Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşsizlik maaşı alabilmek için son işte 120 gün mü çalışılmalı?

bitmeyenumut2

Yasaklı Üye
Konular
64
Reaksiyonlar
0
Son 3 yılda 600 prim günüm var.

Bir de son işyerime ait 120 gün prim günü olması gerekiyormuş. Doğru mu?

Doğru... İşten çıkarılmadan önceki son 120 gün sigortalı olmak gerekiyor.

Ancak işsizlik maaşı alabilmek için işverenin sizi haklı olmayan bir sebeple işten çıkarması gerekir. Haklı sebeple çıkartırsa veya istifa ederseniz alamazsınız.

Yani kişinin "kendi istek ve kusuru dışında" işsiz kalması gerekiyor.

Daha önceki başlıklarım da görmüştünüz.

Şirket ile ilgili sıkıntılarım vardı. İnsan kaynakları ile görüştüm, kovun beni tazminat falan istemiyorum dedim.

Sadece işsizlik maaşı almamı sağlayın o bana yeter dedim. Ayarlama yapılacak dediler. Zaten eğitimli ve işinin ehli bir personel olmanıza rağmen çok sorunlu ve huzursuz bir kişiliğe sahipsiniz dediler.

Bu yüzden bizde sizinle sağlıklı bir şekilde çalışamayız falan dediler...

Anladığım kadarıyla işe gireli çok olmamış. O yüzden doğru dürüst tazminat falan çıkmaz.

Eğer herhangi bir gerekçe göstermeden çıkış yaparlarsa 15 gün içinde işkur'a başvurarak işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama 1000 küsür TL bir rakam olur.

İşten çıkış kodunuzun 4 olması lazım: "Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi"

Ayarlama yapılacak dediler.

3 eylülde işe girmişim. 120 günü buluyorum sanırım.

Eğer işsizlik maaşı almamı engelleyecek bir şekilde işlem yaparlarsa başlarına dert olmaya devam ederim.

Zaten kendileri de kabul ettiler, sizin gibi sorunlu ve huzursuz bir kişilik ile uğraşmak istemiyoruz dediler...

Batuhan4955
Çalışma süreniz itibariyle kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız zaten bulunmuyor.
SGK'ya bildirilen işten çıkış koduna dikkat edin.
29 kodu çok yaygın ve net sınırları olmadığından bir çok işveren bu kodu kullanmaktadır. Bu kod ve bunun gibi işçi kusuru içeren bir çok koddan işsizlik maaşı almak mümkün değildir. Çok yaygın olduğu için bu koda dikkat çektim.
"29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih"

Önceki açtığım iş konularına aşinalığınız var zaten. Yani yinede uzlaşmayı bozup ihbar tazminatı için direteyim mi?

Cimer muhabbeti. Otobüs metrobüs muhabbeti. Geç kalma muhabbeti vs vs. Bunlara hak vermemiştiniz.

Batuhan,

SERAFİM'i ciddiye alma... :) Sırf bana takılmak için rakamlarla küçük oynamalar yapmış... :)

Çalışma süren 1 yıldan az olduğu için Kıdem Tazminatı alamazsın.
6 aydan az çalıştığın için ihbar süresi 2 haftadır.

Yani 2 haftalık brüt ücretini vererek iş akdini fesh edebilirler.

Batuhan4955
İşsizlik maaşından da olmak istiyorsanız tabi ki diretin, hem de sonuna kadar.
Siz öyle yaptığınızda işvereniniz çıkış kodunuzu çok rahat 29 olarak bildirir ve işsizlik maaşından olursunuz.
İhbar dediğiniz ise 6 aydan az sürmüş işlerde sadece 2 haftalık ücrettir, yani 1.000 lira. İnada bindirince tabi ki onu da vermez.
Nasıl mı ?
4857 sayılı iş kanununda ihbarsız derhal feshi gerektiren maddelerden birine uydurur, ne ihbar alabilirsiniz ne de işsizlik maaşı.
Tercih sizin.
MeTePe
İnada bindirirse o 2 haftayı da vermez.

Ayrıca, sanıyorum işveren zaten ihbar tazminatını verecektir. Böyle cüzi bir rakam için seninle uğraşıp durmak istemezler.

İnada bindirirse o 2 haftayı da vermez.

Doğru ancak bununla uğraşacaklarını sanmıyorum.

@Batuhan4955, yüksek lisanslı ekonomist kardeşim, önceden bilgiye ulaşmak zordu artık elimizde internet denen bişey var Google a yazıyorsun ilgili kanun hoop önüne geliyor, oku ve ona göre davran. Çalıştığın yer ne kadar kötü bile olsa aslolan karşılıklı olarak iyi ayrılabilmektir bu profesyonelliğin gereğidir. Sektör küçük gene aynı kişilerle farklı bir şirkette bir araya gelebilirsin.
( forumda görüş isteyebilirsin, herkes yardımcı olur ancak ne olursa olsun aldığın bilgileri sorgulaman gerekir. Ne demişler itimat iyidir, kontrol daha da iyidir;) )

Son düzenleme:
Benim mesajlarımı hangi mod neden sildi şimdi ?

Bakın ne hakaret ne de tartışma vardı .

Bi mesajı madem sileceksiniz en azından nedenini özelden mesaj atınız .
@OturanBoğa hiç bi yanlışım yokken mesajımı siliyorlar lütfen ama darılıyorum .

Bu @Ufukalp denen üyeden de şikayetçiyim .Sürekli agresif yapıyor .

Ben batuhan a tazminatını al dedikçe alma diyor .

Benim arkadaşımıza git haklarını al demem suç mu oldu cidden anlayamadım :confused:

bu @Ufukalp bey herhalde bi mod la anlaşmalı hareket ediyor .

Onun olduğu bi forumda kiminle yazışsam bir değil tüm mesajlarım siliniyor .

Lütfen bu konuyu araştırınız .

SERAFİM

İyi niyetli olduğunu biliyorum ama teknik konularda bence soru cevaplamak zor iştir. Söylediğin hatalı bilgiler insanları yanlış yönlendirir. Bunu istemeyiz. Bence bu tür teknik konulara sadece konuya çok çok hakim olanlar cevap yazmalı.

@OturanBoğa , tamam özür dilerim bir daha teknik konularda yeterli bilgim yoksa konuşmayacağım .
@Ufukalp benimle uğraşıyor sanmıştım ondan da özür dilerim .Yanlış anlama oldu .

Net 2250 maaş alıyorum. Brüt maaşım neydi bilmiyorum. İşsizlik maaşı 1000 liranın üstünde bağlanır inşaallah.

Tahminen 1100-1700 arasında bir rakam alırsınız. İşsizlik maaşını yeni asgari ücrete uyarladılar mı bilmiyorum.

Batuhan4955
İşsizlik maaşınız 1100-1150 civarı bir şey olur.
Ne kadar süre ile işsizlik maaşı alacağınız ise son 3 yıl içinde kaç gün priminiz olduğuna bağlı olarak değişir.

Ayın beşinde maaş günüm. Dün yatmadı. Yarın sabah yatar. Bende insan kaynaklarında çıkış işlemlerimi yaparım. Kurtulurum bu çileden.

E devletten baktım Toplam uzun vade gün sayısı 1002.

İlk işe giriş tarihi 13.01.2012

SERAFİM

Evet kardeşim, alınganlık yaptın bence. Ufukalp arkadaşımız da diğer arkadaşlarımız da iyi niyetle burada olan arkadaşlarımızdır. Kimseye husumet beslemez ve kimseye kötü gözle bakmazlar. Hepimizin bir tane amacı var, burada bilgi ve yaşam paylaşmak. Neden birilerine bilerek kötülük yapalım ya da kötü söz söyleyelim ki.

@Batuhan4955
Toplam değil, son 3 yılı yazın lütfen, işsizlik maaşı açısından soruyorum.
Çünkü son 120 gün kesintisiz prim şartının uyanında son 3 yılda en az 600 gün prim ödemiş olma şartı da var. Aksi halde işsizlik maaşı bağlanmaz.

2015 sonrası için

1.12.15 işe giriş
13.2.17 çıkış

24.2.17 işe giriş
20.8.18 çıkış

Ve son işyeri 3.9.18 işe giriş
Ufukalp

@Batuhan4955
Bu çalışma sürelerinde primleriniz aksatılmadan ödendi ise 2016-2018 sonu 3 yıl içinde 600 gün primi geçmiştir.
Bu durumda işsizlik maaşı bağlanır.
Son 3 yıldaki prim gün sayınızı tam olarak verebilse idiniz işsizlik maaşını kaç ay almaya devam edebileceğinizi belirtecektim.

Uzun vade gün sayısı 1002 olduğuna göre 600 günü son 3 yılda geçme olasılığım %90.

@Batuhan4955
Yine tam anlatamadım demek istediğimi galiba.
Tamam verdiğiniz işe giriş çıkış tarihleri arasında primleriniz kesintisiz olmasa de ona yakın bir şekilde ödenmiş ise, sürekli rapor ile idare etmemiş iseniz zaten 600 gün şartı yerine gelmiştir. 600 gün şartı işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmaması konusundaki şart, ve uygun, bu konuyu unutun veaşağıda yazdıklarıma odaklanın.
Şu var ki; işsizlik maaşı hak eden herkese aynı süre için ödenmez. Kimine 6 ay, kimine 8 ay kimine ise 10 ay süreyle ödenmeye devam eder. Bunun belirlenmesinde de son 3 yılda ödenmiş olan prim gün sayısı etkilidir.
O yüzden sizin kaç ay süreyle işsizlik maaşı alabileceğinizin tesbiti amacıyla son 3 yıldaki tam prim gün sayısını sordum.
Umarım bu sefer anlatabilmişimdir.
ısını sordum.
Umarım bu sefer anlatabilmişimdir.

Anladım. Anladım.

6.8.ve 10 ay ödeniyor.

Kişiden kişiye değişiyor.

6 aya da razıyım.

Zaten fazla işsiz kalmam.

Son iş yerimde bozulan Ruh sağlığımı toparladıktan sonra birazda bedenen dinlentikten sonra yeni bir iş bulurum. Bunun içinde 6 ay yeter zaten

Yarın 170 nolu çağrı merkezini ararım. Onlar son 3 yılı hesaplayıp söyler.

Gerçi oturup bende hesaplama liyakatına sahibim. Ama kafam yerinde değil.

@Batuhan4955
Prim gün sayılarınıza ait tüm bilgileriniz e-devlette 4A hizmet dökümü sayfasında var zaten. 170 e falan gerek yok.

Üst Alt