Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otoskleroz sebebiyle işitme kaybım ilerlemiş. Ameliyat olmaktan çekiniyorum!?

İstanbul İzmir arasında anlamlı bir yükselti farklılığı olmadığı için bir sorun olmayacaktır.1 ay sonra önemli ölçüde sinirler iyileşir diye tahmin ediyorum.Endişe etmeyin doktorunuzu araştırdım Türkiye nin en iyi hasdanesinde görev yapıyor mutlaka bir bildiği vardır

Evet doktoruma cok guveniyorum sagolsun suan olumsuz bisey yasamadim cok iyi insan oncelikle ben kendim tedirginim istanbulda hastaneden ciktiktan sonra takside bile salanti olunca tedirgin oluyorum rahatsiz ediyor yurume ve haraket etmenize ve yemeklere bisey dedimi doktorunuz sizin bide esneme ve hickiriga ben basinc hissetigimde agzimdan nefes alip ceriyorum

Doktorum yemek konusunda bir şey söylemedi sadece yakın dönemde kabız olmaman gerekiyor dedi.karın içi basıncının artmaması için.şimdilik tek soru işaretim çınlamanın seyri olacak . Devam edecek mi azalacak mı çok merak ediyorum.inşallah tıpta çınlamanın bir çözümü yakın dönemde bulunur.Bu arada dilerseniz size numaramı verebilirim bu dönemde tecrübelerimizi paylaşmamız en azından moral olarak faydalı oluyor

Tmm gecmis olsun tekrardan size numarami gonderdim

Brozek
vay anssiniii, 3 ay ikinmicanda nasi hacet yapacan. bi ikinmalik cani varmis bu piston nanesininde. 2 kilodan fazla yuk kaldirmadan 3 ay nasi gecer.
sabirlar diliyorum sizlere. ameliyatlada olsa duymak kolay degilmis.

İki kulağında işitme kaybı olan eşim 25 eylül tarihinde şişli m...rial hastanesinde daha kötü olan sol kulağından ameliyat oldu ameliyattan çıkınca işitmede bir gelişme olmadı, hastanede iki gece kaldık iki gün aşırı baş dönmesi ve kusma oldu (kusmanın mide hassasiyetinden dolayı anesteziye bağlı olduğunu düşünüyoruz), üçüncü gün hastaneden çıkarken hala başını kaldırıp yürüyemiyordu.
Bir hafta sonra kendi başına yürümeyi becerdi, tamponların çıkmasını bekledik bir şey değişecek mi diye, 10 gün sonra doktor tamponları çıkarınca duyuyormusun dediğinde duyuyorduk, ama sağ kulağımızdan duyduğumuzu bilmiyormuydu acaba:O böyle saçma bir şekilde test etti.
Bizimde o anda bir şey söylemememiz bizim akıl tutulmamızdı sanırım, iyileşme olacak diye ayrıldık.
Ameliyattan 12-13 gün sora yüksek motor sesi uğultu gibi çınlamalar olmaya başladı, o günlerde eşime kulaklıkla bir şey dinletmek istediğimde o kulağın hiçbirşey duymadığını fark etti, sadece sağ kulağıyla idare ediyormuş, doktoru duymuyoruz diye aradığımızda yanılıyorsunuzdur umarım cevabıyla, 3 günlük kortizon ilacı kullanın gelin dedi, kontrole gittik. işitme testi yapıldığında kulağın çok daha kötü duruma geldiğini ameliyatın başarısız olduğunu, sebep hastanın kusması olabilirmiş, piston oynamış olabilirmiş ilk defa başına geliyormuş kulağı kaybetmedik diye rahatlamış, hemen öbür kulağa gidip cihaz almalıymışız, 2 ay sonra gel gelişmeler olabilir tomografiyle bakalım, sol kulaktaki inanılmaz çınlama geçmezse onada bir kulaklık yapıştırırız söylemleriyle oradan "içimiz rahatlamış" ölmedik ama sakat kaldığımıza duacı şekilde ayrıldık:)
Şuan eşim bizi su altından dinlediğini söylüyor, danışacağımız diğer profesörler bize bu konuda neler söyleyecek bizde onlara ne kadar güvenicez bilmiyoruz.
Çok kolay ameliyat ama riskleri var o kadarda kolay değilmiş be doktor.
(şuan doktor ismi vermiyorum 1-2 ay sonra yaşadıklarımızı daha düzgün ve anlaşılır şekilde kaleme alacağız bunu sadece sıkıntıyı paylaşmak için yazdık, birileri kotu olanı da bilmeli)

