Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kira Sözleşmesi kendiliğinden uzar mı? Uzarsa süre sonuna dek kalmak mı lazım?

@Ufukalp herkes sizin gibi iyi niyetli değil bu adamlar çakal kurnaz tabir edilen tiplerden bana evi gösteren emlakçı istediğiniz süre oturabilirsiniz ev sahibi yeni aldı burayı satmaya da niyeti yok demişti hadi onu salla da ev sahibi zam isterken daha 2 ay önce sen alırsan sana satarım yoksa satmaya niyetim yok istediğin kadar otur demişti daha 2 ay oldu yuh diyorum artık utanma sıkılma falan yok bunlarda para delisi tipler ne yapılsa mübah bunlara .

Son düzenleme:
Ev sahibine kesinlikle eve bakmaya gelen hiç bir müşteriyi içeri almayacağınızı, muhatap olmayacağınızı söyleyin, zaten böyle bir yükümlülüğünüz de yoktur. Kira sözleşmesi şartlarına uyduğunuz sürece o evin tüm kullanım hakkı sizindir, ev sahibinin müdahale hakkı yoktur.
Bu durumda hatta illa satmak istiyorsanız taşınma masraflarımı karşılayın çıkayım, aksi halde Mart 2020 ye kadar ev benim ve kimseyi de evime alıp göstermem diyebilirsiniz.

Buraya bir muhaletef şerhi koyayım. :)

Kiracı ev bakmaya gelenlere evi göstermek zorundadır ancak senin örnek verdiğin kararda olduğu gibi uzlaşılmış gün ve saatler içinde bunu yapabilir. Ancak "hiç göstermiyorum" diye bir şey diyemez.

Kira sözleşmesi olduğu sürece, ev satılsa dahi sözleşme bitene kadar geçerlidir. Yeni mal sahibi evden çıkarmak için sözleşme süresinin bitmesini beklemek zorunda. (teorik olarak)

Taraflar dilediği zaman birbirine ihtar çekerek sözleşmeyi fesh ettiğini iddia edebilir. Bu durumda ev sahibinin ihtarı pek ciddiye alınmaz. Kiracı için tespit edilen süre ise genellikle 2 aydır. Yani kiracı çıkmak istiyorum dediğinde 2 ay içinde sözleşmenin bitmesini beklemeden çıkabilir.

Ancak her zaman yukarıdaki süreçler ciddi şekilde sıkıntılıdır. Bunların neredeyse hepsini bizzat hem malsahibi, hem kiracı olarak yaşadım. Mümkünse uzlaşma yoluna gitmek her zaman daha iyi ve daha az zararlıdır.

MeTePe
Yasal olarak geçerli olanı belirttim zaten.
Yasal olanı yargıtay kararlaştırmış örnek verdiğim davada. Bu şekilde ayda bir saat gösterme izninin ülkemizde orta direk tabir ettiğimiz vatandaşlarımızın oturdukları yerlerdeki vasat evler için uygulanabilirliği sizce mümkün mü ?
Ev sahibi burada her gün, günaşırı ya da ne zaman müşteri çıkarsa çat kapı geleni içeri al göster demek istiyor ve yok öyle bir dünya.
Burada bahsettiğimiz ev sahibi konunun daha öncesinden tanıdığımız paragöz ve gaddar birisi.
Burada ben hiç göstermeme hakkı var demedim, hiç gösterme buyursun mahkemeye versin dedim.
Ayda bir sadece 1 saat gelsin baksınlar dese de ev sahibi tarafından kabul görmeyeceği kesin zaten.

sokrates

Benim ev sahibim insaflı çıktı gecen sene bu zamanlar canakkaleden ev kiraladım yanlış yaptım yanlıs yaptığımı anlayınca klimasız ve güney cephe emlakçıya verdiğim parayı helal etmiyorum ben kurtuldum arkadasım Allah sende kurtarsın canakkale de yasayamadım bilginiz olsun

Ufukalp

Kararın tamamını okursan yargıtay o kararıı bozmuş. Diyor ki, sen kafadan şu gün şu saat diyemezsin... evin satılabilirliği, bölgesi, çevresi, ekonomik koşulları vs. dikkate alınarak süre tespit edilmelidir.

"Kiracı, kiralananı satın almak ya da kendisi çıktıktan sonra kiralamak isteyenlerin görmesine ve gezmesine izin vermekle yükümlüdür. Ancak bu yapılırken kiracıya en uygun zaman seçilmeli, bu bağlamda kiracının çıkarları hakkaniyete uygun olarak gözönünde bulundurulmalıdır. Bu itibarla kiracıya yüklenecek bu yükümlülüğün tarafların yararları ve hakkaniyete uygun olarak saptanması zorunludur. Mahkemece değinilen bu yön gözetilerek uzman bilirkişi marifetiyle mahallinde inceleme yapılarak, kiralananın niteliği, bulunduğu mevkii, dairenin satılabilme süresine etkili sosyal, ekonomik koşullar, diğer özel ve genel faktörler ile tarafların çıkarları değerlendirilerek hakkaniyete uygun denge kurulmak suretiyle satışın yapılabileceği muhtemel, makul ve münasip bir süre ile, ayrıca bu süre içinde de hangi gün ve saatlerde kiralananın gösterilmesine izin verilmesinin uygun olacağı tesbit edilerek hasıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekirken ...."

Elbette çat kapı her gelene ev göstermemek kiracının hakkıdır. Kiracı isterse çok fazla zorluk da çıkartabilir. Ancak evsahibi de isterse kiracının başını ağrıtır. Örneğin evi boşaltırken tespit davası açarsa camdaki 20 yıllık çiziğin dahi parasını talep edebilir. İş tatsızlaştığında her iki taraf da zararlı çıkıyor. Bizzat şahidim. :)

MeTePe
Bence kararı dikkatli okuyun. Evet bozulmuş ama davayı temyize götüren davalı kiracı ve karar DAVALI YARARINA bozulmuş.
Buyurun kararın tamamı:

[FONT=pt_sansbold]KARAR : Davacı, davalının kiracı olduğunu, kendisinin daireyi satmak istemesine rağmen davalının emlakçı vasıtasıyla gelen müşterilere daireyi göstermediğini belirterek dairenin davalı tarafından belli zamanlarda gösterilmesine karar verilmesini istemiştir. [/FONT]
[FONT=pt_sansbold]Mahkemece, davalının taşınmazı 10 ay süreyle her ayın ilk cumartesi günü saat 13-14 arasında satın almak isteyenlere göstermesine karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. [/FONT]
[FONT=pt_sansbold]Davalının, davacıya ait dairede kiracı olarak bulunduğu kuşkusuzdur. Kiracı, kiralananı satın almak ya da kendisi çıktıktan sonra kiralamak isteyenlerin görmesine ve gezmesine izin vermekle yükümlüdür. Ancak bu yapılırken kiracıya en uygun zaman seçilmeli, bu bağlamda kiracının çıkarları hakkaniyete uygun olarak gözönünde bulundurulmalıdır. Bu itibarla kiracıya yüklenecek bu yükümlülüğün tarafların yararları ve hakkaniyete uygun olarak saptanması zorunludur. Mahkemece değinilen bu yön gözetilerek uzman bilirkişi marifetiyle mahallinde inceleme yapılarak, kiralananın niteliği, bulunduğu mevkii, dairenin satılabilme süresine etkili sosyal, ekonomik koşullar, diğer özel ve genel faktörler ile tarafların çıkarları değerlendirilerek hakkaniyete uygun denge kurulmak suretiyle satışın yapılabileceği muhtemel, makul ve münasip bir süre ile, ayrıca bu süre içinde de hangi gün ve saatlerde kiralananın gösterilmesine izin verilmesinin uygun olacağı tesbit edilerek hasıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekirken eksik incelemeyle yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırıdır. Bozmayı gerektirir. [/FONT]
[FONT=pt_sansbold]SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan hükmün davalı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 06.06.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.[/FONT]

E tamam, ben de bozulmuş diyorum da, davalının neye itiraz ettiğini bilmiyoruz? :) Belki de cumartesi olmaz, bana uygun değil dedi. :)

Sonuçta kararın gerekçesinde bu işi bilirkişi vasıtasıyla ve hakkaniyetli yap diyor. Yani ayda 1 saat olacak diye bir şey demiyor.

MeTePe
Gözünü seveyim düz bak olaya :D
Siz avukat olsanız daha kötüsü gelme ihtimali olan kararı temyize götürür müsünüz ?
Adam ayda bir saat bile göstermem diyerek temyize götürmüş ve davalı yararına bozulmuş.

