Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme Engelliler İçin ÖTV İstisnası Emsal Mahkeme Kararı

Konular
6
Reaksiyonlar
2
Herkese merhabalar,

Bilindiği üzere vergi daireleri özel tertibat olarak sadece gaz, fren, debriyaj, vites üzerinde yapılan tertibatları kabul ediyor ve bunun dışında ve ortopedik engel dışındaki özel tertibatlı araçların ötv istisnasından yararlanmasına izin vermiyordu.

Ancak işitme engelli bir arkadaşımız adına açtığımız davada, işitme engeline uygun eklemeleri özel tertibat olarak kabul ettirdik ve davayı kazandık.

Bu itibarla işitme engelli arkadaşlar da uygun ehliyet kodları ve tertibatları varsa araçlarını alabilirler. Aynı şekilde sinyal kolu vb. gibi vergi dairesinin kabul etmediği tertibatlar da dava yoluyla istisnadan faydalanabilirler.

Aşağıda yeni aldığımız kararı ve gerekçesini paylaşıyorum. Faydalı olması dileğiyle:

ilk once hangi dagda kurt olmus diyeyim:eek:
isitme cihazinin katki payindan baska SGKna tamamini odeten sendika baskanina ozenip ortada kalan isitme engelli kardeslerimin gozleri aydin:eek::p

Yüzde 24 işitme kaybım var yüzde 80 de psikiyatri toplam 85 raporum var bende ÖTV muhafiyeti olur mu ?

Furkan08

Önemli olan oranınız değil işitme engeliniz nedeniyle ehliyetinizde tertibat kodları olup olmadığıdır. Tertibat kodlarınız varsa araç almanızda herhangi bir engel yoktur. Tabii bunu ancak mahkeme yoluyla elde edebilirsiniz.

Hüseyin İlik
Bu karar büyük bir değişim getirir. Karar kesinleşti mi? Vergi Dairesi istinaf yoluna gitti mi?

hozgul

Henüz istinafa gitmedi. Ancak biz zaten davayı Danıştay kararlarını emsal göstererek açmıştık (tam olarak işitme engellilik değil ancak sinyal kolu ile ilgili bir tertibata ilişkin davalardı). Yani aslında yeni bir şey değil ancak pek bilinmiyordu. Danıştay da aynı görüşte olduğundan Bölge İdare Mahkemesinin istinafta bozma şansı çok çok az.

isitme engelliler bedenen saglamlar:eek:sinyal kolu o kategoriye girebilir ama biriki sticker ayna ise yarayip biz sagirlara iltimas gecilecegini pek zannetmesemde bu ugurda calisanlar sagolsun
kaldiki bedenen kendilerini tuketircesine calisan isitme engelliler haklarini koruma konusunda duyamadiklari iyi ifade edemedikleri durumda haklarini koruyamadigindan saglamlarin yaptigi isten kazandigini onlar kazanamiyor

az bir kazancla azicik katki payina talim ediyorlaqr 25 30 bin liralik isitme cihazi alirken

Nasıl yaparım davayı nasıl açarım ben varım dava açmaya

Hüseyin İlik
Ben yine de sabırlı olmak lazım diye düşünüyorum. İşin içine devletin alacağı / vergi meseleleri girince ilginç kararlar çıkabiliyor. Bilmem hatırlar mısınız, KDV için de bir dava açılmış, ilk derece mahkemesi lehte karar vermiş ancak sonradan Danıştay Savcısı tarafından temyiz edilmiş ve enteresan bir karar çıkmıştı. Bu arada nasılsa ilk derece mahkemesi olumlu oldu diye çok sayıda insan KDV'siz araç almak isteyince dava geri döndü. Yani söyleyeceğim, kararın onanmasını beklemek önemli olabilir.

hozgul

Tabii ki yargıda hiçbir karara %100 garanti verilemez, ancak bu tür durumlarda genelde taş koyan Danıştay olur. Bahsettiğiniz olayda da Danıştay arıza çıkarmıştı ve Bölge İdare Mahkemeleri ondan sonra kararlarından dönmüştü. Bu olayda ise Danıştay birden çok kararı ile olur dediği için Bölge İdare pek tereddüt yaşamadan onaylayacaktır diye düşünüyorum. İstinaf sonucunu da buradan paylaşacağım.

mrb arkadaşım eline emeğine sağlık mahkemenin istinaf sonucu belli oldu mu? tşkrlr

Ne oldu bu konuda son durum ötv li araç alımı ? Işitme engelliler de alabilecek mi

merhaba işitme engelliyim @Hüseyin İlik, bu konuyu yakından takip edeceğim şimdi araç alabilecek miyiz veya hukuken yardımcı olurmu sunuz.

Üst Alt