Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni 2022 Sayılı Kanun Tasarısında Hangi değişiklikler var?

kalem abla merhaba benim ev kira babam emekli 900 lira maaşı var yüzde 50 raporum var evde 4 kişi kalıyoruz annem ev hanımı abim sigortali calisiyor gözüküyor benimde gelirim yok benim maaşım yeni genelgeye göre bağlamadılar ben 15.03.2012 tarihinde basvurdum bu yeni geneldeye göre durumum nollcak

sevgili kalem kardeşim ben babamdan yetim aylığı almaktayım 220 tl oğlum ssk sız aylık 600 tl geliri var dört çocuk üçtebiz oğlum gelinim ve ben toplam yedi kişiyiz. bir kamyonet var benim üzerime değeri beşbin tl ev kira ve başka gelir yok evde hastalık yüzünden %56 engelliyim sürekli . muhtaçlık maaşı için kaymakamlığa başvuru yaptım emekli olamıyorum çünkü kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta sıkıntı ve yük olmayım istiyorum çocuklarıma sonuç ne olur bilmiyorum bilgi verirmisiniz selam ve dua ile...

evde bakım maaşının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına geçmesi iyi olmamış

biz şuanda alanlar kestirmemiz mı daha yararlı yoksa beklemek mı gerek ama ileride bi ceza yersek ? benim zamanımda asgari ücrettin 3/2siydi üzerimde hiç birşey yok sadece babamın emekli maaşı var 3 kişi yaşıyoruz yani bu yeni düzenlemeye göre alamam 235 tl i geçer.

Bu insanlar gerçekten komedi yahu. Oturulan evi bile gelire dahil edip, nasıl daha az engelliye maaş veririz diye didinip uğraşıyorlar. Yaklaşık 2 yıl kadar önce sayın Başbakan kendi açıklamamış mıydı, 2012 yılı sonuna kadar engelli ve evde bakım maaşlarındaki gelir kriterini kaldıracağız diye. Hani, nerede??? Yazık, çok yazık.

Anne ve-veya babası emekli ise ve gelir kriterine uymuyorsa, yaşı 35-40 olsa bile ailen sana harçlık versin diyor devlet. Bazı engellilere ayda yaklaşık 1100 TL. (2022 Engelli Maaşı+Evde Bakım Maaşı) maaş verip, bizim gibi ailesi bu ülkeye 30 yıl hizmet etmiş engellilerle adetâ dalga geçerek, senin annen-baban emekli, sen çok zenginsin, avcunu yala diyor. Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş vatandaşını ve onun engelli evladını cezalandırıyor. Yani engelliyi birey olarak görmüyor. Oysaki bu maaşlar her engellinin hakkıdır. Sadaka değil...

muhtaçlık sınırı

slmlar arkadaslar engellileri ilgilendiren yeni kanun çıkacakmış ne zaman çıkacak ve bizlere ne gibi faydaları var ? kanun da ne ler var ? ve de muhtaçlık sınırı kaç tl olacak ? teşekkürler...

sekobaba
Neden maaşımızı kestirelimki?
Biz sadece müracat ettik ve istenilen belgeleri götürdük verdik ve maaşımız bağlandı. Sonradan yapılan değişikliklerden etkilensek dahi bizden birşeyler bekleyemezler zaten o yüzden incelemeler yapılacak.
Yanlız şöle bir durumda var sizin maaşınızı bağlatığınız dönemdeki şartlarınızda bir değişiklik varsa örneğin işe girmişseniz uzunvadeli diye bahsi geçen sigorta priminizi 90 günden fazla yatırdıysanız.Sağlık durumunuzda iyişelme olduysa bİiryelerden bir maaş niteliğinde gelire sahip olduysanız bu durumları bildirmekle yükümlüsünüz.
Bunların dıişında maaş bağlandığı tarihteki konumunuzu koruyorsanız hiç birşey yapmanıza gerek yok. Beklemeye yatarsa maaşları almaya devam.

BİMER 'e 04.03.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.Bilindiği üzere, 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanunun 1.Maddesinde ‘’ (Değişik birinci fıkra : 5/3/1992 - 3783/1 md.) 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve muhtaçlığını İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alacakları belgelerle kanıtlayan Türk Vatandaşlarına hayatta bulundukları sürece, 300 gösterge rakamının her yıl bütçe kanunu ile tespit edilecek katsayı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır. ( 01.01.2013 tarih itibari ile 119,61-TL)Öte yandan , aynı kanunun Ek Madde 1 - (Ek:1/7/2005 - 5378/25 md.) maddesinde

65 yaşını doldurmamış olmakla birlikte;
a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 300'ü tutarında,b) 18 yaşını dolduran, kanunen bakmakla mükellef kimsesi olmayan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanlara, bakım ilişkisi fiilen gerçekleşmek kaydıyla bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, Aylık bağlanır.’’ Denilmektedir.
Öte yandan; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmış olduğunuz engelli aylığı başvurunuz muhtaç olmama nedeni ile 06/03/2013 tarihinde reddedilmiştir.

Yukarıdaki şartları taşımanız halinde , 2022 sayılı kanuna göre aylık talebiniz ile ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz halinde talebiniz değerlendirilecektir.
Bilgilerinize rica ederiz.

Provizyon Genel Bilgiler
Sicil No70848xxxx
Provizyon Tarihi04.0x.2013

sistemden kaynaklanan hatadan dolayı aylık durmuştu
.................................................

Provizyon Genel Bilgiler

Sicil No4810xxxxxx
Provizyon Tarihi

11.0x.2013

neden böyle acaba bilgisi olan varmı

Torba yasaya göre 2022 borçları silindimi....

torba torba başımıza iş oldu bu yasaya göre 2022 borları silindimi ben hala adıma bi borç çıkarılacak diye bekliyroum ama çıkardıkları yok... silindimi acaba bu yasayla...

Merhaba size birşey sormak istiyorum , ben 5-6 senedir engelli aylığı alıyorum 2022 forumlarda okuyorum 230 tl sinir geldi diye benim babam emekli 1100 tl maaş alıyor annem ben babam 3muz yaşıyoruz bu sınırı geçiyoruz bu kanuna göre bize denetleme gibi birşeyde gelmedi acaba ne yapmalıyım ceza almamak istiyorum kestirmeliyim yoksa onlar denetleme yapana kadar almalı mıyım beni aydınlatırsan sevinirim.

sekobaba@ Eski kanuna göre maaş almişsin ceza alamazsın. Onlar denetleme yapana kadar maaşını almaya devam et.

Butun engellilere engel durumuna göre gelire bakilmaksizin maaş versinler.Sivil terör magduru engellilere bu yasa cikti.5000 tl geliri olana bile 700 tl aylik maas baglandi:)))AKP adaletin bu kadar dimi:)

erdalakbay;

Evet otomatikman borçlar silindi sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadı.

abla benim kredi borcum var öderleri acaba

2022 sayılı kanunda yapılan değişiklikler çok hayırlı oldu.

02.08.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 2022 sayılı kanun tüm yaşlı ve engelliler için çok hayırlı oldu. Sorularınız varsa yanıtlayayım.

Merhaba herkese gecmis olsun 2022 maasi aliyorum.yüzde 60 engelliydim, 29 mart 2013 te rapor oranimda artis oldu ve yeni raporum yüzde 71 olarak onaylandi.haziran maasini 753 olarak aldim kismetse eylul ayinda alacagim maasta iki aylik fark verilecekmi onu merak ediyorum.ayrica 1981 de vefat eden ve maasini kimsenin almadigi maasini almak icin basvuruda bulunmayi dusunuyorum.fatih bey aylik (para) konusunda 2022 ye devam etmek mi yoksa babamin emekli maasini almak mi daha avantajli olabilir..tsk ederim

fatih bey sorular biraz uzun oldu digerinede yanit verecek olursaniz cok mennun olurum saygilar..

Babanızın emekli maaşını ancak evlenmemiş kız kardeşiniz yada sağ ise anneniz ile 18 yaşaltı iseniz sizde alabilirsiniz. 18 yaşaltı iseniz emekli maaşı daha iyi olur tabiki.

fatih bey dedigim gibi su anda kimseler almiyor.benim yasim 49 evliyim bir tanede kizim var,hic bir sosyal guvencem yok ben esim ve kizim yesil karta sahibiz ben 170 i aradim bana yüzde 71 oraninda onaylanmis raporumla bana vefat etmis olan babamin emekli maasi alabilecegim soylendi,ben ise hangisinin daha avantajli oldugu konusunda bilgi edinmeye calisiyorum, bakin burdada konu ile alakali bir haber var....http://www.engelliler.biz/forum/dul...lara-yetim-ayligi-baglanirken-yeni-rapor.html

ferhat1965;
babanızın emekli maaşını almanız daha iyi olur eğer 2022 maaşınız düşük ise yetim maaşı oranında yükseltilmesi için dilekçe verebilirsiniz

% 60 ve üzeri malüllük yetiyor. Senden başka hak sahibi var mı. Yetim aylığı miktarını öğren. Ali imran arkadaşımızın dediği yöntemi yap.

Arkadaslar Cevaplar icin tsk ederim Dedigim gibi babam 1981 de vefat etti. o zamandan beri de kimse almiyor,2022 de yüzde 71 olan rapora uc ayda 1175 lira veriliyormus yani yaklasik ayda 400 lira falan geliyor . 170 i aradigimda eger basvuru yapacak olursam alabilecegim maas konusunda bana birseyler soylemelerinin mumkun olup olmayacagini sordugumda birsey diyemeceklerini soylediler. sizin maas konusunda ne kadar olabilecegine dair fikriniz varmi ?

Hayırlı olan neler var fatih arslan bey

Hane bazlı değerlendirme esas. Gelir haneye bölünecek. 243,43 tl kişi başına düşen geliri olan yada altında olanlar aylığa bağlanacak. önceden başvuruyapan engellinin yada yaşlının 120 tl zirai geliri yada 300 tl seyyar satıcılık geliri v.b. Olanlar direkt red sebebiydi. Haneye bölme şansınız yoktu. Bu düzenleme ile artık kişinin 400 tl zirai geliri olsa da haneye bölünebilecek. Tabiki başvuranın uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmaması ve sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışıyor olmaması lazım. Birde nafaka yükümlülerinin durumu çok iyi olmayacak.

Anladım teşekkür

bide bişey sorcam gelirlerden giderler düşülcekmi

Sayın Fatih Aslan bey 3 sorum olacaktı
1. Torba yasadan çıkan yasa düzenlemeleri yeni bir yönetmelik çıkmadan dierkt uygulama olarak geçerlimidir.
2. Eski başvuru sahipleri yeniden başvuru yapıp yeni dosyamı açtırmaları gerekmekte ( Yoksa tekrara gerek yokta eski müracat dosyaları işlemlere tabi mi tutulacak)
3. Mevcut maaş alanlara sydv masa başından e devlet üzerindenmi sosyal inceleme mi yapacak yoksa evlerimize gelip gördükten sonramı işlem yapacak

Fatih bey ben ailemle yaşıyorum babamın emekli maaşı 1100 lira evde 4 kişi yaşıyoruz başka bir gelirimiz yok sizce maaşım kesilirmi?

Üst Alt