Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler insanlar için ibret olsun diye mi engelli hale getirildiler? [Tartışma]

• Konbuyu başlatan horabali
  • Başlangıç tarihi
Birisinin birengelliyi örnek alarak bak neler başarıyorlar diyerek vayahut helal olsun bizim çok kolay yaptığımız hayat işlerini onlar zorda olsalar yapıyorlar diyerek örnek alınmak çok güzeldir ve takdire uygun bir harekettir.
Ama bak bak yürüyemiyor yada ay ay yazık yazık şükür şükür görde ibret al denirse orada başlar sözler benden onları burada yazmayım hayatımda bir kaç kez öyle olumsuz düşünçe yansıtan olmuşdur onlarda beni kırmadı ama onlar çok kırıldı

Allah herkesi etten kemikten yaratmış birisini tebrik etmek örnek almak başka birisine acımak başka merhamet başka acımak başka bence biraz kültür ve kaliteli insanla alakalı bir durum insanların kalitelisini seçerek bir hayat sürmeye davam edersek yada buna gayret gösterirsek böyle şeyler pek konuşulmaz etrafımızda ama sadece asalak yaşayan birisi ne yapsın kültür ve eğitim seviyesi ve aileden gelen eğitim kalbini ve dilini mühürlenmişdir herkes kendini bilir ben örnek olayım diye gelmedim dünyaya ben onu biliyorum
ALLAH ZATEN YETERİNCE ÖRNEK SUNMUŞTUR ÖRNEK ARAYANA

İnsanın başaramıyacağı bir şey yoktur. Bu tür düşünceler, sadece bahane üretenlerden ibarettir.

Engelli ailesi bile hayırlı bir işe vesile olurken eli ayağı düzgün olsun cümlesini kurabiliyor.Fazla takıntılı olmayalım düşmez kalkmaz bir Allah c.c.Engelliler hayatta daha mucadeleci olmak durumunda , diğerlerinden sadece farkımız budur.

türkler olarak hep başımıza bi felaket gelmeden, bir şeylerden ibret almadan harekete geçmemek gibi bi huyumuz var nedense. açıkçası bunda da islam dininin ya da islam dinini yanlış anlamanın etkileri var. çarpıtılmış kader inancı, insanın rızkıyla birlikte dünyaya gelmesi gibi, ya da allah onu bu dünyada engelli yarattı ama öteki dünyada cennette olacak gibi. böyle şeyler türkiyede sadece bize umut veriyor. ama çağdaş ülkelerde insanı insan olarak kabul ettikleri ve engelliyi de insan olarak kabul ettikleri için bir şey yapılacağı zaman engellileri de düşünüyorlar.
ama inançlı engelsizler artık düşüncelerini değiştirseler bi de şu açıdan baksalar daha iyi olur.
öteki dünyada cennette olacak olmamız bize bu dünyada bir şey sağlamıyor ey arkadaşım. ama sen bize bu dünyayı kolaylaştırırsan öteki dünya da senin için kolay olacak.

Belki de sebep aramak yersizdir arkadaşlar?

Sadece bu bir sağlık sorunudur, nedeni nedir? vucuttaki bir ya da birkaç organdaki işlev bozukluğu ya da organın kısmen veya tamamen yokluğu, o halde sadece ve sadece bir sağlık sorunudur, bütün karşıtlıklar ve eşitlikler de sebepsiz yere yaratılmış olabilir.
Yani biz sadece ve sadece engelli olduğumuz için engelliyizdir belki de.

Yani uzun lafın kısası sebep aramaya gerek yok, bu bizim sağlık sorunumuz, bu kadar basit, gerisi her insanın farklı teolojik ya da teoloji dışı yaklaşımına kalmış.

Benim var zayon alırsan bir dost tavsiyesi, boşver BEdi-ü zamanı bilmem kimi, hayatını yaşa, tad almaya bak, pozitif ol, gerisi yalan.

Kara arkadaşın iletisini sonradan okudum, yazdıklarının altına imzamı atarım.

horabali
Allah herkesi bir şekilde imtihan eder kimini malıyla kimini evladıyla kimini de sağlığıyla bu imtihanı başarıyla geçene ahirette büyük mükafaat vardır kimi bizim durumumuzdan ibret alır kimi takdir eder kimi de alay eder ama önemli olan bizim bu imtihanı sabrederek ve başarıyla geçmemizdir Allah hepimizin yardımcısı olsun

arkadaşlar firavun hayatı boyunca grip bile olmamış.
Allah sevdiği, rahmet etmek istediği kullarına hastalık sakatlık verir, bunu kesinlikle unutmayın. ateşinde yakmak istemediği kuluna bu dünyada ızdırap verir. böyle şeyler duymuştum ben. hem de yetkili ve bilgili insanlar ağzından..

