Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Kalıtsal rahatsızlığı olan kişilerin çocuk sahibi olabilmeleri için SGK'dan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ne kadar doğru bir bilgi bilmiyorum ama ; yüksek mercilerden ifade edildiğine göre Sağlık Bakanlığı bu tedavi ücretlerinin ödenmesi fikrine sıcak bakıyormuş. Ve güya düzenleme yapacaklarmış. Tabii son karar SGK'daymış. Baskı e-maili göndermeye devam edersek olumlu sonuç almamız kolaylaşacak gibi görünüyor. Gelişmeleri yazacağım arkadaşlar...

Sağlık Bakanlığı Bimer aracılığıyla cevap vermiş arkadaşlar. Sosyal devlet olan devletimizin koskaca Bakanlığı benim yetkim yok diyor !!! Üstelik kanunda engelliğin önlenmesi için yapılacak giderlerin Sağlık Bakanlığı bütçesine konacağı hüküm altına alınmışken. Ben artık yorumsuz kaldım.Mahkemede ve gerekirse AİHM'de hesaplaşmaktan başka çare kalmadı. Ancak bu konuyu basına da aktaracağım. Tüm dünya devletin bizlere çektirdiği işkenceyi duysun , bilsin........ Bu ülkede SAKAT doğumlar çok fazla diye de kimse şikayet etmesin !!!!!

BİMER ARACILIĞIYLA GELEN BAKANLIK CEVABI :

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Bilindiği üzere, hak sahipleri ile bunların kanunen bakmakla yükümlü bulunduğu aile fertlerinin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, ilaç ve sarf malzemelerine ait giderlere ilişkin usul ve esaslar ile başvurabilecekleri sağlık kurum ve kuruluşlara ilişkin sözleşmeler tabi oldukları geri ödeme kurumları tarafından yapılmaktadır.[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] Bu itibarla; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayımlanan 2010 yılı Sağlık Uygulama Tebliğinin 4.5.4.K- Yardımcı üreme yöntemi tedavileri başlıklı bölümünün [/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Tahoma] [/FONT][FONT=Times New Roman]4.5.4.K.2 Kök Hücre Vericisi Kardeş Doğmasına Yönelik IVF Tedavisi [/FONT][/SIZE][SIZE=3][FONT=Times New Roman]başlıklı maddesinin[/FONT][FONT=Tahoma] [/FONT][FONT=Times New Roman](1) inci fıkrasında;“(1) Hasta çocuk sahibi olup, tedavisinin başka tıbbî bir yöntemle mümkün olmaması ve tıbben zorunlu görülmesi halinde bu çocuğun tedavisi amaçlı preimplantasyon genetik tarama yapılarak uygun kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik olarak, bünyesinde kemik iliği transplantasyon merkezi bulunan üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucuları sağlık kurulları tarafından hasta çocuk adına düzenlenen bu durumların belirtildiği genetik uzmanının yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanılarak yapılan IVF tedavilerine ilişkin giderler, SUT’un 4.5.4.K.1numaralı maddesinde yer alan hükümler uygulanmaksızın Kurumca karşılanır. Bu durum dışında preimplantasyon genetik tarama ve bu işlem ile birlikte yapılan IVF bedelleri Kurumca karşılanmaz.” hükmü yer almaktadır.
[/FONT]
[/SIZE][SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][FONT=Times New Roman]Bu bağlamda; Bakanlığımızca yapılacak bir işlem bulunmamakta olup, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına başvuruda bulunabileceğiniz hususunda; [/FONT][/SIZE][SIZE=3][FONT=Times New Roman] Bilgilerinizi rica ederim.

[/FONT][/SIZE]

Buradan şu sonuç çıkıyor.Önce hasta bir çocuğun olsun,onun tedavisi için yeni bir çocuk yapabilirsin.Peki bunun yerine ilk çocuğun sağlıklı olmaasını sağlasak.Hem ona bakacak aileye hem de devlete katkısı olur..

mrdmrd;

Valla bunu anlatmak için o kadar çok dilekçe gönderdim ki ... Anlamak devletin işine gelmiyor. Sağlık Bakanlığı bütçesine konan meblağın ne olduğunu merak ediyorum ben. Bu bütçeye rağmen Sağlık Bakanlığı'nın bananeci yaklaşımı da takdire şayan !!!!! Sağlık Uygulama Tebliği'ni sanırım Sağlık Bakanlığı düzenlemiyor. Acaba Tarım Bakanı'na mı yazsaydım diye de düşünmeden edemedim :)

ya hücre kadar kalmış beyınlerı o koltuklara oturtuyorlar da bizler istedik mi olmaz :) bak hücre beyınleriyle birşey de anlamıyorlar yazılardan

deli-kız çok şekersin yaa :) Bu sinirli ve mutsuz halimle bile beni güldürdün.. Çok sağol...

deli-kız çok şekersin yaa :) Bu sinirli ve mutsuz halimle bile beni güldürdün.. Çok sağol...
sende öylesin . kendimi övmek gibi olmasın ama cem yılmaz kadar komiğimdir benle kerşılıklı sohbet etsen kopartırım seni bu ne ki :)

birde şöye birşey var bizler adına başkalarının kararlarını uyguladığımız surece hiçbirşey olmaz sağlıklı ınsanlar empati kurmayı bilmiyor bizim adımıza sığ kafalarıyla kararlar alıyor , karar vermeyi öğrenemedğiğmiz sürece de bu böyle gidecek malesef

Arkadaşlar ;

AKİM'den mail geldi. Başvurumun ilgili birime iletildiğini söylüyor. İlgili Birim SGK oluyor. SGK ne tarz bir cevap verecek çok merak ediyorum. Paylaşıyor olacağım :) Bu arada dava için doktor raporunu ( genetik hastalığı bulunduğundan tüp bebek yapılması mecburidir raporu ) bekliyorum. Doktor raporunu alır almaz süreci başlatacağım...

yolladım akasyacağım inşAllah hayırlı bir sonuç çıkar

Sağolasın Nokta... İnşallah bir şekilde hakkımızı alacağız..

Delikiz cok dogru bir tespitte bulunmus, sagliklilar empati kuramiyor bu sebeple bizimle ilgili konularda sacmaliyorlar. Eee dusmeyen daldan anlamaz halden!

Landish ;

Sağlıklılar empati kuramaz diye meclise gönderdiğimiz engelli vekillerden Şafak Hanım'a da yazdım. Ancak iki e-mailime en ufak bir dönüş yapmadı. Sağlıksızların da çok umrunda değiliz :(( Bizi temsil etmek için meclise giden bu kişilerin tek yaptığı kendi maaşlarına zam yapmak. İsyan ediyorum artık. Milletin gözünün içine baka baka bunları yapabiliyorlar....

hepimiz birimiz birimiz hepimiz....

gönderdim hadi hayırlısı..

Çok sağol Dante.... Muhtemelen o kadar çok talep e-maili gidiyordur ki ; doluluktan ulaşmıyor olabilir :) Zat-ı muhteremler belki okumadan silmeyi de akıl edemiyorlardır. Ya da onunla bile uğraşmıyorlardır :)

Tekrar tekrar atarız yahu n'olacak
Bir kez daha gönderdim :)

Maalesef hiçbir adım yok. Bu ülkede mahkemeye başvurmadan hiçbir somut adım atılmaz mı ? Sivil toplumun taleplerinin hiç mi değeri yok ? Hayatta ilk şanssızlığım cam kemik olarak doğmaksa ikincisi ve daha da kötüsü bu ülkede cam kemik olarak doğmak....!!!!!

AKİM cevabı geldi arkadaşlar. Net birşey anlayamadım ama anladığım şu ki talebim SGK'ya iletilmiş. SGK bana mı cevap verecek yoksa AKİM yeniden dönüş mü yapacak belirsiz.Anlayan varsa bana da anlatsın :)

[FONT=Tahoma][SIZE=2]AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz [FONT=Tahoma][SIZE=2] ...........numaralı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Tahoma][SIZE=2] başvurunuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; 'na iletilmiştir. Bakanlıktan gelen cevaplar aşağıda yer almaktadır.
[/SIZE][/FONT]
İlgili Mercilerin Cevabı:
___________________________________________________________________________________________________
23.12.2011
Elektronik posta iletisindeki talebiniz değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere SGK Başkanlığına gönderilmiştir.
Çalışma Bakanlığı -

aynen katılıyorum ! bu ülkede doğmak en buyuk şansızlığımız

bende genetik hastalık sahibiyim bu sitede varmıdır bilmem herediter fruktoz yada cevrenızde duydunuz mu ?

Selda Hanım merhaba ;

Bu sitede bu hastalıktan olan birileri olabilir. Eğer daha önce başlık açılmadıysa Aynı Hastalığı paylaşanlar bölümünde başlık açarsanız bu hastalığı olan arkadaşlar cevap vereceklerdir.

allah yardımcıız olsun bende yolladim

iila onlarda bizim çektiklerimizi çekmeli belki o zaman anlarlar

Teşekkür ederim İsmail Bey. Bizim çektiklerimizi çekenler de bizi anlamıyor maalesef... Misal engelli milletvekillerimiz..

merhaba akasya
siteye yenı üye oldum başlık açtım fakat kımse yorum yazmamiş galıba yok benim hastalıgımdan, bu arada inşallah hersey ıstediğiniz gibi olur bende saglıklı bir cocugum olsun isterim

benceede bu konu çok önemli gündeme getirdiğiniz için teşekkürler bnde elimden geleni yapacağım

Destek olan tüm arkadaşlarıma çok çok teşekkür ederim. Sivil toplum olarak gerekli mücadelemizi veriyoruz. Henüz somut bir adım ve herhangi bir cevap yok. Bu arada ben idare hukukunda uzmanlığı olan bir avukat arkadaşıma belgelerimi gönderdim. Kendisi ve diğer tanıdığımız doktor arkadaşlarla konuyu irdeliyorlar. Dava açmak için hazırlık yapıyoruz. Tüm çalışmalar bittiğinde davamı açacağım. Tüm gelişmeleri paylaşıyor olacağım. Kalıtsal hastalığı bulunan tüm arkadaşlar adına davamın olumlu sonuçlanmasını diliyorum. Ve olumlu sonuçlanacağına da inancım tam.. Umarım adalet yerini bulacak.. Hala varsa :)

galiba tüp bebek iğneleri 1500 tl ödün haberlerde tüp bebek maliyeti azaldı dedi iğne yerine hap arkadaşlar görüşleriniz

Merhaba İsmail Bey

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerin maliyeti kişiden kişiye değişiyor. Bu tedavide göbekten vurulan iğneler kullanılıyordu. Hap olayını ilk defa sizden duydum. Eğer iğne yerine hap kullanılacaksa bence çok iyi olur. Devlet çocuğu olmayan kişilerin yaptığı tüp bebek tedavi ücretlerini ( ilaç vs masraflar ) zaten karşılıyor. Ancak çocuğu olmayanların tüp bebek ücretlerini karşılarken ; kalıtsal rahatsızlığı olanlarınkini karşılamıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt