Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kaybı ve kalp rahatsızlığı için %40 ve üzeri rapor alabilir miyim?

okt.kargz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle forum üyesi herkese merhabalar1984 senesinden beri halen çalışmaktayım ( engelime sebepten ötürü çoğu zamanda işimi kaybederek 6000 küsur iş günü ).Yaşım 44 ,Yaklaşık 13 yaşında ateşli bir hastalıktan ötürü kulaklarımda işitme kaybı oluştu.Bu arada askerlikten muaf tutuldum.Özida nı verdiği kart ile sürekli olan özür oranım yüzde 50
İlk 1995 senesinde çalıştığım işyerinden aldığım belge ile defterdarlık vasıtası ile vergi indirim başvurusunda bulundum.Şişli etfal hastanesini verdiği rapor yüzde45 ve geçen süreç sonunda Ankara maliye bakanlığı sağlık kurulu tarafından bu oran yüzde32ye düşürülerek reddeti.

2. Başvurum 2004 senesinde oldu.İst.Lütfu Kırdar hastanesinden aldığım bilateral ileri dereceli sensorinoral işitme kaybı yüzde 50 oranlı raporla başvurum sonundaki işlemlerde ise bu sefer Ankara bu oranı yüzde39 a düşürdü.
Aradan geçen zaman içerisinde 2011 haziran ayı içerisinde kalp rahatsızlığı sonucunda İst.Siyami Ersek hastanesinde anjio oldum.Kendimi bildim bileli yüksek tansiyonüm kontrol edilemiyor buda kalbime etki etmiş sol ventr.genişleme olmuş vs. vs.
Rahatsızlığım Ekzatik KAH,LV de Global Hipokinezi EF=30-35

2. başvuruma istinaden itiraz dilekçesi yazmıştım beni tekrar hastaneye sevk ettiklerine dair yazı gelmişti.Olacakları bildiğimden öyle veya böyle bu oranı zaten düşürüyorlar diye 3. kere rapor ve başvurum olmamıştı ama son dönem kalp rahatsızlığıda eklenince acaba diyerek bu başvuruyu gene defterdarlık kanalı ile yaptım.Okmeydanı hastanesine sevk edildim.Bu gün kurula gireceğim.

Dahiliye doktoru rapor kağıdına Hipertansiyon,EF=30-35 ve okumanın mümkün olmadığı bir kaç ibare daha düşmüş

K.b.b doktoru bugün o kısıma artık ne yazacak bilemiyorum ama çekilen odyometri testinde yazılanlar;

Saf ses ortalaması(dB) PTA (500-2000 HZ)

Hava Sol 90dB sağ 85 dB
Kemik sağ 72db+ sol 72dB+

Konuşmayı anlama eşiği;
Sol 100dB Sağ 90db

Konuşmayı ayırdetme
Sol N.A Sağ N.A

Tanı ve öneriler Bilateral ileri derecede SNIK tip işitme kaybı bulguları.Bakalım bu işlemler sonucunda neler olacak benim vergi indirimi olacağından bu haktan yaralanacağımdan ümidim yok sadece merak ve başıma gelenleri paylaşmak için yazdım.Hastane yüzde kaç oran verecek bu oran Ankarada komik sebeplerden Yüzde kaça düşecek sizlerle paylaşmak dileğimle

Oktay Karagöz

çok şaşırdım bilatereal ileri derecede sensori nöral işitme kaybı olmasına rağmen oranın %40 ın altına inmesine.. Bir yanlışlık olmalı diye düşünüyorum çünkü işitme engelinde en düşük oran % 50 dir.

Hayatin anlamı;
İşitme kaybında en düşük değil, en yüksek oran % 52'dir..
Yani tam sağırlık durumunda % 52 rapor verilir..
Konuşma bozukluğu da varsa bu oran %60'a kadar çıkabilir...

Sayın Oktay Karagöz;
Sizinle durumumuz benzerlik gösteriyor...
1967 doğumluyum, benim de 1999 yılında işitme engelinden aldığım % 50 sürekli raporum var..
Aynı yıl vergi indirimi aldığım için şimdi tekrar rapor falan isteyemiyorlar...

Sizin oranınızı düşürmüşler ama anjiyo ile beraber (kalp ve tansiyon rahatsızlığınız da olunca) oranınızın % 40'ın üzerine çıkacağını düşünüyorum... Ama hastanede hem KBB, hem de kardiyoloji servisine gidip durumunuzu açıklamanız gerek...

Gelişmeleri paylaşınız..

Yorumlar için sağolun kurul sonunda k.b.b doktoru yüzde 52 vermiş,dahiliye doktoru hipertansiyon için yüzde 10 diğer kalp rahatsızlıkları içinde yüzde 50 vermiş,
kurul odasında anlık görebildiğim kadarı ile bu kadar,rapor üzerinde görebildiğim bunlar malumunuz rapor elden verilmiyor.Birde raporun sürekli kısmı işaretlenmiş tüm rahatsızlıkların ortalaması bir oran yazılmamış bu oranı sorduğumda bunun maliye tarafından verileceği 1-1.5 ay sonra defterdarlıktan öğrenebileceğim belirtildi.Belirtilen süre sonunda öğrendiğim zaman sizlerle paylaşırım sevgi ve saygılarımla.

İşitme engellilerin en yüksek oranı %70 değil mi? oktay beyin %40 ın çok üzerinde bi oran alması gerekmiyor mu? hava yolula db si bir kulak 90 diğeri 85 ama %40 ın altında bir oran almış. çok şaşırdım bunu görünce.

Sevgili Mesut bunu yazarken dayanağınız nedir....
Tam sağırlık durumunda Balthazar ile hesaplanan oran % 52'dir...

İşitme kaybında özür oranının hesaplanması konusunu mailinize gelmesi için yanıtladım...
o konuyu inceleyin bakalım en yüksek rapor oranında kaç yazıyor....

Anti oksidan abı, Eski yasalara göre 52 yenı yasalara göre 70 diye duydum. Ondan öyle yazdım sanırım yanılmışım cvb için tşkler abı. aslında ben 120 db değerlerinden anlamıyorum. mail için tşkler işitme testi hesaplaması için ilerde öğrenmeyi düşünüyorum. şuan tembeliğim üstümde:)

Mesut bey;
Forum moderatörün affına sığınarak yani Anti Oksidan kardeşim doğruyu yazmış bir önceki mailimi işyerinde vaktimin az olmasından hızlıca yazdım detaylı bir bilgi veremedim.

İlk yazdığım mail sonrasında mesajı gönderdikten sonra yazı içerisinde bazı istenmeyen fontlar oluştu mesajı tekrar yazmaktansa o fontları sileyim derken bazı kelimelerde silindi.:) Zaten Türkçe yazma özürlüyüm kurduğum cümleler devrik ve düşük olur,fontlarıda silerken hepten facia bir yazı yazmış olduğumu gördüm.

1995 senesinde İlk aldığım rapor süreci içinde yapılan odio testi tam hatırlamıyorum ama oran dB olarak son yaptırdığım testteki oran kadar değildi.Dolayısı ile verilen raporun oranı yüzde 45 ti tabiiki o yıllarda oranlar neye göre hesaplanıyordu bilemiyorum.Bu ilk süreçte Ankara'da bu oranı yüzde 32 olarak düşürmüştü.

2004 senesindeki 2. başvurumda gene odio testi tam hatırlamıyorum ama İstanbul Lütfi Kırdar hastanesi yüzde 50 olarak verdi.Bu oranıda Ankara gene yüzde 39'a düşürdü.

Bahsi geçen son başvurum yani bu gün yaptığım, kuruldan önce k.b.b doktoru poliklinikte yaptırdığım teste bakarak kurul rapor kağıdına iki kulakta toplam yüzde 99,5 kayıp var ibaresi düştü.Sonrasında önündeki kağıt kalemle hesaplamalar yaptı daha sonra pc üzerinde sanırım pc ye yüklü bir hesap cetveli ile de işlem yaptı sonrasına özür oranı yüzde 52 ibaresini yazdı.Devamında öğlen saat 1 de kurula girdiğimde rapor kağıdını kısa bir süre görebildim.
Dahiliye doktorunun hipertansiyon için yüzde 10,kalp rahatsızlıkları EF=30-35-Ektazik KAH-LV de Global Hipokinezi içinse yüzde 50 özür oranı ibaresi rapor kağıdındaki dahiliye bölümüne yazılmış olduğunu gördüm.Rapor sürekli olarak işaretlenmiş ama tüm rahatsızlıklara ait sanırım bahsi geçen balthazar formülü ile hesaplanmış bir oran göremedim bunu sorduğumda bana bu oranı Ankaradaki kurul hesaplıyor dendi ve gene bunu 1-1,5 ay sonra defterdarlıktan öğrenebileceğim belirtildi.
Artık her şey Ankara'daki kuruldaki doktorların insiyatifinde 1995 ten beri bu süreç devam ediyor ben zaten ille vergi indirimnden yaralanacağım diye bir umut veyahut bekleyiş içerisinde değilim bu işlemler artık bir nevi kızgınlıkla bende hobi gibi birşey oldu merakım bu sefer acaba ne gibi komik bahaneyle oran düşürülecek onu merak ediyorum.Elbetteki olursa sevineceğim en azından 4 sene daha yaşı beklemeden emekli olacağım.Olmadı yıllar çabuk geçiyor 48 yaşı bekleyeceğiz:) 1,5 ay sonrasında olası gelişmeleri sizlerle paylaşmak dileğimle.Herşey gönlünüzce olsun.Saygılarımla.

Oktay Karagöz

oktay abı inş alırsınız. Bu rapor işleri çok sabır istiyor cefasıda cabası. Allah yardımcınız olsun, herşey gönlünüzce olur inş. esen kalın abı.

Balthazard Formülü aşağıdaki şekilde uygulanır:

a) Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
c) En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100'den çıkarılır.
ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100'e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci arızaların kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
e) 60 yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına Balthazard Formülü ile % 10 eklenir.

Oktay bey bu hesaplama yöntemine göre sizinkini hesaplayalım;
sizde 52, 50 ve 10'luk değerler var..

100-52=48

48 x 0.50 = 24

24 + 52 = % 76

bu değer işitme ve kalp rahatsızlığınızın toplamı...

Şimdi hipertansiyonu ekleyelim;
elimizde 76 ve 10 kaldı..

100 - 76 = 24

24 x 0.10 = 2.4

2.4 + 76 = % 78.4

Eğer herhangi bir düşürme olmazsa raporunuzun % 78.4 olarak onaylanması gerekiyor...
%40'ın altına düşürüleceğine ise hiç ihtimal vermiyorum, emekliliğiniz hayırlı olsun... :)

Avni bey;
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Umarım bu şekilde gerçekleşir.Birazda haddimi aşarak diğer kişiler kesinlikle alınmasın ben kendi adıma aslında olaya tirajikomik veya karamizah da olarak kabul edilsin lütfen, bana göre ise olası, (bu arada kalp rahatsızlıklarıma ait bir tanıyı yazmayı unutmuşum diğer bir tanı ise Dilate KMP tanısıda koymuş Siyami Ersek hastanesi kardiyologları kıssadan hisse nette okuduğum kadarı ile anlamı ani ölüm)

Tabii hayal buya:) 1,5 ay geçip vergi indiriminden yararlanıyormuşum.SGK işlemleride tamamlanıyormuş.İlk emekli aylığını alacağım ay heyecanla alacağım bankada sıraya girip iyice heyecanlanarak, vezneye yaklaşıp ilk maaşı cebime koyunca heyecan doruk yapıp olduğum yere yığılıyormuşum.Yüksekce bir irtifadan "yahu harcamak nasip olmadı ama gam yemem emekli maaşı cebimdeydi" diyerek seviniyormuşum:p.
Şaka bir yana değerli moderatör söylemek istediğim herhalukarda sevineceğim:).Bilgiler için tekrar teşekkür ederim Saygılar.

Sayın Oktay Karagöz, rica ederim... Hayata bu espirili bakış açınızla daha uzuuuuun yıllar forumumuzda güzellikleri paylaşmak umuduyla... :)

Gelişmelerden bizi haberdar ediniz...

Evet bu gün gelen haberle vergi dairesi cevizlibağ müdürlüğüne gittim.Eh beklediğim oldu gene artık sebep her ne ise gelen yazıda Okmeydanı hastanesinin verdiği şu tarih ve ... numaralı raporda bahsi geçen sakatlık olgularının anlaşılamadığı yüzünden karara varılamadığı bu nedenle adı geçen hastanın Haydarpaşa Numune hastanesine sevkine yeniden düzenlenecek raporda bahsi geçen hastalıkların yeninden incelenip tarafımıza gönderilmesine vs vs.Eh devletin ilgili kurulu yeterki özürlü vatandaşına eziyet çektirmek istemesi yetsin.Sanırım Ankaradaki kurum özürlülerin raporlarından koleksiyon yapıyor.Anlamadığım bir durum var Okmeydanı hastaneside hakem hastane, bunlar bu raporları verirken bu kurulun ne istediğini ne tür araştırma ve tetkik yaptıktan sonra sağlık kurulu raporu verileceğini bilmiyormu?

Avni bey sizin hesaplamanız hemen hemen tutmuş, okmeydanı hastanesi bana toplamda yüzde 75 oranında özür oranı vermiş.Rapor sürekli,Ağır özürlü bölümüne evet denmiş
Teşhisler bölümünde hiper tansiyon yüzde 10+kroner iskemi yüzde 50 ayrı ayrı yazdığı halde, ama toplamda 55 gösterilmiş+bileteral sensörinöral işitme kaybı yüzde 52
amma gel velakin ne yetmiyorsa bu sefer haydarpaşa numune macerası isteniyor.Gelinde çıkın işin içinden.

Eziyet çektirmek için kurumların bir numaralı yöntemi: sevk sevk sevk!

Dün (06.01.2012) haydarpaşa numune hastanesinde kurul sonucunda işitmede gene %52-kalp rahatsızlıkları için %50+%20+%10+%10+%10 özür oranı verdiler.Haydarpaşa numune hesapları alt üst etti balthazar formulüne göre özür oranını neredeyse %90 a taşıdı.Bakalım Ankara bu sefer hangi hastanenin raporunu isteyecek.Herkese sevgiler saygılar.

Bülent bey işitmede gene %52 demiştim,buna ilaveten kalp rahatsızlıklarındaki yüzdeler % 50+% 20+% 10+% 10+% 10. Siz sadece kalp rahatsızlıklarını balt.formülü ile hesaplamışsınız.

% 52 + % 50 + % 20 + % 10 + % 10 + % 10 = % 86 yapar.

Sayın okt.kargz;

Admin'in hesapladığı gibi %86 yapıyor, yani sizin de yazdığınız gibi % 90'a yakın bir özür oranına taşınmış...

Artık işgüzarlık yapabileceklerini sanmıyorum...

yok bence bu sonuçta gene bi yanlışlık var kulak %52 kalpte %50,%20,%10,%10,%10 olması mümkün değil tek oran verilir sadece kalpse neden beş oran birden çıkarılsın?

Bülent ve Avni bey cevaplar için teşekkür ederim.Bakalım bir ay içinde belli olacak gelişmeleri paylaşacağım

xxxman;

Sn Xxman ilk Okmeydanı hastanesinden aldığım rapor Ankara'daki kurulun kalp rahatsızlığına dair bir testin E.F (yanlış yazmı olabilirim Ejeksion Fraksiyon) yeniden yapılıp tarafımıza bildirilmesi diye bir yazı göndermişti. Gene bu kurulun gönderdiği hakem hastane olan Haydarpaşa Numune hastanesinden bu test istenmişti. Çekilen eko kardiyografi testinden sonra heyet kurulundaki doktor bu testin sonucuna göre bu oranları yazdı. Sanırım bu testte ki problemlere dair E.F 0 olarak çıktı bununiçin P, Lv de global hipokinezi için sanırım , hiper tansiyon için . Eko.. testini çeken dr.yazılarına ilavetenki o kısımları okuyabilmek mümkün değil heyet kurulundaki dr ilaveten  ve gene diğer bir husus için  yazdı. Birde dilatekmp teşhiside vardı.Neye mahusuben bu oranlar verildi artık kuruldaki dr.lar biliyor.Tüm polikliniklere girdiğinizden k.b.b. dr. da işitme kaybı için R özür oranını gene yazdı.Saygılar.

Oktay Karagöz

Bugün Ankara'daki maliye merkez sağlık kurulunu telefonla aradık.Nihayet Ankara yüze 85 le onaylamış.Yakın tarihte İstanbul'a belge ulaşır.Emeklilik için başvuracağım.
Sormak istediğim 27 sene ssk ve 6000 küsur iş günü primim ödenmiş durumda emeklilik için başvurduğumda maaş normal emekli olmuş gibi mi olacak yoksa düşükmü olacak?

Oktay Bey;

Raporunuz hayırlı olsun..

Açıkçası emeklilik konusunda pek fikrim yok...

Bu konuda İlker (officer) arkadaşımız gerekli bilgiyi verecektir...

Avni bey şu an çalışmıyorum. Defterdarlığa gidince bu belgeyi alabilmek için çalışıyor olmammı gerekiyor? Son sorum:)

Oktay Bey;
Yanlış bir şey söylemek istemiyorum...
Bülent ve İlker emeklilik konularına hakimler, umarım kısa zamanda yanıtlarlar...

Herşey için teşekkürler.Tüm rapor konularında problem yaşayan arkadaşlara kolaylıklar diliyorum herşey umdukları gibi ve gönüllerine göre olsun.Yardımlar için sağolunuz.Tüm üye arkadaşlara sevgi ve saygılarımla.

Oktay Bey;
1.derece vergi indirim hakkı kazandığınız için 15 yıl 3600 güne tabi oldunuz SGK ya müracaat ederek emekli olabilirsiniz. Emekli maaşınız normal emekli olmuş gibi olacak hatta başka birinin sürekli bakım halleri var ise %10 daha fazla olacak. Bence Ankara dan evragınız gelir gelmez emekli olmak için kuruma müracaatınızı yapın.

İlker bey cevap için sağolun Sürekli bakımdan kasıt içinse birde şunu söyleyebilirim serebral palsy li kızım var ve eşim.

Ben eşim ve kızım beraberiz zaten. Son bir soru ve daha sorgu sual yapmayacağım.Şu an çalışmıyorum gerek bu belgeyi alırken gerekse sgk başvurumda çalışıyormu olmam gerekir?

Üst Alt