xxxaaazzz;

yapmayın arkadaşlar.Böyle şeyler söylemeyin lütfen.İslam akıl dinidir.Akla dayanır.Akıl yoksa dinde yoktur.Hurefelere inanmak ve bunları yaymak hoş görülemez. lütfen yapmayın.Bir fani nasıl bilebilir ki yakmak istemediği kuluna dünyada ızdırap verir.Yaradan kader defterini yazarken acaba berabermi yazdılar?.Allahın neler düşündüğünü siz nereden bilebilirsiniz?.Allah birine bir servet bir güzellik verdiğinde nedenini sorgulamıyorsunuzda neden raharsızlıklarda sorguluyorsunuz?.Mevlamız bir şeyi yapmışsa bilinen ,bilinmeyen milyarlarca sebebi vardır.Bizim buna aklımızda gücümüzde yetmez.Bizim neden birtane kafamız var?.Biz neden ölüyoruz?.ölümsüz olamazmıydık?Neden sadece erkek ve dişiyiz?.Neden bize allah 24 göz vermemiş? neden ben bir kamyon kadar güçlü değilim?. Neden neden,neden.Bu böyle gider. nereye gider; şirke kadar.Biz işimizi yapalım.Allahın yarın bize soracağı hesapları verebilmek için bütün lütuflarını değerlendirip yerinde kullanalım.
Benim yüksek tansiyonum var.Ne olmuş, var işte. Neden ,niye nasıl,gerekmez. varmı var. O kadar.Benim nasıl başka şeylerim bana layık görülmüşse, buda bana layık görülmüş.o kadar.Ben yapabildiğim şeylerden sorumluyum. sizlerde öyle. Gücünüzün yettiği herşeyden sorumlusunuz.Herkes işini yapmalı ,hemde gocunmadan yüksünmeden.Saygılar.

Yahu böle hurafe lafları nereden çıkarıyorsunuz ki bilmiyorum ha... Beni çok sevdiği için engel verdi. Bana da haber saldı böle olduğunu, ben onla arada konuşuyorum. Hepinize selamları var...
:):):)

Beğendim zehirliyaprak.Çok hoşsunuz.Aleykümselam.Getiren götüren sağolsun.Hem fikiriz.:D:D:D.

Engelli olmak, engelsiz olmak gibi basit bir konu bence. İnsanlar bu durumu zorlaştırıyor, kategorize ediyor, hepsi bu... Bakış açısıyla alakalı biraz da. Engelli/Engelsiz yaşayan herkesin sorunu var. Bu bazen sağlık bazen fakirlik, bazen şu bu... Kimse kimseden üstün değil aslında. Sadece tepemize binmeye çalışan uyanıklar çok o kadar...:rolleyes:

Birisi bana bakıp ibret alsa ne almasa ne hiç umrumda bile değil

İbret nasıl olabilir mesela günümüzden bir örnek vermek gerekirse İsrail de büyük bir deprem olur ya da başka bir şey ya da öyle olmasa bile İsrail Başbakanı Netanyahu ' nun başına bir iş gelir yaptığı kötülüklerin cezasını çekti falan denir ibret alınır korkulur bir daha yapılmaz aynı şeyler yoksa garibanın biri engelli olmuşmuş bunun neresi ibretlik ..!

Ben de ibret alınma meselesine katılmayanlardanım. Ancak bazı durumlar istisna da olabilir. Örneğin, hızlı araba kullanırken birçok kişi 'kaza yaparsın, hızlı kullanma' tenkitlerini önemsememişizdir. Bir kaza sonrasında sakat kalındığında da diğer kişiler 'o da süratli araba kullanıyordu, kaza yaptı ve bu hale geldi' diye çevresine ibret olarak gösterebilir.
İlahi adalet ya da Allah'ın bir sınavı meselesinde ise birçok kişiyle ters olduğumu düşünüyorum. Bu neyin sınavı ve neden ben/biz?

Ben bana baksınlar, parmakla göstersinler, benden ibret alsınlar istemezdim şahsen. Bu çok rencide edici.

Çok aptalca yanlış bir başlık ne demek ibret alma. kaza oluyor hastalık oluyor deprem oluyor sel basıyor vs vs

imtihan içindir belkide engelli olmamız

Ahmet T
Neyin imtihanı şu gelip geçici dünya da küçücük çocuklarda mı imtihana tabi ?

Ahmet T
Neyse benim uzak olduğum bir konu bilmiyorum o kadarını

Bence sonradan engelli olan birisi için şans ve şanssızlık diye düşünüyorum. Doğuştan engellilik ise eskiden teknoloji iyi olmadığı için önlem alınamadı.

İbretlik olduk insanlığa katkımız oldu ! diye sevinelim mi bu durumda .:eek:

Saçma sapan bir konu başlık konuyu açan arkadaş neyin kafasını yaşıyorsa artık !

Gerçi 2009 un konusu canı sıkılıyor tartışma açıyor eğlence arıyor başka işi gücü yok engelli trollü sanırım. :)

Picnodyzostosis diye bir nadir hastalık var. Kemik rahatsızlığı. Kemiklerim çok kolay kırılıyor. Burkunca bile tarak kemiklerim kırılıyor ve yürüyemiyorum atel ve kırık yüzünden. Çeken bilir. Başa gelmeyen bilmez. İnsanlar, kendi başına gelmedikçe empati yapamıyor.

