Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili önerilerimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Onların vereceği hak şurda dursun. Elimizdeki hakkı aldılar,vicdansızlar.Bunlarda vicdan,merhamet,adalet, hak, hukuk hiçbir şey yok. Varsa yoksa kendileri için çalışıyorlar. Bizim bürokrat takımı da onlara yalakalık yapma derdinde. Tabi günümüz yalakalık devri. Yalakalığı en iyi yapanı belli bir mevki ve noktalara getiriyorlar. Bizim hakkımızı yiyenler utansın. Tabi utanacak yüzleri varsa.Utanmak için de bir yüz olması lazım.Tagı ÇEÇE kardeşimize katılıyorum, doğru söylüyor. Ama ve lakin doğru söyleyeni sevmezler..Çünkü çıkarlarına ters geliyor.Biz doğru bildiğimiz yoldan şaşmayacağız.Haklarımızı vermeseler de.. Yılmak yok..

Hak,hakkı diye bir şey olmadığını düşünüyorum paran varsa haklısın yoksa ne hakkı.3 kez hastaneye rapor için gittim o kadar eziyet verici bir işlemki 1 haftada halledemiyorsun 1 rapor alma 2,5--3 Ay sürüyor.ben koltuk değneği ile yürümeye çalışıyorum.artık siz düşünün ne çektiğimi.koştur oraya koştur buraya,Yok Emg,Yok Röntgen ama sonuç koca bir hüsran,morel bozukluğu bir raporda %19 diğeri %20 diğeri %19 -- 2001 yılında aldığım raporda %40 ve ogünden bu güne dahada ilerledi yürüme bozukluğu % 45-50 olmalı iken % 19-20 veriyorlar raporları.doktorlara soruyorum;yapacak bir şey yok kanun ne diyorsa o deyip geçiyor.ama bakıyorum sadece ayaktan özürlü olan kişilerde ve görme özürlü olan kişilerde oranlar düşüyor diğer arkadaşların çoğuna ropor pozitif veriliyor eski raporlarına göre.

----------

Bir kaç yere dilekçe yazdım çoğusundan cevap gelmedi cevap gelen yerlerden ise brokratik cevaplar aldım yani çözüm olmayacak cevaplar.Özürlüler idaresinden bir ağabayi beni aradı gayet güzel açıklamaya çalıştı ama sonra ne dese iyi ;- Emekli olup ne yapacaksın çalış işte bak bizde çalışıyoruz diye teselli verimeye çalıştı.
ama unuttuğu bir şey var normal bir vatandaş 40 yılda yıpranıyorsa,bizler 15-20 yılda onlar kadar yıpranıyoruz.Devlet benim % 45 raporumu % 19 a düşürürse ben nasıl istihtamdan faydalanacağım nasıl iş bulacağım onu bir araştırmak lazım yada iyice düşünmek lazım.Elimde koltuk değeneki ile bir işyerine % 19 raporluyum diye başvurunca beni işe alırmı sizce.. almaz niye çünkü istihtamdan faydalanmıyor isen, normal iş yapmalısın yapamıyorsan,işe almazlar almıyorlar. evet bugün elimizde 2006 yılından önce aldığımız 1998 yönetmeliğine göre olan raporlarımız var onlar ile tüm haklardan faydalanıyoruz ama yarın değişecek derlerse ne yapacağız...???

----------

Anlamadağım bir hususta şuki Devlet Beni 1998 yönetmeliğine göre aldığım süreklidir ibaresi olan raporum doğrultusunda İşkur,Ulaşım vb. haklardan yararlandırıyor hiç bir problem çıkmadan ama vergi indirimine gelince olmaz !! yeni rapor almalısın diyor bu bir çelişki değilmi sizce yazık değilmi neden bunca özürlü kişiyi bu yüzden madur ediliyor anlamış değilim...böyle olunca su istimaller dahada armış olmazmı,ne yapıyor madur olan doktora para(rüşvet) veriyor işini hallettirmek için birisi almasa diğeri alıyor parayı ve hallediyor işini,bu ve buna benzer olumsuzlukların önü dahada açılmış olmazmı.ben öyle düşünüyorum...bir su istimal diğerini.biri diğerini, böylece devam edip gidiyor....

ben 15.05.2009 tarihinde müraacat ettim,12.06.2009 tarihine kadar polikilinik muayenelerini oldum, 01.09.2009 tarihinde heyete girdim 11.09.2009 da rapor aldım bu sizce kısa bir zamanmı ??!

ya 1 yıl olsun ama adil olsun muhım olan hakkını alabılmek

bimere şikayette bulundum saglık bakanlıgını buşekillde büllentbeyde pıretesto amaçlı yazışmalarda bulunsa bence bir kıpırdama olur süreç açısından

saglık bakanlıgı neden özürlü ölçütü sınıflandırma yasasını onaylamıyarak bekletiyo gelir idaresi başkanlıgı ve özürlü idaresi başkanlıgı görüşlerini sundugu halde kararı neden onaylamıyo bizlere neden çile çektiriyo bir an önce bu haksızlıga dur denmesi gerekir haklarımız neden gasp ediliyo bir bacagım yokken sakat sayılmıyorum umudumuz saglık bakanlıgının onaylanmasını beklediyimiz yeni düzenlenmiş olan yasada onuda 2 senedir bakanlık rafta bekletiyo onaylamasını acilen saglayın haklarımız daha fazla gasp edillmesin saygılar tagı çeçe

Mrb arkadaslar
Bazı arkadaslar Tagi arkadasım için 'balmı surduler' senidemi susturdular' falan diyo burda.soylermisiniz aramızda kac kişi taaa Ankaralara gitti bu konuda bir sonuc elde etmek için? Tabiki once kendsi için gitti:Ama bizim bilgi almamız konusunda olumlu olmadımı? Bu ve buna benzer engellerimizde bizim için bilgi alacak'bu konularda başlangıç olacK sekilde mucadele veren ve verecek olan her kim olursa olsun'şimdidn sukranlarımı sunuyorum. Arkadaslar birsey yapamıyorsanız bari dalga gecmeyin bu konularda emek harcayanlara.mutlu gunler dilerim

Ben Tagı ağabeyi ye öylesine takıldım ! ne var bunda. biz burda herşeyimizi paylaşmadıktan sonra niye bu foruma gireyimki.? Demi ama !
Kimseylede dalga falan geçildiğine inanmıyorum özellikle ben kendi nefsimden aşağı kimseyi bilmem.Dalga geçtiğim tek kişide kendi nefsimdir.
Tagı ağabeyi her zaman ateşli yazışmalarından bildiğim için, kendisini öyle sakin,teslim olmuş şekilde kaderci görünce samimiyetine güvenerek takıldım. Fero Can...

dogru soyluyorsun tagı yazmayınca bende merak edip mesaj bile yazdım ne oluyor dıye ama bıraz daha olculu olsak daha ıyı olur kelımelerı seçelım lutfen

ölçüsüz ne var pereney33 ?
ağzına bal sürmek ne demek ? ölçüsüz bir kelimemi ? sence !!!
bak ben söyleyeyim bu deyimin anlamını:
Ağzına Bal Çalmak/Sürmek = ( küçük vaatlerde bulunarak, tatlı sözler söyleyerek, birini kandırmak,inandırmak oyalamak )
Ne var bunda ?

----------

Neyse boş verin bunlarıda varmı şu rapor işinde bir ilerleme ? haberi olan varmı ?

sağlık raporu

zihinsel ve ruhsal özürlüler mülakatla işe girsin sınav kalksın

ben sizlere bişey sormak istiyorum acaba eski aldığımız sağlık raporlarında sakatlık durumu yazıyordu yanında da sürekli diye yazıyordu bu raporu 6 ayda bir yenileyeceksen ve her yenilemede oran düşecekse böyle heyetin böyle kanunun içine tüküriyim ben bunların ettiği hangi dine hangi ülkeye hangi mezhebe sığar bu ülkede herşeyin faturası engellilere kesilmekden ne zaman vazgeçilecek böyle bir saçmalık varmı ya

halen çok yogun bir şekilde nasıl yogun şekilde çalışılıyorsa oda ayrı bir tartışma ama yasayı biçimlendirmişler her an çıkabilir ama 1 sene sonra ama 1 gün sonra bizdeki devletin çalışma şekli bu hantallık agır süreçle ilerliyor çıkacak yasa sürecin işleyişi kimkime dımdıma
şekilde ilerliyerek çıkacak buyasa

Özürlülerin bu maduriyeti bir şekilde gündeme gelmedikçe çözük yolu kısalmaz.
Ben bir şey önereceğim ! Hep birlikte paylaşarak bu konu hakkında bir yardım çağrısı hazırlayalım ve bu çağrıyı tüm medya kuruluşlarına,ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ulaştıralım birazda ısrar edersek,sanırım çözüm için bir nevi yol katedilebilir.

bence uzman kadrosu bulunanan nitelikli özel hastanelerinde sağlık raporu verebilmesine olanak sağlanmalı hepimizce malum bazı özel hastaneler çok başarılı işlere imza atıyor alt tarafı bir heyet ropuru'numu düzenleyemeyecekler.. suistimallere fırsat verilmeyecek şekilde düzenleme yapılarak bu işi halledebilirler

arkadaşlar sorunlarımızı birşekilde medyaya duyurmamız gerekiyor ankarada toplanıp meclis önünde eylem yapalım

