Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felcinin/hasarlarının tedavisinde Kök Hücre (2009 ve sonrası gelişmeler)

isaaltun reklamın daniskasını yapmışsın..daha forumda mesajın 1 reklam 1...birde bize kanıtlayabilsen.

işallah gelirde hiçbir yerde engellı ınsan kalmaz hepımız ayaklarınırız

evet okudum..ilginiz için tşk ederim...ama inanki herşeyi göze aldım...
anlasılan yazdıklarımım hıc bır etkısı olmamıs.keske ımkanım olsada sızı amerıkadakı o turk beyın cerrahı ıle gorusturebılseydım belkı bıraz daha beklemeyı goze alabılırdınız.umarım hersey ıstedıgınız gıbı olur.gecmıs olsun........

sn. ısa altun sırvan kazayı ne zaman yaptı bılıyomusunuz.sız daha ıyı bılıyosunuz kı omurılıgın toparlanma suresı yaklasık 2 yıl.eger bu kız kaza yaptıgından bu yana 2 sene gecmemıs ıse bu ıyılesmelerın omurılıgın toparlanmasından mı yoksa kok hucre naklınden mı kaynaklandıgı malesefkı hıckımsenın bılme sansı yok.cunku bunu olcen bı teknık yok.eger ıngılızce bılen var ıse cınde ve hındıstanda kok hucre ve embrıyonık kok hucre naklı yaptıran omurılık felclılerının tedavı oncesı ve tedavı sonrası vıdeolarının oldugu ve acıklamalarının yer aldıgı sıtenın adresını verebılırım.yalnız o ulkelerde yapılan bu tedavının ılerısı ıcın hıcbır garantısı yok.

ps1982 bizi doktorla görüştürmektense doktordan edindiğin bilgileri bizimle paylaşabilirsin.

ya arkadaşlar, bu kök hücre çıkmaz ayın son çarşambası tamamen faaliyete geçecek gibi... yok farede denenir yok kedide yok köpekte ne yapıcaz biz böyle mi kalıcaz?

Felçli köpek kök hücre tedavisiyle yürüdü

Felçli Bodur Alman köpeği, kök hücre tedavisinden sonra yürümeye başladı. Burnundan alınan kök hücrelerin, sırtındaki hasarlı omurgaya yerleştirilmesiyle iyileşen Henry isimli köpeğin kuyruğunu da sallamaya başladığı belirtildi.

The Telegraph] gazetesinde yer alan habere göre, bir yıl önce, bacağındaki yürüme yeteneğini kaybeden 6 yaşındaki köpeğin parçalanan diski kök hücreler ile yapılan ameliyatla başarılı bir şekilde tamir edildi. Cambridge Üniversitesi Veterinerlik Okulu`ndan bilim adamları tarafından yapılan tedavinin omurgası yaralanan insanlara da uygulanabileceği ifade edildi.

Henry`nin sahibi Sarah Beech, ise duruma çok şaşırdığını belirterek, `Hakikaten inanılmaz, Henry`nin tekrar yürüyebildiğini hiç sanmıyordum. Ama şimdi küçük küçük adımlar atmaya başladı. Minik köpeğim tekrar hayata döndü` dedi.

Bir yıl önce köpeğini yerden tutup kaldırdığında acı acı havladığını söyleyen 34 yaşındaki Sarah Beech, bundan 2 gün sonra köpeğinin yürüyemediğini belirtti. Veterinere gittiğinde sırtındaki disklerin omuriliğine dayandığını ve arka bacaklarının yürüme kabiliyetini kaybettiğini öğrendi.

Henry`nin omurgasındaki baskıyı hafifletmek için ameliyat edildiği, ancak bunun işe yaramaması üzerine köpeğin Cambridge Üniversitesi`ndeki deneye kaydedildiği açıklandı. Mart ayında köpeğin burnundan alınan hücrelerin, 4 hafta sonra omurgasına geri enjekte edildiği ve bir ay sonra Henry ilk adımlarını atmaya başladığı belirtiliyor.

