Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sakatların otomobil alım-satım ve kullanımı ile ilgili talepleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın arkadaşlar, bu konu ile ilgili olarak basında konularımızla ilgilenen yazarlara gönderdiğim yazı aşağıdadır.
İnşallah birisi konuya ilgi duyar. Ayrıca sadece eşler değil talebimiz eşin tek başına kullanmasının yanında, arabada bulunmamız kaydıyla tüm 1. derecede yakınlarımız kullanması şeklinde olmalıdır.
Gene burada değinmemiz gereken bir diğer konu engelli otoparkına park eden araçlara ceza yaptırım uygulanması olmalıdır. Bu konuda trafik cezası yasada var ancak trafik polisleri bu konuda bilhassa AVM.lerdeki yerler konusunda (zaten başka yerde yok) yetkimiz yok diyorlar. Bu konuyu da gündemde tutalım

Niye benim arabamı eşim kullanamıyor ?
Kendi engelimden çok diğer engellerle uğraşan yasal olarak engelsiz insanlarla eşit haklara sahip, engelim nedeniyle herhangi bir ayırımcılığın olmaması gereken güzel ülkemizde yaşayan bir engelliyim.
Ama başlıkta da bahsettiğim gibi orta gelirli bir insan olarak, evine bir oto alabilmiş bir insan olarak benim aracımı eşim kullanamıyor. Şehirde kullanamıyor, bu nedenle ikinci bir araç almam gerekiyor, uzun yolda kullanamıyor, bu nedenle tehlikeli bir şekilde seyahat etmem gerekiyor.
Bunun sebebi aracımın engelli plakalı bir araç olmasıdır. Bu nedenle negatif bir ayırımcılığa tabi tutuluyorum. Bu ayırım nedeniyle bahsettiğim gibi can güvenliğimi tehlikeye atabiliyorum. Zira uzun yolda amaç tehlikesiz bir şekilde yol almaktır. Bizim gibi engelli insanların fiziksel engelleri nedeniyle yaşadığı sorunlar, almak zorunda olduğu ilaçların yan etkileri güvenli şekilde sürekli araç kullanmasını engelliyebilmektedir.
Bunun yanında aracı kullanmadığım zamanlarda bu aracı eşim kullanamamaktadır.
Niye derseniz 31 Aralık 2004 Tarihli Resmi Gazete (3. Mükerrer Sayı: 25687 (3. Mükerrer) yayınalan İçişleri Bakanlığın’ın: Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği.
Ne diyor bu yönetmelik
Araçların tescil belgelerine yazılan “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulmasıdır. Aksine davranış halinde ise “Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, bu Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.” Şeklinde bir ifade bulunmaktadır.
Bu eşitlik ilkesine uymayan, ayırımcılık içeren ve can güvenliğimizi tehlikeye atan bu yönetmeliğin bir an önce değiştirilmesini talep ediyoruz.. İsteğimiz, bu aracı engellinin 1. derecede yakınlarının kullanmalarına izin verilmesidir.

Levent Karagöz

levent beyin dediği gibi engelliyiz ama engelleniyoruz normal insanlar gibi dolaşıp gezemiyoruz işlerimizi normal insanlar gibi göremiyoruz birde onlar gibi arabada kullanamıyoruz (yani rahat bir şekilde)ama diğer yönden trafikte onlardan daha iyi kurallara uyuyoruz kurallara göre hareket ediyoruz bizlerin önümüzdeki engellerin kalkmasını istiyoruz trafik kuralları bizlere karşı bencilce işleniyor parklardada aynı sorun raporlardada bizlerde engeller yok yok köstek olmalarını istemiyoruz avrupalılaşmaya çalışıyoruz fakat yasaları çıkartamıyoruz bizler özgürce yaşamayı istiyoruz neden aceba sorun çıkaran bizlermiyiz aceba yoksa kim?

Merhaba arkadaşlar. Gelde işin içinden çık. Sol ayağımdan özürlüyüm. Otomatik vitesi olmayan normal bir aracım ve B sınıfı ehliyetim var. Araç sürmek bana eziyet geliyor. O yüzden ehliyetimi h ye çevirip otamatik vites veya özel tertibatlı araç almayı düşünüyorum ama bu kadar sorun varken hiç uğraşmasam mıki acaba diye düşünüyorum. Eşim bu racı kullanamayacak olması başlı başına bir sorun. Saygılarımla...

Konu ile ilgili maili gönderdim ancak olumlu bir gelişme olacağı kanaatinde değilim (umarım beni yanıltırlar).

%40 sol polio dan dolayı 2007 yılında araba almak için çok uğraştım ama Yurt dışından malum nedenden dolayı getirtemedim. Türkiyeden otomatik vitesli araç aldım ama bu seferde özürlü plaka ile kullanmam için yeniden bir sağlık raporu alıp otomatik vitesli araç kullanır şekline dönüştürtmüştüm. Oyun oynar gibiler ordan oraya koşturarak eziyet vermek işlerine geliyor sanırım.

vallaha göndermeye çalıştım ama bilgisayarı kullanmayı pek beceremiyorum yapamadım

cevap geldi ;

Sayın İlgili,

Özürlülerin araç alması ile ilgili mevcut mevzuat hükümleri aşağıda sunulmuştur.

YURT İÇİNDEN ARAÇ ALIMI
31 Temmuz 2004 tarih ve 25539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Kanunlarda Ve 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 21’inci maddesinde;
“ MADDE 21. - 6.6.2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin (2) numaralı bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
2. (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,
Beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı,” ÖTV’den muaftır denilmektedir.
Ayrıca; 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5035 sayılı Kanunun 22’inci maddesiyle değiştirilen 4’üncü maddesinin (c ) bendinde; “sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malül ve engellilerin adlaroına kayıtlı taşıtları ile diğper malül ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtları” motorlu taşıtlar vergisinden muaftır denilmektedir.
Bu hükümler doğrultusunda; Bu şekilde yurt içinden taşıt aracı iktisap edecek edecek olanların motorlu taşıt kullanma ve ehliyet alma imkânları olmadığı için bunlar adına alınan taşıtlar başkaları tarafından kullanılacaktır. Bu kişilerde, Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Karar ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde tanımlandığı üzere, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü olacaktır.
Yukarıda açıklanan usul ve esaslara göre istisnadan yaralanan malül ve engelliler 5 yıl süre ile ikinci bir defa bu istisnadan yararlanamayacaklardır. İstisnadan yararlanarak adlarına bir taşıt aracı tescil edilenlerin tescil tarihinden itibaren 5 yıl süresince ÖTV ödemeden taşıt aracı satın almaları veya ithal etmeleri mümkün değildir.
Diğer taraftan, zihinsel özürlüler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında tescil birimine vermeleri zorunludur.
31 Aralık 2004 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü ve 74 üncü maddelerinde değişiklik yapılarak; ithaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi % 90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verileceği hüküm altına alınmıştır.

GÜMRÜK MUAFİYETİNDEN YARARLANARAK YURT DIŞINDAN ÖZEL DONANIMLI ARAÇ İTHALİ
Kimler Gümrük Vergisinden Muafen Özel Tertibatlı Araç İthal Edebilir?
18.02.2000 tarih ve 23968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (Muafiyetler) Seri No: 2’nin 2 nci maddesinde “4458 sayılı Gümrük Kanunu’na göre muafen özel tertibatlı sakat aracı ithal edecek kişilerin el ve ayaklardaki ortopedik özre dayanan özürler nedeniyle malül ve sakat olması gerekir.” hükmü mevcuttur.

Başvuru Yeri Ve Şekli:
Özürlünün, durumunu belgeleyen (özel donanımlı araç kullanabileceğine dair yetkili hastanelerden alınmış sağlık kurulu raporu ve H sınıfı sürücü belgesi ile birlikte Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

Özel Tertibatli Minibüs İthali:
El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat sakat kişi tarafından kullanılamayan, sakat kişinin araca binip, inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan ve sakat kişinin üçüncü dereceye kadar kan veya sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan minibüsler gümrük vergilerinden muaftır.

Başvuru Yeri Ve Şekli:
Özürlünün, durumunu belgeleyen yetkili hastanelerden alınmış sağlık kurulu raporu ile birlikte Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Burada gireceği heyet uygun bulduğu taktirde 6 ay süreli geçici ithal izin belgesi düzenler. Belge ile ithal işlemine başlanır.

ötv verğisinin iptali için CUMHURBAŞKANLIĞI NAverdiğim şahsi dilekçem

YETKİLİLERDEN TALEBİ[ÜÇ KURUŞ YARDIMLARLA SAHİP OLUNAN YURT DIŞI İTHAL ARAÇLARA REVA"" ÖTV""

SAYIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞINA

SAYIN , CUMHURBAŞKANIM ARZEDERİM.,

OMİRİLİK FELÇLİSİ BİR VATANDAŞIM.YARDIMLAR SAYESİNDE DEVLETİMİZİN KANUNLAR KOYARAK BİZ ÖZÜRLÜLÜLERE TANIMIŞ OLDUĞU HAK SAYESİNDE YURT DIŞINDAN GÜMRÜKTEN BEDELSİZ ARAC GETİRTTİK.
5 YIL DOLDU ARACIMIZI DEĞİŞTİRME TALEBİNDE BULUNDUK.GÜMRÜK YETKİLİLERİ VERGİSİNİN OLDUĞUNU BELİRTTİLER.
HANİ VERGİ YOKTU DEDİĞİMİZDE İLAVE YASA ÇIKTI.ONDAN DOLAYI YARDIMCI VE BU KONU HAKKINDA YAPABİLECEĞİMİZ BİR KOLAYLIK YOK..DEDİLER...

ŞİMDİ ..,, SAYINNNN, YETKİLİ OLAN TAM YETKİLİ MEVZUATI BİLEN VE KANUNUN KİMLERE FAYDASI VAR .BU KANUN KİMLERE KOLAYLIK [ORASI MUAMMA] OLARAK KALEME
ALINDI.KANUNLARIN HAZIRLANIRKEN ALT YAPISI ,VATANDAŞIMIN FAYDASINA MI ,ZARARINAMI, BU OLĞUYA KİMLER HANGİ KRITERLERE GÖRE HAZIRLIYOR.
BU KONU HAKKINDA YETKİSİ....
a] KENDİSİ BİR ÖZÜRLÜMÜ,
b] ÖZÜRLÜLER HAKKINDA NE SEBEBDEN KARAR VERİYOR.
c] BİR ÖZÜRLÜNÜN ""O"" ARACA SAHİP OLABİLMESİ İÇİN VERDİĞİ AZMİ,ZORLUKLARI,ENGELLERİ YAŞAYARAKMI KARAR VERİLDİ
d]YAPILAN YASALAR YAŞANARAK DEĞİLDE MASA BAŞINDA DAHA ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ GÖRÜNTÜLERİ İNCELEYEREK VERİLEN KARARLAR
İNSAN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN SÖZDE KANUNLAR İCAT EDİLİYOR VE YAPTIM OLDU MANTIĞI İLE DAYATMA TAKTİĞİ VATANDAŞA
UYĞULANIYOR.
f]GARİP OLAN YURDUM İNSANI,BİLMEDİĞİ BİR ÜLKENİN İKİNCİ EL ARABASINA MUHTAÇ OLDUĞU VE UCUZA MAAL ETTİĞİ İÇİN ALIYOR.
g]AİLESİ ZENGİN OLAN YURDUM İNSANIDA """"ÖTV """İNDİRİMİNDEN YARARLANARAK EN SON MODEL ARACA SAHİP OLUYOR,
5 YIL SONRADA ""ÖTV"" SİZ SATABİLİYOR.
I]AYNI KANUN İKİ AYRI UYGULAMA..NASIL KANUN BU ....PARASI OLAN ZARAR ETMESİN .DİLENEREK ALANDA...BİLMEM NEYİME...

BU TEZATLARI BİZ GARİBANLARA [ELİMİZDEN TUTANIMIZM OLMADIĞI İÇİN] ANLATA BİLECEK """KIVIRTMADAN""" TAM YETKİLİ BİR KANUN KOYUCU DAN
MÜMKÜNSE DEĞERLİ ZAMANLARINI BİZ MADUR ÖZÜRLÜLERE AYIRARAK ""AYRIMCILIĞI"" KİŞİYE ÖZEL KANUNLAR HAKKINDA BİLGİ VERİLMESİ....

BEN KENDİ DURUMUM HAKKINDA BİLĞİ VERMEK VE SORUNUMA MANTIKLI ,AKLA YATKIN VE SAMİMİ ÇÖZÜMLERİNİ BEKLİYORUM.

16.10.2004 TARİHİNDE 1988 MODEL GOLF MARKA İLİNCİ EL ARACI VERGİDEN MUAF OLARAK İTHAL ETTİM.
5 YIL DOLDUĞUNDA KANUN KOYUCUNUN TANIMIŞ OLDUĞU HAKKIMIZA İSTİNADEN İKİNCİ BİR İTHAL İÇİN BAŞ VURDUM.
2002 YILINA KADAR YAPILAN İTHALATLARA VERGİ İNDİRİMİ VAR.SONRASINA "SAYIN ÖTV"" VAR.NEDEN KANUN NİYE BİLMEM,AÇIKLAMASI BEN MEMURUM
VERİLEN EMRE UYARIM.

DOĞRU.... MEMUR VAZİFESİ NEYSE YAPAR.FİKİR YÜRÜTEMEZ.AKSİ OLURSA SÜRGÜN..HAKLI,,HEMDE TAM HAKLI..

1988 MODEL ARACA ÇIKAN ""ÖTV"" 3.000.TL ARABANIN YURDUM ARAÇ PİYASASINDAKİ DEĞERİ 4.000.-VEYA 4.500-TL
ŞİMDİ BEN 21 YAŞINDA SANAYİDEN ÇIKMAYAN,HURDA ARABAYI REVA GÖRÜYORSANIZ.YÜCE DEVLETİMİZE BAĞIŞLAMAK VE
MAKAM OTOSU OLARAK EN YETKİLİLERE SUNMAK HURDALIĞA ATMAK TAN İYİDİR...
DEVAMLI AŞALANMAK,HAKİR GÖRÜLMEK,DIŞLANMAK,EZİLMEK,ÖTELENMEK CANIMIZA TAK ETTİ.

HANİ VATANDAŞINI KORUYAN KANUNLAR.
HANİ DENİYORSAKİ,,ENGELLİ ,ÖZÜRLÜ,SAKAT,KÖR,SAĞIR,DİLSİZ,SPASTİK, BUNLAR NASIL TABİR EDERSENİZ,DEVLETE KANBUR,
ÖTENAZİYİ SERBEST BURAKALIM TOPLUCA ORTADAN KALDIRALIM,DEVLET YÜKTEN ,YETKİLİ KANUN YAPMAKTAN,MALİYEDE PARA HARCAMAKTAN
KURTULSUN..
DEVLETİMİZ REFAH SEVİYEYE,MİLLİ HASILA KİŞİBAŞINA 100.000.DOLAR SEVİYELERİNE ÇIKSIN ,DEVLETİMİZ BORÇSUZ.FERAHA ERSİN.

TERÖRDEN DOLAYI UZUVLARINI YİTİREN,YALNIŞ TEDAVİ SONUÇU DOKTOR HATASINDAN DOLAYI KAYBEDENLERİN UZUVLARINI GERİ VERSENİZE,
MÜMKÜNMÜ,,,BİR KANUNUN ...FIKRASINA GÖRE MADDİ BİR DEĞERLE MASA BAŞINDA VİCDANINIZI RAHATLATMAYA ÇALIŞIRSINIZ.

SAYIN YETKİLİ..,
MÜMKÜNSE ,İYİCE İNCELEYİN ,TARTIN,VİCDAN MUHASEBESİNİ MASA BAŞINDA DEĞİLDE,BİREBİR,ENGELLİLERİN KISITLI HAREKETLERİNİ VE O ARACLARA
İNERKEN VE BİNERKEN YÜZLERİNDEKİ MİMİKLERİ TAKİP EDİN ... VE ONA GÖRE KARARLARINIZI VERİN.

ARAÇLARIMIZ MUAYENE MASRAFINDAN MUAFTI,ÖZELLEŞTİRME ESNASINDA NE OLDUYSA BU KANUN MADDESİİPTAL EDİLMİŞ,BU NASIL UYĞULAMA ZENGİNLER 1-ÖZÜRLÜLER 0,.. BAYAĞI "" YAĞ""" ,ÇEKİLMİŞ,

İHALEYİ KAZANAN FİRMANIN ÖZÜRLÜLERDEN ALINACAK ÜÇ KURUŞA İHTİYACI VAR İSE ÖZÜRLÜLER OLARAK DİLENEREK TOPLAYALIM BİR SEFERDEDE TEK TEK BİZLERİ BEKLEYİPTE ZARAR ETMESİNLER.`

İHALEYİ KAZANAN FİRMA AVRUPADAKİ ÖZÜRLÜLERDEN MUAYENE PARASI TALEP ETMİYORDA,TÜRKİYEDE NEDEN TALEP EDİYOR.NEREDE İNSAN HAKLARI...AVRUPALI.., İNSAN DA ,TÜRK İNSANI.., NE.., TÜRK İNSANINI BU DURUMA DÜŞÜREN, KANUN YAPICI YETKİLİLER BİR DÜŞÜNSÜNLER ...HER YETKİLİ ÜLKE ÇIKARLARINI DÜŞÜNÜP ..
VATANDAŞI RAHAT ETSİN ,REFAH İÇİNDE YAŞASIN DİYE ÇABALAMAK ZORUNDA OLMASI GEREKMEKTEDİR.

BAKSANA ELİN AVRUPALISI ÜLKESİNİN ÇIKARI İÇİN, GÖZÜMÜZE BAKA BAKA İHALEDE , BİZİM İLGİSİZLİKLERİMİZDEN YARARLANARAK KENDİ ÇIKARLARINI..,,
KOLLUYORLAR..
BİZLER..,, ÇOK ÇALIŞKAN ,DİNAMİK,TUTTUĞUNU KOPARTAN,MİLLİ DAVADA KARTALIZ.AMA...
ŞU HALİMİZE BAK ÖZÜRLÜLERİ NE HALE GETİRDİNİZ. ÜÇ SENTE MUHTAÇ HALE GETİRDİNİZ.BİZİM GÜNAHIMIZ SAKATLIĞIMIZDAN DOLAYI ""GÖZ""
ZEVKİNİZİ Mİ BOZDUĞUMUZDAN "" MÜKAFAT"" YERİNE ""CEZA"" YA LAYIK GÖRÜLÜYORUZ.

DİYELİM Kİ ..,ÖDEME YAPMASA ÖZÜRLÜLER BU DEVLET BATARMI..YOKSA ZATEN EKSİKLİKLERİ İLE ZOR BİR HAYAT SÜRÜYORLAR,,,

"""SİZ"" SAĞLIKLI KANUN YAPICILAR OLARAK ,ÖNÜMÜZE BİR ""ENGELDE "" LÜTFEN SİZ ÇIKARMAYIN...

YETER ARTIK BURAKINDA..VATANDAŞLA ,MEMURLA,ŞUNLA BUNLA,UĞRAŞIMIŞ BİR PAÇAVRA GİBİ BİR KENARA ATILMAKTAN DOLAYI ;RUHSAL DURUMUMUZU VE AİLEMİZİN KENDİ İÇİN DEKİ KERMEKEŞLİĞİ, BUNLARA DEĞER Mİ, KENDİ VATANDAŞINIZA MEZALİM,YAPMAK ..VARMI BÖYLE DIŞLANMAK,,

KENDİ YETKİLİLERİ TARAFINDAN TECRİT EDİLMEK....BİLEMİYORUM.....
KANUN YAPARKEN, YAPILAN BİZCE ÇOOOK BÜYÜK HATA, SİZLERCE UFACIK NÜHAS FARKI NI..
LÜTFEN AMA LÜTFEN, BİR AN ÖNCE ESKİ ŞEKLİNE GETİRİLMESİ İÇİN GEREĞİNİ ,
SAYIN CUMHURBAŞKANIMDAN ARZ EDERİM.

ŞİKAYETTİ OLAN..
NURULLAH BAYTEKİN SAYGILARIMLA,
NURULLAH BAYTEKİN

bu dilekçeden başbakanlığın 3 birimine maliyeye içişleri bakanlığına hazine müsteşarlığına gönderdim.
şu ana kadar direk cevap vermiyorlar ama bir değişikliğin söz konusu olduğu ama tam kesinleşmedi ama sonucun talebiniz yönünde olduğu bildirdiler.

Kendi üzerime düşen görevi yaptım işallah başarılı oluruz ve bu engeller kalkar

Motor hacmi sınırlamasını 1600cc den 2000ccye yükseltilmesi için baskı yapmamız gerek. Hep birlikte hareket edersek belki bu sorunu aşarız. Dizel bir araç alacağız ama 1600cc motor hacmine sahip dizel araç bul, bulabilirsen.... Dilediğimiz arabaya binmek istiyoruz, bari bunu çok görmesinler!

arkadaşlar motor meselesi bir de plaka
dışarıdan rahatsız edilen arkadaşlarımız var bunun da kalklaması lazım eşitliğe aykırı uyğgulama

Bir gelişme oldumu arkadaşlar sonuç olarak H sınıfı engelli arabasını yakın akraba kullana bilecekmi kamu oyu yaratmak işe yaradımı

Gönderdim başbakanlığa giden meil gitmedi oiğerlerinden daha bir cevap gelmedi

h sınıfı sürücü belgesi

arkadaşlar plakada amplemlerin kaldırılması için bimere dilekçe gönderdim. Sizlerde gönderirseniz sevinim cevabını paylaşacağım burada

Çorbaya ben de tuz attım, bakalım tadı değişir inşallah... ;)

benim bimer e yazmış olduğum yazınnın cevabı geldi sonuç boş
herkes bence bu konun üstüne düşmeli bu ayrımcılığı bu fişlenmeyi ortadan kaldırmalıyız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt