Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirim hakkımı yenileyip emekli olmak istiyorum..?

Vergi indirimi alarak emekli olma

07-03-1988 ssk girişim ve 3830 gün ödenmiş primim var.
%46 sürekli raporum var.

Çalıştığım işyerinden vergi indirimi için başvurdum,vergi indiriminden faydalandırılmalıdır yazısı geldi.
Girişime göre yıl ve gün şartlarım uyuyor sanırım.

Emeklilik için başvuracağım zaman işyerinden çıkış almalı mıyım?
Vergi indirimiyle emekli olan bir tanıdığım çıkış almana gerek yok diyor. Bu işyerinde 20 aylık bir hizmetim var.Kıdem tazminatı ve emeklilik için yapmam gerekenleri bana yazabilir misiniz?

Teşekkür ederim Bülent bey.

%46 raporum ve vergi indirim kağıdıyla 09 şubatta Balıkesir SGK'ya emeklilik dilekçesi verdim.Bana herhangi bir evrak veya numara vermediler.Benim bundan sonra cevap beklemekten başka yapacak bir işim var mı?Takip edebileceğim bir link mevcut mu?

Balıkesir merkeze verdiysen işin beklemek :) bana kağıtlar elime geldikten 3-4 gün sonra edevlette göründü :)

Kıdem tazminatı ile emeklilik için işten ayrıldım. İmzalatılan kağıtlar..?

Selamlar.

%46 raporum ve vergi indirimim ile birlikte ilimiz olan Balıkesir'e emeklilik için başvurdum.Bana kıdem tazminatına ilişkin bir yazı verip,bunu işyerine ver ve çıkışını iste dediler.
Çalıştığım fabrika Bandırma'da fakat merkezi İstanbul'da.Ben bu kağıdı fabrikadaki muhasebeciye verdiğimde bana 'bu kağıttaki kanuna göre işten çıkarırsam birdaha seni işe alamam,bu kağıt sadece işten çıkıp tazminat almak için. Aynı yazıyla ben de çıkıp tazminatımı alırım,sen şu kağıtları imzala ve sgk'ya gidip emeklilik dilekçeni ver,tazminatın hesabına yatınca ben seni arıycam' dedi.

Çalıştığım fabrika yabancı bir firmanın ve maaşlar bile hafta sonuna geldiğinde cuma gününden yatardı.Fakat kağıtları imzalayıp işten ayrılalı bir hafta geçtiği halde hesabıma herhangi bir para yatmadı.

Muhasebecinin kardeşinin bir bilardo salonu var,dün gece oraya uğradım,muhasebeci de oradaydı ve bana öyle yakınlık gösterdi ki 'eve hemen gitme biraz bekle ben arabayla bırakırım seni eve arabayla,oyunum bitince' dedi? Ben eve bırakıncaya kadar saygısızlık olmasın diye sormadım kıdem tazminatımı.

Şimdi acaba diyorum birçok kağıt imzaladım,bana istifa dilekçesi mi imzalattı? Bunu nasıl araştırırım acaba? Tazminatım ve yarım aylık maaşım toplam 5500 lira kadar bir para yatması gerekiyor. Muhasebecinin de günahını almak istemiyorum.Bunu nasıl araştırırım acaba?İşten çıkış aldığım için başka gelirim de yok.

Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne gidip durumunuzu anlatın.
İşyerinin SGK ya bidirdiği çıkış sebebini sorup öğrenin.
Eğer istifa olarak çıkış vermişlerse hemen iş mahkemesine başvurup tazminat davası açın.

e devlet şifren varmı varsa gir sigorta hizmet dökümünce işten çıkış tarihi kısmına mausu gtetir orda yazar

%46 vergi indirimi ile emeklilik başvurusu yaptım,E-devlette yaşlılılk aylığı olarak görünüyor.Başlangıç tarihi 01-03-2016 yazıyor.Tahsis belgesini 09-02-2016'da vermiştim.Şimdi ilk maaşımı ne zaman çekebilirim?Bir de ne kadar maaş bağlandığını nasıl öğrenebilirim?

Adresinize sgk dan maaş yazısı gelecek ve e-devlette maaş/banka bilgisi detayı görünecek.
Hangisi önce olursa oradan öğreneceksiniz. Aylık alacağınız tarihi, şu an e-devlette yazan tahsis numarasının son rakamına bakarak da öğrenebilirsiniz.
Tazminat olayını ne yaptınız?

20 aylık çalışmama karşılık hesabıma 5000 tl civarında tazminat yatmış,şu an tekrar emekli olarak aynı yerde işe başladım.

Demek ki muhasebeciniz gerçekten iyi biriymiş, eve bırakmaları, iyi davranmaları ard niyetten değilmiş ön yargı kötü şey vesselam.

Ufukalp

2006 yılı vergi muafiyet roporu sürekli yenilenmesi gereklimi yukardaki yazınla kafam karıştı açıklarmısın...?

seni emekli etseler bile sürekli kontrole gitmekten annadan emdigin süt burnundan gelir.... piskiyatri mümkünse unut öyle git ::)

broyn
Burada verdiğimiz cevaplar genelde soru üzerine ve şahsa özel.
O alıntıladığınız yazım sizi bağlamaz. Sürekli vergi indiriminiz varsa yenileme, tekrar rapor diye bir sorununuz olmayacak.

günümüz doldu çok şükür bugün yarın müracat edeceğim ister istemez bu tür sorunlar çıkmasından endişe duyuyorum bir sorum daha olacak müracat esnasında muafiyet raporunun aslını alırlarmı benden aslı var ama aslı gibidir onaylı yok elimde sonradan ihtiyaç duyulur diye soruyorum....???

broyn
Vergi indirimi belgesinin ilişiğindeki sağlık kurulu raporunu soruyorsunuz sanırım.
Daha sonra lazım olacağını düşünüyorsanız vermeyebilirsiniz.
Aslında aslını vermeye hiç gerek yok, çünkü sgk sizin sunduğunuz belgeye dayanarak işlem yapmıyor, mutlaka vergi dairesiyle yazışarak vergi indiriminizi teyit ettiriyor. Ama bazı sgk müdürlüklerinin aslını isteme konusunda gereksiz yere ısrarcı olduklarını da duyuyoruz.
Zaten emekliliğe esas olan ilişikteki rapor değil vergi indirimi yazısıdır.

evet bende öyle düşünüyorum verdiğimiz belgelere dayanarak emekli etmezler bizi vergi dairesinden teyit alırlar muhakkak bazı arkadaşlarım emeklilik müracatında muafiyet raporunun aslını kullanmak zorunda bırakılmış ben elde tutmak istiyorum aslını belki ihtiyaç duyulur gerçi sanmıyorum ama ne olur ne olmaz noterden aslı gibidir onaylatmayı düşünüyorum tek çaresi o gibi duruyor .

maaş günü hakkında

Selamlar.Bana sgk'dan verilen tahsis numarası 2106514462.E-devlette banka ismi Denizbank yazıyor.Aylık başlangıcı 01-03-2016 diye belirtilmiş.Ben bu ay maaş alabilecek miyim bir de ayın kaçı maaş günüm oluyor?

Emeklilik başvurumu yaptım,adresime ne zaman bilgi gelir?

09/03/2016'da vergi indirim kağıdıyla beraber ilimiz Balıkesir SGK'ya emeklilik başvurusu yaptım.E- devlette maaşım,maaş günüm ve alacağım banka gözüktü.Adresime kağıt gelmesi şart diye biliyorum.Acaba uzun mu sürüyor evrak gelmesi?Vergi indirim kağıdım da postada kaybolmuştu,sonra vergi dairesinden aslı gibidir yaparak fotokopisini vermişlerdi.Şimdi bu gelmesi gereken evrak ta koybolur diye çekiniyorum.Bunu takip edebileceğim bir yer var mı acaba?Ben Bandırma'da oturuyorum.Balıkesir'e 1 saatlik mesafe.Yapmam gereken birşey varsa bilgilendirir misiniz?

Emekli maaş bilgilerim

Aylık Başlangıç Tarihi01.03.2016
Durum Kodu
2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 60.00
2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 60.00
2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 30.00
İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00
2000 öncesi Gün740
2000 – 2008/10 arası Gün 1776
2008/10 sonrası Gün 1357
Toplam Gün3873
Göstergesi9475
Hisse Oranı1/1
Sigortalının En Son Çalıştığı SektörÖzel
Aylık Tutarı994.15
Birikmiş Aylık Tutarı795.32TL
Ek Ödeme Tutarı71.58
Kesinti Tutarı0.00
BankaDENIZBANK
Banka ŞubeBANDIRMA

Selamlar.SGK'dan 'aylık/gelir bağlama kararı' başlıklı yazı geldi.Aylık:994.15 yazıyor.Buradan bir arkadaş 1861 tl toplu alacaksın demişti.Böyle bir rakam yazmıyor ama,o ayrı mı alınacak?E-devlet'te ek ödeme tutarı 71.58 yazıyor.

Aylık+24 günlük maaş alacaksınız

merak ettiğim bir sey var sgk vergi indirim belgesini maliyeden teyit ederken bizim raporlarımızdaki hastalıklarında maliye tarafından bilgisi veriliyor mu? sgk'ya

Üst Alt