmelik bekleniyor diyor inş düzelir

fatih arslanı kızdırmayın bence böyle iyi bi memur bulmuşsunuz daha ne istiyorsunuz

ne iyisi yav bu memurları anlamıyorum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında çalışıyor devleti destekliyor fatih arslan bey

yaw arkadaşlar burda yazmakla olmaz yeni yasa agzımıza edecek bugune kadar nasıl ileye mahkum ettiyse yok anan emekli yok baban emekli git anan baban baksın olmadı kardeşin baksın denildi deniliyor ve denilme mesi için çıkın eylem yapın sesinizi duyurun burda yazmakla evde yatmakla olmaz. ağmayana meme vermezler.:mad:

Hükümet burnundan kıl aldırmıyo eylem yapsan nolcakki

Ayılana polis copu bayılana biber gazı

kalem hanım yazısında yeni kanuna göre harcamalar dikkate alınacak yazmış fakat biz bugün 2022 başvurusu için sydv ye gittiğimizde bize hiçbir harcama dikkate alınmıyor dediler ve başvurumuzu kabul etmediler.bu ne biçim iş anlamadım,herkes kafasına göre bişeyler söylüyor.yazıklar olsun bu hükümete,kendi engelli vatandaşına sahip çıkmaktan aciz bu devlet,suriye deki,mısır daki insanlara yardım etmekten bahsediyor.kendi vatandaşı olan engelliye acımıyor,ağlamıyorda,suriye deki,mısır daki insanların durumuna acıyor ve ağlıyor.bunlarınki vicdansa,merhametse eğer,ben başka bi dünyadanım ve kelimelerin anlamları,o yüzden farklı benim için.ne yazayım daha bimiyorum,çok sinirliyim şu an.

Asumano Melek hanımın o cümlesini yanlış anlamışsınız konu o şekilde değil açıklamaya çalışayım.

Son yönetmelikteki o cümlede amaç yine 2022 maaşından yararlananların sayısını azaltmak amaçlı diyorki siz 2022 için müracat ettiniz ve sizin beyan ettiğiniz rakam çok düşük atıyorum yaşadığınız hane geliri kişi başı 120 tl bu durumu incelemek ve doğruluğunu araştırmak üzre siz geldiler ve bakacaklar evinizde net var lsd tv var cep telefonları var evinizin yaşam tarzı gayet modern başlıyacaklar hesap kitap yapmaya kardeşim net gideri şu cep gideri şu elektrik bu su bu kira bu bir hesap çıkartacaklar hanedeki kişi başı gider sizin beyan ettiğiniz 120 tl nin çok üzerinde yine atıyorum sizin aylık harcalarınız kişi başı 300 tl görünüyor diyecek ve buda muhtaçlık sınırı üzerindedir diyerek size maaşı bağlamıyacaklar.
Buradaki melek hanımın bahsettiği konu bundan ibaret beyan edilen kişi başı miktarın gözlem ve inceleme ile yüksek bulunması halinde yüksek olan yani gider bazı harcamalar dikkate alınacak.
Giderler hesaba alınacak derken kast bu.

Konunun özeti sizin hanenize giren nakit gelirin varsa mal varlıklarınızın rayiç bedellerinin bir kısmınıda nakit gelirlere eklenerek hanede yaşayan kişi sayısına bölümünde çıkacakrakamın 243 tl muhtaçlık sınırının altıtnda olup olmadığıdır.
Bu da ailenizde yine atıyorum 4 kişisiniz bir kişi dahi emekli veya çalışan olup 1000 tl gibi bir gelir beyan etmeniz durumunda bu maaşı hak etmediğiniz düşünülerek dosya bile açmadan size red cevabı verirler.Çünkü gelir düzeyiniz muhtaçlık sınırı üzerinde çıkar.

Diğer bahsettiğiniz konularda hemfikiriz bende defalarca benzer şeyleri yazmıştım önce kendi halkının ihtiyaçlarını sağla sonra ülke dışı harcamalarına bir kılıf bul önce kendi insanın mutluluğu rahatı önemli olması gerekir engellilerden kıs mağdur et sağa sola bir dünya harcama yap haksızlık mantıksızlık.

septik 40 arkadaşım,harcamalar derken,benim anladığım,ev kira mı diil mi,elektrik,su giderleri gibi harcamalar,eskisi gibi değerlendirilip,gelirden düşülecek.kalan miktarda evdeki kişi saayısına bölünecek.ben böyle anladım.kalem hanımda yazısında eskisi gibi uygulama olacak diye yazmış.ama yuvarlak ifadeler kullanılınca herkes istediği gibi yorumlar tabi ki.bu da tamamen devletin suçu işte.

Asumano son durum benim bahsettiğim gibi
Aslında son yönetmelik resmen engelli maaşlarını neredeyse kaldırılacağı gibi bir durumdan bahsediyor ya çok yoksul açlık sınırın altında bir yaşamınız olması gerekecek yada bu maaşı unutun gibi bir şey millet bunca zamandır aç susuzumu yaşıyorduki ortalama bir geliri zaten vardı hükümet bu geliri biliyordu ve ayarlamaları ona göre yaptılar.
Engeli olmanın hükümet için bir anlamı olmadığı çıkıyor burada ağır özürlü ibaresi olanlara bakım maaşı var oda 487 tl kişi başı sınır koyuyor onunda dışında engelli olmasanız dahi açlık sınırında yaşayanlara öle yada böyle bir desteği zaten yapıyor.

