Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü memur alım yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hera

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
1
2 Ağustos 2011

Kamu kurumları, artık özürlü istihdamı için ayrı ayrı sınav yapmak zorunda kalmayacak. Yapılacak merkezi sınavla, özürlü istihdamında kadroların boş kalmasına neden olan sıkıntılar ortadan kalkacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan, Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik Taslağı, Bakan Faruk Çelik'in imzasıyla Başbakanlığa gönderdi.

Mevcut uygulamada, kamu kurum ve kuruluşlarının dolu memur kadro sayılarının yüzde 3'ü oranında özürlü memur istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşları özürlü personel alımı amacıyla Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemleri olmak üzere 3 dönemde sınav açabiliyor. Bu dönemlere ilişkin sınav duyuruları ise ilgili kurumlarca Mart, Haziran ve Eylül aylarının son günü itibarıyla Devlet Personel Başkanlığında olacak şekilde gönderiliyor.
Devlet Personel Başkanlığı ise bu duyuruları Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede ilan ediyor. Özürlü personel alımı amacıyla açılan sınavlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılıyor.
Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler Konfederasyonu ve Sayıştay'ın görüş ve önerileri de dikkate alınarak hazırlanan yönetmelik taslağı ile kamuda özürlü istihdamında bir dizi değişiklik yapılacak.

Yönetmelik taslağına göre, Özürlü Memur Seçme Sınavı, merkezi olarak yapılacak, yerleştirmeler de bu sınava ve/veya kura usulüne göre merkezi olarak gerçekleştirilecek.
Sınav, özür grupları itibariyle orta öğretim, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için ayrı ayrı yapılacak. Kura ise devlet memuru olabilmek için asgari eğitim olan ilköğretim ve ilkokul mezunu özürlüler için uygulanacak.
Merkezi sınav, kura ve yerleştirme Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak veya Başkanlık adına bir kamu kurum veya kuruluşuna yaptırılacak.
Özürlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamına düzenleyici ve denetleyici kurumlar da dahil edilecek.
Özürlülerce talep edilmesi halinde merkezi sınavda uygun refakatçi temin edilecek.
Merkezi sınav sonuçları 2 yıl geçerli olacak, ancak bu süre içinde yeni bir sınav yapılamaması durumunda, sınav sonuçlarının geçerliliği, bir sonraki sınava kadar devam edecek.
Yerleştirme işlemi özürlülerin kadro ve kurum tercihlerine göre yılda bir defa yapılacak. Herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe başka kadrolara yerleştirilemeyecek.
Kamu kurum ve kuruluşları, bir sonraki yılda özür memur alımı yapacakları kadrolarını, atama sonucu göreve başlatılanları, göreve başlamayanları ve diğer bilgileri başkanlığa online gönderecek.

-''KAMUDA DA SIKINTI VARDI''-
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, engelli vatandaşların çalışma hayatı içinde yer almalarının büyük önem arz ettiğini söyledi.
Engelli istihdamının artırılması adına son dönemde çeşitli önlemler alındığını ve bazı yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:
''Özel sektörde engelli istihdamında yaşanan sıkıntıların yanında kamu kurum ve kuruluşlarında da sınav yapma ve işe yerleştirme konularında bazı sıkıntılar bulunmaktaydı. Bunun yanında, işe alım usulleri ve bürokrasi nedeniyle de çeşitli sorunlar yaşanmaktaydı. Bazı kurumlar engelli çalıştırılması ve zorunlu kontenjanlarının doldurulması konusunda çeşitli zamanlarda uyarılmalarına rağmen bu konudan istenilen noktaya bir türlü gelinemiyordu. Tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırabilmek amacıyla bakan arkadaşım Sayın Hayati Yazıcı döneminde başlatılan bir çalışma bu yönetmelikle hayat bulacak. Artık kamuda engelli istihdamı konusunda yaşanan tüm sıkıntılar sona erecek. Kamu kurum ve kuruluşları bu yönetmelikten sonra özürlü çalıştırma zorunluluğuna yönelik tüm sorumluluğunu tek elden yerine getirmiş olacak. Bu uygulamayla kurumlar da rahat bir nefes alacak.''

a.a

Ya arkadaşlar hazır hazır da neden bu kadar heyecan yapıyorsunuz hani sınav hani alım ya

Şaşırdım hayret. inanmak istiyorum. Güzel teseli oldu:D

meb de halen 11256 sağlıkta 6500 ve diğer kurumlarda hakeza yine öyle öğretmen alınıyor sağlıkçı alınıyor kadrolar şişiyor ama neden se bir türlü engelli personel alınmıyor. mebde geçen yıl yapılan sınav var sağlıkta yine öyle alsınlar bunlardan neden alınmıyor yok merkezi sınav felan inşallah heyecanınıza değer.

