Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kira Sözleşmesi kendiliğinden uzar mı? Uzarsa süre sonuna dek kalmak mı lazım?

Ufukalp sagolun çok yardımcı oldunuz son bir sorum olacak bu konu ile ilgili benim sözleşmem 31 martta bitiyor (2017 yılında hazırlanmış bir sözleşme 1 yıllık ) hiç ihtar çekmeden çıkmak istesem hangi gün evi tahliye etmem gerekir sözleşmenin uzamaması için bunu da söylenin tamam :confused:

sokrates
Hiç bir bildirimde bulunmaksızın çekip gitmek olmaz.
Borçlar Kanunu gereğince kiracı bildiriminin belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce yapılması gerekir. Aksi halde, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır.
Şu evden bir kurtulun da sizinle birlikte biz de derin bir nefes alacağız. :)))

Sağolun:) @Ufukalp o zaman ihtar çekeyim kendimi garantiye almak için 31 mart sözleşme bitimi olduğuna göre mart ın 1 i 2 si gibi çekeyim olur herhalde uzamaması açısından ev sahibi de İzmir de nasıl olsa .

sokrates
Ben de İzmir'deyim. Oldu olacak adresini de ver bari gidip bağlayayım adamı, sen çıkıp gidene kadar bir yere kıpırdamasın. :))

sokrates
Bu arada ben kiracı değil ev sahibiyim, İstanbul'da benim de evim ve kiracım var.
Bir kiracıya bu kadar da tüyo verilmez ki... :) :)

31 Mart 2017 'de yapılmış kira sözleşmem var dolayısıyla 31 mart'ta uzamış oluyor bu durumda evden çıkmadım 20 nisan da kirayı zam yapmadan ödedim bugün ev sahibi aradı kiraya enf. oranında zam istedi(20 mayıs kirası) ben bu zammı yapmak istemiyorum hatta evden çıkmak istiyorum ne yapmalıyım bu durumda ayrıca yakmak istemediğim depozitom var . Bilgisi olan varsa lütfen yardım .

Artış oranı bütçemi aşıyor deyip çıkacağınızı söyleyin, Evde zarar ziyan yoksa depozitonuzu vermek zorunda. Bir yıl daha oturacaksınız diye sizi zorlayacak değil ya, herkes az buçuk halden anlar. (%18 ilk farkı ödeyemeyen bir yıllık kirayı nasıl ödesin diye düşünür ve başına iş açmak istemez bence)

Haklısın selda* da bunlar pek iyi niyetli değil evden zaten çıkmak istiyorum daha güzel bir eve çıkacağım hatta eşyaları bile yenileceğim nasipse mesela 20 nisan da zam yapmadım kiraya çünkü soğudum bu evden de ,insanlardan da ,apartmandan da halden anlayacak tip değil bunlar kuruşun hesabını yapıyorlar hiç fırsat vermeden çekip gitmeliyim ama nasil?

Yav bizim apartmana kapıcı dairesine yeni evli bir çift gelmişti. 1 yıl kira ödemediler, ha bugün ha yarın deyip. Bir gün baktık ki taşınmışlar, kimse de peşine düşmedi kiranın. Depozito ne kadar ki 1 kira mı, 2 kira mı ? Çok yüksek meblağ değilse boşver yahu huzurundan kıymetli mi?

selda* yok depozito değil asıl mesele kira kontratı konusu 31 mart 2017 de yapılmış 1 yıllık kontrat uzamış olmuyor mu şimdi tarih 27 nisan her yıl uzuyorsa 31 mart 2020 ye kadar uzamış falan mı yani o benim derdim başıma iş almak istemem mahkemelerde falan bana demesinler bir de kontrat bitmeden çıkamazsın çıkarsan kalan kirayı ödersin falan ne bileyim .

İmzaladığın kontratta bu kira sözleşmesi fesh yapılmadığı takdirde uzar diye bir maddesi var mı? Ki olsa bile kötü ayrılmadığın takdirde kim neden uğraşsın ki? Avukat evrak masrafı falan filan, bi de dava süresi ohoooo

sokrates
Aynı şeyleri aylar önce konuştuk, gerekli her bilgiyi de verdim.
O zaman ihtar ve tahliye yapmayıp tarihi geçirdikten sonra aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz.
Ayrıca sizin kafanıza göre bu yıl zam yapmıyorum şeklinde bir tercihiniz söz konusu değil. Ev sahibi istediği takdirde gerçekleşen TÜFE oranını aşmamak şartıyla zam yapmak zorundasınız.

Ufukalp tamam ne desen haklısın taşınacaktım bu evden hatta muhiti bile değiştirecektim çalıştığım yere yakın bir yere ama annem için bu semt daha iyi diye gitmedim vazgeçtim( annemle konuştuktan sonra vazgeçtim ) ama olan oldu yine bu semtte daha iyi bir eve çıkmak istiyorum hiçbir şansım yok mu gerçekten yardımına yine ihtiyacım oldu .

sokrates
Tekrar merhaba.
Kira sözleşmelerinde sözleşme tarihi öncesi herhangi bir ihtar ve bildirim yapılmayıp oturulmaya devam edildiğinde, sözleşme aynı tarih itibariyle aynı şartlarda bir yıl uzamış sayılır. Sözleşme bitiminden önce kiralananın tahliyesi kiralayanı zarara uğratmak olarak yorumlanmakta, kiralayana bu argümanla dava açma hakkı doğmaktadır.
Yasal olarak kiracının yükümlülüğü, ev sahibinin tahliye edilen evi tekrar kiraya verene kadar geçen süre için devam eder. Ya da kiracı, benzer şartlarda bir kiracı bulduğu takdirde yükümlülüğü sona erer.
Bütün bunlar yasal prosedürler.
Ancak bu prosedür genelde kurumsal kiralamalarda, yüksek tutarlı işyeri ve lüks konut kiralamalarında uygulanmakta olup, düşük ve orta gelir düzeyine hitap eden kiralamalarda genel olarak uygulanmamaktadır. Tabi ki yasal olarak aralarında bir fark yok, ama ufak meblağlar için mahkeme, avukat, icra gibi uygulamalar gereksiz görülmektedir.
Benim mesela iki kiracım sözleşme ortasında, hem de kiralamanın çok zor olduğu kış mevsiminde evi tahliye etti. Birinin işleri bozulmuştu, abi memlekete dönüyorum mecburen dedi. Biri ailevi nedenlerle o semtten uzaklaşmak zorunda olduğunu belirtti. Anlayış gösterdim tabi ki, hatta depoxitolarını da ödedim.
Bunlar kiracı ile ev sahibi arasında konuşulacak, çözüme kavuşturulabilecek konular. Zıtlaşmadan, güzellikle konuşmaya çalış.

@Ufukalp çok sağol verdiğin bilgiler için ama yasal olarak aralarında fark olmaması beni biraz ürküttü açıkçası sözleşme de daha 1 ay önce bitti .Ne yapsam bilemedim.:confused:

sokrates
Konuş ev sahibiyle, güzel bir dille çıkacağını söyle. Hiç böyle yasa, sözleşme falan karıştırmadan bir ağzını yokla bakalım ne diyor, belki öyle bir hakkı olduğundan haberi bile olmayabilir.
Hangi ilçe ve semttesin, aylık kira kaç lira acaba ?

@Ufukalp tekrar aynı konu ve yine fikrine bilgine ihtiyacım oldu çünkü ev sahibi bugün aradı evi satmaya karar verdiğini söyledi gelenlere göster yardımcı ol muhabetti yaptı bu durumu nasıl lehime çevirebilirim ya da haklarım neler tam olarak sözleşme 31 mart 2017 de yapıldı dolayısıyla 31 mart 2019 da uzadı satmayacağım diyordu bana daha önce 2 ayda kıvırdı .:p

sokrates
Zaten çıkmak istiyordunuz ama zamanında noterden bilgilendirme yapmadığınız için tazminatla karşılaşmaktan çekiniyordunuz.
Şu durumda çıkmanız oldukça basit.
Ev sahibine kesinlikle eve bakmaya gelen hiç bir müşteriyi içeri almayacağınızı, muhatap olmayacağınızı söyleyin, zaten böyle bir yükümlülüğünüz de yoktur. Kira sözleşmesi şartlarına uyduğunuz sürece o evin tüm kullanım hakkı sizindir, ev sahibinin müdahale hakkı yoktur.
Bu durumda hatta illa satmak istiyorsanız taşınma masraflarımı karşılayın çıkayım, aksi halde Mart 2020 ye kadar ev benim ve kimseyi de evime alıp göstermem diyebilirsiniz.

Ufukalp gerçekten çok sağolun bunu bilmiyordum ve emlakçının birine sordum bana göstermek zorundasın evi dedi işte şu gün şu saatler arası falan dersin dedi şuraya bak !!! Neyse ben zaten çıkmadığıma pişman bir şekilde depozitomu da kurtarma derdindeyim bu yazdığınız şey beni o kadar memnun etti ki tamam öyle yapayım versinler hem masrafımı hem depozitomu öyle var mı ulan evi tutarken istediğin kadar oturabilirsin deyip şimdi satıyorum demek kurnazlara bak .

sokrates şu evden hayırlısıyla bir çıksan da sen de rahat etsen biz de;)

selda* son duruma göre yorum yapar mısın evi satmaya karar verdi beni aradı bugün .

@Ufukalp gerekeni söylemiş yalnız ev sahipleri bazen kiracıyı evden çıkartmak için bu şekilde blöf yapar amaç yeni kiracıya evi daha fazla fiyata kiralamak için...

@selda* nasıl yani ??? Belli zaten bir kurnazlık düşündüğü de bu olaydan kendi çıkarıma en uygun şekilde sıyrılmak benim derdim de onun evini zaten boşaltmak istiyordum ama ne yapsam acaba ? En iyisi gelenlere göstermemek sanırım evi ne dersin defetmek yani versinler paramı hakkımı gideyim .

sokrates

Belki dedim ev sahibini sen daha iyi tanırsın, kötülüğe gerek yok.

sokrates
Emlakçılar haliyle öyle diyecek, bu işten ekmek yiyorlar.
Aslında gösterme gibi bir yükümlülük var gibi ama kiracı istemedikten sonra pratikte pek de uygulanırlığı yok.
Çünkü bu yükümlülük kiracı için uygun zamanların kullanması ve haklarının korunması şartına bağlı. Kesinlikle çat kapı geleni buyur etmek şeklinde değil.
Bak aşağıda bir yargıtay kararı veriyorum.
Adam evini satacak, kiracı müşterileri eve almıyor.
Ev sahibi kiracıyı dava ediyor falan neyse mahkemeler ve temyiz sonucu Yargıtay'ın verdiği karar:
"EMLAKÇI VASITASIYLA GELEN MÜŞTERİLERE EVİN SADECE HER AYIN İLK CUMARTESİ SAAT 13-14 ARASI GÖSTERİLMESİ"
Şeklinde.
Yani Yargıtay'ın verdiği izin bile koca bir ayda SADECE 1 SAAT.
Kimseye aldırmayın, "benim evde oluş saatlerim belli olmuyor ve hiç kimse kapıya dayanıp benim ailemi rahatsız edemez" deyin. Pasif olmayın.
Bu durumda satmak istiyorsa size boyun eğecektir.
İşte o karar:

T.C.

YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/3892

K. 2005/9620

T. 6.6.2005

• SATILMAK İSTENEN DAİREYİ KİRACININ MÜŞTERİLERE GÖSTERMEMESİ ( Kiracı Kiralananı Satın Almak ya da Kendisi Çıktıktan Sonra Kiralamak İsteyenlerin Görmesine ve Gezmesine İzin Vermekle Yükümlü Olduğu )

• KİRALANIN GÖRÜLÜP GEZİLMESİ ( Kiracı Kiralananı Satın Almak ya da Kendisi Çıktıktan Sonra Kiralamak İsteyenlerin Görmesine ve Gezmesine İzin Vermekle Yükümlü Olduğu )

ÖZET : Davacı, davalının kiracı olduğunu, kendisinin daireyi satmak istemesine rağmen davalının emlakçı vasıtasıyla gelen müşterilere daireyi göstermediğini belirterek dairenin davalı tarafından belli zamanlarda gösterilmesine karar verilmesini istemiştir. Kiracı, kiralananı satın almak ya da kendisi çıktıktan sonra kiralamak isteyenlerin görmesine ve gezmesine izin vermekle yükümlüdür. Ancak bu yapılırken kiracıya en uygun zaman seçilmeli, bu bağlamda kiracının çıkarları hakkaniyete uygun olarak gözönünde bulundurulmalıdır. Bu itibarla kiracıya yüklenecek bu yükümlülüğün tarafların yararları ve hakkaniyete uygun olarak saptanması zorunludur.*

DAVA : Taraflar arasındaki kiradaki taşınmazın müşteriye gösterilmesi davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:*

KARAR : Davacı, davalının kiracı olduğunu, kendisinin daireyi satmak istemesine rağmen davalının emlakçı vasıtasıyla gelen müşterilere daireyi göstermediğini belirterek dairenin davalı tarafından belli zamanlarda gösterilmesine karar verilmesini istemiştir.*

Mahkemece, davalının taşınmazı 10 ay süreyle her ayın ilk cumartesi günü saat 13-14 arasında satın almak isteyenlere göstermesine karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir

Bu arada selda* 'nın dediği gibi çık artık şu lanet olası evden de biz de kurtulalım şu senin ev sahibinden. :) 😂

Ahahaaaa@Ufukalp aynen alınır diye bu şekilde ifade edememiştim ;)

Ufukalp gerekeni söylemiş yalnız ev sahipleri bazen kiracıyı evden çıkartmak için bu şekilde blöf yapar amaç yeni kiracıya evi daha fazla fiyata kiralamak için...

selda*
sokrates evi zaten boşaltmak istiyordu da sözleşme ortasında çıkacağı için ev sahibinin depozitoyu vermeyeceği, üstüne de tazminat talep edeceğinden çekiniyordu.
Bu bir fırsat onun için.
Yok yok alınmaz o. Onunla birlikte biz de uğraşıyoruz ev sahibiyle baksana. Kurtulalım bir an önce. 😂

Ufukalp hakkımı sonuna kadar arama taraftarıyım aynen göstermem evi gitsin mahkemeye versin kapıyı bile açmam ben kime iyi niyetli yaklaştıysam kazık yedim bu hayatta bunlar da aynen öyle kurnaz tipler evi tutarken istersen 10 yıl otur kimse çık demez diyorlardı hatta iki ay önce satarsam sadece sana satarım diyordu sanki ben babasının oğluyum şimdi de gelenlere evi göster yok yahu !!! selda* kötülüğe gerek yok mu ? Biz kendi derdimize düştük ne kötülüğü bu zamanda iyi insan olmaya hiç gerek yok o da ayrı tabii .

sokrates , selda*
Ben İstanbul'daki dairemi 2 ay önce içinde oturan kiracıma sattım.
Ben hep insaflı bir ev sahibi oldum. Kiracıma verirken de üçe beşe bakmadım.

Üst Alt