Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Uyku apnesi için cpap cihazı ve maske tavsiyesi..?

2 gün önce yazdıklarımı kim sildi,sebebiyle açıklayabilir mi acaba?1.sayfada Oturanboğa deneyimlerinizi paylaşırsanız çok yararlı olur yazmış vede ben kullandığım cihazı ve kullandığım burun maskesini yazmıştım;Silen kişiyi ne rahatsız etti??

Merhaba

Makineyi sgk desteği olmadan kendi paramızla almış olsak dahi maske için sgk desteği oluyor mu?

login

Olur, fakat SGK maske için çok düşük ücretler ödüyor. Sanırım 250 TL civarında

login

Sgk desteğinden yararlanmayarak cihaz aldım.Bari maskeden yararlanayım dedim.Zira maske sık değiştirilen bir malzeme ve uyumu yakalamak da güç.Senede bir 250 hiç yoktan iyidir.Şu an elimdeki rapor ve reçeteyle cihaz almadan maske alabilir miyim? (Sgk maskeyi de üzerine zimmetlemiyorsa tabii)

@Mutlu678

dreamwear nasal maskeden bahsediyorsunuz sanırım.Ben de ondan düşünüyorum.

login

Sarf malzeme sınıfına sokuyor olsa gerek, mesela bana hiçbir zaman için eskisi getir demedi.

login

Almadan önce çok araştırdım. Cihazları Philips tercih etmemin nedeni;
1. ABD üretim yeri olduğu için,
2. Bilindik marka
3. Bunları demem diğer cihazlarin iyi olmadığı anlamına gelmez. Belki daha iyisi de vardır.

Tecrübe;
1. Cihaz sabah baktığında;
- kaçkere nefesin durmuş, maskede hava kaçağı var mi, yada ihtiyacına göre hava basıncı ayarlıyor. 30 saatte bir. ( Benim otomatik olmadığı halde)
-

Burun maskesi tercih etmemin nedeni;
1. Hastanede ağız maskesi canımı acıttı ve rahatsız etti ayrıca saga sola dönmem zordu.
2. Gece uyurken ağzı kapalı uyurum. Yani ağzı açık uyuyorsan burun maskesi olmaz.
3. Taktığını anlamıyorsun, takması çıkarması kolay

Tecrübe; iyiki de bu maskeyi almışım.

Not; haftada bir bebek şampuanı ile borusunu ve su haznesini yıkayın on beş günde bir filtresini

Cihaz en son çıkan 5000 tl civarı iyi pazarlık yap,

Merhaba,

Bende RESMED S9 kullanıyorum. Cihaz çok sessiz ve kullanımı rahat. Maske olarak 2 tane tipi kullanıyorum Mirage fx ve Resmed P30. Benim AHI değerim 33 ve mirage fx biraz rahatsız olmasına karşın az sızdırıyor. Çok rahat uyumak istediğimde P30 u takıyorum. P30 çok rahat ama basınç yükseldiğinde biraz sızdırabiliyor ( ben gergileri çok sıkmıyorum) ve pahalı. RESMED markasını tercih etme nedenim CPAP cihazları bulan firma deneyimi ürüne yansımış ve cihaz satanlara ne zaman sorduysam işin mercedesi RESMED dedi.

Ben respirox (bmc) g2 ve mirage fx maske aldım.Makinede maskede güzel, özellikleri iyi.Zaten cihazlar arasında işlev olarak ciddi bir fark yok.Hastanede 2 farklı resmed cihaz denedim.8 bine resmed alsaydım şu an aynı maske ile aynı problemi onda da yaşayacaktım.Nihayetinde hepsi hava üflüyor.

Asıl önemlisi maske.
Benimki nasal olduğu için bana olmadı gibi.Cihaz olmadan 2-3 saatte olsa uyuyabiliyordum.Bu maske ile sıfır uyku söz konusu.Hastanede de uyuyamayınca nasalı çıkarttırıp tam yüz maskesiyle uyuyabilmiştim.Titrasyon raporunda nasal yazınca dr da bir dene deyince bunu aldım.Belki de alışmak gerek bilemiyorum.Birkaç defa daha deneyeceğim.
abostan

p30 burun yastığı olan tiplerden bu da burun tıkalı olunca sıkıntılı olmaz mı?

Philips i devlet karşılamıyormu?Yada şöyle sölim ortalama devletin ödediği dışında maske ve cihaz için ne kadar ödememiz gerekiyor?

Makiyato

Devlet cpap için 702 tl autocpap için 1404 tl bpap için 2214 tl bpap-st için (bu 2.0 motor herhalde:) 5184 tl avaps için 5184 tl ödüyor.

Gerisi cebinden.Sonraki her yıl nasal maske için de 220 tl full face için 236 tl hortum için de 29 tl ödüyor ve aksesuarlar hariç cihazlar kaç tl olursa olsun sgk ya zimmetleniyor.

Bende resmed s9 cihaz,resmed n20 burun maskesi kullanıyorum inanılmaz memnunum. N20 burun maskesinde sızdırma,kaçak hiç yok gibi bir şey.Daha önce resmed mirage fx maske denemiştim,beni çok rahatsız etmişti doğru dürüst uyuyamamıştım.Ben tanıdık bir medikalciden aldığım için 3-4 tane maske ile 1 gün uyuyup,deneyip karar vermiştim.Eğer imkanınız varsa sizde deneyip alın,yukarıdaki arkadaşda yazmış cihazda önemli fakat maske çok daha önemli..

yusi

Ben mirage fx i resmed s9 ve s10 cihazlarında standart maske olarak geldiği için (satıcı öyle söylemişti) kaliteli olur düşüncesiyle aldım.N20 hastanede kullandım.Hiç memnun kalmayıp çıkarttırmıştım.
Belkide bmc nin cihazla gelen orijinal maskesini alsam daha memnun olacaktım.Aklımızda hep pahalı iyidir.Avrupa Amerika markası iyidir yer etmiş kurtulamıyoruz.

login

maske kullanırken burun yapısınında önemli olduğunu düşünüyorum,benim burnum biraz küçük;n20 sanki tam bana göre yapılmış:)alın desteksiz olması çok rahat takılıp çıkartılması vede çok çok hafif olması nedeni ile bana çok uyumlu oldu bu maske..

Merhaba,
login
P30i 'de her burun deliği için bir yastıkçık var. Burun maskelerinde tıkalı olma durumu genel problem ben ağızı içine alan maske hiç kullanmadım. Burun maskeleri gece uyurken ağızdan nefes almayı zaten engelliyor ve ağız kuruluğu yaşanmıyor. P30i 'de hava bağlantısı baş üzerinde olduğundan dönmek istediğinizde engel olmuyor. P30i'yi yurtdışından getirttim o zaman burada yoktu. Yurtdışı sitelerde yorumlara bakarak karar vermiştim.

Doktor cihaz kullanılmasına karar verdikten sonra kaç gün içinde bu cihaz için sgk yada ilgili kuruma başvurmak zorundayız? Bunda bir süre varmı? Ben doktordan cihaz için raporu bugün alsam başvurumu MAyıs ayı gibi yapsam olurmu?

Reçete olarak yazıyorlar yanlış hatırlamıyorsam 3 yada 5 gün gibi bir süresi olması lazım ancak 30 gün içinde aynı rapor ile başvuru yaparak tekrar yazıyorlar bu süre geçerse en baştan test yapılması gerekiyor demişti bana medikalci siz yinede bir medikalci ile görüşüp doğrusunu onlardan öğrenin garanti olsun

Özellikle burun kısmına baskı yapmayan iz bırakmayan maske olarak ne önerirsiniz gençler.

Arkadaşlar bende devilbiss oto cpap cihazı kullaanıyorum. 2014 yılından beri aralıksız kullanıyorum. Son zamanlarda maske ile büyük sorunlar yaşamaya başladım. İlk maskem cihazla gelen yüzü saran burun maskesiydi. Zamanla deforme olunca fisher paykel nasal pillows mask dan aldım. Çok pratik ve sadece burun deliklerine giren bir yapısı vardı ve rahattım ama arada hava kaçağı yapıyordu. En büyük dezavantajı ise sürekli hava üflemesinden dolayı yanınızda eşinizi aşırı rahatsız ediyor ve sizde hava karsıdakine gitmesin diye sekilden sekle giriyorsunuz. Bu nedenle sürekli aldığım medikale gittim durumumu anlattım ve bana kesinlikle ne karşıya hava üflemeyen nede kaçak yapmayan diye fisher paykel in eson sanırom burnu içine alan ilkkez devilbis cihaz ile gelen maskeye benzer daha ufak maske verdi. bu maske ile iki aydır hayatım kabusa döndü. Sağa dönüp kafama göre cırt cırtları sıkıyorum sola döndüğümde yandan tısss hava kacıyor enson kacırmadığı pozisyonda uykuya dalıyorum. Sabaha yorgun bitkin gün boyu baş agrısı ile uyanıyorum. cihaz değerlerine baktığımda hava kaçağı görünmüyor ve günlük ahi 1.5 gösteriyor. Ama hava kaçağını ben daha uyumadan önce bildiğim halde cihaz görmüyor. Bana lütfen Allah rızası için en iyi burun maskesi sorun yaşamatmayacak bir marka model ve nerden alabilirim tavsiyede bulunun. Günlerim kabusa döndü. İnternette onlarca maske var ama sağlığım iyiye gitmiyor onları alıp test edecek halim yok. Otomatik cpap kullanan ve agzı kapalı uyuyan biri için en uygun yüksek basınca dayanıklı bir burın maskesi istiyorum.

Philips + burun maskesi
Alırsanız yetkili bayii den alın, Philips öğrenebilirsiniz.

Arkadaşlar cihazı kullanmama rağmen geceleri halen uyanıyorum. Sabahları çok yorgun ve halsiz oluyorum. Lütfen bişey tavsiye edin! Ne yapmalıyım? Tekrar randevu alıp gitmeyi düşünüyorum. :(

berk3435

Aynı dert bende de var 5 aydır kullanıyorum ama çok sık uyanıyorum ve pek bi fark göremedim şimdiye kadar sanki

sgk apne cpap cıhazına ne kadar para vermektedır ssk stok cıhazı varmıdır. bu cıhazı almak gücüm yoktur bılgı veren arkadaşlar varmıdır beklıyorum
TEŞEKKURLER EDERIM

Cpap cihazlarda 702 TL ödüyor. Siz nakit alıyorsunuz yaklaşık kırk gün sonra sgk ödüyor. Ben respahc diye bir cihaz aldım. Türk malı gayet iyi ancak benim maskede sıkıntı var, o yüzden pek kullanamıyorum, Cihazdan ziyade maske önemli

Selamün aleyküm arkadaşlar bipap ST cihazı kullanıyorum cheyne stokes solunum olduğu için ASV cihaz almam gerekiyor respirox 10000 TL dediler resmed löwenstein 55 60000 TL arada çok fiyat farkı var respirox önerirmisiniz kullanan varmı teşekkür ederim hayırlı geceler.Farklı bir cihaz önerisi olan varmı.

Cpap cihazı için ben de otomatik basınç ayarlı philips Dorma500 kullanıyorum. Aldığım zamanlar daha iyi modeller de vardı ama pahalı diye eski model almıştım. Maske olarak da 5 yıldır burun deliğine giren yastıkçıklı maskelerden kullanıyorum. Tam yüz maskeleri zor kullanılıyor ve kaçaklar fazla oluyor. Tabi maskeyi de yılda 1 kere değiştiriyorum. Ben de normalde ağzım açık uyurum ama burun maskesini kullanırken kendimi şartlandırıyorum ağzımı açmamam lazım diye. Uyku esnasında da garip şekilde açmıyorum.

Gece uyku aktivesini takip etmek içinde gece uyku kalitesi ve nabız kaydı yapan bileklikler kullanabilirsiniz (bende huawei band 6 var). Böylece her sabah gece derin uykuya ne kadar dalmışsınız. nabızınız ne zaman yükselmiş kandaki oksijen miktarı nedir v.s. görebilirsiniz. Pahalı Cpap cihazlarında da bu tür bilgileri alabilirsiniz.

Son olarak tavsiyem: iyi markanın ucuz modeli Cpap alabilirsiniz, maske olarak burun deliğine giren maskelere alışırsanız rahat edersiniz.

Maske olarak Resmed airfit F30İ kullanıyorum çok rahat fiyat biraz pahalı 1500tl ama firma ile görüştüm cihazı autoS/T modunda deneyin yine düzelmez ise o zaman ASV cihaz almanız gerekiyor dediler.
af8956db7805d186540a69d7c19d0ebd.jpg
9d0427ababc992ee763a08b17479f499.jpg

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba,
biraz geç oldu ama cihazdan memnun musunuz? bende aynı modelden alacagım. ama nemlendiricisi yok yanında diye çok da karar veremiyorum.

ben geçen sene Philips Respironics Dreamwear maske aldım sigortanın verdiği maskeyi 3-5 gün kullandıktan sonra mükemmel geldi ama zamanla anladımki bana göre değilmiş.
yan yatınca hep hava kaçırdı bide basıncımda yüksek o yüzden tam verim alamadım.
geçen hafta resmed n30 aldım ve çok memnunum.
benim bir sorum var...
1 yıl oldu sigortadan cpap cihaz ve maske aldım ve maske hakkım tekrarlandı sanırım.

ben şimdi sigortadan maske alabilmem için ne yapmam gerekiyor onu bilmiyorum. kbb dr una gittim uyku bölümüne gideceksin yatacaksın dedi ama dr un kendinden haberi yoktu savışladı beni.

ben şimdi hangi yolu izleyeceğim bilgi veren olursa çok sevinirim.

Üst Alt