Merhaba. Ben otoskleroz ameliyatı olmayı düşünüyorum. Bana Ankara'da önerebileceğiniz devlet ve üniversite hastanelerinde bir hoca var mı?

dbey

Öncelikle geçmiş olsun.
İşitme testi yaptırdınız mı? Sonuç nedir?
Bahsettiğiniz komplikasyonların normal şartlarda olmaması gerekiyor.
Olmuşsa da bunun altında yatan bir sebebi olmalı.
Doktorun tavrı eğer gerçekten anlattığınız gibiyse doğru değil.
Protez yerinden çıkmışta olabilir.
Normal şartlarda tampon alınana kadar hasta işitmesindeki düzelmeyi farketmez.
İşitme öncesi testiniz var ise paylaşır mısınız?

@santomarine

Teşekkürler,

24.04.2019 işitme testi

EBfaCo.jpg

25.09.2019 ameliyat raporu
EBwoW1.jpg

15.10.2019 işitme testi
EBfLtH.jpg

19.10.2019 isitme testi
EBfXUI.jpg

EBwJfS.jpg

19.10.2019 tomografi sonuc
EBwCMQ.jpg

eyvaaaah. gıtmıs amelıyat edılen kulak.kesıp bıcerek olanında basına corap ormek demek bu olsa gerek. bu kadar kayıpla bıda teflon nanesıde bı ıse yaramaz. cok cok cok uzuldum. gecmıs olsun.

obur kulakta kalana sukredıp doktorlardan uzak durmak en ıyısıymıs gıbı:(

dbey

Evet durum maalesef parlak değil.
Ameliyat sonrası sensörinöral bir kayıp gelişmiş. Ameliyatın maalesef riskleri arasında buda mevcut.
Aslında kayıp mikst tip gibi görünsede iç kulakta ciddi bir hasar oluşmuş.
Bunun oluşmasının pek çok farklı sebebi olabildiği gibi bu hasarları düzeltmek genelde pek mümkün olmaz.
Bu durumda biraz bekleyip hastanın değerlerini kontrol etmek gerekebilir.
Birde kortizon tedavisi yapılmalı mı bilemedim.
Farklı cerrahlarada görünmenizi öneririm.

Caner---38

Değerleriniz ameliyat için uygun görünse de bu testler yetersiz.

Caner---38
Hacettepe Odyoloji bölümünde testi tekrarlat.
Testi doktorasını yapmış uzmanlardan birine yaptırman önemli. Deniz Tuz, Mehmet Yaralı veya Emre Gürses olabilir.
Kararını sonra ver. Bu uzmanlarla rahatça konuşabilirsin.
Geçmiş olsun

santomarine

bu durumda biraz bekleyip hastanin degerlerini kontrol etmek gerekebilir diyorsunuz ama.
ola ola en iyi ihtimal ise yariyacaksa koklear implant ameliyati diyebilir farkli doktorlar dimi. o ameliyatida levent sennaroglu gibi isinin ehli doktor yaparsa ise yarayabilir galiba.

santomarine

Evet baska bir uzmanlada gorustuk ama sonuc olarak sag kulak icin cihaz kullanmaktan baska bir cozum yok gibi, koklear implant olayinada su an sicak bakmiyoruz yeni bir travmayi kaldiricak durumda degiliz. Kortizon tedavisi ne icin yapilir ne ise yarar.

sag kulak baya iyi. koklear implantida size devlet odemeyebilir zaten. iyice olan bir kulak olduktan sonra isitme cihazi alirsiniz.
sol kulagada cros cihaz aldinizmi o tarafida duyar. olmusa uzulmektense olanin kiymetini bilmek daha iyidir.

kortizon ani isitme kaybinda uyguluyorlar. biliyorsunuz kortizon iki tarafi keskin bicak. cok zorda kalmayinca kortizona yaklasmamak lazim.