Deneyi gerçekleştiren veteriner doktorlar, omurgası yaralanan birçok köpeğin geleneksel yöntemlerle tedavi edilip iyileştiğini söyleyerek, ancak bazı durumlar için bu prosedürün uygulandığını açıkladılar. Kök hücrelerin, yeni sinir lifi gelişimini destekleyen burnun arka kısmından alındığını söyleyen doktorlar, hücre sayısını artırdıklarını, temizlediklerini ve yeni hücre liflerinin gelişmesine olanak sağlayan omurganın hasarlı bölgesindeki hücrelerin yerine koyduklarını sözlerine eklediler.

Ayrıca, doktorlar önümüzdeki yıllarda daha ilerlemiş sonuçlar almayı planladıklarını ve bu tedavi yönteminin insanlara yardım etmek için de kullanılabileceğini kaydettiler.

Zaman Online 12 Ekim 2009, Pazartesi
Kaynak

2010 yılındayız,hala kedi-köpek-fare-tavşanla uğraşıyoruz...
bu gidişle daha çok hayvanlarla uğraşırız...her zaman söylüyorum ben.medikalciler,ftr merkezleri,doktorlar,ilaç fabrikaları,sarf malzeme üreticileri izin vermediği müddetçe kök hücreye izin çıkmaz...kesin kök hücre tedavisi bulunsa bile...

Bu kadar karamsar olmamak lazım... 1500-2000 seneye kalmaz kök hücre tedavisi başlar...

iyi iyi bizi iyileştiremiyolar köpek bari sağlığına kavuşsun..:)

Zaten kök hücrenin yakın gelecekte hepimizi kaldırıp yürütmesini beklemek mantıksız olur.Ama emin olunki bu işin kesin çözümü bulunursada ne medikaller ne de başka bişe ortaya çıkmasına engel olamaz.Bu iş şu anda Almanyada yada Çinde nasıl yapılıyorsa bence birileri yürütüldüğü zamanda bu şekilde duyup gidip yaptıracağız.Devletin filan desteklemesi yada bu işin tedavisi budur diye kabul etmesi uzun yıllar alacak tabi benceee...

artık kök kök hücre başarılı olunsa bile izin vermez veya engeller büyük patronlar paranoyasından vazgecin bence
çünkü dünya ya hüküm eden ve dünya ya saglık, (ilaç) satan amarika bile
artık hem izin verdi hemde destek oluyor kök hücreye bush dönemi 8 yılımızı aldı ama şimdi pek çok konuda oldugu gibi kök hücre konusunada da farklı bakıyor obama
büyük fonlar ayrıldı çünkü.....

arkadaşlar çok yanlış düşünüyorsunuz.ortada kökhücre tedavisi diye birşey yok..kökhücre tedavisini takip etmek için gelişden teknolojiyi takip etmek yeterli.zaten ikisi parelel gelişiyor..bu yüzden kökhücre var ama gizliyorlar gibi düşünceler çok yanlış..kimin nerede çalışmalar yaptığı ortada.şunu unutmayalım biz hastalar her zaman devlete bir şekilde yüküz ve devlete yardım edip destekleyeceğimiz yerine devletten alıyoruz..bu yüzden bizlerin iyi olması için biryerlerde çalışan insanlar var...şu an tam kökhücre tedavisi yoktur ama tedavi için çalışılıyordur..

ben en fazla 10 sene kaldığını düşünüyorum.. tünelin ucu görünüyor ama dua edelim o 10 seneye kadar kendimize iyi bakalım...tamam

defnex bence haklı guzel duruma degınıyor fakat sadece turkıyede degıl daha bır cok ulkede kök hucre ıcın bekleyen o kadar para doken kısı beklıyo avrupada 360bın kkısı var beklıyo...kafa karıstırıyor.....ama unutmayalım hayvandan ınsana gecıyor:)

Türkiyede yapılmasını bekliyorsak zaten hata bizdedir. Türkiyede zor cıkar bu kök hücre tedavisi. Yurt dışına gideceğiz çok istiyorsak ama her kök hücrede tedavi edecek diye birşey yok ama yinede umudumuzu ve inancımızı kaybetmemek gerekiyor.

bu hayvanları kıskanmaya başladım.Türkiyede çıkması harbiden zorlaşıyor her yere açılım yaptılar bide kök hücreye açılım yapsalar süper olacak..

valla hala börtü böcekle uğraşıyorlar..bi ilerleme yok..:)

sesimi duyan olsa alın beni kendimi heba ediyom diiyecemde o da yok :)

kok hucre ile hayvanlari tedavi etigini bi kac yil once yaparlardi yeni degil
ama insanlarin yapilis daha compleks
hayvanlarda gecerli olan insanlarda gecerli olmuyor
kucuk hayvanlardan baslayip daha buyuk hayvanlara geciliyor
misal fare kopek
yoksa pahse 1 den ruhsata gecerler

aman yaa hep yürüdü yürüdü iyce laçkalaştı artık bu konular. ne zaman gerçek anlamda bir şey olucakkk :confused:

kok hucre icin dahacok bekleriz
ondaan once baska tedaviler cikacak mesele histonlar
kok hucre ancak 20yil bence :D

Olsun yaa bızım yerımızede yuruyor ıste..:)

bırakın artık krdşler ya böle haberi.şu köpek iyileşti bu köpek koştu.ne bu yaaa.........
lazuli 20 yıl demiş ama az demiş...bu kök hüçre böle her hastalığa yaygınlştığı süreçe deneme safhsından çıkmaz.kartalın kanatını kırarlar hüçre verirler uçuruoz derler...kertenkelenin kuyruğunu koparırlar kök hüçre verirler yeni kuuruk yaptık derler...biraz at gözlüğü kullanmamak gerek.adamlar öle bi hasta yapıolar ki hayvanları sonradan iyileştirelim düşünçesiyle ona göre hasta landırıolar.ama bizleri onlar hasta etmedilerki iyileştirmek hayvanlar gibi kolay olsun...ineğin sütünü keserler kök hüçre verirler ineğe süt verdik derler ama ağlayan koca bebelere kök hüçre vermezler(yani bizler)

sanırsam fa için tam şekilli bi tedavi çıkması için yani ha işte fa yı iyileştireçek tedavi budur diebilmemiz için çok ama çok erken....daha biz ne hayvanlar görürüz ne tedaviler...

20yil neden dedim gen tedavi birinci insanlar uzerine denemesi 20yil surdu o da verdigi sozleri tutmadi
monogenik hastaliskara hatali geni verip sorunu cozecektiler sozde
hersey kagit uzerinde basit ama uygulasi zor
tam gen tedavisi bitti kok hucreye baslandi kucuk basarilar var somut adim yok
genetik hastaliklar fa gibi diger kronik hastaliklar bi kac yil sonra tedaviler cikar

Ya arkadaşlar bişe sorcam bizim f.a genetik ve gen tedavisi yapıldığına göre f.a ya neden olan hatalı geni tedavi etseler o zaman f.a bitmiş olmazmı...?

Felçte kısmi iyileşme umudu doğdu

Japon bilim adamlarının, insan bedenindeki 4 geni aktive ederek embriyonik hücreye çevirmeyi başardığı bildirildi.

Türk Hematoloji Derneği tarafından Antalya`da düzenlenen 35. Ulusal Hematoloji Kongresi`ne konuk olan Alaska Üniversitesi Biyoloji ve Biyomedikal Program Bölümünden Prof. Dr. Jesse Owens, omurilik felci ve inmenin kök hücre nakli ile tedavi edilmesi çalışmaları sürerken, bilim dünyasının Parkinson ile ALS gibi motor nöron hastalıklarına da kök hücreyle çare bulmanın yollarını araştırdığını söyledi.

Parkinson hastalığı konusunda uzman olmadığını ancak bu hastalıkta, hücre kaybının söz konusu olduğunun bilindiğini anlatan Owens, yapılan deneysel çalışmalarla, hastanın kendi hücrelerinin alınarak modifiye edilmesi ve yeniden vücuduna verilerek hücrelerin ölümünün engellenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Japonya`da bilim adamlarının 4 geni aktive ederek insan hücresini embriyonik hücreye çevirmeyi başardığını kaydeden Owens, ``henüz yeterli sayıda hücre elde edememişler ama umut veren bir çalışma. Embriyonik hücreler olgunlaşmamış hücre olduğu için tümör oluşturma riski vardır ama insan hücresinin embriyonik hücreye dönüştürülmesinde bu tehlike yok. Ancak bu tedavinin gelişmesinin önünde çok uzun zaman var`` diye konuştu.

İleriki günlerde, ALS gibi motor nöron hastalarında bu tedaviden yararlanılabileceğini öne süren Owens, kişinin hareket kabiliyetini engelleyen ve solunumunu güçleştiren ALS`de kök hücre uygulanmasıyla bu sorunların en aza indirgenebileceğini belirtti. Owens, ``ALS`nin tamamıyla tedavi edilmesi mümkün olmayabilir ama semptomlar (hastalık belirtileri) geriletilerek, kişinin yaşam kalitesi yükseltilebilir`` dedi.

OMURİLİK FELCİ İÇİN 40 DENEY

Profesör Dr. Jesse Owens, omurilik felcinin birçok nedeni olduğuna da dikkati çekerek, bu hastalığın kök hücre nakliyle tedavisini sağlayabilmek için ABD, İsrail, İran ve Hindistan gibi ülkelerde 40 kadar deneyin sürdüğünü söyledi. Owens,``omurilik felcinin henüz başlangıç noktasında olduğu hastalarda bazı olumlu gelişmeler gözlendi`` diye konuştu.

Owens, çeşitli kazalar sonucunda oluşan felçlerde de kök hücre tedavisinin umut olabileceğini belirterek, bu durumlarda kişinin yaşının ve bel kemiğinin ne şekilde yaralandığının büyük önem taşıdığının altını çizdi. Owens, ``çok yakın gelecekte olmasa bile kök hücre nakli, felçli kişilerin tamamen olmasa bile kısmen iyileşmesini sağlayacak. Ancak en küçük umudun bile peşinden koşan bu hastaların gazete ilanlarıyla insanları avlayan sahtekarlara karşı dikkatli olmasını öneriyorum. Boş umutlara kapılmasınlar. Bilimsel olmayan, başka insanların deneyip yararını görmedikleri tedavilere prim vermesinler, umut tacirlerinden kaçınsınlar`` diye konuştu.

KENDİSİ DE 32 YILDIR FELÇLİ
57 yaşındaki Profesör Dr. Jesse Owens, 32 yıl önce Alaska`da dağda spor yaparken hızla gelen bir kar aracının çarpması sonucu felç olduğunu anlattı. Owens, ``kök hücre tedavisinin benim gibi uzun yıllardır felçli olan kişilerde iyileşme sağlamayacağını düşünüyorum. Bizler de olsa olsa bazı vücut fonksiyonlarının bir bölümünün yerine gelmesine neden olur. 20 yaşında, yeni felç olmuş bir genç için daha fazla umut olduğunu düşünüyorum`` dedi.

Arkadaşlar, umutlu olmamamız için bir neden yok. Tüm ilaçlar ve tedaviler öncelikle hayvanlar üzerinde denenir. Tüm kanser tedavileri aids tedavileri de böyle. Şuna inanıyorumki bir tedavi insan üzerinde denenme aşamasına geldiyse belli bir süreç bitmiş demektir. Tam başarı kısmi başarı ve olumsuzluk olabilir bekleyelim görelim Olumsuz olmak için bir neden yok daha fazla bir şey kaybetmeyeceğiz Kaybettiğimizi zaten kaybettik ne kazanırsak o kardır diyeceğiz. Sadece yürümek değil sorunlarımız biliyorsunuz. Onlar bile bu aşamada çözülse fenamı olur.Ayrıca şuna inanıyorumki burada olumsuz görüş yazanlar ilk onlar tedavi için baş vuracaklardır.
Geçen yıllarda bil tv de izlemiştim. Bir insan belli bir süre hareketsiz yatırılıyor. Kalktığı zaman uzun bir süre yürüyemiyordu. Bizim içinde öyle her şey yolunda bile gitse ayağa kalkmak bile uzunca bir süre alacaktır. Öyle filmlerdeki gibi kalkıp yürümek yok.
Sonuç olarak olumsuz olmak için bir neden yok sınırlı bir ümitle bekleyelim.

köpeği zaten kendileri hasta ediyor :D

Köpeği kendilerinin hasta ettiğini zaten biliyorum (daha otobüs devrildi yolculardan karabaş belini kırdı yada boynunu kırdı diye bi haber duymadık..:))

----------

Yıllardır haberler sürekli çıkıyor ama hala olan bir gelişme yok ..Valla artık ben gözümle görmeden inanmıyorum ..

Üst Alt