Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oticon Sumo mu mu Naida V mi önerirsiniz?

sonradan konusmayı anlama soyle olur; bir yakınınızın dediklerini mevcut zamanda anlamazsınız fakat 1 hafta boyunca sürekli o kişiyle gorusup konusursanız onu daha iyi anladıgınızı goreceksiniz.

hunsal;

sağol hunsal kardeşim. senin bilgilerin ve tecrübelerin çok işime yaradı. ALLAH razı olsun. değerli arkadaşlar ben agil mini rite powerı, streamerı ve tv adaptörünü toplam 5200 liraya satın aldım. normalde gittiğimde bana işitme cihazı için 5750 lira, streamer için 750 lira ve tv adaptörü için de 450 lira dediler. yani toplamda 6950 lira fiyat dediler. ben baya sıkı pazarlık yaptım. onlara dedimki genel müdürünüzü arayın benim söylediklerimi aynen söyleyin dedim. çünkü onlara ben bu cihazı almadan bu dükkandan çıkmam dedim. bana indirim yapınki sizden benden kurtulun bende sizden kurtulayım. derken satıcı genel müdürü aradı. olmaz falan dedi. zarar ederiz bilmem ne dedi. dedimki müdür bey senki koskoca bir iş yeri işletiyorsun. maşaALLAH 15 tane şuben var. varlıklı bir adamsın. bu kadar insan senin için çalışıyor. 1500-2000 liranın senin gibi bir iş adamı için fazla değil herhalde dedim. adam gene olmaz şudur budur dedi. bende ona 3500 lira peşin para teklif ettim. geri kalanı taksite böl dedim. neyseki anlaştık. cihazı aldım.
şimdi ben bir sürü işitme cihazı denedim. hatta oticonun yeni bir ürünü daha piyasaya çıkmış. agilden sonra çıkan bir ürün. oticon chili diye bir model. onuda denedim. oticon agil ondan üstün çıktı. denediğim bütün işitme cihazlarından çok daha berrak ses veriyor. kendi sesim mükemmel. etraftaki sesler gayet güzel geliyor. arabanın motor sesinden tut buzdolabı sesine kadar herşeyi duyuyorum. hatta telefonu çok güzel duyuyorum. ama konuşulanları anlamakta güçlük çekiyorum. ilk defa tam digital işitme cihazı kullanıyorum. bunu işitme uzmanlarına sordum. ve doktorlara sordum. bu ilerlemiş kayıpla ilk defa tam digital işitme cihazı kullandığım için konuşulanları anlayabilmem için aradan biraz zaman geçmesi gerekiyormuş. şöyle bir benzetme yaptılar nasılki bir insanın kırılan kolu 2-3 ay alçıda kalıp o kolu alçıdan çıkardıkalarında hemen eski gücüne kavuşmayıp çalıştırıldığı zaman belli bir güce ulaşıyorsa ilk defa tam digital işitme cihazı kullananlar içinde aynen böyle. dahası ben 8 aydır hiç duymuyordum. yani 8 aydan beri ilk defa 3-4 gündür ses kulağıma geliyor. seslere alışmam 3 yada 4 ayı bulabilirmiş. sabretmekten başka çare yok.

shukufe;

shukufe teşekkür ederim kardeş. şimdi güzel kardeşim senin bu forumdaki pek çok yazını okudum. iyi insansın efendi adamsın. ama çok karamsarsın. ve karamsarlığını etrafındaki insanlarada yayıyorsun. hem kendine hemde bu insanlara biraz moral versen nasıl olur. iyi mi olur? kötü mü olur? biraz düşün... şimdi sen kendini şartlandırmışsın. işin hep kötü tarafından bakıyorsun. hep olumsuz düşünüyorsun. senin bu anlaşılmaz tavırlarından ne yazıkki ister istemez pek çok insan etkileniyor. hep böyle olumsuz konuşup insanların moralini bozacaksan senin düşüncelerin sana kalsın. kendine bir çeki düzen derim ben. yoksa bu hayatın yükünün altında ezilirsin. ne demek istediğimi anlıyormusun?
her şey ALLAH'tan. ALLAH şafidir. bakidir. şifayı verecek olan ALLAHTIR.

:)galiba dogru soyleyerek ayibettik forumcu neyseee
bekir coskunun deyimiyle dogruyu soyleyeni 9 koyden kovarlar:)bildigimi dolandirmadan dogru dogru hemensoylemem basima cok is acmistirda karamsarsin diyen bi sen varsin :)

shukufe;

neyi doğru söylüyorsun. orada pc başında oturmuş kendine göre yazıyorsun. ben bu foruma ilk geldiğimde sen yine aynı böyle karamsardın. bu böyle gelmiş böyle gidecek saçmalığına yapışıp kalmışsın. kendine gel biraz efendi. dünyaya biraz geniş bir perspektiften bakman senin yararına. shukufe, İmam-ı Gazalinin dediği gibi "cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim" deyip seninle olan diyaloğuma son veriyorum.

naida tercih etmeni tavsiye ederim
betaton işitme benim şu an itibaruyle 80 db kaybım var. gittim phonakın naida 5 ve naida 9 modelini denedim. hiç ama hiçbir işe yaramadı. sadece sesleri yükseltiyor o kadar. 85 db kazanç var üstelik... ama öyle reklamlarda söylendiği gibi ahım şahım bir cihaz değil. satıcıya dedimki bu naida su geçirmiyor doğrumu. evet dedi. ama öyle şapur şupur terlemeye, yağmura dayanamaz su geçirir dedi. e o zaman neden reklamlarda su geçirmez diyorsunuz dedim. cevap yok... naidalarda frekans kaydırma özelliğide varmış. onuda sordum. tatmin edici cevaplar alamadım. yani kesinlikle reklamlarda ne söyleniyorsa yalan. oticon sumo, phonaktan kat kat güzel. oticon sumo da denedim. ama agilin sesi daha berrak, daha temiz, daha net. ben oticon agil almasaydım kesinlikle bernafon alırdım. bernafonla, oticon agil arasında uzun süre kararsız kaldım. zira iki cihazda mükemmel. ama agil gürültüyü konuşma esnasında bastırmada biraz daha iyi. bernafon ve oticon kardeş markalar. her ikisinide aynı firma üretiyor.

forumcu kardes öncelikle hayırlı olsun agil in. yanlız itiraz edecegim bir nokta var; oticon sumo ve naida yı oticon agil le karsılastırman biraz sacmadır zira bu cihazlar zaten 100 db üstü kayıplar için. hatta yeri geldiginde 90 db kayıpdan sonra bu cihazlara bakılmalı. 90 db kayıpdan sonra artık konusmayı anlamak cok cok zorlasacakdır hatta sesleri duymak da. bu yuzden 85 db cıkıs gücü anca kurtarır bu tür kayıplıları. bu tamamen şahsi görüşümdür..

al bunu;

sağol kardeşim. teşekkür ederim. ama oticon agil 110 db kayba kadar cevap verebiliyor. anlamaya gelince dediğin doğrudur. kayıp arttıkça anlama kapasitesi düşmektedir. 85 db kazanç gücü olan bir cihaz çok ileri derecede işitme kaybı olanlar için idealdir. ama sesin berraklığı ve netliği konuşulanlar anlaşılır yapmayı önemli ölçüde olumlu etkiler. şöyle ki bir cihazın frekans genişliği ne kadar genişse konuşulanları anlamakta o derece kolay olur.
şimdi bir gerçeği asla gözardı etmemek ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bir insan
hangi tür cihazı kullanırsa kullansın konuşulanlar yüzde yüz anlayamaz. ama frekans genişliği çok olan iyi bir işitme cihazı konuşulanları anlamayı maksimum dereceye çıkarabilir.
kazanç gücü işitme kaybıyla eş değer bir rakam değil. diyelimki bir fısıltının ses değeri 30 db ise cihaz bu 30 dblik sesi olduğu gibi alır üzerine 85 db ekler.

forumcu , cihazın hayırlı olsun. Marka seçimine gelince, tabii beğendiğin cihazı alırsın. İlle şu,bu olacak diye bir şey yok. Şahsen ben phonak bakacağım eylülde beş yıllık sürem dolduğunda. Benim kaybım 90 db civarında bu yüzden de ilerisini düşünürek hareket etmem lazım. Yani super-ultra power kullanmam lazım. Senin aldığın cihaz ise sana yeterli gelmekle birlikte bana yetmeyecektir. 110 db kayba cevap veriyor olabilir ancak bunu sınır değerde çalışarak yapabilir yani çok da verimli olmayacaktır. Sumo dm veya naidalar daha iyi bir seçim olacaktır. Anlama kapasitesi de 70 db den sonra hızla düşüyor. Senin kaybın 80 db ile benim kaybım 90 db arasında rakam olarak 10 db olabilir ancak konuşmayı anlama açısından hayli fark olacaktır.