ASUMANO, septik arkadaşımız anlatmış size ne anlatmak istediğimi. Aslında ben kısaca değinmişim bu yanlış anlamanıza yol açmış.
"eskisi gibi" derken Kanun'da değişiklik oluyor ama yönetmelikteki gelir hesaplamasıyla ilgili yöntemler aynı demek istedim. Yani yine eskisi gibi olacak bu konuda değişiklik yok demek istedim.
Ama kısaca değinince yanlış anladınız.

Evet harcamalar dikkate alınacak.
Hanenin kişi başına düşen aylık geliri hesaplanacak ve bu hesap yapılırken giderler düşülmeyecek.
Ayrıca hanenin tüm harcamaları dikkate alınacak ve hanede kişi başına düşen aylık gider aylık gelirden yüksek çıkarsa bunda aylık harcamalar gelir kabul edilip dikkate alınacak.
Septik yukarıda ayrıntılı anlatmış olayı.

Şuradan birinci mesajım altındaki bilgileri dikkatle inceleyiniz:http://www.engelliler.biz/forum/202...-icin-gelir-hesaplamasi-ornekleri-guncel.html

arkadaşım açlık sınırı dediğin 1020 tl olarak açıklandı en son,o da 4 kişilik bi ailenin,sadece mutfak masrafları diye biliyorum ben.türkiye de pek çok engelli ailesinin geliri bu sınırda ya da altında zaten.ama sırf emekli maaşı var diye hiç bi yardım yapmıyor devlet.bi emekli maaşı kirada yaşayan bi aileye ne fayda sağlar ki.tabi ki işçi emekli maaşlarından bahsediyorum,memurlarınkinden diil.sözde yardım ediliyor ama uygulama hiçte öyle diil malesef.

kalem hanım açıkladığınız için teşekkür ederim.

Asumano ben neden bahsediyorum ki son yönetmeliğin kasti bir biçimde 2022 engelli maaşlarının verilmemesi üzerine kurulmuş bir yönetmelik olduğunu söylüyorum.
İşçi olsun memur emeklisi olsun veya bir çalışan dahi olsa 4 kişilik bir ailenin 972 tl üzerinde bir geliri olması yani bahsi geçen açlık sınırın(evet zorunlu gıda harcama miktarıdır) altında olduğu halde hiç bir gideri dikkate almadan yapılacak hesapla 2022 maaşlarını vermiyorlar.

Diyecek bişey yok,sadece allah layıklarını versin diyorum.yazık oldu binlerce engelliye.

paranoya;

desteklediğimi nerden çıkardın. Ben mevcut yönetmelik üzerine yorum yapıyorum. Yönetmelik iyidir kötüdür bir yorum yapmadım. önceki halinden iyidir sadece.

yanlış anlaşılma var o zaman yanlış anladım ben:D

Sayın Fatih Aslan bey
Burada aslında sizin şahsınıza karşı bir kastı kimsenin yok durum şundan ibaret sizin bağlı olduğunuz kurum bir çok engelli arkadaşımızın canını baya sıktığı için ve henüz bir çok engelli arkadaşımızın net bir cevapla veya uzun zamandır aldığı maaşının saçma diyebileceğimiz bir yönetmelikle ki buradaki beklenti bir çoğumuzun daha iyiye yönelik olması gerektiğini düşünürken birden elimizde saydığımız bir takım değerlerinde elimizden alınmasına karşı olan tepkidir.
Başta bende size ve açıklamalarınıza karşı tepki vermiştim fakat haksız bir tepki olduğunu zamanla anladım.
Benim sizden talebim bu açık yürekli ve yanımızda olma tavrınızın devamıdır.
Bir çok konuda gerçi okuya okuya ezberlediğimiz bir yönetmelikteki bir takım uygulamaları arkadaşlarımızın ve biz anlamaya çalışanlar anlayamaması ve aklen bir mantığa otutturamasından kaynaklandığı aşinadır.
Siz yine ricamdır konu hakkında uygulamarla ilgili bizleri aydınlatmaya devam ediniz.
Saygılalırımla

ben hayatimda böyle bir yönetmelik görmedim hangi vijdanla hazirladilarsa bu yönetmelik kadar tartişılan bir yönetmelik yok türkiyede çağ dışı mı diyim orta çağmı diyim ne dicemi bilmiorum allah tan tek umidim bizlere her günü zehir eden bu iktidarrin bir an önce gitmesidir bunlardan daha kötü bir iktidar gelmez beni ülkemden bile soğuttular neredeyse ...

slm
25 ocak 2013 tarıhınde cıkan yönetmelige göre sosyal inceleme yapılıp
subat mart aylarında 2022 aylıgı kesılen.
25 mart 2014 tarıhınde cıkan son yönetmelıge göre
Sosyal inceleme
(3) Aylık almaya hak kazanan kişilerin sosyal incelemeleri her yıl yenilenir.
"GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek:RG-25/3/2014-28952)(1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılması gereken ilk periyodik sosyal incelemeler, 1/1/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında sonuçlandırılır ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan sosyal incelemeler dahil müteakip tüm incelemelere 1/1/2016 tarihinden sonra başlanır."

[h=4][/h]

bu maddeye göre sosyal hızmetler mudurlugune gıdıp tekrar maaşını alan varmı ????????

Artık kimseye maaş vermezler hele kesildikten sonra bi daha bağlanmaz sadece yavaş yavaş 2015 kadar uzatip aynı anda kesilmesini onlediler yani kimse ayaklanmasin diye zamana yaydilar bundan sonra hele evde Bakımı alan 2022 maaşı ni unutsun demkk istiyor lar..

Üst Alt