GRAHAM BELL

Koklear için zaman var. Radikal bir karardır.
Acele etmemek gerekir.

dbey

Bence sağda işitme cihazı ile rahat edecek seviyede işitme sağlarsınız.
Sağ kulağa cerrahi müdahale kesinlikle ettirmeyin. Zaten hiç bir cerrah bunu yapmak istemeyecektir.
Kortizon genelde ani işitme kayıplarında uygulanıyor.
Ama ne kadar erken müdahale olursa başarı şansı o kadar artabiliyor.
Biraz zaman geçmiş uygulanamayabilir.
Komplikasyon olasılığı da göz ardı edilmemelidir.

santomarine;

Koklear için zaman var. Radikal bir karardır.
Acele etmemek gerekir.
ben en iyi ihtimal derken valla korkarak soyledim koklear implant diye.
yani sizce kulakta hala umit var.
cunku benim koklear implant cikarilan kulagimin isitme testindeki gibi . bitek 250 ve 500 frekansinda biraz isitme kalmis diye olmus kulagimin testiyle kiyasladim arkadasin isitme testini.
bana illa koklear implant takayim diyen levent bey o kulaga takmadan azda olsa isitmesi olan gozumun nuru canim kulagima takmayi soyluyor bana.
buna gore zaten isitme cihazinin son ses acarak dinleyipte hicbir ses duymadan felaket cinlamalarla basbelasi haline gelen kulaga takarim demiyor koklear implanti.
bari konusma anlamasada ses kirintisiyla kulak cinlamalariyla basedebilirdim en azindan.

Ankara Üniversitesinde Prof. Cem Meço'yu bulun.
Onun fikrini alın.
Kulağın durumu odyolojik açıdan ameliyata uygun

Çok teşekkür ederim,ben tavsiye üzerine 2 sene önce mustfa kürşat gökcana gittim bana evet otoskleroz ama yaşınız çok genç biraz daha bekleyebilir dedi,tekrar kontrole gittim şimdi cuma günü göstereceğim sonucu inş,ama bana ogün dedi ki bu ameliyat ile artık çok karşılaşmıyoruz (kızamık açısından sonra çok az görülür dedi) bizim şansımız mustafa çalgüner hocam ile çalışmaktı dedi,Ama dikkat ettim bu hocanın ismi hiç geçmiyor,sizin bildiğiniz var mı kendisi ile ilgili,Hafta da 2-3 otoskleroz ameliyatı yapardı dedi,birde levent beyi çok duydum gruplardan,sizden de şimdi cem meçoyu..kusura bakmayın uzun oldu ama sizlerin fikrini önemsiyorum..tavsiye almak isityorum,bu ameliyatı daha önce sıkça yapmış birini isteriz hepimiz tabiki :) sonrası nasip

Asya28

Ameliyatı bir an evvel olmanızda fayda var.
Özellikle son testte kireçlenmenin iç kulağı da etkilemeye başladığı görünüyor.
Bu kadar beklemeseydiniz keşke.
Testlere göre sol kulağınızda bir kaç yıl içerisinde kireçten etkilenecek gibi duruyor.
Önce sağ tarafı çözüp sol tarafı beklemenizi öneririm.
Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim,Bir an önce doktor seçip ameliyat olmam gerekli sanırım:(

@Mervess @Brozek son durumlarınız nasıl acaba? Başarı elde ettiniz mi?

Asya28

Acil şifalar

Valla kotumser olmak istemem ama eşim 25 eylülde olduğu bu ameliyat sonucu sol kulağını kaybetti, tamamen kayıp riskini %3 bile olsa değerlendirin, ve kulağınız hiçbir zaman ameliyatta olsanız tertemiz bir kulak olmıcak, basarılı gecmesi durumunda 10-15 yıl daha konforlu yaşıyacaksınız, yaşarayarak göreceksiniz keşke ameliyat olsaydım veya keşke ameliyat olmasaydım diceksiniz. Bizimde çoğumuz 9 aylık, çocuğunuz bizimki gibi küçükse ve ameliyat sonrası enazından 2 ay devamlı yanınızda bakacak kimseniz yoksa çok zorlanılıyor bilginiz olsun. Biraz daha büyüyene kadar öteleyebilrisiniz bu çok onemli bir detay yaşayarak gördük yakın zamanda:(

Merhaba ; Mehmet Akşit ve santomarine hocalarım yazımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Müsadenizle daha detaylı durumumu anlatmak ve sonuçlarımı göstermek istiyorum. Daha 5-6 yaşlardayken her iki kulağımdan da akıntı vardı. Tabi küçük olduğum için benim için çokta sorun olmuyordu . O zamanlarda hafif sola başımı 1 dk eğdiğim zaman pat diye sol kulağımın işitmesi açılıyordu ve normal bir insanın duyduğu gibi duyuyordum. bu işitme akşama kadar sürüyordu yine birden pat diye eski haline dönüyordu.(Araştırdım yalancı işitme deniyormuş). bu böyle yıllarca sördü. İlk doktora gittiğimde her iki kulak zarımın da delik (Hemen hemen tamamı) olduğunu öğrendim. ilaç verdi kullandım akıntı o günden bu yana olmadı. Ancak başımı sola yada sağa çevirince pat diye gelen işitmede artık olmadı. Bazen şuanda bile grip gibi vakalar yaşadığımda sanki hafif akıntı oluyor ve o esnada yine işitmem günlük olarak düzeliyor. 15'li yaşlarımda işitme problemi beni rahatsız etmeye başlayınca doktorları gezmeye başladım. Çoğu test yapıyor ve otoskleroz diyordu. Ancak şuan 30 yaşındayım ve bende odyo testlerinde oranlar hep aynı çıkıyor. Yani işitme kaybım ilerlemiyor. Tabi telefonla konuşunca çok rahat duyuyorum. arabadayken kimse benim kadar rahat anlamıyor. işitme cihazı kullandım son derece iyi duyuyordum. İşitme cihazıyla 5 km ilerde asfalt yolda giden arabaların teker seslerini duyabiliyordum. Tabi işitme cihazını, dış görüntüsü nedeni ile hiç sevmedim. O yüzden doktorların ameliyat tavsiyelerini dikkate alıp araştırmalar yaptım. Ankara ibni sina hariç tüm dotorlar ameliyat dediler. En son Hacettepe hastanesine gittiğimde Doç dr. M. Demir Bajin bana baktı ve "sanki kulaklarına bi ton kireç dökmüşler gibi. Ameliyat olacaksın ama her kulaktan iki defa ameliyat olabilirsin. önce kulak zarlarını onaracağız duruma göre kapatıp ikinci ameliyat için de kemikçiklerini onaracağız" dedi. yani her iki kulak için toplamda 4 kere ameliyat olabilirim. Bende bir defada hem kulak zarı hemde kemikçik ameliyatı olamaz mıyım diye sordum. "Olabilirsin o anki durumda belli olur. çünkü ameliyatlı zarın iltihaplanıp iç kulağa zarar verme ihtimali de var" dedi. Yani anlayacağınız bende bu konuda çok tereddüt yaşayanlardanım. acaba işitmem tam kaybolsa? sorusunu bir türlü yenemedim. Yine değerli yorum ve önerilerinizi almak istiyorum. Hepinize huzurlu ve sağlıklı yarınlar diliyorum.

https://resmim.net/preview/YvaMw5.jpg
https://resmim.net/preview/54KX7E.jpg
https://resmim.net/preview/GwchCe.jpg
https://resmim.net/preview/L8NASn.jpg

Bu durum, forum sayfalarına danışılacak bir durum değil. Doktorunuz ne diyorsa o.

Çok teşekkür ederim size de acil şifalar,bilmiyorum çok korkuyorum bende ama zaten şuan sağ kulak ile hiç verim alamıyorum,geç kalmak da istemiyorum ama riskleri de biliyorum,keşke ameliyat olan çoğu arkadaş sonucu yazsa da bi genelleme yapabilsek,ama genelde herkes olana kadar yazmış 😊bebeğim 14 aylık ve hareketli de tabi,Annem ve kayınvalidem destek olur ama ne kadar yeterli olur bilemiyorum bir de doktor sonrası hasta filan olmaman hapşırmaman lazım dedi o yüzden yaz ayları daha mi mantıklı acaba🤔 dbey.

Merhabalar, benim otoskreloza bağlı iki kulağımda da işitme kaybı var. Sol kulakta %72, sağ kulakta %50 kaybım vardı. 2017 yılında sağ kulağımdan ameliyat oldum. Ameliyat sonrası geçici yüz felci yaşadım. Çok yoğun baş dönmesi, kusma ve denge kaybı yaşadım. Işitme kaybım %40 a kadar düzeldi. Ancak kısa zamanda yine tekrar duyamamaya başladım. Kaybım şuanda % 80 oldu. Doktorum tekrar ameliyat diyor. Yaklaştık 1.5 yıldır işitme cihazı kullanıyorum. Başlarda çok memnundum. Ancak son günlerde kulaklarımda şiddetli ağrı var. Doktorun verdiği damla fayda etmedi. Başka doktora gitmeyi düşünüyorum. 2. defa ameliyata cesaret edemiyorum. Aynı sorunları yaşayanlar var mı merak ediyorum. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bana da otoskleroz tanısı konuldu ve ameliyat öneriliyor. Tekirdağ ve civarında bu konuda deneyimli bir doktor öneriniz var mıdır acaba.

Üst Alt