Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

h ehliyet degişimde aile hekimi raporu kabul edilmedi

burak_br B sınıfı değil 1. sınıfta değil 2. sınıf sürücü olur yazması gerek. Ortopedi doktoru hastalığını yazıcak ( ayak kısalığı, güçsüzlüğü vs. vs. ne varsa ayağında ) sonra da özel tertibatlı araç olmadan sürücü olur yazması gerek. ( EGM'de sivil memur olduğumdan biliyorum.)

İkinci grup: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfları. Birinci grup: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfları, h sınıfı ehlieyetin yerine a yada b sınıfı veriliyor birinci gurp yazması gerekmezmi kardeş ozman bana yazacagı şudur kardeş kifosklyozu mevcup olup özel tertibat olmadan sürücü olur yazarsa emniet kabul eder diorsun dogrumudur kardeş

burak_br 2. grup ehliyetler 1. grup ehliyetleri de kapsar. Sana normal B sınıfı ehliyet verecekse eğer 2. grup olmalı. Gerçi 1 de olsa pe kfarketmez senin için. evet o hastalığı yazıp ö[FONT=sans-serif]zel tertibat olmadan sürücü olur yazması yeterli.[/FONT]

ozman il saglıga gerek olmadan emniyete direk gelip deişim saglayabilir ehlieyetimi yenileyip h sınıfından b sınıfına çevirebilirm tertibatsız olarak tşk ederim kardeş

birkan ben ortopedi doktoruna engelimi yazdırıp teribata gerek yoktur demem yeterli il saglık yok ozman direk emnieyett kardeş dogrumudur sen bir emniyetçi olarak olaya hakimsin

h ehliyet degişimde aile hekimi raporu kabul edilmedi

h ehliyet degişimde aile hekimi raporu kabul edilmedi emniyet tarafından enelim kifosklyoz direk o raporla beraber ortopedi doktoruna gitsem ona muayene olup görüşünü yazdırsam olurmu

kkelebek editörüm olmadı neolcakk şimdii neden olmamış oalbilir

Aile hekimine verdiği raporda uzman Dr sevk diye ibare yoksa, gideceğiniz Dr size bir işlem yapmaz, öncelikle aile hekiminden uzman doktorlara yani sizin hastalıkla ilgilenen branşlara sevk etmesi lazım.

yani yeniden aile hekimine gidip uzman hekime sevk isteeycem yada direk ortopedi doktoruna gitsem özelde bir hastaneye ona görüşnü yazdırsam

emnieyet kabul edeydi nevardıı sanki istese kabul ederdi sürücü olur raporunu almış h yerine verilecek ehlieyet belli b sınıfı yaz ver direk

Ehliyet değişimi şu şekilde oluyor,
Aile hekimi>uzman Dr>il sağlık>emniyet

tm aile hekimi sürücü olur verdi emnieyet kabul etmedi benim engelim ortopedik uzman doktora gitcem ortopedi ona görüşünü yazdırcam gerek duyrsa il saglk duymazsada emneyete gidp deiştircem

burak_br

Aile hekimi sizi ortopedi Dr sevk edecek, ortopedi Dr size sürücü olur demeye yetkisi yoktur ortopedi Dr dan sonra il sağlık müdürlüğü ne sevk Şarttır.

öncellikle merhaba hepinize aranıza hoşbuldum h sınıfı ehliyetim var tertibat yok yalnız degişim için işlemlere başladım aile doktoruna gitdim oda sürücü olur raporu verdi emniyeti aradım onlar onunla olmaz dedi neden gerekçe nedir yönetmelikleri okudumda aile hekimide saglık raporu verebilecekler arasında gerek görürse uzman hekim gerek görürse il saglık gerek duymamış vermiş raporumu emniyet hangi gerekçe ile kabul etmez site yönetiminden ve ilgili arkadaşlardan görüş öneri bekliyorum engelim skalyoz ortopedik il saglık zorunlu degil özel tertibat kullanmasına gerek duyulması halinde gerekiyor yönetmelikde yoksa il saglık yok emniyetin gerekçesi ne olabilir

http://trbism.gov.tr/images/files/subedokuman/agizvedis_sube/surucu_saglik_raporu.pdf

burdada çok net yazıyor:

Uzman tabip/tabiplerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına karar verilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlar yazılmadan sürücü belgesi alabileceği belirtilir ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyona gönderilir.

Sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri veya özel sağlık kuruluşlarında görevli pratisyen/aile
hekimi tarafından doldurulacak kısımdır.
b) Hekimler tarafından raporda yer alan sürücü belgesi sınıf ve grupları kesinlikle belirtilmeyecektir.
c) "Sürücü olabilir"
kutucuğu işaretlenmiş ise karar kısmının doldurulması zorunlu değildir.
d) Pratisyen hekim/aile hekimi tarafından kod tablosunda belirtilen kod numaralarından yalnızca
gözlük (01.01), gözlük veya kontakt lensle (01.06) kod numaraları kullanılabilir.

bu açıklama şu anlama gelmiyor mu teribat kullanmsına gerek yoksa il saglıga gerek yok

Evet, aynen de yazdığınız gibidir, aile hekiminin raporu yeterlidir. Bunun aksinde ısrar eden memurlar işgüzarlık etmiş oluyor. Gerekirse müdürüne çıkıp durumu açıklamanızı öneririm.

yönetmelik çok net şekilde aile hekimimininde rapor verebilecegini belirtmiş emnieyet neye istinaden hayır dior gerekçe nedir bu yönetmelige göre kesinlikle kabul edilmesi gerek önemli olan sürücünün saglık durumu emniyet burda saglık görevi üstlenmiş oluyor bu kararı ile önemli olan kendisine gelen sürücü olabilir durumudur h sınıfı olan kişiyede tertibata gerek yoksa verilecek ehlieyetde çok net şekilde belli b sınıfı vercek bu kadar net

bülnet bey çünkü yönetmelik çok net şekilde açıklamış burda sorumluluk raporu veren hekime aitdir o kendisi bu sorumlulugu almışki veriyor emniyet bunu degerlendiremez sürücü olur seçenegi varsa h sınıfıda olsa degişim için h ehliyet kalktıgı için yerine verilecek ehliyetde belli b sınıfı neden gereksiz yere tekrar tekrar muayene zorunlulugu anlamsız siz degerli site yöneticileri ve ilgili arkadaşlardan destek bekliyorum

Uzman hekim/hekimlerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına karar
verilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlar yazılmadan
“Komisyona sevk”
kutucuğu işaretlenerek il sağlık müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyona gönderilir. buda çok net bir açıklamadır özel tertibatlı araç kullanmasına karar verilmesi halinde il saglık zorunlu yoksa oda yok uzman hekimin verdigi sürücü olur durumuda çok net şekilde kabul görüyor

yönetmeligi defelarca kez okudum engelliler için ekstra hiçbir durum yok b engelli diye birşeyde yok normal b sınıfı artık ehliyetler sadece kod gerekiyorsa kod yazılıyor h ehlieyetin degişimi içinde illa uzman hekim olcak illa il saglık olcak diye hiçbir şeyyok sadece dior aile hekimi sürücu oluru işaretledi ise bitmiştir

siizn görüşünüz nedir bülent bey

burda önemli olan ehliyet sınıfı deil kişinin saglık durumu ehliyet sınıfına göre degerlendirme olmaz

şöyle bir açıklama olsa onuda anlarım şuanda elinde h ehliyet bulunan kişiler degişim için illa uzman hekim dese onada eyvallah diecem hiçbir şeyyok herşey net aile hekimide rapor verebilcek konumda görünüyor çok net şekilde burda ozman emniyet hocayı es geçiyor şunuda anlarım şuanki h ehliyetinde otomatik vites birşey yazar yada elden tertibat v.s ozman dekimecut durum deişmiş daha öncede tertibat yok şimdide bu nasıl bir çelişki böyle bülent bey emniyetin ekstra bir yönetmeligimi var bilmedigimiz oturanboga
OturanBoğa

Önemli bir hususu gözardı ediliyor,aile hekimi rapor verir fakat kısıtlama kodları yazamaz,oysa ki uzman hekimler kısıtlama kodlarını rapora yazar o yüzdendir Emniyet kabul etmiyor neden mi çünkü engelli kişilerde bazı kısıtlamalara gidilir nedir bunlar her ne kadar kişi görünüş olarak sağlam gözükse,oto için tertibata gerek duymasa da A1 yani motosiklet kullanamaz ,mesela aile hekimi size Birinci grup sürücü olur dedi e A1 o gruba dahil buna kim karar verecek,Birinci grup ticari kullanır ,ambulans kullanır ama engelli kişilerde bu olamaz tabiyata aykırı kim yazacak bu kısıtlama kodlarını tabi ki ilgili uzman hekim,ne yazık ki bizim kanunlar çok yanlış ve eksik yapıldığı için bu tür sorunlar yaşanmakta!

tmm hocam eyvallahda yönetmelik ne diorsa odur yönetmelişk çok net açıklmaış verilir die ozman engellilere aile hekimi rapor vermesin yazısnalr oraya yüzde 40 üzeri engellilere aile hekimi ehlieyet vermesin die burda bir ayrım yokki verdi sie de kabul edilmesi gerek emniyetin işi raporu kimin verdigini sorgulamak deilki önemli olan srüüc oabilir ve varsa durumları pcye işlemek

Ha bir de önemli olan uzman hekimle işi kapatmaya çalışın ,yani rıca edin gerekli kodları yazsın aksi halde İL Sağlık komisiyonu falan iş uzar bilginize!

ya hocam anlatamıyorum galiba skalyoz engelim ne kodu yazacak tertibat yokki bende drek b sınıfı ehliet alır skalyozu vardır bunu yazıp vermesi ve tertibata gerek yoktur anca bu olur şuan buna bile gerek yok benim raporum varken emniyet hangi yetkiye hangi yönetemlikde yazıyor kabul edilmeycek die onu açıklasınlar ozaman çok ne tbelli aile hekimi verirrr verdi ise bunu sorgulayamazsın sorumlluluk ohekimde aile ehkimide zaten öle birşeye kanant getirse zaten vermez raporu nie kendini aşan bir işe imza atsın

ben yönetmelikle kanunla konusşuyorum belgelerle herşey çok açık net verilirrr budurr bülent beyde aynı fikirde

şu vardır h ehlieyetin yerine verilcek a yada bdir die yazıyor geneldede bu b bdir zaten başka bir sınıf yokki

bu tüm emniyetlerde aynımıki yoksa memurun uygulamasımı bazı başlıkları okudumda il saglıksız alanlarıda gördüm olması gereken zaten buda sürecin durumuna göre aile hkimide olur uzman hekimde il saglıkda

h ehliyet degişiminde uzman hekim zorunlumu aile hkiminden sürücü oluru aldım emniyet il saglık dior uzman hekim dior resmen benim işimi zorlaştırıyor ama bunu ahngi yetkiye göre dior h ehlieyetin yenilenmesi ile bilidiginiz bir yönetemleik varmı lütfen paylaşın yoruldum artık sorumluluk aile hekimiminin burda emnyet nie kabul etmez anlamam ozaman aile hekimini hiçe sayıyor burdaa

canımdan bezdimya ne zormuşşşya bıktım usandım

bülent abi tercrübenle deneyiminle bizim içimizden geln bu işlere en muafık biri olarak emniyetin böyle bir yönetmeligi varmı bildin yazık deilmi bizlere
@OturanBoğa

burda çelişkili durumlar varya arkdaş almış otepedi doktoru sürücü olur demiş onunla beraber gitmiş emnieyetden h ehliyetini yenilemiş il saglıga gitmeden il saglık srüücü olup olmaya karar veremez onun görevi tertibat agerek varmı yokmu ona bakar hangileri gerekli ise onubildirir

emniyetdeki memurun gıcıklıgı ndna oldu il saglıga gitmeden deiştirenelrde olmuş biizmkini deiştirmedi

h ehliyet degişimi için emniyet yönetmeligi varmı bildiginiz çünkü ben şaştım kaldım zamanım yok doktor il saglık çok uzun süreç

yeni ehliyetler b engellimi b sınıfımı bence b engelli diye birşeyok artık herkes eşit sadece varsa ehliyetinde kıstılamalar oluyor engelli ehliyeti diye bir ayrım yok sizce nasıl

@kkelebek editorüm olmadı napcam ben @KKELEBEKK AİLE HKİMİNİ EMNİYET HANGİ YETKİYE DAYANARAK REDDETTİ İSE REDDETTİ

H ehliyet yenilemede aile hekimi raporu da kabul edilmesine dair bir haber yapılsa

h ehliyet yenilemede a,le hekimi raporuda kabul edilmesine dair bir haber yaplsa bülent bey her konuda bizlere yardımcı oldunuz bu konudada yapacagınız bir haber gündem olcaktır lütfen bu konudada bir yazınızı bekliyorum lütfen abicim
OturanBoğa