Biz kaç kişiyiz ankaraya gidecek bide önderlik yapacak dernek

özürlülük oranı ile ilgili yeni yasa

arkadaşlar yeni özürlülük oranını belirleyen özürlülük ölçütü cetveli ile ilgili yasa çıkacakmış ne zaman çıkacak bilgisi olan varmı bülent abi senin bilgin varmı acaba

bülent abin kapsamı alanı dışında

buzluçay;
ardadıgınız kişiye şuan ulaşılmıyor lütfen daha sonra tekrar arayın malesef ülkamiz böyle yardım gerektiyinde herkes kenara çekilir sessiz bekler

Ben bedesel engelli bir vatandasim.Daha once resmi ve farkli hastanelerden 3 adet %60 sakatlik dereceli raporarim
var.Ve buna ragmen vergi indririmi almak icin muracaat ettigimde bana verdikleri rapor %30.
Simdi soruyorum bu nasil bir adalettir? 'Yani sakat degilim'dedigimde sakatsin diyorar.Sakatim dedigimde degilsin deniyor!!! Bana bir yetkili ne oldugumu net bir sekilde anlatabilirmi?
Yaklasik 3 ay sonra emekliligim geliyordu ama bu yeni engelli olcutu yasasiyla bu hakkim elimden alindi.
Bu yasanin iyilestirilmesi icin kolunu kipirdatmayan yetkilileri burdan ciliz sesimle ancak protesto edebiliyorum.Gucum
bu kadar malesef!!! Umarim bizim gibi insanari anlamaniz icin sakatlanmaniza gerek kalmaz!!
Sayin Bulent bey Bimere bu yazıyı yolladım bilginize sunayım dedim.

----------

Osman kardes sen oyle takılayım anlmında yazdım diyorsan oyledir.Zatn kimse bilerek kimseye kotu bir laf demez burda anladım. Birilerini kırdıysamda af ola.
Neyse arkadşlrın dedigi gibi artık onumuze bakalım.

ne bimer ne ozida nede hukumetin hıcbır calısması yok bu konuda arayıp sordugunuzda calısma devam edıyor dıyorlar ama nerde onu bılen yok işlerine gelenı anında yuruluge gırıyor eczanelerde oldugu gıbı

bardagı taşırmasak hak alamayız

bizlerdeki eksiklik bardagı taşır mamak agızda bekletmek
devletteki eksiklikse bardagı taşırmayana müdahale edip gerekli düzennemeleri yapmamak buyüzden hantal devlet ünvanını allmış haksızsam söyleyin arkadaşlar aglamayana ne su nede ekmek var

Amerikalı bi yönetmen vardı MİCHEAL MOORE bikaç programını izledim biraz bir zamanlar bizdeki Uğur dündar ı andırıyo ,öyle bir olcak ki bizde görsel basında bunları bi güzel haşalıcak rapor oranını düşüren merciye gerekçelerini soracak evelemeden gevelemeden net sorulara net cevap arıcak yok anasını sattımın memleketinde öyle biriki,vatandaş bağkurdan emekli olmak istiyo memurlar prosedür nedir bilmiyo bunlar ı bilgilendirme görevi kimin bu kanunları devletin memuru bilmiyosa benmi bilecem yokki görsel basında bunları haşalıcak laga luga yaptırmadan hatalarını yüzüne vuracak baba yiğit bi haberci- yönetmen - gazeteci herneyse..

medyada aramayın oyle bırılerını hepsi hukumet yanlısı ben degılım dıyende bizlerin hayattakı sorunlarını dile getıremezler yanı arkaslar tırnagı olan basını kasır burası türkiye

Reyhan hanımın dikkatine;

ENGELLİ DERNEKLER VE SAĞLIK KURULU YÖNETMELİĞİ!

Biz engellileri yakından ilgilendiren sağlık kurulu yönetmeliğin de değişiklik yapılması düşünüldüğüne dair haberler yaygınlaşmayla başladı.Başbakanlığı bağlı Özürlüler İdaresi Başkanlığının çalışması başlamıştır.
İsterseniz sağlık kurulu yönetmeliğinden bazı bölümleri aktarayım sizlere:
Giriş maddesinde ; “MADDE 1 - (1) Bu Yönetmelik; özürlü sağlık kurulu raporlarının alınışı, geçerliliği, değerlendirilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu verebilecek yetkili sağlık kuruluşlarının tespiti ile ilgili usul ve esasları belirlemek; özürlülerle ilgili derecelendirmelere, sınıflandırmalara ve tanımlamalara gereksinim duyulan sağlık, eğitim, rehabilitasyon gibi alanlarda ortak bir uygulama geliştirmek ve uluslararası sınıflandırma ve ölçütlerin kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.”
İkinci maddesinde ise; “MADDE 2 - (1) Bu Yönetmelik özürlülere sağlanan haklardan ve verilecek hizmetlerden yararlanmak üzere istenilen Özürlü Sağlık Kurulu Raporları ile Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verebilecek yetkili sağlık kuruluşlarını ve özürlülerle ilgili sınıflandırma ve ölçütleri kapsar.”
Diğer kızsımlar da; “MADDE 4 - (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ağır Özürlü: Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %50 nin üzerinde olduğu tespit edilen özürlülerden; beslenme, giyinme, yıkanma ve tuvalet ihtiyacını giderme gibi öz bakım becerilerini yerine getirmede, kendi başına hareket etmede veya iletişim kurmada zorluk ya da yoksunluk yaşadığına ve bu becerileri başkalarının yardımı olmaksızın gerçekleştiremeyeceğine tıbbi olarak karar verilen kişileri,
b) Balthazard Formülü: Tüm vücut fonksiyon kaybı hesabında birden fazla özrü olanlar için kullanılan hesaplama şeklini,
c) Özürlü: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiyi,”
Son bölümdeki geçici bölümde ise; “GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;
a) 18/3/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları,
b) 20/6/2006 tarihli ve 26204 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan 6/1/1994 tarihli ve 21810 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca verilen nihai raporlarda yer alan vücut iş görme gücü kaybı oranları,
c) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları, “

ç) 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları, geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.
(2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.”
Yukarıda maddeleri incelediğimiz de çelişkili maddeler var uygulanmaktadır.
Kapsamı tanımı yapılırken ağır özürlülük %50 başlıyor bu çelişkidir. Geçici madde birinci maddesin de önce alınan raporlar ve yüzdeleri geçerli deniyor, daha sonraki ikinci madde gerekirse yeniden rapor istenir, denerek engellilerden sürekli rapor istenmesinin yolu acılıyor.
Yeniden hazırlanacak olan sağlık kurulu yönetmeliğinde sakatlık oranların da yeniden düzenleme yapılması ve de tek rapor alınarak ayrı ayrı kurumların ayrı ayrı raporlar istenmesinin yolu kapanması gerekmektedir.
Benim görebildiğim eksikler bunlardır.
Bunların dışındaki eksiklikler engelli dernekleri tarafından gündeme getirilerek; bu değişiklikler yapılırken özürlüler idaresine engellilerin görüşlerini aktarmaları zamanı gelmiştir.
Geliniz zaman geçmeden tüm görüşlerimizi aktaralım.
Tepkisiz toplum Etkisiz Toplumdur.

Tagi çeçe yazılarını okdum sana katılmamak mümkün değil;Nedir bu çilemiz ne zaman halledecekler biz engellilerin sorunlarını.Belediyenin açtığı çukura bri düşerse adam ölünce hemen seferber olurlar çukuru kapatırlar.HAKLARIMIZI elimizden almayın diye içimizden birilermi ölsün. Ben bu ülkede bir gecede yasa çıktığını gördüm; bunları bilenlerde vardır zannederim.

Bana gore gorsel basında bize yardım edecek tek insan Okan Bayulgen dir.
Programlarını seyrettigimde engellilerle ilgili duyarlı oldugu hissini uyandırıyor bende.
Bir kac kere engelliler konusu gectiginde'(az da olsa) bana ulaşin elimden geleni yapiim'dedigiini dydum.
Site yoneticisi kendisine bi ulasabilse inanıyorumki gerisini kendisi getirecektir.
fikrim budur arkadaslar

Site yöneticisi nerde

Fero arkadaşımızın önerdiyi okan bayül gene ancak site yöneticimiz ulaşa bilir tabi biz kendisine ulaşa billirsek :mad:

Ben 1 yaşımdan buyana hep özürlüydüm,bu;sadece benim gözümde değil çevremin,iş alanımın ve tabiki devletin de.11 yıldır çalışıyorum ziraat mühendisiyim benim durumumda olupta bu sektörde çalışmak çok zor.Sağlam olsam mesleğim ve deneyimimle çok daha iyi bir maaşla çalışırdım ben zoru başarıp ayağımda demir ayakkabıyla arazi gezerek elimden geleni yapıyorum tek düşüncem erken emeklilikti ama ne oldu fiyasko ; 2 ay önce çıkardığım raporum yüzde oranım 3/4 tablosuna göre yazılmamış gerekçesiyle geri döndü polio sekeli olan kişiye bu oran verilmezmiş bütün gün hastanedeydim aldığım yeni rapor komik ama gerçek%30 iki ay daha bekleyip müjdemi alacam anlayamadığım şu arkadaşlar yıllardır sakatım bir anda kendi işime yarayacakken sağlam oldum sitem ediyorum belki ama gerçekler acıdır.bu hesaplama yöntemi ülkemizde sakat bırakmıyor.hepimiz sağlamız arkadaşlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt