Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felcinin/hasarlarının tedavisinde Kök Hücre (2009 ve sonrası gelişmeler)

boş ver erci.....takma kafana..şunun şurasında ölmemize ne kaldı...:)

Ölmek için benim acelem yok defne...:D Tabii Allah ömür verirse..;)

tabi allah uzun ömür versin...:)

Kök hücre çalışmalarında gelişme

Japon bilim adamlarının, insan bedenindeki 4 geni aktive ederek embriyonik hücreye çevirmeyi başardığı bildirildi.

Türk Hematoloji tarafından Antalya'da düzenlenen 35. Ulusal Hematoloji Kongresi'ne konuk olan Alaska Üniversitesi Biyoloji ve Biyomedikal Program Bölümünden Prof. Dr. Jesse Owens, yaptığı açıklamada, omurilik felci ve inmenin kök hücre nakli ile tedavi edilmesi çalışmaları sürerken, bilim dünyasının Parkinson ile ALS gibi motor nöron hastalıklarına da kök hücreyle çare bulmanın yollarını araştırdığını söyledi. Parkinson hastalığı konusunda uzman olmadığını ancak bu hastalıkta, hücre kaybının söz konusu olduğunun bilindiğini anlatan Owens, yapılan deneysel çalışmalarla, hastanın kendi hücrelerinin alınarak modifiye edilmesi ve yeniden vücuduna verilerek hücrelerin ölümünün engellenmesinin hedeflendiğini belirtti. Japonya'da bilim adamlarının 4 geni aktive ederek insan hücresini embriyonik hücreye çevirmeyi başardığını kaydeden Owens, ''henüz yeterli sayıda hücre elde edememişler ama umut veren bir çalışma. Embriyonik hücreler olgunlaşmamış hücre olduğu için tümör oluşturma riski vardır ama insan hücresinin embriyonik hücreye dönüştürülmesinde bu tehlike yok. Ancak bu tedavinin gelişmesinin önünde çok uzun zaman var'' diye konuştu. İleriki günlerde, ALS gibi motor nöron hastalarında bu tedaviden yararlanılabileceğini öne süren Owens, kişinin hareket kabiliyetini engelleyen ve solunumunu güçleştiren ALS'de kök hücre uygulanmasıyla bu sorunların en aza indirgenebileceğini belirtti. Owens, ''ALS'nin tamamıyla tedavi edilmesi mümkün olmayabilir ama semptomlar (hastalık belirtileri) geriletilerek, kişinin yaşam kalitesi yükseltilebilir'' dedi.
-OMURİLİK FELCİ İÇİN 40 DENEY-
Profesör Dr. Jesse Owens, omurilik felcinin birçok nedeni olduğuna da dikkati çekerek, bu hastalığın kök hücre nakliyle tedavisini sağlayabilmek için ABD, İsrail, İran ve Hindistan gibi ülkelerde 40 kadar deneyin sürdüğünü söyledi. Owens,''omurilik felcinin henüz başlangıç noktasında olduğu hastalarda bazı olumlu gelişmeler gözlendi'' diye konuştu. Owens, çeşitli kazalar sonucunda oluşan felçlerde de kök hücre tedavisinin umut olabileceğini belirterek, bu durumlarda kişinin yaşının ve bel kemiğinin ne şekilde yaralandığının büyük önem taşıdığının altını çizdi. Owens, ''çok yakın gelecekte olmasa bile kök hücre nakli, felçli kişilerin tamamen olmasa bile kısmen iyileşmesini sağlayacak. Ancak en küçük umudun bile peşinden koşan bu hastaların gazete ilanlarıyla insanları avlayan sahtekarlara karşı dikkatli olmasını öneriyorum. Boş umutlara kapılmasınlar. Bilimsel olmayan, başka insanların deneyip yararını görmedikleri tedavilere prim vermesinler, umut tacirlerinden kaçınsınlar'' diye konuştu.
-KENDİSİ DE 32 YILDIR FELÇLİ-
57 yaşındaki Profesör Dr. Jesse Owens, 32 yıl önce Alaska'da dağda spor yaparken hızla gelen bir kar aracının çarpması sonucu felç olduğunu anlattı. Owens, ''kök hücre tedavisinin benim gibi uzun yıllardır felçli olan kişilerde iyileşme sağlamayacağını düşünüyorum. Bizler de olsa olsa bazı vücut fonksiyonlarının bir bölümünün yerine gelmesine neden olur. 20 yaşında, yeni felç olmuş bir genç için daha fazla umut olduğunu düşünüyorum'' dedi.
-UCUZ VE YARARLI ARAÇLAR YAPTI-
Owens, 25 yaşında bir mimarken felç olmasına yol açan kazayı geçirdiğini belirten Owens, tıbba o tarihten sonra yöneldiğini anlattı. Mimarlık eğitiminin ve kendi deneyimlerinin de yardımıyla felçli kişilerin yaşamını kolaylaştıracak araçlar ürettiğini belirten Owens, şöyle konuştu: ''Felçli kişilerin devamlı oturması nedeniyle kemikleri yumuşar ve kolayca kırılır; tek başlarına yaşam sürdürmeleri zordur. O nedenle elle hareket ettirilen, felçli kişinin ayakta durur pozisyonda olabileceği bir araç dizayn ettim. Evimde ve iş yerimde kullandığım bu araç sayesinde her işimi kendim yapabiliyorum. İki katlı evimde üst kata çıkabilmek için yine elle çalışan bir asansör yaptım. Çok sevdiğim doğadan mahrum olmamak için de özel tekerlekli sandalye ürettim. Bir veya iki kişinin yardımıyla doğasever felçliler de doğanın keyfini çıkarabilir. Ürettiğim araçlar, geçmiş yıllarda Amerika'da satışa çıktı ancak seri üretim yapacak sponsor desteğini bulamadığım için devamını getiremedim.'' AA

