Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş-Kur kanalıyla sakat statüsünde işe girdim ama vergi indirimi almadım. Emeklilik..?

GOLDSİLVER

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
2005 yılı 4. veya 5. ayı gibi pek net hatırlıyamıyorum işkur vasıtası ile istihdam için %40 oranında rapor alıdım ve 01/06/2005 tarihinde işe başladım. hiç vergi indirimi başvurum olmadı. yaklaşık 4 seneye yakındır sigortalı olarak çalışmaktayım. yeni çıkan sgk kanunu ile birlikte ne zaman emekli olabilirim ve neler yapmam gerekir?
bilgisi olan arkadaşlardan yardımını rica ediyorum

Erken emekli olabilmek için, bugünkü mevzuat uyarıca %40 ve üzerinde işgücü kaybı oranı almanız gerek.Aksi halde erken emeklilik mümkün değil.
20 yıl sigortalılık süresi (01/06/2025) ve en az 4400 gün primle emekli olacaksınız.

Erken emeklilik için raporonuz geçerli.Vergi indirimi için yeni rapor almanız gerekmektedir.

Vergi indirimi ile emeklilik aynı şey değilmi? vergi indiriminden yararlanamayan birisi erken emekli olabilir mi???

vergi indirimi almayan erken emekli olamaz erken emekliligin 1 ci şartı vergi indirimidir

Yeni yasaya göre vergi indirim raporu olmayanlarda erken emeklilikten yararlanabiliyor. Ama yeni sağlık kurulu raporu almaları ve buınun SGK sağlık kurulunca kabul görmesi şartıyla.

arkadaşlar ben 1982 doğumluyum 2005 yılında istihdam için %40 oranında özürlü raporu aldım ve bir işyerine özürlü kadrosunda halen çalışmaktayım erken emekli olmam için neler yapmam gerekli

Kazanılmış hakkın var:
Geçici Madde 1:
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce
[...]
c) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,
[...]
geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez
Bunu ileri sürüp hukuki yoldan hakkını araman mümkün: http://www.engelliler.biz/forum/huk...usurduler-emekli-olamazsin-dediler-hukuk.html

Ya da bir şekilde şu anda %40 ve üzerinde rapor alman gerek...

merhaba
şimdi arkadasın durumununa acıklık getirelim vergi indirimi dene olay maasına 20-25 lira ek bir pay getirir acıkcası cok önemli değil bence fakat yeni sağlık raporu alman gerek önceden bu raporla vergi indiriminine başvuruyor gelen sonuca göre eger vergi indirim aldıysan emeklide olabiliyordun anladıgım kadarıyla yeni yasayla senin durumundaki arkadaslar gene sağlık raporu almak zorunda bıraklıyor tek fark vergi indirimine değil emekliliğe basvuruyorsun aslına bakarsın yapılan işlemler aynı
yanlız bir şey anlamadım şimdi arkadas rapor almak için ssk devlet hastanesine gitti % 45 rte rapor aldı diyelim raporu tekrar ankaraya göndermesi mi gerekli onay için yoksa devlet hastanesinden alınca onaya gerek yok mu işlem bitiyormu

Üst Alt