mavimsiyesil;

ALLAH şifa versin kardeşim. bak kardeş, ben işitme cihazı almadan evvel phonak benim tüm ihtiyaçlarıma yanıt verecektir. ama gittim denedim bi fayda görmedim. sumo gene öyle. starkey, audio services, beltone...vs. bunların hepsini tek tek denedim. şimdi bana faydalı gelen bir cihaz başka bir kardeşim için faydalı olamayabilir. yada birisine iyi gelen bana iyi gelemeyebilir. ben kimseye demiyorumki illaki gidip falanca cihazı alın. hangisi size yararsa onu alacaksınız tabikide. ama size tavsiyem tek bir markaya takılıp kalmayın. en az 3-4 marka deneyin. bir de sakın olaki reklamlara kanmayın. hiç bir cihaz kesinlikle reklamlardaki gibi ahım şahım değildir. reklamlardaki bilgileri kafanızdan silin. gidip deneyin...

Tabii öyle olacak forumcu . Diğer markalar da denenir ben zaten şahsi fikrimi söyledim. Benim tercihimde fiyatlar da önemli , phonak öne çıkıyor . Şu an bernafon kullanıyorum. Phonakı da 2005 de denemiştim, beğendim ama alamadım . Sonra ise bir tanıdık aracalığıyla bernafon aldım. Reklam meselesinde haklısınız tabii , ben ilerlemiş bir kayıpla cihazlardan fazla bir şey beklemiyorum. Ancak çift cihaz kullanımı şart . Tek cihazla ilerlemiş kayıplarda verim az. Bu yüzden markayı modeli çift cihaza gücüm yetecek şekilde ayarlayacağım.

Selam Arkadaşlar,

Benim sol kulağım %5 duymakla beraber sağ kulağım ise %70 civarı duyuyor. Her ne kadar sağ kulağada cihaz lazım olsada istediğim gibi bir cihazı bugune kadar bulamadım. Şimdiye kadar 2-3 cihaz kullandım. Tabi bunlar cihaz satan şirketin kendine göre tavsiyeleri idi.

Ben sağ kulağa cihaz takmayı düşünmüyorum ama sol kulak için ne önerirsiniz acaba? Sadece gürültüyü algılıyor kulak. Şöyleki yükses seste mp3 dinlerken kulaklık taktığımda söylenilenleri bir nebze anlıyor sol kulağım. Devletten 5 senede bir kulaklık alabiliyoruz sanırım. Benim 5 sene sürecüm doldu yani yenilerini alabileceğim. Bunun için iki kulağıma takmak yerine sadece sol kulağıma en iyisini alayım diye düşünüyorum.

Sağ kulağım için ileride memnun olursam düşünebilirim. Sesleri berrak, doğal olarak veren hangi işitme cihazları öneriyorsunuz acaba?

%5 duyan bir kulağa super power/ultra power denilen çok yüksek güçlü cihazlar lazım. Sumo dm, phonak naida ,siemens centra sp gibi değişik super power cihazlar var.Hangisi meselesine gelince buna deneyerek karar vermeniz gerekiyor. Her cihaz herkese uymuyor. Deneyip görün.

%5 duyan kulak derken ? db oranlarını soylersen daha iyi olabilir..

slm ben sumo dmden memnun değilim.durmadan ayar yaptırdım fakat güzelkemediler.konuşmalar anlaşılmıyordu ve karışık kafamı rahatsız ediyordu.çok acaip derken çirkin anlamına gelir.beni çok rahatsız ediyordu.kimse almassın parayı yazık edersin tekrarlıyorum parayı yazık edersiniz söyliyim.ya çocuğunuza yada kendinize insanı rahatsız eder

ennur;

şunu unutmayın hiçbir işitme cihazı normal kulak yerine geçemez..bu bakımdan sizin beklentinize göre bütün işitme cihazları sizi rahatsız eder...

ennur..
sumo dm hakkında insanları yanlış yönlendirebilirsin, Nadia V'yi bilmiyorum tabi kişisel tercihtir ama bende Sumo dm kullanıcısıyım, daha önce kullandığım sumo xp idi, ikisini karşılaştıracak olursak sumo dm ile çok daha iyi duymaya başladım. senin kullandığın sumo dm'nin ayarlarını farklı yerlere de yaptrmayı deneyebilirisin yada yeni bir işitme testi sonrası tekrar ayar yaptırabilirsin diye düşünüyorum.

Üst Alt