Bizim tarihimiz, yaşam biçimimiz "hurraaa" kültürüyle doludur. Orta Asyanın ortalarırından "hurraaa". Anadoludan Avrupa'ya şengen (nasıl yazılır şimdi uğraşamayacağım) vizesi olmadan hurraa... Taa endülüslere, Kırımlara kadar "hurraaa". Sonra şeyimizin üstüne oturduk gibi oldu. Bu seferde açılan AVM'lerin beleş verdiği balonları almak için "hurraa". Yazarın (Makri'nin ta kendisidir.) bütün bu peşrevden sonra söylemek istediği şey şudur. Kök hücre tedavisi şu anda daha başlangıç aşamasındadır. "İlaçı verdik" yok, "kobay fare kuyruğunu titretti", "dayadık ilacı gözlerini belertti". anlamında daha yolun başındadır. Elbette pozitif bilim her olumsuzluğun üstesinden gelecektir. Bu şimdi olacaktır, yarın olacaktır ama olacaktır. Biz böyle de yaşadığımızın farkını farkedelim. Daha magazinsel boyuttaki haberlere de inanmayalım.

KÖK HÜCRE NAKLİ YAPILAN 3 FELÇLİ HASTA YENİDEN HAYATA DÖNDÜ

hucre.jpg

Türkiye'nin dünyaca ünlü beyin cerrahi uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda'nın gerçekleştirdiği kök hücre nakli sayesinde Ankara'da 2'si bayan 3 felçli hasta yeniden hayata döndü.
05 Şubat 2006 Pazar 00:05

YUSUF ZİYA ERARSLAN
ANKARA - Türkiye'nin dünyaca ünlü beyin cerrahi uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda'nın gerçekleştirdiği kök hücre nakli sayesinde Ankara'da 2'si bayan 3 felçli hasta yeniden hayata döndü.

Hayatından tamamen ümit kesilen ve makineye bağlı yaşayan Serdar Tengiz ile belden aşağısı felçli olan Asiye Yaşar (19) ve Sibel Kula (38) adlı kişiler, başarılı kök hücre nakli sonucu vücutlarını hareket ettirmeye başladı.

Prof. Dr. Deda, kök hücre naklinde dünyada ilk kez yeni bir teknik kullandığını açıkladı. Akay Hastanesi'nde düzenlenen basın toplantısında kök hücre nakli yapılan Asiye Yaşar ve Sibel Kula ile Serdar Tengiz'in karısı ve oğlu da hazır bulundu. Başarılı kök hücre nakli ile tüm dünyanın dikkatini çeken Prof. Dr. Deda, teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte tıpta yeni adımların atıldığını kök hücre naklinin bu yeniliklerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de kök hücre nakli konusunda çok tartışmaların yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Deda, nakillerin Sağlık Bakanlığı mevzuatları doğrultusunda, yasalara uygun yapıldığının altını çizdi. Omurilik felci olan Asiye ve Sibel'e yapılan kök hücre naklinin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirten Prof. Dr. Deda, solunum makinesine bağlı yaşayan, kol ve bacaklarını oynatamayan Serdar Tengiz isimli hastada ise, nakilden sonra kendilerini bile şaşırtan cevaplar almaya başladıklarını kaydetti.

