Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sakatların otomobil alım-satım ve kullanımı ile ilgili talepleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sevgiye dair ufacık bir şey varsa anlarlar umarım

Bu kampanya için çok teşekür ediyorum. Gerekli mesajları gönderdim. Ben otomobilimi geçen yıl aldım. Sağ kolum olmadığından ötv indiriminden faydalanamadım. Büroksiyle uğraşırken sinir krizleri geçirdim. Ehliyet alırken ayrı sağlık raporu, araç alırken ayrı rapor. Vergi dairesi tertibat gerekmiyor diye ötv'den faydalandırmıyor. Emniyet illa terbat projesi isterim diyor. olmayan tertibatın projesini çizdiriyoruz. sonra abim dahi aracı kullanamıyor. Bu kadar "sakat" bir yasa olur mu? Lütfen kurtarın bizi bu bürokrasinin elinden...

görew tamm yollanmuştır.... ya bu siteyi yeni keşfettim .biz engellilerin problem we yaralarına merhemsiniz walla..... ben %99 engelliyim araba alamıom.. inşallah maillerimiz dikkate alınır

Ben de başvuruda bulundum.Sayı olarak nekadar çok gönderilirse o kadar dikkate alınacağımızı düşünüyorum.Gerekirse toplu olarak gerekli izin alınıp basın önünde bir bildiri de yayınlanabilir.

Haydi hayırlısı ben de gönderdim umarım işe yarar. ayrıca oturanboğa sana da çok teşekkür ederim böyle etkinliklere öncülük ettiğin için.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından gönderdiğimiz maile gelen cvp:

İlgide kayıtlı dilekçeniz incelendi.

Söz konusu dilekçenizde yer alan malul ve engellilerin ilk iktisabını yapacakları araçlarda ÖTV istisnası uygulamasına yönelik önerileriniz, mevzuat değişikliği çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Kendimce uyuarlayayıp hepsine toplu bir şekilde beş dakika önce gönderdim
başka yerlerede gönderim var ise arkadaşların o adresleride belirtilerse aralarada gönderirim toplu yürüyüş var ise onada varım bizler yeter ki birlik olalım birlikten kuvvet doğar arkadaşlar

bugün bende gönderdim önceden denedim olmamış sonra fark ettim
bu mereti fazla kullanmayı bilmiyom

Maliye'den bana da aynı yazı geldi. Düzenleme yapılırken değerlendireceklermiş önerileri

Konunun değerlendirileceğine dair aynı yazı arkadaşa da gelmiş.

Bana da aynısı geldı hadı hayırlısı bakalım...​

Aynısı banada geldi arkadaşlar...5 dk kadar önce...Bu iyiye işaretmi bilmiyorum :)

Umarım ıyıyıye işarettır ama ben bu hukumetten yana hıc bı umduum yok.. Baksana ulkenın halıne ne hale geldı duzen bu karmasada bıızm gıbı ıkıncı sınıf olarak gorduklerı kısılerler ılgıleneceklerını dusunmuyrum..allah korusun bırde elımızde olan haklalımızıda almaya fılan kalkarlar beklerım bu ınsanlardan bunu.. Yınede hayırlısı dıyelım.. yasayıp bırlıkte gorecegız..

Bende gönderdim işlem tamam hayırlı sonuç almak dilekleriyle inşallah

Engellilerin araç alım-satımı ile ilgili talepleri

Engelliler-Biz sitesi tarafından başlatılan Eller Aya-Bizler yaya kampanyası ile engellilerin araç alım-satım ile ilgili sorunları dile getirilmiş olup, site üyeleri tarafından ilgili birimlere mail yoluyla dilekçe gönderilmiştir. İlgili birimlerden gelen cevaplarda Mevzuat değişikliğinde taleplerin değerlendirileceği belirtilmiştir. Aşağıdaki linkte yazdığımız Gelir vergisi kanunun ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısına taleplerimizin eklenmesi durumunda engellilerin yaşadıkları sorunların bir kısmı ortadan kalkacaktır. Bu konunun dile getirilmesi ve müdahil olmaları açısından Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Milletvekili Sayın Lokman Ayvanın, konuya müdahil olmalarını arz etmekteyiz. Tasarıya aşağıdaki maddelerin eklenmesi durumunda, engellilerin yaşadıkları sorunların bir kısmı giderilmiş olacaktır.
GELiR VERGiSi KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TASARISI

1)4760 Sayılı Kanunda değişiklik yapılarak, Yurt içinden vergi muafiyetiyle satın alınan aracın vergisiz olarak 5 yılda değil 3 yılda, yurt dışından vergi muafiyetiyle satın alınan aracın ise vergisiz olarak 10 yılda değil 5 yılda satışı mümkün olabilmelidir.
2)Yurt içinden alınan otomobillerde KDV muafiyeti sağlanmalıdır.
3)Muayene istasyonlarınca alınacak muayene ücretleri konulu “Karayolları Trafik Muayene İstasyonlarında Yapılacak Araç Muayenelerinde Alınacak Harçlar Hakkında Sirküler / 1 “de değişiklik yapılmalı ve eskiden olduğu gibi sakatlar üzerine kayıtlı otomobillerden harç alınmamalıdır.
4)Vergi muafiyetli otomobil satın alabilmek için araçta özel donanım bulunması şartı kaldırılmalıdır. Onun yerine, sakatlığından dolayı toplu taşıma araçlarından yararlanmak veya uzun mesafeli yürüyüşler yapmak konusunda engelleri olmak ve aynı zamanda H sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartı getirilmelidir.

maliye vs bunlar zaten eskıden beri hep değerlendirmeye alıyorlar. sonrada orada bir tozlu rafa kaldırıyor..? tıpkı bizi kaldırdıkları bozuk yol ve kaldırım taşları gıbıı benim pek ümidim yook ama hayırlısı

Tamam arkadaslar bende yolladım hadı hayırlısı

yolladfım gitti ama ne kadar cok yollanırsa aminim başarırız..
sağlıcakla kalın

bende karaladım defteri arkadaşlar.Hayırlısı olur inşallah

bie değişiklik isteği

"4)Vergi muafiyetli otomobil satın alabilmek için araçta özel donanım bulunması şartı kaldırılmalıdır. Onun yerine, sakatlığından dolayı toplu taşıma araçlarından yararlanmak veya uzun mesafeli yürüyüşler yapmak konusunda engelleri olmak ve aynı zamanda H sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartı getirilmelidir."

yukardaki talep iyi düşünülmüş bir talep değil. Benim sağ kolum yok, vergi muhafiyetinden yararlanamıyorum. bir hak varsa "sakat" raporu alan herkese uygulanmalıdır. olmazsa anlamsız olur. sağ kolu olmayan zengin bir sakat sağ bacağı olmayan fakir bir sakat mıdır? vergi muhafiyeti her sakat için uygulanmalı.

[SIZE=2]
yukardaki talep iyi düşünülmüş bir talep değil. Benim sağ kolum yok, vergi muhafiyetinden yararlanamıyorum. bir hak varsa "sakat" raporu alan herkese uygulanmalıdır. olmazsa anlamsız olur. sağ kolu olmayan zengin bir sakat sağ bacağı olmayan fakir bir sakat mıdır? vergi muhafiyeti her sakat için uygulanmalı.
[/SIZE]
[SIZE=2]Bence bu konudaki kıstas ulaşım konusunda engelinden ötürü sıkıntı yaşayanlar olmalıdır... zira otomobil bir ulaşım aracıdır... Dolayısıyla bence arkadaşların yazdığı madde gayet mantıklı, hatta kapsam olarak gayet geniş bile...[/SIZE]

Burdaki amaç tertibata ihyiyaç duymayan engellilerinde ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanmasıdır.

Gönderdiğim maile aşağıda yazılı textli bir cevap geldi. Ben alakayı çözemedim :)))

İlgi e-malinizde Bakanlığımızı ilgilendiren bölüm ile ilgili olarak;

Vatandaşlarımızın özür durumlarının belgelendirilmesi amacıyla düzenlenen özürlü sağlık kurulu raporları, 16.07.2006 tarih ve 26230 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda, özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca verilmektedir. Adı geçen Yönetmeliğin Ek-1 sayılı Sağlık Kurulu Raporu Formu’nun “Raporun Kullanım Amacı” bölümünde bireyin uygun hakları yazılmaktadır (Özel tertibatlı araç kullanabilir, tekerlekli sandalye kullanmalıdır, akülü araç kullanabilir, işitme cihazı kullanmalıdır, H sınıfı ehliyet alabilir, ............. ortezi/protezi kullanması gereklidir, ...... yardımcı cihazı kullanması gereklidir, özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur ve Diğer –Açıklayınız- ). Bu çerçevede; ilgili diğer kurumlar, kendi mevzuatları çerçevesinde de değerlendirerek işlem yapmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği ekinde yer alan 3 Sayılı Cetvel ile “Sağlık Kurullarınca Verilecek Sürücü Olur Raporların Düzenlenmesine Esas Olan Sağlık Muayenesinde Sürücü Adaylarında Aranılacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine İlişkin Esaslar” belirlenmiştir.

Yukarıda açıklanan mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; sağlık kurullarımızın faaliyet amacının kişilerin sağlık durumlarını belgelendirmek olduğundan, raporun kullanım amacı bölümünde sadece, bireyin özür grubuna uygun hakları olabilecek “özel tertibatlı araç kullanabilir” ve/veya “H sınıfı ehliyet alabilir” gibi ibareleri bulunmaktadır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr.Bekir KESKİNKILIÇ
Bakan a.
Genel Müdür Yardımcısı​

T.C. MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı

SAYI : B.07.1.GİB.0.01.53/5319-188 27.042009*043585
KONU :

Başkanlığımızı muhatap e-postanız incelenmiş olup, konuya ilişkin Başkanlığımız görüşü aşağıda açıklanmıştır.

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 19. maddesinde, diğer kanunlardaki vergi muaflık ve istisna hükümlerinin bu vergi bakımından geçersiz olduğu, katma değer vergisine ilişkin istisna ve muafiyetlerin ancak bu Kanuna hüküm eklenmek veya bu Kanunda değişiklik yapılmak suretiyle düzenlenebileceği hüküm altına alınmıştır.

Aynı Kanunun 17/4-s maddesine göre, özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının yurt içi teslimleri ve ithali katma değer vergisinden istisna edilmiştir. Ancak binek otomobili teslimleri ise bu kapsamda yer almamaktadır.

Dolayısıyla, özürlülere yapılacak binek otomobili teslimlerinde KDV istisnası uygulanabilmesi için, Katma Değer Vergisi Kanununa hüküm eklenmesi veya bu Kanunda değişiklik yapılması gerekmekte olup, söz konusu düzenleme yapma yetkisi TBMM’ye ait bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Ömer ERGENÇ
Başkan a.
Gelir İdaresi Grup Başkanı

Yayın yöneticimiz bimerden bana telefonla dönüldü acil olarak yöneticiniz bizlere dönebilirmi diye... numarayı özelden attım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt