Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşte kazanma gücü yüzdesi mesleğe göre mi veriliyor?

İnternetten arastir bilgi sahibi birilerine sora bilirsin

Oluşan iş gücü kaybının mesleğin doğal icrasını sekteye uğratması verilen işgücü kaybı oranını doğrudan etkiliyor. Ama buna dair cetvel bilmiyorum. Bilen var mı?

Bilgiler için çok TSK ederim Bülent abi .bir sorum daha olacak yardim ederseniz sevinirim mufettise ifade bereli 2 hafta falan oluyor sürekli is göremezlik maasi bağlanma si ne kadar daha sürer

İş kazası tespiti ve maaşın bağlanması süreci o kadar değişken ki, tahminde bulunmak zor. Ama müfettiş raporundan sonra 2 ay sürmeden sonçlanır genelde.

iş kazasında mesleğin bir önemi yoktur tek fark kişinin aldığı bürüt ücret yaşı ve iş kazasına bağlı özürlülük oranı örneğin
kişinin bürüt 2000 tl geliri var %10 engli cıktı bağlanacak aylık gelir 200 tl dir burut maaşının %10 uzerınden hesab edılır bu kazada hıc kusuru yok ıse ornegın bır trafık iş kazası ise bunlarda kusur durumu aranmaz sadece iş verenin arabası ile trafik iş kazası oldugunda şöförün kusur tespıtı aranır

iş kazasına baglı iş göremezliğin bitiş ve başlangıcı ise kişide el ayak organ kopması yok ise kronık hastalıktan dolayı en az 1 yıl tedavı olup bu surecten sonrakı durumlarda istirat parası alımı biter sosyal guvenlık kurumuna malul emeklılık olur gıbı
iş kazasına baglı heyet raporu alıp en az %10 uzerı olmak kaydı ıle iş gormezlık maasına baglanması hukmolunur

bir misal vemek gerekır ise kişi 2008 de iş kazası gecırdi manevi tazminatı hukmonuldu dava 2014 te bitti kişinin alacagı tazmınat son yıldaki iş kanunu uzerınden aktuer yapılarak faizi ile birlikte ödeme yapılır durum tespıtınde mahmeme dava sonuncuna gore beklemısse iş goremezlıı son manevı tazmanattakı gıbı iş goremez aylıgına bağlar

hanedar iş goremezlık maasları emeklık maası baglanır gıbı baglanır iş gormezlık 3 ayla 6 ay kadar surebılır muracaat ettıgın tarıhe gore bırıkmıs paranı alırsınız iş kazaları mevzuatları agır işler

detayli bir sekilde anlatdigin cokk icin tsk funda hanim

rica ederim hüseyin bey yardımcı olduysak ne mutlu

arkadaslar mufettis beni haftaya ifademi almak icin cagirdi...avukatimla konustum bu ifadede oda bulunacak ve bastan itibaren bana verilen orana itirazim yok..%34.8 dogru hesaplamislar...is kazasinda meslegin onemi olmaz diye birsey yazmiyor benim itirazim bu oranin %70 olmasi gerektigi olucak cunku benim meslegim istisna...ben bu meslegi yapmadan once saglik bakanligindan gemi adami olur raporu aliyorum...bu raporda bazi saglik durumlari pozitif...ben is kazasindan sonra uzuv kaybettim ve bana saglik bakanligi artik gemi adami olamaz raporu verdi...bu demek oluyorki birdaha bu meslegi yapamiycam...bu nedenle yatalak olmam durumunda %100 yatalak degilsen %70 malulen emekli olmam gerekiyor...ornek verecek olursak bir ogretmen is kazasi sonucu kolunu kaybetti %40 mes kaz gucu aldi.ama kolu olmadan ogretmenlik yapamassin demiyor kimse...herkes bi sekilde adi ustunde meslekte kazanma gucu kaybi oldugu icin diger ogretmenlerden daha fazla efor sarfediyor...ama bi sekilde calisiyor...benim ekstrem bir durumum var bana hesap edilen oran kural disi...benim diger gemi adamlarindan daha fazla efor sarfedebilmem icin o gemiye gitmem gerekiyor...ama saglik bakanligi buna izin vermiyor...bende itirazimda ben gemi adami olarak digerlerinden %34.8 daha fazla efor sarfetmek kosulu ile beni gemiye yani kaza gecirdigim meslegime gonderin ama buna bakanlik izin vermiyor...bu nedenle madem bana bu isi yapmaya izin vermiyorsunuz o zaman %70 malulen emekli edin savunmasinda bulunucam...bakalim ne olucak parasinda degilim 9000 tl maas alirken simdi devlet bana 1500 tl maas bagliycak ve bana bidaha 9000 tl alabilecegim meslegimi daha fazla efor sarfetmem kosulu bile olsa izin vermeyecek...mantik disi...burdan itiraz surecimi bilgilendiricem belkide emsal teskil edecek

Mustafa sen simdi diyon ben meslegimi yapamiyacam bizlerde ayni durumdayiz ben insaatciyim gecirmis oldugum kazadan dolayi artik isimi yapamiyacagim banada ozaman yuzde 100 is gorememezlik vermesi lazim ama bu oranlari belirleyenler diyorlarki kendi meslegimi yapamazsanda baska islerde calisabilirsin.yonetmeliklerden bahsediyorsun ama uygulama yok

Keske herkese bu sekilde insancil bir cozum bulsalar...ama benimki istisna oldugu icin bir sonuc alacagimi dusunuyorum....zira siz engelli oldunuz ama siz insaat isine girerken sizden git sen once ise baslamadan once saglik bakanligindan su sertifikayi al sonra ise baslarsin diyolarmi? Hayir direk ise aliyolar hicbir saglik kontrolunden gecmiyorsun...bu nedenle sen simdi farazi olarak insaatta calisamayacagini soyluyosun ama belkide senin durumunda ilup fa bu isi yapabilen vardir...yani meslekte kazanma gucu kaybi demek: o meslekte saglikli birinden daha fazla efor sarfederek calismak...benim meslegimde ise saglik bakanligindan onay almadigin surece bu meslekte calisamassin...simdi kaza gecirmeden once saglik bakanligi bana gemi adami olur yani calisabilir raporu verdikten sonra is kazasi geciriyorum...neyse bi sekilde iyilestigimi dusunup gidip saglik bakanligindan bu belgeyi almaya calisiyorum bana verilen sertifikada bidaha gemi adami olamassin...yani bumudur...sen fen lisesi oku makina muhendisi oku 5 yil git 6 yil gemilerde calis...10bin tl yakin maasin varken bir anda kaza gecir ve hayatin alt ust olsun...beni su engelimle calistiricak ve bu maasi verecek bir suru firma var...ama once bu saglik bakanligindan bu sertifikayi alman gerekiyor alamassan sen bi hicsin yani bu zamana kadarki tum emeklerin bosa gitti bosa okudun bosa kariyer yaptin...yok boyle bir prosedur...madem bana %35 veriyosun kabulumdur ama sgk olarak saglik bakanligindan calisabilecegime dair belge al diycem...zira ben baska meslek yapamiyorum o sertifikami elimden aldilar...ben hicbir meslekte bunu gormedim...uluslararasi bir kural oldugu icin...bakalim itirazimiz sonucu ne alicaz...umarim iyi sonuc alirim da benim gibi belgesi olupta malulen emekli olamayan kisiler icin emsal teskil eder

Arkadaslar benim is kazasi ssk dan haric ayri bir sigortada yaptirmis is yeri ve benim alacagim tazminat ile bu sigortadan alacagim para hesap ediliyormu tazminattan dusuruluyormu sigortanin verecegi para bilgisi olan arkadaslar yardim ltfn

sevgılı hanedar senın bu sıgorta ıhtıyarı malı mesuluyet sıgorasımı iş yeri sigortasımı bılemıyoruz bu sıgorta dıyelımkı ıhtıyarı malı mesululıyet sıgortası bedenın dekı hasar mıktarı kadar kaza tarıhınden baslıyarak temınat mıktarınca tazmınat alırsın bu tazmınat maddı manevı den ış goremezlıkten alacagın tazmınattan ındırılmez sadece iş goremezlıktekı malulıyet tazmınatın maddı manevıden ındırılır sadece

Arkadaslar e devletten baktim vesurekli is gorememezlik parasi baglanmis ve sadece kac para alacagim falan yazmiyo bugunde aradim 170 i ordan bilgi aldim bu ayin 20,sinde ilk maasimi alacagimi ogrendim ben bumaasa 26 ocak 2014 te bas vurdum ve 20 ocak 2015 te bir sikinti olmasa maasimi alacagim tm tamina bir sene surmus olacak darisi bekleyen arkadaslarin basina olsun ..4 ay koca tepeyi bekledim 8 ayda mufettis raporunu beklemis oluyorum bu durumda gercektende bu islerde bir tanidigin varsaki isler birazdaha hizli oluyor

hadi hayirli olsun cok sevindim senin adina...benimde yakindir baglanmasi..mufettis raporu yazmis...kaldik sgk nin hesabina

Aynen bende ssk nin hesabini bekliyorum mustafa abi sanada simdiden hayirli olsun

adaş hayırlı olsun
senin adına sevindim.
paranın miktarını ssk da tanıdığın varsa öğrenebilirsin.

Adas senin evrak takipten baktiginda gorunumuyor nerde oldugu evrqklarinin benimki gorunuyordu gorunmuyor simdi

boş ver evrak takibi, son aşamaya gelmişsin.
adaş eve evrak geldi mi?

Yok gelmedi adas daha bekliyorum sadece 20,sine maas alacagim soylendi

Arkadaslar lutfen yardim e devletten baktigimda emikli odeme bilgilerine net aylik 140 tl yaziyor sizce benim alacagim maas mi 140 tl

Huseyin kardes bir sene boyunca ugrastigin maasin 140 liraymis harca harca bitmez .boyle bir sey yok ben olsam hayretler icinde kaldim.Allah sabir versin kardes

Evet bitmez hangi arabyi alsam die dusunuyorum ixs 5 almayi dusunuyorum o kadar cok maas a baska ne alinir .mi. Ee kardesim dusmuzuz hani onu bunu birak ben isten sogudum calissam aklima geliyor kaza ani calisamiyorum birden aklima gelince oturmak istiyorum hicmi dusunmuyorlar is kazasi geciren bir insan in piskolojisini anlamiyorum nasil calisir simden sonraki hayati zaten kotu bir ani ile uzuntu icinde olacagini ve 140 tl nedirki bir anlasam hani o bu su koymiyorda su caresizlik varya iste tam orada oyle bir dusunceler yer ediyorki insanin kafasinda butun hayati deyisiyor bir anda bunuda fark eden 3 5 kisi var baskada yok 3 5 kisi bile yok bazen

adaş ne diyebilirimki;
kimileri alıyor 1500-2000 tl kimileri alıyor 150-200 tl adaletsizlik.
elden bir şey gelmiyor.
Allah kolaylık versin.ben şöyle düşünüyorum.kaza anını unutmak kolay değil ama mümkün olduğu kadar hatırlamamak lazım.yoksa hayat çok zorlaşıyor.
hamd edip yaşamak lazım

Dogru diyorsun kardesim aslinda hayat devam ediyor hayatin telaşesi ve yogun temposu bir sekilde devam ediyor kimse kimseye acimiyor ..bir gun akraba cevremde biri ile oturuyorduk ve konu acildi ben dedimki alisamadim falan bu duruma dedim ve elimi gizlemek yer etmis kafama ve gizliyorum yer ettigi icin kafama ve bana desiki o kisi hüseyin dedi ben dedi o senin elini gormuyorum desi ve goruyordu bana anlatmak istedigi farkli birseydi ve ben anladim o an bana oyle bir iyi geldiki anlatamam yasamak lazim iste hayat guzel guzel insanlar var bir o kadarda kotu insanlar var ..evet dedigin gibi mumkun aslinda unutmak ama o kadar cahil insanlar varki bir yerlerde hatirlatiyorlar unutmak zorlasiyor ..bir tukenmez kalem var kafamda ve tek tek yaziyorum kin nefret duymuyorum ama zaman gelince bende unutmus olacagim ama kaza anini ve ben bazi insanlar gibi insanlarin kusurlarinin neden kaynaklandigini ogrenmiyecegim sadece gormuyecegim

Arkadaslar bu arada 200 tl surekli is gorememezlik maasi baglandi 140 tl de birikmis ek odeme imis

Darisi basima ins...Ek odeme ne oluyor? Toplu birikmis parani aldinmi? birde benim basvuru tarihim 01.02.2014 idi ama gecici is goremezlik ayligim 10.11.2013 te kesilmisti...bu 2.5 aylik donemde evrak isi oldugu icin gec kalindi...senin bu toplu para hangi tarihten itibaren baslamis sistemde gozukuyormu?

bugun mufettisi aradim...raporunu bas mufettislige sunali 2 hafta olmus bana 2-3 hafta icerisinde de bagli bulundugum sgk ya sonucu gondericeklermis...benimde az kaldi artik...Bu surekli is goremezlik maasi neye gore hesaplaniyor...kaza gecirdigim zamanki maasİm ile sirketin sgk ya yatirdigi prim arasinda 1000 tl fark var...acaba maasimi hizmet akdime bakiptami hesap ederler yoksa kaza zamani olan prim ucretinimi kistas alirlar bilmiyorum

Arkadaslar bana surekli is gorememezlik maasi baglandi ama ezzaneye gittigimde ilac vermediler sigortan yok die benim ne yapmam gerekiyor ..surekli is gorememezlik maasi baglaninca omur boyu sigortali olunmuyormuydu yardim edermisiniz

merhaba Bülent Bey
cetvelde benim mesleğim yok ( scuba dalış eğitmenliği) ...2013 te iş kazası geçirdikten sonra maluliyet raporuna başvurmuştum henüz hala ankara sgk da sonuç bekliyorum. dalış eğitmenliğimin bağlı olduğu federasyon (tssf) tekrar federasyona bağlanıp eğitmenlik yapmam için sağlık raporu istiyor. maluyet raporumda çıkabilecek oran eğitmenlik yapmamı etkilermi (cetvelde yok) etkilerse ben de gelecek maluliyet oranına itiraz mı etmeliyim
teşekkürler

Üst Alt