Kök hücre naklinde dünyada ilk kez yeni bir tekniği denediğini söyleyen Deda, bu yeni tekniğin felçli hastalar için yeni bir tedavi yolu açtığını öne sürdü. Deda, tüm doktorlara yeni kök hücre tekniği hakkında bilgi vermeye hazır olduğunu da ekledi. Prof. Dr. Deda, yeni tekniğin hangi hastalarda kullanılabileceği yönündeki bir soruya, "Omuriliğinde parçalanma veya kopma olmayan, vücudunu kısmen hareket ettiren hastalarda uygulamak çok daha doğru olur. daha sonraki yıllarda diğer hastalar için de bu veya başka yöntemler kullanılabilir. Yöntemin her hastada olumlu sonuçlar vermesi mümkün değil. Düzeleceğinden umut ettiğimiz hastalara bu tedaviyi uygulayabiliriz" cevabını verdi. Deda, kök hücre naklinin hastalara 20-25 bin YTL'ye mal olduğunu da kaydetti.

Toplantıya katılan, yaşamından umut kesilen ve kök hücre nakli sonrası tekrar hayata dönen Serdar Tengiz'in eşi Nesrin Tengiz, eşinin Haluk Deda için, 'Tanrının elleri' dediğini aktarırken, "Serdar hastaneye geldiğinde sol tarafını hiç kullanamıyordu, sağ tarafında ise ayak parmaklarında çok az hareket vardı. Şimdi sağ ayağını çekip itebiliyor ve 2 saate kadar makineden ayrı kalabiliyor" diye konuştu. Serdar Tengiz'in oğlu Anıl Tengiz ise, hastaneye getirildiğinde babasının tüm fonksiyonlarını kaybettiğini, oysa kök hücre nakliden sonra kaş, göz, dudak ve çenesini oynatmaya başladığını, dil hareketlerinin geliştiğini, boynunu çok daha rahat tutabildiğini söyledi.

Basın toplantısının son bölümünde kök hücre nakli yapılan omurilik felçli Asiye Yaşar ve Sibel Kula salona girdi. 17 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası felçli kaldığını anlatan Sibel Kula, bu süre içerisinde sürekli yurt dışındaki tedavi tekniklerini araştırdığını söyledi. "Allah'ın bir gün beni iyileştireceğine inanıyordum" diyen genç kadın, "Pek çok kişi kök hücre nakli olmamam için beni engellemeye başladı. Ama bu başarılı ameliyatı Türkiye'de olduğum için çok mutluyum. Ameliyattan sonra vücudumda hareketlenme oldu. Bugün kalçalarımı sıkmaya ve hareket ettirmeye başladım. Çok kısa sürede beni ayakta göreceksiniz" dedi. Sibel Kula, Amerika'da yaptırmayı planladığı 3 aylık tedavi için kendisinden 350 bin euro istendiğini, oysa Türkiye'de bu operasyonu 30 milyara yaptırdığını bildirdi. Kula'nın konuşmaları sırasında onu dinleyen ailesi ise gözyaşlarını tutamadı. Asiye Yaşar ise, kök hücre naklinden sonra felçli organlarını hareket ettirmeye başladığını, durumunun her geçen gün iyiye gittiğini anlattı.

Basın toplantısının yapıldığı salonda tüm gazeteciler ve hastane görevlilerinin, kök hücre nakli yapılan Asiye Yaşar ve Sibel Kula'nın enfeksiyon kapmaması için maske kullandığı öğrenildi.

bu çok eski haber süleyman insanların kafasını bulandırmayalm istersen

WALLA BEN ANLAMAM
BEN DA YENİ DUYDUM Sayın arkadasım sen haberin tarihini napacan haberin kullanım suresımı dolmus o tarıhde adam umutsuz hastaları hayata dondurmus kok hucre ıse yaramıs bundan 4 sene once benı ılgılendıren haberın burası tarıhı deıl. saygılar

Tamam 4 veya 5 sene once olmuş başarılı olmus ne guzel allah devamını getırsın ama sımdı 2010 yılındayız ve kök hucrenın verdıgı sonuclar ortada arkadaslar..

walla arkadasım o ortada olan sonuc hanı nerde sız goruyorda bır benmı goremıyorum
salaklıgıma verın
deneyelım soralım sorusturalım elbet bıgun ısıgın ucundan yakalayacaz

Dergisinden alıntıdır. Fazla ümitlenmeden takipte olalım.

Popular Science Dergisi Temmuz Sayısından alıntıdır.

Omurilik felci olup kök hücre uygulaması yaptıran var mı?

omurilik felci olup kök hücre tedavisi olan var mıdır acaba

Üst Alt