Sürücü sağlık yönetmeliği

[FONT=serif]Sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri veya özel sağlık kuruluşlarında görevli pratisyen/aile [/FONT][FONT=serif]hekimi tarafından doldurulacak kısımdır.[/FONT]
[FONT=serif]
b) [/FONT][FONT=serif]Hekimler tarafından raporda yer alan sürücü belgesi sınıf ve grupları kesinlikle belirtilmeyecektir.[/FONT]
[FONT=serif]c) [/FONT][FONT=serif]Sürücü olabilir [/FONT][FONT=serif]kutucuğu işaretlenmiş ise karar kısmının doldurulması zorunlu değildir.[/FONT]
[FONT=serif]d) [/FONT][FONT=serif]Pratisyen hekim/aile hekimi tarafından kod tablosunda belirtilen kod numaralarından yalnızca [/FONT][FONT=serif]gözlük (01.01), gözlük veya kontakt lensle (01.06) kod numaraları kullanılabilir. [FONT=serif]Sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşlarında görevli ilgili uzman hekim/uzman hekimler tarafından [/FONT][FONT=serif]doldurulacak kısımdır.[/FONT]
[FONT=serif]b) [/FONT][FONT=serif]Kutucuklardan sadece bir tanesi işaretlenecektir. Sürücü belgesi sınıfları kesinlikle belirtilmeyecektir. [/FONT]
[FONT=serif]c) [/FONT][FONT=serif]Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler için [/FONT][FONT=serif]2. Grup sürücü olur. [/FONT][FONT=serif]kutucuğu [/FONT][FONT=serif]işaretlenmelidir. 2. Gruptaki sınıflar 1. Grup sınıfları kapsamaktadır. [/FONT]
[FONT=serif]d) [/FONT][FONT=serif]Sağlık sorunu bulunanlar için [/FONT][FONT=serif]1.Grup sürücü olur. [/FONT][FONT=serif]kutucuğu işaretlenmeli ve kod tablosundan [/FONT][FONT=serif]Tabipler Tarafından Kullanılacak Kodlar başlığında uygun kodlar raporda belirtilmelidir.
[FONT=serif]
Uzman hekim/hekimlerce sürücü/sürücü adayının özel tertibatlı araç kullanmasına karar [/FONT][FONT=serif]verilmesi halinde hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği ve kod tablosunda belirtilen kodlar yazılmadan [/FONT][FONT=serif]Komisyona sevk [/FONT][FONT=serif]kutucuğu işaretlenerek il sağlık müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyona gönderilir.
[/FONT][/FONT][/FONT]
buyrun arkadaşlar bunu okuyun ehliyet degiştiricekler

Benim rahatsızlığım gözümde ve kontakt lens kullanıyorum ehliyetimde de gözlük veya kontakt lensle yazıyor ,

'Pratisyen hekim/aile hekimi tarafından kod tablosunda belirtilen kod numaralarından yalnızca
gözlük (01.01), gözlük veya kontakt lensle (01.06) kod numaraları kullanılabilir.'

bu yazıya göre aile hekiminin onaylaması yetiyor mu?

emniyet olur dedi aile hekiöine ama randevuda yer kalmadı için yapamadım ama oluyormuş sein dedin gibi söledim haklsısnız dediler kralsın abi OturanBoğa

demmki oluyormuş dedin gibi işgüzar memurlar yüzünden olmuyormuş

ehliyet degişiminde bize uygulanan ayrımıclık neden

Neden diye sormadan koşulsuz kabullenmedendir belki de. Sonuçta ehliyet değişikliği talebini biz yapmıyoruz. Ancak engeli olmayan biri kolaylıkla değiştirirken biz o hastane senin bu hastane benim sürünüyoruz ...iş bilmez doktorlar da cabası gelişigüzel yaptıkları işlerle tek seferde çıkacak evrak haftalarca sürüncemede kalıyor.

aynen öyle ordan oraya ordan oraya diger tafdan adam aile hekimine gt bir rpoar deiştir bizde ordan oraay il saglık uzman hekim v.s v.s baydı ya

oysaki aynı yönetmelk bizede geçerlili onlarada neyazıkki keyfi uygulamalarla ezilen biz oluyoruz

engelli ehliyet raporuyla ötv siz araç alan varmı

h sınıfı ehliyeti değiştirmek için bu gün işlemim yatırıp i ağlık müdürlüğüne tesim ettim alan memur yeni ehliyet raporuyla ötv siz araçata alnabilindiğini söyedi öceden aldığım ötv siz araç aldığım raporumuda istedi ben ehlyet raporuyla araç alınamıyor dedim fakat memur alabilirsn dedi böyle bir şey vamı ehliyet raporuyla araç alan vamı ben ortobetik engelliyim elden gaz fren li engelli aracım var 1 ay sonra 5 yıl doluyor bu ehliyet raporuylamı 2007 yılında bu raporla 2 kez araç aldığım raporlamı yeni ötv siz araç alabilirim

evet h sınıfı ehliyet degiştirmedede eger aile hekimi rapor verise kabul ediliyormuş emniyetle görüştüm bugün kabul edilidigini söyledi

bülent abi aynen senin dedin gbii dedim manuel aracı sürmeye engel bir druum yoksa geçerli dedim sonra tmm olur dediler

Üst Alt