Yav, kararın lafzı o! :) Temyiz eden davalı(kiracı) Gerekçesini okursan evi göstermek zorundadır diye net bir şekilde söylüyor. Sadece mahkemenin eksik inceleme ile karar veremeyeceği için böyle bir sonuca varıyor:

"[FONT=pt_sansbold] makul ve münasip bir süre ile, ayrıca bu süre içinde de hangi gün ve saatlerde kiralananın gösterilmesine izin verilmesinin uygun olacağı tesbit edilerek hasıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekirken eksik incelemeyle "[/FONT]

MeTePe
Valla inada bindirdin bu işi.
Göstermiyorum zorla mı, git mahkemeye mi veriyorsun n'aparsan yap.
Ya hu bununla uğraşana kadar akıllı bir ev sahibi ''yav al depozitonu da çık git'' der.
Zaten depozito kiracının hakkı iken bu gaddar ev sahibi üstüne yatmaya çalışıyordu.
Göze göz, dişe diş, hodri meydan..! :D :D :D

Ufukalp sen kötü ev sahibi görmemişsin... :)

Vakti zamanında 5 yıllık işyerimizin mal sahibi durduk yerde kirayı Euro yapıp arttıralım dedi. Olmaz, niye yapalım deik. Adam bize ihtarname çekip çıkın dedi! Çıkıyoruz diye ihtar çektik. Hayır çıkamazsınız, kontrat yenilendi diye yine ihtar çekti. :) İlle çıkacağız, gel anahtarı al dedik....

Adam anahtarı almadı!

Mahkemeye tespit ve teslim başvurusu yapmak zorunda kaldık. Tespit, bilirkişi, anahtar teslimi derken 3 ay geçti. Bu arada depozitomuz da yandı. :) Çünkü tespit sırasında 20 sene önceden kalma hasarları bile sana yazıyorlar. Bunu ben yapmadım dersen ispat etmen gerekiyor. :)

Yani bu işler pek evdeki hesaba uymuyor... Her zaman sorunlar çıkabiliyor. Avukata hazırlattığımız kira sözleşmesinde bile sorun çıktığı oluyor.

Ben hem kiracılık, hem malsahipliği yaptım defalarca! Sırf bu dertlerden malsahibi oldum, bütün kiracılıklarımı fesh ettim, bütün kiracıları azad ettim. Küçük bir ofisimiz vardı. 2 sene boş tutup kiraya vermedik! Sonunda sattım, kurtuldum.

Bu işin kiracılığı da bela, evsahipliği de... Mümkünse ikisine de bulaşmamak lazım. :)

MeTePe
Konumuz 1.000 lira, 1.200 lira kira bedeli olan dört çıplak duvardan müteşekkil sıradan bir mesken ya hu. Neyin hasarını yazacak, duvarı mı yıkmış diyecek ? Sözleşmede belirtilmemiş hiç bir demirbaşın hasarından bahsedemez ev sahibi. Öyle ki sözleşmelerde evi boyalı mı boya ister durumda mı teslim aldığı bile yazıyor, nasıl aldıysa o şekilde teslimle yükümlü.
Konuya yabancı değilim, dediğim gibi söz konusu olan yer öyle aylık 10 binlerin kira olarak telaffuz edildiği bir yer değil. Dava bile astarı yüzünden pahalıya gelir.
Verecekse de buyursun versin mahkemeye, o kadar uğraş sonunda hakim ayda değil de 15 günde bir saat izin versin. Ya hu öyle yerlerde adama yarın gel bakalım desen ordan çıkıp yandaki emlakçıya giriyor, neden senin keyfini beklesin.
Kısaca o ev sahibi o evi gerçekten satmak istiyorsa havada, karada, her türlü benim suyuma gidecek. Yoksa yaş o iş.
Ben de çok sayıda kiracı değiştim. Mahkemelerce bilirkişi olarak atanan emlak uzmanı yakınım da var.
Ama şu dediğin çok doğru; uğraşmak çok zor ve yıpratıcı gerçekten.
Kiracılar sanıyor ki mal sahipleri her gün pasta yiyor. :D

Ev eski bina zaten Yeşilyurt semtinde kendi çıkarım zedelenecek olsa bile bu adamlara taviz vermeye iyi insan olmaya falan hiç niyetim yok elime düştülerse her türlü zorluğu çıkarırım zaten kurtulmak istiyordum iyi oldu bu benim için sağolun arkadaşlar paylaştığınız tecrübeler bilgiler için ayrıca yeni düzgün bir ev tutmak ve 5 yıl sözleşme yapmak istiyorum burası ile işim bitince neden 5 yıl derseniz emekli olacağım nasipse o zaman kendi evimi almayı emeklilikten sonraya bıraktım o süreye kadar da iyi bir evde hiç kıpırdamadan oturmak istiyorum birkaç emlakçıya sordum 5 yıl sözleşme olmaz diyorlar ama ben olabilir diye biliyordum neyse bakacağız artık .

Son düzenleme:
sokrates
5 yıllık sözleşme olmaz değil olur da mülk sahipleri pek yanaşmıyor. Her sene başında ellerinde pazarlık kozu olsun istiyorlar.
Anlaşabileceğiniz bir ev sahibi bulursanız olur tabi ki.

10 Haziranda sormuşum soruyu aradan 3 ay geçmiş bir Allah'ın kulunu getirmediler evi göstermek için satıyorum diye bize ayak çekti çakal gelen giden arayan yok .:p

Blöfünü gördüm REST .:cool:

Vakit geldi çattı çok daha düzgün bir evde buldum şu an oturduğum yerin sözleşmesi 31 martta bitiyor ihtarı ne gün çeksem uygun olur 15-20 si gibi evi boşaltacağım.

sokrates 2 hafta 10 gün kala yaparsan daha iyi olur , pazartesi günü ihtarını yapabilirsin .

-DORLION- ve diğer arkadaşlar dün noterin birine gittim 31 inde sözleşmem bitiyor ancak ben 15-20 si gibi boşaltacağım evi dedim bana dediği boşatma tarihinden 1 ay önce ihtar çekmek gerekiyor diye biliyorum siz ev sahibine bilgi verdiniz mi evi boşaltacağım diye dedi ben de bilgi vermedim ihtarla öğrensin dedim ancak kafam karıştı bu kadın yüzünden ihtar çekmedim bugün ne yapayım sizce ne yapmam gerekir ?

@sokrates
Başka notere git orada tarih günü ile izah edersen işini halledersin .Sözleşmenin bitmesine 30 günlük sürem kaldı erken tahliye etmek zorundayım dersin .

Eyvallah DORLİON sağ ol.:)

sokrates bu tahliye için başka ihtar çeşidi vardır , erken tahliye mecburi tahliye gibi , biraz sıkıştır noter memurunu .

Kontratta yenileme için özel bir tarih belirtildiyse (mesela 15 gün) ona göre ihtar çekebilirsin.

Aksi halde hemen, beklemeden "kontratın yenilenmeyeceğine ve süre bitiminde evin tahliye edileceğine dair" ihtar çekebilirsin. Öyle 15'inde çıkacağım diye ihtar çekemezsin. Senden ay sonuna kadar tüm parayı isteyebilir.

alti ustu bir kira depozit.
git evsahibine ben aysonu cikiyorum. depoziti bu ayin kirasina sayalim diyebilirsin. ihtarinida cek istersen. bir aylik kira parasi icin aylarca mahkemelerde surunmek bu kanunsuzuz zamanda kimsenin harci olmasa gerek.

Sağ olun arkadaşlar ihtarı nihayet bugün çektim notere de akıl danışarak yazdık bir şeyler 15 inde tahliye edeceğim dedim anahtarı ne yapacaksın dedi ben de yöneticiye bırakır giderim dedim noter bu sefer de demez mi anahtarı teslim tutanağı yap boş kağıda imzalat yöneticiye öyle teslim et diye hiç sevmediğim işler neyse günü gelince anahtar mevzusunu da hallederiz artık bir şekilde .

15 Mart 2020 de evi tutmuştum (ilk kira tarihi) ev sahibi bugün aradı ve 15 martta kirayı zamlı yatırmamı istedi ben nisan ayında zam yapılıyor diye biliyordum yanılıyor muyum ev sahibi haklı mı bu ay zam istemekte?

sokrates

Kira sözleşmeleri 1 yıllıktır, 12 aylık yani, dolayısıyla 13. ay ödenecek kira bedeli zamlı olarak yatırılması gerekmektedir.

Bilgine

35efe35 bende onu soruyorum ben bu evin ilk kirasını 15 martta ödedim bugün aradı beni zam istedi 15 martta zamlı yatır dedi bende evi 15 mart 2020 de tuttuğumu zammı nisan ayında yapmam gerektiğini söyledim bana diyor ki son ay kira ödenmeden çıkılıyor zaten onun için zammı mart ayında yatırman gerekli gibisinden martaval okuyor bir şeyde anlamadım söylediğinden gerçi ne alaka yani son ay ödenmeden çıkılmasıyla falan neyse bende nisanda zam yapılacak diye biliyorum yani mart 2020 de tuttuysam zammı nisan 2021 de yapmam gerekli diye biliyorum ne dersin ne yapmalı bu durumda .

Üst Alt