Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli vergi indirimi ile emekli olurken yeniden rapor istenir mi?

@Tarık Bektaş defterdarlığa ilk vergi muafiyeti başvurundamı kontrol koydular vergi indirim belgende süre kısıtlaması varmı ayrıca rahatsızlığın nedir raporunu inceledin mi peki raporda tedavi ile düzelebilen ifadesi vs. Varmıydı?

@disabled43 Sen neyin peşindesin kardeşim insanların aklını kurcalıyorsun demek ki kendinden şüphen varki böyle söylüyorsun rapordan rapora değişir o eğer raporda birden fazla hastalık çeşidi varsa yada psikiyatrik değerlendirme ve tedaviyle düzelebilir olursa o zaman sgk şüphede kalıp kontrol koyuyor... Doğuştan özürlü olanlar belgelerle kendilerini ispatladıkları takdirde bir emeklilik yolları açık oluyor... Sen sonradan ortaya çıkan psikiyatri göz kulak diye rapor alırsan kontrollü olur tabi... Özürlülükte kontrol hastalıktan hastalığa engellikten engelliliğe kişiden kişiye değişir ezbere konuşma olurmu?

Sayın Tarık Bektaş ve Dost_26

Hiç bir şeyin peşinde değilim. S.G.K' nın hukuksuz uygulamaları konusunda sizleri uyarıyorum. Karar sizin. Elbette zor durumda kalmanızı istemem.
Kendim çocuk felçliyim.3. derece(%50) vergi indirimi raporu aldım. Hem de SÜREKLİ.2000 yılında.
Emekli olduktan(2010) 1 yıl sonra S.G.K. kontrol muayenesi istedi. Haliyle Gelir İdaresi Başkanlığı rapor oranını düşürdü ve emekliliğim kesildi. Oranlar değişti artık dediler. İtiraz ettik , SÜREKLİ dedik ama kimin umurunda.
4 yıldır mahkemelerde uğraşıyorum.
Ayrıca ,kalp pili takılan arkadaşım emekli oldu, her sene rapor istiyorlar. çocuk felcinden 2.derece engelli(her iki ayağı da sakat) arkadaşım var. Emekli olmadı ama araç aldı. Her sene kontrol muayenesine gönderiyorlar. isterseniz daha sayabilirim.
Bu şekil de kontrol muayenesi ile emekliliği iptal edilenler var ki ,bu konu da yüksek yargı kararları var. İnsanlar bunları yaşamış ki ve yaşamakta ki mahkemelerde bu konuda dosyalar var.
Sanki bunlar başka bir ülke de yaşanıyor.

[FONT=sans-serif]@[/FONT]OturanBoğa [FONT=sans-serif]@[/FONT]Ufukalp @KKELEBEKK @BuTcHeR [FONT=sans-serif]@[/FONT][FONT=sans-serif]disabled43 [/FONT][FONT=sans-serif] @[/FONT]Tarık Bektaş @[FONT=sans-serif]Dost_26 [/FONT]
Cumhurbaşkanlığına vergi indirimi ile emeklilik hakkında yazdığım yazının cevabı Cumhurbaşkanlığı sgk ya yönlendirmiş ve bu konu hakkında cevap istemiş işte sgk nın cevabı ayrıca vergi indirimi ile emeklilikte kontrolu sgk deyil maliye bakanlığı koyuyormuş şunuda belirtiyim benim psikiyatrik engelli olduğumu da belirttim
j3VQjg.jpg

disabled 2000 yılındaki engelli olcütü tablosuna gore değerlendirme yapmaları lazım oyle olmadı mı

Hayır defterdarlığa ilk başvurumda % 60 bir yıl sonra kontrol idi defterdarlık ömür boyu onaylamıştı ben bu konuyu bilmediğimden yeniden rapor aldım sırasıyla hastane %80-%87 ikisinde hastane bir yıl olarak verdi defterdarllıkta bu şekilde onayladı son raporum %91 ve ömür boyu ancak Ankara dan gelen cevap %87 ve bir sonra kontrol aynı Zaman'da 91 olduğu için ötv muafiyetli araçta aldım.Kanser hastasıyım oranlar Onkoloji, ,% 80 göğüs hastalıkları %40 ortopedi %10 hematoloji%10 ve kardiyoloji %10 şeklinde raporum sürekli süreğen yazıyo

@Tarık Bektaş Merhaba, Knser hastasıyım oranlar Onkoloji, ,% 80 göğüs hastalıkları %40 ortopedi %10 hematoloji%10 ve kardiyoloji %10 şeklinde raporum sürekli süreğen yazıyo

Quick reply to this message Cevap Yaz Alıntı Yap Alıntı Yap Çoklu-Alıntı Olarak İşaretle ...to the topTepe

BU HASTALIK TANILARI RAPORDA BELİRTİLMİŞMİ YADA İLK VERGİ İNDİRİMİ ÇIKARTIRKEN SAĞLIK KURULU DİPNOT OLARAKMI GEÇMİŞ KAYITLARA?

Birde arkadaşlar bir kaç hastalıkla farklı oranlarda rapor alırken mesela psikiyatri yada şeker gibi bunu dipnot olarakmı geçiyorlar veya heyete girdiğiniz rahatsızlıkların hepsi raporda belirtiliyormu? Yani ben bu dipnot işini çözemedim dipnotta psikiyatri falan varmı diye bunu nasıl anlarız yada öğreniriz... Mesela benim raporda bir tek kalp hastalığı belirtilmiş farklı bir özür tanısı yok psikiyatriden alınıp alınmadığını hatırlamıyorum eğer böyle birşey olunca raporda belirtilirmi yada dipnot dedikleri gizli notlamı belirtiliyor.... Sitede bir arkadaşın yazısı dikkatimi çekmişti bir arkadaşı sürekli vergi indirimi ve raporuna rağmen kontrole çağırmışlar cevap vereen kişide işin içinde psikiyatride varsa kontrole çağırmışlardır veya sağlık kurulu bunu dipnot olarak geçmiştir falan böyle bir durum söz konusumu? AÇIKLARSANIZ MEMNUN KALIRIM.

İnsan paranoyaya kapilioyor boyle seyler duyunca bende 2000 yilinda vergi indirimi aldim cocuk felciyim 3ayim kaldi emkliligime evim kira cocugum var esimde poliosekeli emekli olayim tekrar calidayim diyorum kiradan kurtulayim diyorum ona gore plan yapiyorum ama insan ister istemez tereddut ediyor boyle seyler olunca morali bozuluyor 2000 yilinda poliosekeli %40 %50 rahat oran aliyordu simdi zor bende bu yuzden sikinti duyuyorum evet sgk kontrolisteyebilir biliyorum ama engelli olcutu degisti isler degisti sonradan mahkemelerde ugrasmak var kafam allak bullak offf​

[FONT=sans-serif]@[/FONT]OturanBoğa [FONT=sans-serif]@[/FONT]Ufukalp @KKELEBEKK @BuTcHeR [FONT=sans-serif]@[/FONT][FONT=sans-serif]disabled43 [/FONT][FONT=sans-serif] @[/FONT]Tarık Bektaş @[FONT=sans-serif]Dost_26 [/FONT]
Cumhurbaşkanlığına vergi indirimi ile emeklilik hakkında yazdığım yazının cevabı Cumhurbaşkanlığı sgk ya yönlendirmiş ve bu konu hakkında cevap istemiş işte sgk nın cevabı ayrıca vergi indirimi ile emeklilikte kontrolu sgk deyil maliye bakanlığı koyuyormuş şunuda belirtiyim benim psikiyatrik engelli olduğumu da belirttim
j3VQjg.jpg

Cumhurbaskanliktan bu cevap gelmiş fakat olayın aslına baktığınız zaman Sgk kendi mevzuatını oluşturmuş son söz bizimdir bizim her zaman kontrol yetkimiz Her zaman vardır diyor.
Diğer Tarafdan Maliye geri kalirmi Hastaneden aldığın sürekli raporun bizim için geçerliliği yok,Ver bakalım şu raporu birde bizim tabibler incelesinler ve güzel bir balans ayarı çekelim diyorlar.
Yani Her kurum kendi içinde kendi mevzuatını uyguluyor.
Esasinda Genel mevzuattla ile Kurum içi Mevzuat arasında kalınmış bir durum söz konusu
Sonuçta Gine Eziyeti çeken biz oluyoruz,
Allah hepimize Sabır güç kuvvet dayanma gücü versin..

Kardeşlerim içimizi bunlarla karartıp şimdiden ümitsizliğe düşmeyelim Allah tan ümit kesilmez ne yapalım kaderimizde ne yazıyorsa odur bizler yinede umudumuzu yitirmeyelim akp iktidar oldu olalı bu mevzuatlar ortaya çıktı mülteciler geldi bu kontrol olayı peydah oldu suriyeliler lüks dairede oturup kaliteli cep telefonu kullanıyorlar peki nereden geliyor bu değirmenin suyu bence engellilerden kestikleri maaşı pislik araplara bağlıyorlar birde onlara konut yapıyorlar bizler devlet için bir hiçiz bunu böyle bilin bırakın engelliye değer kalmayı insanlığa değer kalmamış siz daha neyi tartışıyorsunuz dostlarım ne güzel OturanBoğa Ufukalp ve diğer dostlar güzel moral veriyorlardı ve halâ o moralle umutla tutunuyoruz ama kahrolası sgk kurumu haklarımızı haksız yere öldürüyor kısacası gidin mezarda emekli olun diyor bizler hastalığımızdan yada kendimizden şüphe duymuyoruz vede eminiz evet engelliyiz fakat tek kaygımız oranları kasıtlı düşürüp haklarımıza tecavüz edilmesi ne diyelim Kahrolsunlar engellinin haklarını haksız yiyenler kör yanlarından çıksın çoluk çocuklarıda inşallah bizim gibilerin durumlarına düşsünler.

Biliyorum emeklilik hakkında soru sormam için henüz çok erken. Çünkü daha çok var emekliliğime. Ama tüm yorumları tek tek okumama rağmen emin olmadığım için sorasım geldi. Benim 2008 ekim ayından önce normal ssk girişim var. 2012de engelli statüsünde kamuya atandım. Hep süreli rapor alan ben, 2013te de 3 yıl süreli %42 rapor aldım. Süreli raporumla vergi indirimi aldım. Lakin vergi indirimi süresi hakkında olumlu, olumsuz hiçbir ibare yok. Adamlar kısaca vergi indirimi hakettiğimi yazmışlar. Rapor süresi bitmesine rağmen vergi indirimim devam ediyor. Yani süresiz vergi indirimi verilmiş.

Süreli raporla süresiz vergi indirimi almış olmam ve ilk ssk girişimin ekim 2008 öncesi olması kontrol veya tekrar rapor şartı olmaksızın emekli edilmem mümkün mü? ( 2008 ekimden önce sskya normal girişim var 2012 de kamuda engelli statüsünde çalışıyorum )

YORGUN-DEMOKRAT
Raporlarda oran verilen tüm rahatsızlıklar ilgili branş karşısında yazar, gizli ya da açık dip not diye bir şey yok. Raporda psikiyatrik bir değerlendirme yer almıyorsa oradan oran da yok demektir.
Zorsokak
Kamuda 4A lı işçi olarak çalışıyorsanız raporunuz süreli olsa da sürekli verilen vergi indirimi ile sorunsuzca emekli olmanız gerekiyor.
Yok 4C li devlet memuru iseniz sizin erken emekliliğinizde zaten vergi indiriminin bir fonksiyonu yoktur. Zamanı geldiğinde verilecek rapora göre işlem yapılacak.

Ufukalp cevap için teşekkürler. Memur kadrosundayım. Raporumun süresi dolduğundan tekrar rapor için başvuracağım. Olur da sürekli bir rapor alacak olursam ileride onunla emekli olabilir miyim? Malum baltazar formülü mü nedir onu değiştirebiliyorlar. Ve buna bağlı olarak rapor almak güçleşebiliyor. Bu açıdan sordum. İşitme engelliyim ve rahatsızlığım kronik. Hatta değil iyileşme sürekli ilerliyor. Buna rağmen kurtulamadım süreli raporlardan

Ufukalp bey yani hangi hastalıktan muayene olmuşsak ve o hastalıkta varsa şayet o hastalıklar raporda belirtiliyor öylemi sitenin bir form sayfasında bayanın biri böyle birşey yazmış oradan kafama takıldı... Teşekkür ederim

Ufuk abi hangi rahatsızlıklardan oran verilmişse bu raporda açık olarak belirtilir değilmi?

Vergi indiriminiz sürekli raporunuz süreli ise vede bir daha rapor oranınız bir daha % 40 üstünde rapor alamazsınız ve emekli gününüz geldimi sadece vergi indirimi ile emekli olamazsınız çünkü SGK maliyeden sadece bu kişinin vergi indirimi varmı yoksa diyor raporuda istiyor raporun süresine bakıp raporunuzun süresi geçmisse sizi kesinlikle emekli etmiyorlar.

tarum 41

İki defa aldım. Biri D.bakırda diğeri Hakkari'de ve ikisi de süreli verdi. Yine başvuracağım bakalım belki bu sefer sürekli verirler.

Zorsokak

insallah surekli olur ama burda firumda bir arkadasimiz isitmeden emekli olmus sgk 7 yil sonra kontrole cagirmis haliyle kontrolda 40in altida oran alinca emeklilik iptal edilmis oyuzden surekli surelu farketmiyor kismetinde varsa olur

Allah sabır versin ne ona. Ben de emekli olmam iyice yaşlanana kadar ☺

piskolojik rahatsızlık varsa raporda kısmen düzelen diye rapor sürekli vergi indirimide öyle zmanı gelince bakalım ne olucak coook merak ediyorum

Arkadaşlar;
Benim Vergi indirimim sürekli olarak onaylandı örneğin 5-6 yıl sonra sürekli sağlık raporum ve sürekli Vergi indirimi ile tekrar rapor vs almama gerek varmı ilerde.?

tekrardan herhangi bir şey istenmez emekli olurken.tabi burası türkiye 5 6 yıl sonrası ne olur bilemeyiz

OturanBoğa

Merhaba, SSK ilk tescil tarihim 20.11.2008'dir, vergi indirimi ve rapor sürekli olsa da yeni rapor isteniyor mu?

hayır istenmez vergi indirimi süresiz ise ömür boyu gecerlidir

işin aslı, rapor sürelide olsa vergi indirim belgesi bir nevi geçerli oluyor emeklilik kriterlerinde aslında..vergi indirim belgesi süresiz ise emeklilik de yüzde 99.9 süresiz oluyor...ama tabi burası türkiye ve sgk da beni ilgilendirmez kardeşim ben kontrol isterim adamı öyle kolay kolay emekli etmem diyebiliyor tabii ki:)

mehmet-41 deathless OturanBoğa

Mehmet Bey,
deathless,
OturanBoğa

E- Devlette ilk işe giriş tarihim 20.11.2008 olarak görünmektedir. Bu Tarihten 2014 tarihinin ilk çeyreğine kadar çalışmışlığım veya ödenen bir primim bulunmamaktadır. 2009'da %56 oranında engelli raporu aldım. 2014'de işe/çalışma hayatına girdim ve 2014'de 3 derece sürekli vergi indirimi aldım. Ayrıca hala 2014 de girdiğim özel sektörde çalışmaktayım. Emeklilik şartlarımı yerine getirdikten sonra yeni rapor için sevk edilecek miyim?

5510 sayılı kanuna göre 1 Ekim 2008 den önce vergi indirimi almış olanlar, emeklilik süreleri dolduğunda emekli ola bilirler. Herhangi bir hastane sevk ve tekrar rapor alımı yoktur.

Bu tarihten sonra vergi indirimi alanlar, emeklilik süreleri dolduğunda tekrar hastaneye sevk edilip gerekli oranda rapor almaları gerektiği yönünde bilgiler mevcut?

Son düzenleme:
azizyasar...hocam selamlar..ben sizin yerinizde olsam kafayı raporu yenilermiyim yerine prim gün tarihi dolduracağınız güne takarım..rapor yenilenicekse de o en son iş,siz hayırlısıyla emeklilik gününüzü doldurunda:)

deathless

Merhaba,
Şuan ki kanunlar veya yasa bu konu hk ne tür bir karara varmış.? Konuya ilişkin bir bilgi arayışındayım!

Üst Alt