Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili önerilerimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Iş hayatında gelir vergisi indiriminden yararlanma ve emeklilik işlemleri için gönderilen raporların masa başında yüzdelilk değerleri değiştiriliyormuş bir çok arkadaşımız bu nedenle işinden oluyor ve emekliliK hakkını kullanamıyor; sürekli verilen raporlar nasıl bu şekilde değiştirilebiliyor? Kazanılmılmış olan haklar nasıl elimizden bu şekilde alınabiliyor? Bunun önüne geçilmelidir. Teşekkürler.

1.isteklerimiz 18 mart 1998 tarihli ve 23290 sayılı kanun tekrar kanunlaştırılsın bu kanundan kimse şikayetçi olmadıgı halde yürürlükten kaldırıldı bukanunun tekrar yasalaşmasıyla %34 dizaltı kesik bacagıma verilen deyer %40 olarak sakat sayılma yolunu açacaktır
2.millet vekillerine tanınan haklar özürlülere de tanınsın tüm detaylarıyla bir millet vekili hava alanında viyaypi salonunda dinnenirken biz özürlülere neden böyle bir hak tanınmasın birkartla tüm engelleri aşmak istiyoruz kalıcı süresis bir kartla
3.malülen emeklilik %60 dan %40 ka çekilmesi vede yok babanın sıkortası var yok evin var vs kanunlarla malül aylıgı vermemek anlayışını çıkarılacak yeni kanunla yasalaşmasını çünki özürlüye özürlü diye malül hakkını devlet tanımalı süresis tek bir kartla
4.özürlüye yaş sınırlandırması kaldırılsın 3600 çalışma işgücü doldurmasıyla emeklisi saglansın
5.özürlülük oranı %20 den başlasın
6.%20 den az özürlü oranları olanlara kademeli emeklilik getirilsin
7.ssk dan alıcagımız pırotes vs işlemerde yurt dışında tedavimiz dahi bizlere saglansın zorluk çıkarılmadan rahat bir şekilde
8 yukarıda belirttiyim işlemlerimizde özürlü oldugumuzu süresiz tekbirkartla ispatlayarak huzurlu bir hayat yaşamak istiyoruz VEDE DİYORUMKİ REYHANHANIM
saygılar bizden yaşatması sizden SEVGİYLE KALIN

Reyhan Hanım goruslerimizi dikkate alma inceliginizden oturu tum engelli arkadaslarımız adına tesekkur ederim.

Sağlık kurulu raporlarının maliye tarafından düşürülmesi ile engelli mi?engelsiz mi?belli olmayanlardan biriyim.Cetveller düşürülmeden önce değerlendirildiğimde bileteral DKÇ ve komplikasyonları sonucunda %65 olan oran, düşürülen cetvel oraları formüle edildiğinde %48 çıkmasına rağmen kanuna göre alt ekstermide tam fonksiyon kaybı olsa bile %40 'ı geçemez ibaresine istinaden hastane tarafından%40 olarak verildi.Maliye raporumu beni,röntgenlerimi testlerimi görmeden %36 olarak düzeltti.:).Protez ameliyatı kemik durumum değerlendirildiğinde iyileşme olmayacağı ve ameliyat başarılı olsa dahi şu anki durumumdan daha iyi bir sonuç elde edilemeyeceği, risklerinde ise bacaklarımı asla kullanamayacağım bir pozisyonda olacağım bana üniversite hastaneleride dahil olmak üzere gittiğim sayısız ortaopedi uzmanları ve operatörleri tarafından söylendi.Sürekli zayıf kalmam,spor yapmadan,olmayan eklemlerime yüklenmeden:),bacaklarıma yüklenmeden özellikle bacak-karın ve kalça kaslarımı güçlendirmek durumundayım.Alacağım bir kaç kilo yada kaslardaki zayıflık sürünür hale getiriyor.Ayakta kalmak,merdiven çıkmak,uzun süreli oturmak,5 dakikayı geçen dinlenilmeyen yürüyüş yapmak durumunda olduğumda yürüyemiyorum,ağrılar dayanılmaz oluyor.Ağrı kesiciler yüzünden ülser olduğumu söylememe gerek yok dolayısıyla ağrı kesici almama yolunu seçmek durumundayım.
Gelelim problemime;cetvellere göre %48 olan,ek ibareyle kanuna göre %40 olarak verilen raporum,maliye tarafından düşürülünce,kanunların engelli oranlarını kesin rakamlarla belirtmiş olduğu yani sınır %40 olduğu için engelli sayılmayacağım dolayısıyla engellilere tanınan istihdam,teşvik gibi kanunlardan yararlanamayacağım bana belirtildi.

Engelli çalıştırma zorunluluğu olmayan işverenlerin engelli istihdamını teşvik amacıyla işveren payına düşen SSK priminin %50 sini hazine ödüyordu.Bu kanundan faydalanarak işe girdim.Bu kanunun benim maaşıma katkısı olmamasına rağmen SSK primlerimin aldığım ücret üzerinden ödenebiliyordu. (asgari ücretten değil).Daha önce görüştüğüm sayısız işyeri engelli kadrosunu asgari ücret olduğu,idari kadroda engelli istenmediği,farklı ücret verilse dahi primlerin asgari ücretten yatırılacağı,veya en iyi ihtimalle asgari ücretin biraz üzerinde lütfen gösterileceği şeklindeydi,bunun dışındaki prim farkını kendim ödersem gerçek ücret üzerinden sigortalı gösterileceğim söylendi. Temmuz ayında değiştirilen kanun gereği engelli istihdam eden işyerlerine istihdamı teşvik amacıyla SSK priminin işveren payının asgari ücretin %50 si kadarının hazine tarafından karşılanması şeklinde uygulamaya konuldu.Dikkatinizi çekerim asgari ücretin işveren payının %50 si yani 68 TL si,ve engelli istihdamı için büyük teşvik diye lanse edildi aktarıldı bunun neresi teşvik anlamış değilim.

İşverenim;maliyenin raporumu %36 olarak düzeltmesi ile artık kanunen sınırların altında kaldığım için engelli sınıfında olmayacağım, kriz,çalışma kısıtlarım,artık teşvik niteliğini yitiren prim farkını mazeret göstererk iş aktimi bitirdi.Kaldı ki yeni kanunla asgari ücretten ödenen teşviğin 68 TL den dahi engelli olmadığım için,yararlanamıyorum. İşsizim.Görüşmeye gittiğim işyerlerinde idari kadroda prezantabl olmadığım gerekçesiyle(ciddi aksayarak yürüdüğüm için) normal kadroda işe giremiyorum.Engelli kadrosuna raporum yetmiyor.Kariyerime mesleki özelliklerime bakılmadan Fiziki yetersizliklerim bahane edilerek asgari ücret teklif ediliyor.Yeterli oranda engelli olmadığım için, erken emeklilik şansımda yok edildi.Bu şartlarda nasıl iş bulurum.Nasıl maddi manevi dayanırım,prim günlerimi nasıl doldururum bilmiyorum.
Hükümetin, kanun yapıcıların,Maliye tarafından düşürülen sağlık kurulu raporlarına bakış açısını; değişen-düşen bir kaç rakam olmadığı ;kişinin hayatını tümden değiştirdiğinin farkına varmaları gerekiyor,düşürülen rakamlar değil engellilerin zaten zor olan yaşam koşulları,yaşam sevinçleri ve hayatları.

reyhan hanım bu rapor işkencesinin bir an önce sona ermesini istiyoruz askeri yoklamasında askere elverişli değildir deniliyor.sonra işçi bulmaya yeni rapor alıp özürlü olarak kayıt oluyorum tekrar rapor alıp özürlü kimlik kartı alıyorum şimdide emekli olacağım vergi indiriminden yaralanıp yaralanamayacağımı bilmiyorum çünkü bu özürlüleri yıldırma politikası ne zaman sona erecek. raporumdada süreklidir ibaresi mevcut yüzde elli ben size erzurumdan yazıyorum lütfen yetkililer bir an önce biz özürlülerin mağdutiyetlerinin giderilmesini rica ediyorum saygılarımla...

sayın Reyhan hanım 2006 yılından önce alınan raporları neden emekli sandığı değerlendirmeye almıyor neden bizleri hep yokuşa şürüyor ben 2002de hakem hastaneden almışım raporu ama emekli sandığı hala bizleri ya samsuna ya ankaraya sevk ediyor yasa açık verilen hak geri alınmaz diyor ama emekli sandığının bunu dinlediği yok buna bir dur diyen olmayacakmı selamlar

Sayın Reyhan Hanım,
bağlı bulunduğunuz kurumun bir bürokratı olarak girişimlerinizi taktirle karşılamamak elde değil.Ne varki görünen köy klavuz istemiyor.Bu iş tek sizin çabanızla olacak bir şey değil.Burdan sorunlarımızı, dileklerimizi,yapılan haksızlıkları, yanlışları defalarca yazalım.Sonuç!!? Elde var sıfır.Neden bizim ülkemizde işler hep yavaş gider.Kanun çıkarılır da bu kanuna DEVLETİN kendisi uymaz.Bu nasıl iştir,bu nasıl bir düzendir anlamak elde değil.Sayın Milletvekili LOKMAN AYVA'yı bizlerin temsilcisi olarak gönderdik.O da (adil) düzene uydu,ses seda yok.Önerilerim:
1- Kamu kuruluşları veya özel sektördeki özürlü eleman çalıştırma oranlarına(yüzde oranlarına) kesinlikle uyulsun.Uymayan kurumlar veya işletmeler hakkındaki cezai müeyyideler yerine getirilsin.Cezai müeyyide den de birinci derecede kurum amiri sorumlu olsun ki, o zaman engelli çalıştırmamak nasılmış bir görsün bu millet.Paranın kendi çebinden çıkacağını gören bir kurum amiri bakın o zaman nasıl eleman alıyor.Engelli boş kadro 45.000 falan deniyor kamu kurumlarında.İşte o zaman ülkemizde boş engelli kadrosu kalırmı hep birlikte görürüz.
2-Raporlar her tarafta geçerli olmak üzere TEK bir defa alınsın.Her bir işlem için tekrar tekrar alınmasın.Sürekli ibareli raporlardan bir daha rapor istenmesin.Haklarımız verilirken, geçmişte alınan raporlar aynen muhafaza edilsin.
3-Onsekiz (18) yaş üzeri bakıma muhtaç çocuklara,babasının veya annesinin maaşından dolayı,maaş bağlanmıyor.Neymiş baba ssk lı, asgari ücret alan bir kişi nasıl evini geçindirebilir.Yok eve şu kadar para giriyormuş da şu kadar girmesi gerekiyormuş.Fazla eve para giriyormuş.(Yani asgari ücretten çalışan bir kişinin maaşı fazlaymış.) Bunlar tez elden düzeltilmeli.Bireyin nasıl yaşam hakkı varsa, kimseye muhtaç olmadan da bir maaşa bağlanması gerekiyor.Maaşı olmayan bir engelli hor görülüyor.Ama maaşı olan bir engelli yi kendi ailesi bile el üstünde tutuyor.Neden işin içinde para var ya ondan.
4-Engellilere sağlanan muafiyetler artırılsın.Hayata hep sıfırın altında eksi (-) dereceyle başlıyoruz.Bari bu tanınacak haklarla normal kişilerin seviyesine yani artı(+) pozisyona geçebilelim.Bu muafiyetler ne olabilir? Mevcut uygulamalara ilaveten;belediye,tedaş gibi kurumlarda indirimli tarife uygulansın.HER ENGELLİYE İNDİRİMLİ İNTERNET SAĞLANSIN.
5-Tedavilerini yaptırabilmeleri için yurt dışına gidişlerinde kolaylık sağlansın.

Engelsiz yarınlara kavuşmak dileğiyle,

Cetveller 2006 yılında AB uyum süreciyle yenilendiğini daha önceki oranların ciddi düşürüldüğü konusunu sürekli yazıyoruz.Engelimizde düzelmeler olmadığı,mevcut düzendede engellilerin hayatını kolaylaştırılacak yeterli altyapı sağlanmadığı halde yeni cetvellerle oranlar ciddi düşürülüyor,mağdur oluyoruz.Yeni cetvel düzenlemesine göre heyet önüne çıkarak engelimiz yeniden değerlendirilerek verilen raporlar ise maliye tarafından tekrar düzenleniyor düşürülüyor.Maliye ;devlet hastaneleri yada bu iş için görevlendirilen hastanelerin yeterli olmadığını ,suistimal edebileceklerini düşünürek mi bu raporları düzenliyor.Kişiyi görmeden raporda yazan rahatsızlığa göre fal bakarmış gibi yada toplama işlemi sağlaması yapar gibi rapor vücut bölümlerinin karşısında ayrılan tek satırlık yazılan yazıya istinaden rapor rakamlarını düşürüyor.Madem orda hastaları görmeden raporu yeniden yazan bir birim var bizim hastanelerde ne işimiz var direk gidelim o yerde bilirkişiler bizi görsün bir yerden rapor verilsin.Hastanelerde boşuna sürünmeyelim.Hastanelerde gerçek işleri olan tedavi işini yapsın.
Eğer cetvelden önceki raporlarda sıkıntı varsa iyileşme sağlanan bir engelse süreklilik arzetmiyorsa,yeni bir tedavi şekli bulunmuşsa,yada ek protezlerle hayatı kolaylaştırılabiliyorsa,suistimal veya başka bir şey sözkonusuysa yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasını anlayabilirim.Bunun dışında cetveller değiştikten sonra ciddi indirilmiş oranlarda,nerdeyse tüm branşaların ve engel branşınında yer aldığı doktorlardan oluşan devletin işaret ettiği hastanelerden alınmış yeni tarihli heyet raporlarını maliye tekrardan değerlendirip düşürmesin.Vergi indirim datasına bilgi için alıyorsa veri topluyorsa alsın onaylasın kayıtlarına geçirsin. Yok maliye ben vergi indirimi için kendim hesaplattırırım diyorsa ve vergi indirimi sağlamak istemiyorsa bu konu ayrı tutulsun.ERKEN EMEKLİ olma hakkı maliyeden vergi indirimine bağlı olmasın .

sayın reyhan hanım ılgınıze

Iş hayatında gelir vergisi indiriminden yararlanma ve emeklilik işlemleri için gönderilen raporların masa başında yüzdelilk değerleri değiştiriliyormuş bir çok arkadaşımız bu nedenle işinden oluyor ve emekliliK hakkını kullanamıyor; sürekli verilen raporlar nasıl bu şekilde değiştirilebiliyor? Kazanılmılmış olan haklar nasıl elimizden bu şekilde alınabiliyor? Bunun önüne geçilmelidir. Teşekkürler.

evet arkadışımız haklı malesef malıye bakanlığı sağlık işlerı genel müdürlüğü ne yazık boyle bır duyarsızlığı sankı amaç edınmış gıbı uyguluyor.madem doktorlara güvenmıyorsun o zaman kendı hekımlerını gonderırsın.yolsuzluk olduğunu düşünüyorsan vicdanı hur mesleğını durust yapan hekımlerını gonder kontrol etsın.yeter artık bu sıkıntılar. daha bır çok kurum ve kuruluşun bu yasalardan haberlerı bıle yok.yanı özürlü yasa ve haklarından.:confused:

bir de hastanelere rapor için başvurduğumuzda bize rapor için 3-4 ay sonraya gün veriyorlar engellilere rapor konusunda öncelik tanınmalıdır.

ve rapor için başvurduğumda danışmalardaki görevliler hastalığıma bakmaksızın bütün doktorlara yolluyor doktorlarda nasılsın iyimisin diye sorum imza atıyor o kadar bize resmen işkence yapıyorlar ben böyle bürokrasininde prosedüründe .........:)))))))

kanun da degıklık olursa ne kadar surede yururluge girer yoksa milletin özürlü devletin saglam dediği kisiler cok magdur durumdalar

merhaba

devlet bana 5 yılda bir 1400 lira veiyor protez ayak için 1400 e verdigi ayakla ançak ve ancak evde oturup temel ihtiyaçlarımı karşılarım..Bir işyrine girdigimde bendan saglam insanlar gibi çalımam bekleniyor..ayriyeten emeklilik uzatıltıkca uzatılıyor.. Elinizi viçdanınıza koyun be kendi çocugunuzun bir ayagı olmasa 60 yaşındada emeki olsa neyapardınız. VİJDANINIZ kabulederse devam edin..

bide devlet bana kesin iş garantisi versin bir ev versin bir araba hersene 1 ay işyerinden izinversin .. 2500 lirada maaş.. protezimi enson modelparasından ödesin.. kısacası avrupa sıtandartlarına getirsin 60 yaşında degil ölene kadar çalışayım..

Sevgili dostlarım,

lütfen önce birbirimizle anlaşalım. Bunu çok önemsiyorum. Biz birbirimizi anlamazsak başka insanlara sıkıntılarımızın çözümlerinde yardımcı olamayız.

Burada bulunan ya da başka yerlerde bizimle ortak sıkıntıları yaşayan her engelli arkadaşımızın ve ailesinin her zaman yanında olduğumu bildirmek istiyorum. Allah ömür verdikçe de gerek şu anki işimde gerekse başka iş alanlarında herkes için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz. Çünkü benim için "engellilik" yaşantımın tümünü anlatıyor. Aynı sizlerin yaşantısı gibi... Yani daha uzun yıllar bir arada ayakta kalmak zorundayız. Bunun için önce birbirimizi yıpratmayalım.

Buradan yazılan her satır benim için çok anlamlıdır. Çünkü tümünün yaşanılan gerçek durumlar olduğunu iyi biliyorum. Ben de benzerlerini yaşadım, yaşıyorum. Çevremde duyuyorum. İnşallah bizler için en güzel, anlamlı çözümleri de üretebiliriz. Bunun gerçekleşebileceğini de düşünüyorum.

Sevgili dostlarım, istemeden de olsa artık aranızda olamayacağım. Biraz kırgınlık, biraz yoğunluk... Ama benimle iletişime geçmek isteyen her engelli arkadaşıma ya da dostlarımıza kapım sonuna kadar açık. Sizler için bir şeyler yapabileceğime inanıyorsanız lütfen çekinmeden bana ulaşınız. Tüm yürekliliğimle yanınızdayım. Sadece bu sitenin üyelerine değil, engellilik alanını kendine dert edinmiş herkese kapım açıktır.

Sevgiyle kalmayı lütfen unutmayın

Sevgili Reyhan Hanım,
Öncelikle bu denli önemli bir konuda bizlerin görüşlerinizi almanız,sorunu çözmek istediğiniz noktasında samimiyetinizin kanıtı olarak bizleri sevindirdi.Bu davranışınızdan ötürü size teşekkür ediyorum.

Arkadaşlarımız rapor konusunda yaşadığımız sıkıntıları güzel bir şekilde sıralamışlar.Tekrar aynı şeyleri söylemeyeceğim.Farklı olarak şunu dile getirmek isterim:

***Özürlü bireylerin devlette istihdam edilebilmesi için %40 üzerinde özürlü raporu almaları gerekiyor.Ancak sahte rapor alarak "Psikolojik Engelli" raporu alarak,devlette istihdam edilen bir çok insan var.Bu insanlar hem bir engellinin kadrosunu işgal ediyor hemde özürlüyüm diye bir çok haktan istifade ediyor. Bu haksızlığın bertaraf edilebilmesi için de yönetmeliğe bir madde koyulmalı.

***Engelli bireylere bir defa rapor verilmeli,bu rapor Askerlikten Muaf olunması için de yeterli olmalı.Mevcut uygulamada illa Askeri hastaneden rapor uygulaması getiriliyor.

***Tek rapor uygulaması hayata geçerse hiç şüphesiz bizler için harika olur ancak art niyetli kişilerinden sağlıklı oldukları halde bu raporu almaları durumunda ise bir daha tespitleri mümkün olmayabilir.

merhabalar, bende heyet raporu için başvuru yaptım,çarşamba günü sonucunu alıcam,fakat muayene eden hekim senin bişeyin yok dedi,daha önceki raporum % 50
ayrıca ankaradan gelen özürlü kimlik kartımda'da % 50 yazıo,olmazsa yeniden başvuru yapıcam.

Reyhan Hanım Merhabalar,
Askerlikten muaf olan kişiler zaten özürlü kişilerdir. Askeri hastaneler gerekli incelemeleri muayeneleri tahlilleri ve kararlarında oldukça titiz davranmaktadırlar. Sürekli özrü olmayan kişilerin bu raporu alması zaten mümkün değildir.

Askerlikten muaf olan, Özellikle tek gözü görmeyenler, tek böbreği olanlar, tek bacak diz altı, tek el, parmaklar vs. özrü olanlar 3.dereceden özürlü sayılsın.

Ancak yeni özürlülük ölçütlerine göre, askerlikten çeşitli nedenlerle muaf olan özürlülerin ölçütleri %40 altında görünmekte, iş başvurularında askerlik gündeme gelince çürük sayılmakta ve işe alınmamaktadır.
Bir şekilde işe alınmış olsalar dahi dahi 10/10 sağlam insanlar gibi çalışmaları beklenmekte bu da çoğu zaman oldukça güç bazan imkansız olmakta ve işi bırakmak zorunda dahi kalınmaktadır.

Benzer birçok olayı bu forum sitesinden takip ediyorum .

Kısacası , Askerlik muafiyet raporları da özürlü raporu olarak kullanılabilsin...

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

arkadaşlar bu nasıl iştir böyle ortalıkta hiçbir şey yokken iki günde %37 lik ÖTV bir anda %18,5 a düşüyo bi yönetmelik değişecek kaç aydır nasılsa oluşamıyo

birileri bizi oyalıyor gibime geliyo

1978 tarihinde Sağ ayağım diz altından aşağısı 5 cm hariç tamamı trafik kazası sonucu tamamen kesilmiştir. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinden, Ankara Numune Hastanesinden ve diğer hastanelerden aldığım Saglık Kurulu Raporları tümü % 40 ve üzerinde idi ancak 2008 yılında tekrar aldığım Saglık Kurulu Raporu oranı yeni çıkan yasa ile % 34 oranına düşmüştür. yeni yasa nedeni ile özürlü sayılmıyoruz Neyapacağız yardım ???????.....

Buraya o kadar görüşlerimizi yazdık halen olumlu bir yazı yazılmamış. Bizmi acale ediyooruz acaba? Bazı şeyler birgünde bile yürülüğe girerken (örnek:%37 lik ÖTV bir anda %18,5 düştü) biz halen burda görüşlerimiz bildirelim. Kaç senedir mağduruz kimiz emekli olabiyor kimimzi iş bulamıyor NE ÖZÜRLÜYÜZ NEDE DEĞİLİZZZ

Bakın arkadaşlar hergün bir paket açıklanıyo ama engellilerle ilgili bir gelişme nedense yok

sessiz kaldıgımız için aglamayana emzik yok devlet boyle dıyo galıba

slm arkadaşlar benimde bu rapor konusunda söyliceklerim var önceden almış olduğum bir rapor var çalışamaz kısmi bakıma muhtaçtır diye gata askeri hastanesinden almıştım askerlik zamanım geldiğinde ve askerliğimi yapmadım ama inanırmısınız bin pişman oldum iş konusunda okadar sorunla karşılaştımki hala da karşılaşıyorum ben de bu raporu yenileyim dedim tekrar hastaneye başvurdum orda bana madem böyle bir rapoun var özürlü raporu çıkar dediler
bende gerekli baş vuruları yaptım ama hastalığımın seyrini o hastanede izlemiyolar gibi abuk bir sebep öne sererek biz veremeyiz dediler elimde cerrah paşa tıp fakultesinden çiğdem özkara nın kontrolünde olduğuma dahil bir belge olmasına rağmen daha sonra istinye devlet hastanesi nöroloji bölümüyle görüştüm onlar bana %20 rapor verebileceklerini sölediler kendi doktorum sen özürlü değilsin diyo ve özürlü raporu vermeyi reddeyo ama iş verenleri ve hasta insanlara bakış açılarını ya anlamıyo yada anlamak istemiyo çok kötü bir durumda kaldım şu an özürlü raporu almak için uğraşıyorum sonuç ne olucak bilmiyorum ama hem özürlü değilsin diyolar hemde bir işe başladıktan sonra kriz geçirince acıyarak bakıp bizi kapı önüne koyuyolar bu çifte standarttan bıktım artık

Şu an için tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda, özürlülük oranı verilebilmesi için vucutta herhangi bir özür olması gerekmektedir.

Ancak bu tür hastalıkların çoğunda, zamanla ilerleme eğilimi yaşanmakta ve hastalığın teşhisinden belli bir zaman sonra vücutta özürlülük oluşmaktadır.

Bu nedenle, örneğin MS vb. gibi hastalığı olanların, yorulmaması ve stresi artıcı ortamlarda olmaması önemli olduğuna göre ve özürlülük yüzdesi verilmesi için hastalığının, illaki özür bırakmasını beklemek bana insani gelmiyor.

Bu tür hastalılığı olanların, talepleri halinde erken emekli olabilmelerinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

slm arkadaşlar rapor konusunda benimde sıkıntılarım var askere elverişli değildir deniliyor.yeniden işkur kanalıyla rapora yönlendirilip yüzde elli rapor alıp özürlü kadrosunda kamuda işçi olarak çalışıyorum ve yine rapor alıp özürlü kimlik kartı alıyorum yüzde elli süreklidir diye nedense 18 yıldan sonra emekli olayım diye vergi indiriminden faydalanayım ama yeni yönetmelikte sağlam oluyoruz.tek çarem bu engelliler engelleniyor gibime geliyor.bu konuda acil çözümler bekliyoruz devlet büyüklerimizden..saygılarımla

Arkadaslar hürrüyetteki habere bakın ben hiç ibşey anlamadım..sorun zaten yeni yönetmelikte.ankara değiğlki sorun.yönetmelik protezi olanı artık vergi indiriminden yada erken emeklilik hakkından alı koyuyor..sorunun adını insallah iyi koymuslardır..

İLK "ENGELİ" AŞTIK - Hürriyet

Maliye Bakanlığı'ndan gönderilen cevap ;
“193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesinde sakatlık indiriminin mahiyeti ve tutarları belirtilmiş, son fıkrasında da sakatlık derecelerinin tespit şekli ile uygulamaya ilişkin esas ve usullerin bir yönetmelikle belirleneceği hüküm altına alınmıştır. Kanunun 89/3 madde hükmü ile de vergi indiriminin kapsamı genişletilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarınca birlikte hazırlanan “Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tespit Şekli İle Uygulanması Hakkında Yönetmelik” ile uygulama usul ve esasları belirlenmiştir

Bu konuda Maliye Bakanlığınca hazırlanıp 24/02/1999 tarihli ve 23621 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde ise konuyla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Bu açıklamalar çerçevesinde; vergi indiriminden yararlanabilmek için engellilerin, bağlı bulundukları Vergi Dairesi Başkanlıkları veya Defterdarlıklara istenilen belgelerle müracaat etmeleri ve başvuru sonucu kişinin en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesine müteakip alınan raporlar Merkez Sağlık Kuruluna gönderilmekte ve bu rapor üzerine işlem tesis edilmektedir.

Başkanlığımıza intikal eden raporlar, “Merkez Sağlık Kurulunca Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” eki cetvellerde yer alan her bir özür unsuruna göre belirlenmiş özür puanı ya da derecesine göre incelenmektedir.

Yukarıda açıklanan düzenlemeler ile yetkili sağlık kuruluşlarından alınan raporlarda belirtilen çalışma gücü kayıp oranları, raporlarda yer alan tanı ve bulgulara göre doğru olup olmadığının üst kurul olarak görev yapan Merkez Sağlık Kurulunca incelenmekte, Türkiye çapında aynı bulgular için verilen çalışma gücü kayıp oranlarının farklı belirlenmemesi ve uygulamada bütünlük sağlanarak adaletli olması amaçlanmaktadır. Kurul kararını verirken engellileri muayene etmemekte, sadece raporda belirtilen bulgulardan hareket ederek özür oranını tespit etmektedir.

Öte yandan, engelli vatandaşlarımızla ilgili e-mail yoluyla Bakanlığımıza intikal eden konularla ilgili inceleme ve araştırma yapılmakta olup, gerekli açıklama ilgili kişilerin elektronik postalarına ya da yazışma adreslerine bildirilmektedir.

Ayrıca, engellilerin Maliye, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Özürlüler İdaresi uygulamaları yönünden durumlarının rapor veya başa belgelerle belirlenmesi hususundaki işlemleri tek’e indirmek ve kolaylaştırmak üzere, yeni bir ortak çalışma ilgili kuruluşlar arasında başlatılmış bulunmaktadır.

Fatih Çekirge iyi gaza gelmiş :) Neyse, gelmesinin bir zararı yok (en azından şimdilik).

Sağlık Kurulu raporlarıyla ilgili yönetmelik değişikliklerine dair çalışmalar bu başlığı açtığımız günden beri devam ediyor. SGK Genel müdürü dahil konuyla ilgili üst düzey bürokratlar bu başlıkta yazılan her mesajı tek tek okudular ve sorunları tespit edip, gerekli düzenlemeleri yapmak için bürokratları görevlendirdiler.
Bu süreç Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından koordine ediliyor. Ortaya bir taslak çıkarıldığını ve şimdi onun üzerinde çalışmanın sürdüğünü biliyorum.

Yani, Sayın Çekirge iki yazı yazdı diye hoptadanak sorun çözülmüş değil :) Böylesi bir yaklaşım sakatların kendisine ve bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri ile bürokratlara haksızlık etmek olur.
Bilmem kaç yıldır sakatlar mağduriyetlerini çeşitli platformlarda dile getirip çözüm için baskı oluşturmuşken, bu çabaların sonucunda ilgili kurumlar harekete geçmişken, bir süredir devam eden mevzuat çalışmaları malumken, kimse ortaya çıkıp "iki haber yaptık engelleri aştık" diye havaya girmesin. Ayıp oluyor...

merhaba bugünkü hürriyet.com fatih çekirge yazısını paylaşırsanı sevinirim.raporlarla ilgili ciddi bir gelişme var

ben ne olup bittiğinden bişey anlamıyorum...o yeni yönetmelik durdugu sürece tek bacakta protez olan kimse alamaz erken emekliliği..bence sorun tam olrak anlasılmıs değil...

İyi çalışmalar Reyhan hanım,
Devlet hastanelerinden, sağlık raporu alırken, muayanede yeteri kadar ilgi görmüyoruz, adeta gözle ,hastayı fotokopi cekiyorlar, hastanelerde oluşturan heyetlerler yeterli değil, işlemler yavaş yürüyor buda hastayı canından bezdiriyor.
Sonuç olarak ssk sistemi çökmüş, haksız yere bir sürü insan maaş alıyor, bir sürü ilaç yolsuzluğu, bunların detaylarına girmeye gerek yok, zaten ödediğimiz pirimler yurdışına göre cok az, sistem bir yerden sonra mecbur tıkanıyor, olan vatandaşa oluyor.Allah c.c. sonumuzu hayır etsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt