Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü raporu alıp vergi indiriminden yararlanabilir ve erken emekli olabilir miyim? [Soru]

tullman

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Özürlü raporu alıp vergi indiriminden yararlanabilir ve erken emekli olabilir miyim? [Soru]

Arkadaşlar,

01.05.1965 DT'liyim. SSK girişim 20.12.1982. askerlik borçlanması hariç şu anki prim gün sayım 3615.

ben 20.12.2007 tarihinde kalp krızi geçirdim, 2 damarıma anjio yapıldı. birinde stent var, biri balonla açıldı. hipertansiyon, tremor ve bipolar bozukluğu olan bir çok rahatsızlık geçirdim ve geçiriyorum.

1- bu rahatsızlıklarla özürlü vergi indiriminden faydalanabilir miyim?
2- % 40 veya daha yukarısı özürlü raporu alırsam bu geriye dönük işler mi? Her zaman için geçerlimi (yani özürlü vergi ndirimi v.s yaralanabilirmiyim)
3- 15 yıl 3600 günü doldurduğuma göre özürlü vergi indiriminden faydalanıp emekli olabilir miyim?

beni bu konularda aydılatırsanız çok sevinirim saygılarımla

Hangi oranda işgücü kaybı raporu verirler, bunu bilemiyorum.
Ama %40 ve üzerinde oranlar rapor alır, bununla vergi indirimi için defterdarlığa başvurur ve vergi indirim hakkı alırsanız, o zaan erken emeklilik hakkını da elde etmişsiniz demektir. Vergi indirim hakkını aldığınız gün emeklilik talebinde bulunabilirsiniz (zira sigortalılık süreniz ve pirim gün sayınız emekliliğe yetiyor)
Yapmanız gereken, çalıştıınız işyerinin bağlı olduğu defterdarlığa gitmek ve vergi indirimi talebiyle başvurmak (bkz). Sizi hastaneye sevk ederler vs.vs.vs.

Üst Alt