Şuan herkes ne zaman olur tahmin etmeye çalışsın. buna ihtiyacımız var yalan olsa sarılır teseli ederız kendımızi:D

İNŞŞ faydalı olur tek iştedigimiz iş güç sayibi olmak ama neden bukadar engelliye gelinçe iş olayı birtürlü anlıyamıyorum

Tam bir adeletsizlik bu.. Ilköğretim ve ilkokul mezunlarının kura ile alınması.. Insan yerine konulmaması... Bi sınav şansımız vardı onuda ellerimizden aldılar.. Nahlet olsun

halimize gülsekmi aglasakmı acaba wallaha işimiz kuraya kaldı artık sanki sanş topu veya millipiyongo çekilisi yapılıyor

Herşey iyi hoş ama bu kura ne alaka yaa nasıl olur böyle birşey kura ne yaa neye göre seçileceğiz? tamamen adaletsizlik!!!

arkadaşlar hakkımızda hayırlısı çok zor bi durum yani bu devlet ya özürlüleri alıp işten çıkarılmıycak bi işyerlerine yerleştirmesi gerek çok güzel olmazmı okadar imkanı varki devletin umrunda deil ya en basiti işyerlerine devlet diycekki 2,3 eleman alıp çıkarmıycaksın kardeşim emekli olana kadar çalışma mecburiyeti koşacak cumartesi pazar tatili madem devlette iş yok böyle yapsınlar..ben özelde çalıştım şirket degişti şuan özürlüye ihtiyacımız yok kusura bakma ceketimi aldım çıktım bu kadar..

ya 5 aydır hep aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorlar. martın 20 sinde özürlüler dairesi başkanı Bekir Köksal sınavın merkezi olacagını ve ekimde olacagını İNSAN HAKLARI ŞİMDİ programında zaten bildirmişti. Bunlarda dönüp dolaşıp aynı şeyleri tekrar ediyorlar.

Bırakın bunları da artık sınavın gününü belirleyin. Başvurusu ne zaman ondan haber verin.
HEP YUVARLAK CÜMLELER KULLANIP BİZİ AVUTUYORLAR...

merhaba arkadaşlar ben ilkokul mezunuyum(8.sınıf) ve şuan hala açıkliseden eğitimimi devam ettiriyorum.Ben bu sınava girebilecekmiyim?

En azından sesleri çıktı (yaşıyorlar onu anladık):D
Hayırlısı olsun hepimiz için.. umarım herşey iyi olur... umudumuz bu sınav.
''Kura ise devlet memuru olabilmek için asgari eğitim olan ilköğretim ve ilkokul mezunu özürlüler için uygulanacak.'' demeleriii ise tam bir saçmalık gerçekten :( arkadaşlarım adına üzüldüm.!

buda bir gelişmedir bu kadar bekledik birkaç ay daha bekleyelim bakalım inşallah beklediğimize değer??

Rabbim hakkımızda hayırlısını nasip eylesin. inşallah en kısa zamanda sınav tarıhıde açıklanır...

Umarım tüm yüreği güzel arkadaşlarım hayallerine kavuşurlar ancak bu sadece iyi temennilerimiz meb ve sağlık bakanlığı gibi memur alımları seçimden önce ve sonra son sürat giderken bir gecede genelkurmay başkanının yazılarını vekilliklerini yaparken bizlerin sorunları neden çözülmez ki beklemekten başka çaremiz yok bekliyeceğiz göreceğiz....

Tam bir adeletsizlik bu.. Ilköğretim ve ilkokul mezunlarının kura ile alınması.. Insan yerine konulmaması... Bi sınav şansımız vardı onuda ellerimizden aldılar.. Nahlet olsun

Adaletsizlik mi? :)
Tam aksine adaletin ta kendisi.. Aslında hepsi kura ile olmalıdır.

İlkokul mezunu ile üni. mezunu arasındaki maaş farkı nedir? Bide böyle bak istesen:)

Hatta diploma lazımsa ben size vereyim! Kamuya girmek gibi bir düşüncem yok olsa şartları değişelim derdim:)

Herşey iyi hoş ama bu kura ne alaka yaa nasıl olur böyle birşey kura ne yaa neye göre seçileceğiz? tamamen adaletsizlik!!!

Adaletsizlik gördünmü sen hiç! Kura ile sana maaş vericekler daha ne istiyorsun!
Bu ülkede asgari ücret 650 tl... Adaletsizlik olan senin bunun 2-3 katı maaşa kura ile de olsa sahip olma şansını yakalamandır!

Yurdum insanı işte.. Bu beyinlerle bu ülke bi yere gitmez...

demeleriii ise tam bir saçmalık gerçekten :( arkadaşlarım adına üzüldüm.!

650 tl maaş versekte gene bu saçma sınavlara girermiydiniz?
O kadar kabiliyetlisiniz. O kadar kalifiyesiniz o vakit gidin özel sektöre bakalım.
Sınavı bırakın sizi sadece mülakatla işe alıcaklarmı?

Yok böyle bi devlet dünyada.. Böyle beyinleri kamuya doldurusan böyle işleri yürütemeyen, işletemeyen, aksayan devlet sahibi olursun!.

Canım Toprağım merhaba sen son derece haklısın ama bu devlet işteee.. Hiç sıkma canını herşeyin hayırlısı olsunn!!!

çokkk geç kalınmış bir uygulma çok geç emekli olamıyan engelliler için varmı bir çalışma ... vergi indirimi engeli var neden onu kaldırmıyorlar ...emekli olalım

saww;

madem bu kadar kendini beğenmişlik yapıp cevap veriyorsun al sana sorularım..
ben ilköğretim 8. sınıf mezunuyum şimdi bu engelli açığının kaçını bizim için ayırıp kura çekecekler?
bu kurada dayı meselesi olmayacakmı?
kurada öncelik hakkı olacakmı?
Madem devletin dünyada tek devlet tek hükümet hadi bakalım hükümetinin veremediği yanıtı şimdi sen ver..

madem bu kadar kendini beğenmişlik yapıp cevap veriyorsun al sana sorularım..
ben ilköğretim 8. sınıf mezunuyum şimdi bu engelli açığının kaçını bizim için ayırıp kura çekecekler?
..

Kendimi beğenmişlik fikir beyan etmekse. Doğruya en yakına ulaşmaksa öyleyim.!

Özel sektörde bir mesleğin yoksa sana kimse bu maaşı ödemez niye alınıyorsun? Doğruları duymak sizi rahatsız etmesin...

Kurada torpil olmaz!. Size adil bir yerleşme fırsatı verilmiş teşekkür ediceğinize... Saçmalık diyorsunuz PES.!

Kamuya en kolay diplomasız olan yerleşmedir. Şikayetinizi anlıyamıyorum...

benim korkutuğum nedir kardeş biliyor musun?
farzet 10 bin açık varsa 1000 kişiyi bize ayırmak..
benim tahminimce ilköğretim mezunu engelli sayısı lise mezunundan daha çok olmasıdır anlatabildimmi şimdi derdimi?

Saww senin sırtın pek karnık tok olsa gerek. seni doyuran birileri olsa gerek. Milletin sinirlerini bozmuşsun yine. Seni Allah millete bulaşasın diye mi yarattı. Susta azcık millet nefes alsın. Ayrıca millet bişeyler öğrenmek istiyor sen bu başlığı da polemik başlığı yapmışsın. Senin yazılarından kimin neler yazdığını okumak zor oluyor. İşin varsa bulaşma bu başlıklara canım.

ayşegül_01;
Sağol canım toprağım benim.:)

zehirliyaprak;
Ben cevap vermeye tenezüül etmedim ama cevabınn çok güzell olmuş ağzına sağlık güzel arkadaşım..:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt