Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz hastalığı, skolyoz ameliyatı, ameliyat öncesi ve sonrası skolyoz resimleri

çok geçmiş olsun sizlere inşallah kızınız kısa sürede toparlar ve çok sağlıklı olur bende pazartesi günü hastaneye yatıp amelyat olacağım zor ve riskli bir amelyat dr. um nuri erel kamil bayındır sizede geçmiş olsun

:) Öncelikle çok çok geçmiş olsun ben yeni üye cansınım o süreci en iyi bilenlerden biriyim bende 10 yıl önce ilk ameliyatımı oldum ilk diyorum çünki sonrasında iki kez parçalı bir şekilde platinleri çıkarttık ve şimdi o gün bugundür ne hastaneden çıkabiliyorum nede ilaç kullanmadan yaşayabiliyorum ağrılarım çok oluyor hele bide çok sıcak ve çok soğuklarda şimdi sürekli eğriliyor sonrasında fizik tedavi egzersiz düzeliyorum ama platinim olmadığı için tekrar eğriliyorum yıllardır böyle siz siz olun bi sorun yaşamadıkça platinleri çıkarttırmayın...tekrar takrar geçmiş olsun küçük kardeşimin gözlerinden öperim :p

ameliyat resımlerii.

kızınızın aameliyat sonrası resımlerini koyabilirmisiniz.dikiş izi kaldımı?dikiş izi için bişe yapmayı düşünüyormusunuz?

2.GÜN ÇARŞAMBA

Hastanedeki ikinci günümüz sabah saat 06:00 gibi idrar torbasının çıkartılması ile başladı.
2 gün oksijen maskesini kullanmayı biraz azalttık.
sağ elin işaret parmağına takılan bir aletle sürekli solunum ve nabız ı kendimiz görebiliyorduk.
solunumun cihazda gösterilen rakamı 95 normal imiş. biz 90 ının altına düştükçe oksijen maskesini taktık 95 seviyesini yakaladığımızda çıkardık. genelde 92 ile 97 arasında kaldı. bu da normal.

2 gün beslenmesine dahada ağırlık verildi. ayagına giydirilen varis çorabı çıkartıldı.ilk gün takılan serumlar ve süt görüntüsünde ki vitamin serumuna ilave olarak ekstra besin takviyesi olan süt verildi. 2. gün bogazında takılı olan ve ameliyatın içindeki atık kanı çekip alan bir kan tüpü vardı o kan tüpü çıkartıldı. diğer sırtında da aynı tüpten takılı idi. sırtındaki kaldı.ayrıca ameliyattan sonra ilkkez büyük abdestini yaptı. her ne kadar yemek yese kalkıp yürüsede tuvalet ihtiyacını kendisi göremedi; altına sürgü verildi.

anestezi verildikten sonra ameliyata başlamadan önce sanıyorumbri uygulama var. bu uygulama şu şekilde. hastanın tam olarak uyuyup uyumadığını veya vücutun acıya tepki verip vermediğini görmek için bazı bölgelere kızgın birşeyle dokunuluyor. o kızgın birşey dokunulduğu yeri yakıyor. ve bu acıya vücut tepki vermiyorsa ameliyata başlanılıyor.
kızımın her iki bacağında her iki omzunda ve yanağında bu tip kızgın birşeyle yakılmış gibi yaralar vardı. ve bu yaralar su toplamıştı. hatta bu yaralar tamamen açıkta idi.ve krem gibi hiç bir şey sürülmemişti.
2 gün bu yaralar çok kaşındı. ve kızım sürekli bu yaraları koparmak kaşımak istedi. ayrıca birinci güne göre ikinci gün ağrılar biraz daha fazlaydı.

ikinci günde balon şişirtme ve kaldırıp yürütmeler fizyoterapist arkadaşlar aracılığı ile yapıldı. 3-4 kez toplam 100 metre kadar yürüyüş yaptırıldı. ve 8-10 tane kadar balon şişirtildi.
şişirtilen her balonu odanın içerisinde çeşitli yerlere astık yapıştırdık. oda sanki sünnet çocuğu odası gibi balonlarla süslendi.
(bu balon şişirme 6 gün boyunca devam etti. hastaneden çıkarkende tüm balonlar hastanede kaldı 50 den fazla balon bir odada. :lol: )

3.GÜN PERŞEMBE
Hastanede geçirilen en zor gün ve geceydi. çünki diğer sırtındaki kan tüpünüde çıkartmışlar serumları bitirmişler oksijeni tamamen kapatmışlardı.çok ağladı.sızlandı.

vücuta bağlı hiç bir şey olmadığı için ağrılar kaşınmalar dahada artmıştı. bu ağrılar belliki ilk günlerde de vardı ama takılan serumlarve serum içerisine karıştırlan iğneler ilaçlar v.s.... bu ağrıları hissettirmiyordu. şimdi bu serumlar falan çıkartılınca bayaaa bir agrısı sancısı oldu.sancısı oldukça hemşireler geldiler meyve suyuna 8 damla ağrı kesici damlatarak suyuna ilaç karıştırarak makaddan fitil vererek kızımı sakinleştirdiler.

pansuman için aşşaya yoğun bakıma götürüldü. ve burada tekrar anestezi verilerek pansumanı yapıldı.

3.günde yürüşler devam etti.balon şişirtmeler devam etti.

4.GÜN CUMA

4. Günümüzde bir önceki güne göre daha sakin olmasına rağmen ağrılı sancılı geçti. calpol plus gibi asist gibi polivit gibi şuruplarla ayrıca ismini şu an hatırlamadığım etkili bir ağrı kesici damlayı suya yada meyve suyuna 8 damla damlatarak her 6 saatte bir vererek ağrılarını geçiştirdik.

4.gün kızım bayaa kendini toparladı. çenesi açıldı. cen cen cen vır vır vır sürekli konuşmaya espiriler yapmaya başladı.dışarıdan siparişler vermeye başladı. hediyeler istemeye başladı.

5.GÜN CUMARTESİ

ağrılar sızılar ara sıra olsada güzel bir gün geçirdik. kızım diğer odadaki refakatçiler le sohbet etti. koridorda yürüyüş yaparken gördüğü insanlarla tanıştı.gece uyurken 4-5 kez uyanmasına rağmen çişini haber veremedi altına kaçırdı.

6.GÜN PAZAR

güzel bir gün ve gece geçirdik. gece çok sakin uyudu. bir iki sefer uyandı tekrar uyudu.o kadar rahat uyudu ki gece yine altına kaçırmıştı.

7.GÜN PAZARTESİ TABURCU OLDUĞUMUZ GÜN

pazartesi sabahı azmi hocam olmadığı için diğer yardımcı doktorları geldi. muayene ettiler odasında pansumanı yapıldı.
doktorlar dosyalarını incelediler muyenelerini bitirdiler ve herşeyin çok mükemmel olduğunu taburcu olup evimize gidebileceğimizi söylediler biz bir gün sonra salı günü taburcu olabilmeyi beklerken daha erken taburcu ettiler.
böylece hastanede 1 gün yogun bakımda 6 günde serviste kalmış olduk.

hastane taburcu işlemlerine sabah saat 10:00 gibi başladım. hastane masrafı beklediğimin ve bana söylenenin çok daha üzerinde çıkmasından dolayı gidip para ayarlayıp dönmem derken saat 16:00 gibi hastaneden taburcu olup evimize gittik.

diğer konuları ve ameliyat sonrası resimleri müsait bir zamanda fırsat bulunca yazacağım.

ameliyat size nekadara mal oldu peki?dikiş izi kaldımı?

vision çok geçmiş olsun ameliyat olucak arkadaşları bilgilendirmiş oldun böylecebende 1973lerde yaşadım ameliyat olayınışimdi çok iimallaha çok şükür.bugünkü teknoloji ile aeliyatlar çok başarılı oluyo ameliyat olacak arkadaşlar hiç korkmasınlar diyorum kızınızıda sevgiyle öpüyorum

seren__' Alıntı:
ameliyat size nekadara mal oldu peki?dikiş izi kaldımı?

bu ameliyatın ücreti kişiye göre hastalığın derecesine göre kullanılan malzemelere; ameliyata giren doktor sayısına; yogun bakımda kalınan gün sayısı serviste yatarken geçirilen gün sayısına;odada yenilen yemek içilen su sayısına göre çok değişken olabiliyor. bunlara birde hastanenin normalin üzerindeki fahiş fiyatlarını eklerseniz varın gerisini siz hesab edin.
ama şu bir gerçek ki yapılan işe göre alınan para bir yönden hiç bir şey değil. neden kasaptan aldığınız bir kemikli etin kemiğini ayırmak için saatlerce uğraşıyorsunuz. kemiği çıkartmak için ete ve o etin içindeki sinirlere ne kadar zarar veriyorsunuz. ama doktorlarımız canlı canlı o eti kesiyor içindeki kemiği buluyor kemiği inceleyip tamir ediyor geri kapatıyor hiç bir ete sinire damara zarar vermeden bu işlemleri yapıyor.
ee aldığı parayı fazlasıyla hakediyor.

peki hakedilmeyen nedir.
işte bunları yaa bu akşam yada yarın akşam uzun uzun yazacam. bu vakte kadar hep hastanenin ve doktorların reklamını yaptım. tabii ki eleştirilerimde olacak
dikiş izlerine gelince daha dün pansumanını yaptırdım. dikişleri alındı. tabii ki şuan iz var yara şeklinde ama bu yaralar iyileşince izlerin kalmayacağı söylendi bize.

hatta alınan dikişler dikişin kendisi değildi içeriden dikilmişti.ipliği alınmadı. alınan sadece dikişin üzerine yapıştırılan 1*2 cm gibi küçücük sarı bantlar alındı.

şuan için çizgi şeklinde izler var. ama 6 hafta sonra bir iz kalmayacakmış bize 2 hafta oldu 4 hafta sonra iz kalıp kalmadığını net olarak göreceğiz.

Büyük geçmiş olsun sağlıklı olması dileğim ve eminim de olacaktıır yaşı küçük olduğu için dahada iyi.... :)

tüm geçmiş olsun dileklerini ileten arkadaşlar

hepinize teşekkür ederim.

çok sağolun...

geçmiş olsun daha yaşı çok küçükmüş :cry: :cry:

AMELİYATTAN SONRAKİ DURUM
Ameliyat olmadan önce aklınıza yüzlerce soru gelebilir ve herkes gibi ameliyattan sonra ne olacak sorusu kafanızı meşgul edebilir.

bizim ameliyattan sonra gördüklerimiz ve yaşadıklarımız ameliyattan önce boş yere korkmuşuz. stres yapmışız. aslında hiçde korkulmayacak bir ameliyatmış. skolyoz olan her hastaya korkmamayı ve ameliyat olmayı şiddetle tavsiye ediyorum. imkanı olan insanlar hiç boşa araştırmadan florence nıghtıngele hastanesine gidip prof. dr. azmi hamzaogluna kendilerini hiç düşünmeden teslim etsinler.
ben çok araştırdım kurcaladım. bu skolyozun omuriliğin ortopedinin kral doktoru duayeni azmi hocadır.azmi hoca mesleğini çok iyi yapan doktorluğunun hakkını veren bir doktorumuzdur. ama ücreti biraz pahalıdır.

kızımın ameliyatı oldukca başarılı geçti. bazı sitelerde forumlarda skolyoz ameliyatından sonra ağrılar ve sancıların çok olduğu yazılmış ve söylenmişti. kızımın ağrıları ameliyattan sonraki ilk hafta oldu ki buda dayanılmayacak seviyede değil normal derecede ağrılardı. sonraki ikinci hafta dahada azaldı. 2 haftadan sonra hiç bir ağrısı kalmadı. şuan sadece öne doğru eğilemiyor. kıyafetini kendisi giyemiyor çünki sol kürek kemiğinden de ameliyat olduğu için sol kolu 6 hafta askıda kalacak ve sol kolunu 6 hafta kullanmayacak. koltuk ve sandalye gibi yerlere oturacağı zaman arkasına yastık koyarak kendisi oturabiliyor yastıksızda oturabilir ama kendi rahatlığı için keyfine düşkün küçük hanım bu yüzden yastık koyuyor sırtına.bunların dışında tuvalete kendisi çıkıyor. kendisi yatıyor kendisi kalkıyor. yemeğini kendisi yiyor.

AZMİ HOCAYA İLK KONTROLÜMÜZ 19.GÜN
bir kaç gün önce yapışkanlarını dikişlerini bantlarını almışlardı. sadece tentirtiyot la pansuman yapıp yara üzerine başka bir şey yapmadan sadece gazlı bezi tampon olarak koyarak sargı bezi ile sarmışlardı.

Ameliyattan sonraki 19.uncu günümüz dün hastaneye tekrar götürdüm. azmi hocam yardımcı doktorlarına paqnsumanı açtırdı muyenesini yaptı yaralara baktı. yaraları eter gibi bir sıvı ile iyice temizlediler. tüm sargıları alındı. banttır, bandajdır ,vücutta hiç bir şey kalmadı.

medikal depodan kol askılığı istendi şu bele dolananlardanve boyundan asılanlardan askılık getirildi.. azmi hocam her şey çok güzel çok mükemmel hızlı iyileşiyor 2 aya kalmaz okula gidebilir dedi..10 gün sonra bayram tatili için uzun yola memlekete gidebilirmiyiz diye sorduk. uçağada binebilir araçlada gidebilir otobüslede gidebilir. seyahat etmesinde hiç bir engel yok.dedi. bayramda memlekete gidiyoruz. :)

MERAK EDİLENLER
HASTANE MASRAFLARI
ELEŞTİRİLER

ÖZETLE YAZIYORUM.
hastaneye ilk gittiğimde azmi hocamın muayene ücreti 330 ytl ödedim. sıradan bir doktor değil azmi bey için normal bir ücret

kızımı ayrıca bora beyde azmi hocamın isteği üzerine muyene etti onada muayene ücreti 265 ytl ödedim

beyin cerrahı selhan beye muayene ücreti ödemedim. ama onun istediği tomografi (Tüm spinal 3 D BTE) tüm vücutun 3 boyutlu olarak tomogrofisi için hastaneye 2400 ytl ödedim. bu tomografinin indirimli fiyatı 3600 ytl idi ama selhan bey özel ricada bulunarak araya girerek zorla 2400 ytl ye kadar düşürdü.

hastane masrafımız 37.565 ytl tuttu. azmi hocam bu ücrete %30 indirim yaptırdı ama indirim nuyene ücretleri malzeme yatak ücreti gibi asıl para tutan işlemlere değil sadece laboratuar röntgen gibi test ve tetkik ücretlerine uygulandığı için bu indirimle hastane masrafımız 34765 ytl ye kadar ancak düşürülebildi.
bizim kendimize özel bazı sebeblerimiz olduğu için azmi bey bize yardımcı oldu.
azmi hocam saolsun bu 34765 ytl nin 15000 ytl sini kendisi üstlendi ve bir arkadaşına ödetttir di. ben 19765 lirasını ödedim.
ödediğim bu 19765 ytl taburcu olurken azmi hocam amerikada olduğundan ödemek zorunda kaldım. hastaneden taburcu olalı 1 haftayı geçti azmi hocam yeni geldi durumu kendisine anlattığımda tekrar yeniden ödeme listesini inceleyip bazı malzemeleri komple sildirdi. bu 19765 ytl biraz daha düşürülerek kalan fark tarafıma iade edilecek.
benim kızımın ameliyatı sadece skolyoz değil skolyoza bağlı başka sebeblerlede ameliyatları oldu. bunun teferruatlarını forumda yazmıştım.
normalde bu ameliyat için azmi hocam 30.000 ytl alması gerekirken benden sadece 10.000 ytl istedi ki buda onun kesmek zorunda olduğu serbest meslek makbuzundan doğan vergiler içindi. kısacası bu ameliyattan azmi hocanın cebine pek para kalmadı bu ameliyatı para için yapmadı.
bora bey bu ameliyata girdi ve en az 6 bin ytl alması gerekirken azmi bey onu 4.000 ytl yeikna etti. beyin cerrahı ekibini 6.000 ytl ye ikna etti. ve kendi ekibi içinde 8.400 ytl aldı.
azmi beye ulaşmadan önce başka doktorları araştırırken harcadığım para emar filim röntgen falan filan ortalama 5-6 bin ytl de o haracamalar tuttu.
eğer emar filim vesaire bunları azmi beye gittikten sonra hastanede yaptırsaydım o hastanede bu işlemler en az 15bin yani 3 katı tutardı.

azmi bey bana çok yardımcı oldu. ama onunda yapabildikleri kendi imkanları ile kısıtlı. mesela hastane ücretlerine fazla müdahale edemiyor.
saten en fazla tutanda hastane ücreti mesela dışarıda 5 ytl ye yapılan bir kan testi o hastanede tam 7-8 katı yani 35-40 ytl gibi.
odanıza gelen yemeğin bedava olduğunu sanıyorsunuz ama her yemek 32 ytl bunlar taburcu olurken önünüze getirliyor ve sizin yemekleri yediğiniz için itiraz etme şansınız yok.

hastanenin kantininde cafe de bile herşey normal fiyatın üzerinde. dışarıdan marketten 0,25 kuruşa aldığınız su hastanede 1 ytl 0,40 kuruşluk küçük meyve suyu hastanede 2 ytl

bizim ameliyatımız büyük olduğu için doktorlara toplam 28400 ytl hastaneye ise 19765 ytl birde tomografi ücreti 2400 ytl muyene ücreti 330+265 ytl yani toplam 51.160 ytl benim cebimden çıkan.

ama çıkması gereken yani azmi bey yardımcı olmasaydı

30000 azmi hoca
10000 beyin cerrahı ekibi
10000 ortopedi ekibi
6000 bora bey
37565 hastane (3 hastalı oda)
3600 tomografi
330 muyene
265 muayene
5000 diğer işlemler
toplam 102760 ytl tutacakken ben sadece 51.160 ytl ödedim.

ama sadece skolyoz ameliyatı olan diğer odada yatan 16 yaşında bir kız çocuğu vardı onun hepsi dahil tüm masrafları 45.000 ytl tutmuştu.bu kızın ameliyatını sadece tek doktor azmi bey yaptığı için başka bıranşlardaki doktorların ameliyata girme ihtiyacı olmadığı için tüm masrafları 45.000 ytl tutmuştu.

bizim ameliyatımıza azmi bey dışında başka doktorlarda katıldığı için bizimki yüksek çıktı.

kucuk kizinizin iyilesmesine ameliyati sorunsuz atlatip sevinmenmenize cok sevindim vision
allah yavrunuzu size bagislasin siz gibi ilgili bilgili babasi var ne mutlu kucuk kiziniza

nesli24

bende bişeyler yazmak istedim malesef ben o kadar şanslı değilim 99 yılında Çapa da skolyoz ameliyatı oldum doktorum Cüneyt Şar'dı.O günden beri belden altımı hissetmiyorum hayatım karardı...

geçmiş olsun.dilerim iyileşir,durumu bildirirseniz herkes sevinir bence

FATURA DÖKÜMÜ HASTANE ÜCRETLERİ
E.K.G =19,45
SKOLYOZ AYAKTA AP 3*196=588 YTL
SKOLYOZ AYAKTA (AP7LAT) =244,55 YTL
SERVİKAL VERTEBRALAR(ÜÇ YÖN)=110,49
URİNER SİSTEM ULTRASONOGRAFİSİ 166,15
TOTAL PROTEİN 4*17 =68
ALBUMİN 4* 17=68
BUN 3*17=51
TOKLUK KAN ŞEKERİ 8*9,99=79,92
KREATININ TÜM SIVILARDA 3*15,30=45,90
SGOT 2*21,25=42,50
100 ytl altı küçük rakamları yazmıyayım liste çok uzun.
renkli dublör 282,79
SODYUM 10*14,03= 140,30
POTASYUM 10*12,75= 127,50
KAN GAZLAR 7*85,02= 595,14
LAKTİK ASİT 4*45,53= 182,12
CALCIUM IONIZE 7*27,63= 193,41
TAM KAN SAYIMI 4*35,65= 142,60
GECE NÖBETÇİ DOKTOR SERVİS ÜCRETİ 7*25,42 = 178,29
YATAK ÜCRETİ 6*59,50= 357,00
REFAKATÇİ ÜCRETİ 6*29,75= 178,50
GÜNLÜK DİYET YEMEK 6*32= 192,00
REFAKATÇI YEMEĞİ 3*27,04= 81,12
GÜNLÜK PARAMEDİKAL SERVİS HİZMETLERİ1*180,17= 180,17
GÜNLÜK PARAMEDİKAL SERVİS HİZMETLERİ1 6*23,06= 138,36
HUMAN ALBUMİN %20 100 CC 1*147,44= 147,44
OLICLINOMEL N7-1000E 1000ML 3*53,28 = 159,84
SOLUNUM FONKSİYON TESTİ : 128,34
ANESTEZİ UYGULAMALARI 151,39
ANESTEZİ UYGULAMALARI 1.376,33
FLOSEL MATRIX SEALANT SYSTEM 5 CC 2*576 = 1.152,00
MİDAS LEGEND DISSECTING TOOL 5*550= 2.750,00
VERTEBRA SETİ 97000710 2 ADET: 2*154= 308,00
1901SURGIJEL 5*35 5 ADET : 5*54= 270,00
OTO TRANSFUZYON-BLOOD COLLECTION: 2*630= 1260,00
TRIPORE HA GRANULES BONE GREFT 2CC 110 : 239,00
POSTERIOR SEGMENTAL ENSTURMENTTASYON : 1585,89
YARA PANSUMANI : 308,76
SOLUNUM EGZERSİSİ : 38,01
YÜRÜME EĞİTİMİ: 4*31,17= 124,67

HASTA TAKİBİ DR. EMİNE KARAHAN 550,00
CERRAHİ BAKIM ÜNİTESİ : 134,40
MUYENE ÜCRETİ DR SELMA BERKMAN: 120,37
KONSULTASYON DOC.DR. GÜLDEN KAFALI : 120,37
SERVİS MUYENE ÜCRETİ DR SELMA BERKMAN : 6* 76,39= 458,34
KONSULTASYON ÜCRETİ DR. TUBA : 120,37

Buraya kadar olan (100 ytl altındakiler çok olduğu için yazmadım)fatura miktarı 19.757,04 ytl dir. bu listedeki bazı fiyatlar %30 indirilmiş halidir. mesela yara pansumanı 440 ytlden %30 indirim yapılarak 308 ytl ye düşürülmüş. indirim sadece labrotuar testleri ve tetkiklere uygulandı. muayene , malzeme, ilaç gibi ücretlerde hiç indirim uygulanamadı.

bu ücretlere ameliyatta kullanılan vidalar dahil değildir. azmi hocam aracılığı ile hastane faturasında yer alan vidalar hastane tarafından yüksek fatura edildiği için azmi bey bize yardımcı olup bu malzemeleri alındığı firmalardan fatura ettirerek daha ucuza fatura kestirildi.hastanenin kestiği fatura( 14.963,00 ytl) ile firmaların kestiği fatura 10.613,00 ytl ) arasında yaklaşık 4.350 ytl fark vardı.

kızınızın ameliyat sonrası resimlerini yayınlıcakmısınız..gerçekten size çok pahalıya patlamıs.ama herseyın bası sağlık tabıkıdee...resimleride bekliorz:)

ameliyatın ilk gününden itibaren hemen hemen hergün yaraları resimliyorum. resimlerden burada yayınlanması uygun olanları henüz yeni yeni çekmeye başladık. önceki resimleri eklersem görenler ayyyyyyyyy vışşşşşş offfffffffff derler diye yayınlamadım ama şimdi normal resimler çekebiliyorum.

yakında buraya ekliyeceğim.

Yeniden çok çok geçmiş olsun.
Bu paylaşımlar herkes için çok çok faydalı olacak. Sağolun.

s k o l y o z

kızınız için harcadıgınız paralardan ve ilgiden dolayı size ancak HELAL OLSUN!!!!!!!!!! demek lazım,anne baba böyle olur.

birşey soracağım bilenlere,yeğenimin sağ kaburgası biraz yüksekte gibi,ayağının biri de biraz eğri basıyor ama netrdeyse belli değil.

bi doktor duruş bozuklugu dedi.biri ona bağlı skolyoz dedi.biri ilerde düzelir hareketler yap dedi,yüz,jimnastik filan...

2 kerte röntgen çekilidi.ben onları uyardım.her sene çekin ki durum takibi şart dedim ama yapmadılar.
bakıyorum aynı ,ama skolyoz bakıştan belli olmaz .yani ilerlese milim ilerler kim görür şu an için?bu fikrim dogru mu?

acaba gercekten skolyoz mu,sigorta doktoru resmen kovmus bir kere.ne işinz var geldiniz demiş.ailesi artık pek önemsemiyor,acaba yıllar geçse ne olacak ?duruş bozuklugu olabilir,evde yatakta eğilip kalkıp ders çalışırdı,masası bile yoktu yani.

skolyoz yüzde kaç olunca tehlikeli yada ameliyatlık durum söz konusu?
bazen cok çalısınca belim ağrıdı der.bir de denizde yüzerken ayağına 2-3 kere kramp girdi.deniz suyu soguktu her seferinde ama bizde yüzdük.hemen sudan çıktı ayak parmakları kasıldı .ovunca geçti sonra.

skolyoz hamile annenin yetersiz,dengesiz beslenmesinden meydana gelebilirmi?annesi o durumlardaydı da.....

fikrinizi yazarsanız sevinirim.

bir soru da benim için.belimde platin var.20 senedir.hep düşünürüm yaşlanınca zararı olur mu ?olmaz dediler.zaten çıkarmam ama herhangi bir olasılık var mı?peki hamilelikte??

merhaba violatri,

yiğenin hakkındaki gözlemlerini sen doktor olmadığın halde fark etmişsen
bir doktor duruş bozukluğu demiş ise
başka bir doktor skolyoz gibi laflar etmiş ise

bence hiç vakit kaybetmeden hemen iyi bir ortopedi doktoruna gösterin.
benim kızımda aynı şekilde iki omuzun farklı olmasından fark etmiştik. ve bizede o zaman 2003 yılında vücut büyüyüp geliştikçe kendiliğinden eşitlenir düzelir gibi sözler söylenmişti. ama son olarak azmi hocaya gittiğimizde keşke bir kaç yaş daha küçük olsaydı dedi. benim kızım 8 yaşını yeni bitirdi.
yiğeniniz kaç yaşında bilmiyorum ama hastanede tanıdığım 16 yaşındaki bir kız aniden şekil bozukluğu olmuş ve skolyoz olduğu ortaya çıkmıştı.

40 dereceye kadar ameliyat şart değil bildiğim kadarı ile
40 derece altını egzersiz korse fizik tedavi ile tedavi edilebiliyor diye biliyorum 40 derece üstü ameliyat şart bizimkisi 42 derece idi.

Re: s k o l y o z

violatri' Alıntı:
skolyoz hamile annenin yetersiz,dengesiz beslenmesinden meydana gelebilirmi?annesi o durumlardaydı da.....

Doğuştan skolyoz olan hastaların skolyozu bebek yaşlarında bildiğim kadarı ile çok net bilinemiyor. Belli bir dönemden sonra skolyoz kendini anlaşılabilir hale getiriyor diye biliyorum.
Ama doğuştan scolyoz olan hastalar ırsii olabildiği gibi bebeğin anne karnında iken yeterli beslenememesi ve gelişememesinede bağlı olabilir.
Nitekim benim kızımda sekiz aylık olarak doğmuştu. Ve anne karnındaki gelişimi tam olarak tamamlayamadığı için sekiz gün küvezde kalmıştı.
Ben kızımın skolyozunu erken doğmasına ve annesinin hamileliğin son gününe kadar sigara içmesine bağlıyorum.
Hamilelikte anne sigara içiyorsa mutlaka bebekte bir kalıntısı oluyor çocuk yaşlarda olmasa bile çocuğun ilerleyen yaşlarında ortaya çıkabilecek bir rahatsızlığı çıkabiliyor.

Onun için lütfen anne adayları
Hamilelik dönemizde şu nefsinize dur diyiniz. Bebeğinizin hayatını karartmayınız.
Bu dünyada bebeğinizin büyüdüğünü izlemek onun size ilk kez bir bardak su verdiğini görmek çok büyük bir mutluluk.
Bebeğinizin size verdiği ilk bir bardak suyun tadını lezzetini mutluluğunu size kimse veremez yaşatamaz. Bu tadı bu zevki bu mutluluğu ne kadar paranız olursa olsun hiçbir şeyle satın alamazsınız.şükredin ki çocuğunuz size bir bardak su verebiliyor televizyonun kumandasını size getirebiliyor.uzatabiliyor . yaa size bir bardak su veremeseydi ya tv nin kumandasını size uzatamasıydı. Her zaman siz una su verseydiniz her zaman tv kumandasını siz ona uzatsaydınız.
İşte sözün bittiği yer.

Bunları herkes söyler herkes dinler
Ama siz dinleyenlerden olmayın bizzat uygulayanlardan olmaya çaba sarf edin.belki dogduktan sonra imkanlarınız bir gün gelir olmaya bilir ona bir şey veremeyebilirsiniz.ama hamileliğinizde 9 ay sigara içmeyerek yavrunuza beklide 90 yıllık bir ömrü sağlıklı geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Bebeğinize sağlığını hediye edin…

skolyoz amelıyatı gercekten cok pahalı bır amelıyat.cok gecmıs olsun ıns en kısa zamanda cocugunzda sızde toparlanırsınız.bende 42derce skolyozdum 13yasımda oldum allaha sukur ıyıyım ıns ılerde sızın de bır sorununuz kalmaz.anne adayları bebegın gelısımı ıcın gercekten dıkkatlı olmaları gerekıo ıyı beslenmelerı gerekıo benım nıye oldu bende hala anlamıs deılım annem sıgara da ıcmıo.alnımızın yazısıymıs dıorum:(:(

hamişler içerse herkes içer,örnek olmak lazım:)

YEĞENİM 20 yaşnda.doktora görürdü tabi annesi,ayrıntılı röntgen film var.ben hiç çektirmedim oyle filmler,kendim de özürlüyüm,sonradan.ama 2-3 yılda 1 film çektirmekle yegenimin gelecekte skolyoz hastası olmayacagını söyleyemez kimse .röntgen ne ki,çekilecekse yılda bir olmalı.
derecesini bilmiyorum.bir doktor şu an korse filan istemez dedi.geçer dedi.hareket,yüzme verdi. %40 altında belki.annesine soracagım.
ayakta kramp oluyormu yüzerken skolyoz hastalarında?arada bir oldu onda.

hamile kadınlar ve sigara içmek.valla sigara yasağı süper bir uygulama.belki de tek mantıklı uygulama bu yıllarda:)

bence hamilelerin sigara içmesi kanunla yasaklanmalı.bebek hakları yok mu?suç olmalı.hatta bebek adına ilerde dava açılabilmeli,babalar duydunuz mu?

keyif için içindeki bebegi zehirlemenin anlamı ne?bırakmak için tedavi görsünler.

ben de tanımıstım sürekli sigara içen bir hamile bayanı,hem de dünyanın parasını verip tüp bebek yaptıgı halde.parayı düşün bebegi düşünmüyorsan :)))))
neyse,birçok kişi içti,ona bakarsan alkol alan çok anne adayı var,onu da söyleyelim aman aman!!!!!!!!!
dogmuş olan bebişlere sağlık dilerim,sonuca bakalım değil mi.
sigarayı şu an içen bir hamile varsa hemen söndür ilerde bebegin de tiryaki olabilir.skolyoz dısında "algılama güçlüğü" de olabilir,bir öğrencim buna örnek.kendisinde astım var.zeki ama dalıp gider bazen,dışlanmış hisseder,gözleri bulanık görür.ve anne sürekli sigara içmiş.2. çocukta da .o da kekeme ve astım.
3. çocuk(biri onu durdursun,babada da kişilik problemi var)
yeni dogdu.sorun yok .hemen belli olmaz ki!kadın ilk ne zaman doktora gitti?7 aylık hamile olunca!!!!!
ne kadar sigara içti?tam 9 ay boyunca........[

AMELİYAT ÖNCESİ RÖNTGEN FİLİMLER

resimlerin üzerine tıklayarak tam resmi görebilirsiniz.

bu resim ise ameliyattan sonraki halin röntgen filmi.

düzeltilmiş skolyoz

Ameliyattan sonraki resimleri eklemek için yaraların iyice iyileşmesini bekliyorum.

bu gün yine kontrole gittik. herşey çok iyi çok güzel.
yaralar temizlendi.
banyo yapabileceği söylendi. bir ay sonra ilk kez banyo yapacak. daha önce sadece saçlarını yıkayıp vücutunu silmiştik. yaralara su değdirmemiştik. bu gün ise ameliyattan sonra ilk kez duşun altına girecek.

skolyoz

nazar degmesin bence gercekten "düzeltilmis skolyoz" olmus bu,vay be.bu kiz daha cok kosturacak,hadi bakalim:)

ewt gerçekten süper görünüyor..azmi hocaya ameliyat yaptırabildiğiniz için gerçekten cok sanslısınız...ameliyat olmadan önce resımlerde kızınızın sırtının resımlerini koymustunuz.şimdi ameliyat sonrasında sırtının resimlerini koyabilirmisiniz?keske bende azmi hocaya ameliyat olabilseydım :(:(

tebrikler arkadaşım

gerçekten sizin gibi yani bizim gibi babaları tebrik etmek lazım bikaç zamandır bende azmi hocaya gitmek istiyorum benim kızım meningosele bağlı dkc vertikal taalus hastası sol bacak kısa olduğundan dolayı sağ tarafa skolyozu eğrilik oldukça arttı valla masrafları görünce ne diyeceğimi şaşırmış durumdayım vesselam bizde türkiye cumhuriyeti devletine haybeye sigorta ödüyoruz demekten kendimi alamadım allah sizi inandırsın aklıma binbir türlü şey geliyor 4 senedir hacettepe ihsan doğramacı hastanesinde tedavi görüyor kızım şimdi ise 2 ameliyat oldu kalça çıkılığı kemik kesilerek yuvaya oturtuldu sol ayak kısa ve sol ayakta vertikal var yani ayak normalinden küçük ne yapacağimi şaşırdım şimdiye kadar yaptığım masraf ne diyim onlarla lira oldu sadece ankaraya 4 senede otobus parası 6 milyarı geçti diğer illeri saymıyorum
ev yer yurt ne varsa satacam artık kafaya koydum azmi beye giicem başka yolu kalmadı sanırım bir insanın evladının gözleri önünde bu şekilde olması ve bi çare bulamaması çok acı ona baktıkça içim cız ediyor daha 4 yaşında 2 ameliyat geçirdi onun çektiği acılar sanki ben bin kat daha fazlasını çekiyorum daha ne kadar çekecek onuda bilmiyorum şaşırdım allah hepimize kolaylık versin değerli kardeşim bizleri çok aydınlattın teşekkür ederim

Çok büyük geçmişler olsun olsun.
Evlat sahibi olmanın gereğini yapmışsınız.Bunun için seçenek zaten yoktur.
Allahtan kızınıza acil şifalar diliyorum.
Her ne kadar masraf tutarsa tutsun,sağlıktan önemlisi yok.
O para elbet ödenir bir şekilde.
Tekrar geçmiş olsun,sağlıcakla kalın.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETEN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM.

KIZIM İYİCE İYİLEŞTİ SAYILIR. BU HAFTA KOL ASKISINIDA ÇIKARTACAĞIZ. BİR KAÇ GÜNE OKULUNADA BAŞLIYACAK.

AĞRISI SANCISI HİÇ BİR ŞEY YOK.
TÜM HARELETLERİ NORMAL.
YİNE ESKİSİ GİBİ ÇOK MUTLU NEŞE DOLU CIVIL CIVIL .
SANKİ HİÇ AMELİYAT OLMAMIŞ GİBİ.

BANA DESTEK OLAN DUA EDEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM. VE HER NE DERDİ HASTALIĞI OLURSA OLSUN TÜM HERKESE SAĞLIKLI SIHHATLİ HUZUR DOLU MUTLU GÜNLER DİLİYORUM. ALLAH HEPİNİZDEN VE HEPİMİZDEN RAZI OLSUN İNŞALLAH.

Üst Alt