Sadece bak bak ibret al demek meseleyi anlamamış olmaktır. oysa onu diyen kendisi de bak bak diye gösterdiği de engelli adayıdır. afedersiniz sadece öküz trene bakar gibi bakmak değil kendisi olsa nasıl yaklaşılmasını istiyorsa öyle yaklaşmak gerektiğini bilmek gerekir. zengin biri fakir birini çocuğuna gösterip bak bak ibret al demesi gibi. veya araba ile giden yaya gideni gösterip bak bak ibret al demesi gibi. insanlık bilinci olarak çok çok düşük seviyedeyiz. haa eski de seviye daha düşük idi. engelliye eskide özürlü denirdi. halen de Anadolu da kırsal yerlerde denen yerler var. birde engel durumunu imtihan olarak gören arkadaşlara bir hatırlatma yapayım. sadece engelli değil senin benim engelim sadece senin benim imtihanım değil herkesin imtihanı. onu ne alakadar eder diye bir durum yok. aynen fakirin imtihanı sadece onun imtihanı olmadığıı gibi.

Evet bir sebebi ibret almak olabilir insanlar hep dünyalık düşünür kendinden zengin olanı, güçlü olanı, zeki olanı vb. görüp kıskanır kendinden kötü durumda olanı görünce bir nevi teselli bulur. Diğer yandan engelli kişi için sakatlık belki bir lütuf olabilir. Çünkü diğer seçenekler daha kötü olabilir bunu biz bilemeyiz ama sonradan engelli olanlar geçmişlerini düşünüp yolun nereye varabileceğini tahmin edebilir. Ve ayrıca engelli olmaktan daha zoru engelli yakını olmaktır, çünkü engellinin bir seçimi yoktur bakıma muhtaç olduğu için ama engelli yakınının vardır. İsterse buna katlanır isterse çeker gider buda onun sınavı.

Evet, zengin kişi fakire acır
Sağlam kişi engelliye acır
Makam sahibi işçiye acır...

Veya acımaz, kendinden aşağı görür. Ya da ibret alır, bu nedenle şükür eder. Mesele acıyor mu, aşağı mı görüyor, şükür vesilesi olarak mı görüyor. İbret alma, ders almaktır. Ders almak o duruma düşmemek için tedbirli olmaktır veya o duruma düşmemeyi ummaktır ya da o durumda olmadığı için mutlu olmaktır.

Şükür nedeni yapanları, bu durumda olmadığı için mutlu olanları veya acıyanları normal karşılarım. Bunda kötü bir niyet yoktur, inandığı doğrular nedeniyle bu tür bakış açısına sahip olunabilir. Fakat aşağı görme büyük bir sorundur. Irkçılık gibi bir durumdur. Aşağı görmek demek eşitlik haklarını yok saymak demektir ki bence bu ülkede bu durum yok denecek kadar azdır. Hatta kanunen devlet engellilere pozitif ayrımcılık dahi sunmaktadır. Buna itiraz eden ciddi bir kesim görmedim hiç. Bu açıdan iyi bir yerde yaşıyoruz diyebilirim.

Toplumumuz genel olarak zengini, makam sahibini sever. Bunlar mevcutsa engelli de olsan kıymetin var. Bunlar mevcut değilse dünyanın yakışıklısı, güzeli de olsan kıymetin yok.

Ha dense ki Allah şu için, bu için yarattı imtihan falan. Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkarmaya çalışır durumuna düşülür. Bence delileri konuşmaya gerek yok. Onları inandıkları Allahla başbaşa bırakmak lazım. Çaresiz bir durum onlarınki, boşa körek çekmeye gerek yok bence. İnsanlar neden engelli doğar, neden sonradan engelli olunur, dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilimi takip etmek, gerisine kulak tıkamak gerekir.

Geçende Starbucksta oturup kahve içiyordum. Bir anda dikkatimi çekti, birisi bardağına kocaman harflerle "patron" diye yazdırtmıştı. Oysa etiket kullanılıyordu, etiket uzaktan okunmuyor diye kalemle yazılmasını talep etmiş olmalıydı. Evet uzaktan okuyabildim, patron yazıyordu. Yani şöyle; sipariş verilir ve isim verilir. Sipariş çıktığında verdiği isimle çağrılır ya da verilen isim siparişte yazılı olur... Adam patron isminin elle yazılmasını istemiş ki uzaktan da olsa okunabilsin. Yazıyı da herkesin göreceği şekilde masaya koymuştu kahvenin karton bardağını.

Patron olduğunu gözümüze sokmak isteyen kişi muhtemelen beni görse acırdı bana. Yerimde olmayı aklından bile geçirmek istemezdi, dehşet gibi gelirdi ona. Fakat düşündüm de ben de ona acımıştım. Saygınlığını kişiliğinden değil de parasından almaya alışmıştı. Karakterini seveni bulamıyordu, o da parasıyla insanları çekmek istiyordu. Ee paran için yanına geleni ne kadar sevebilir ne kadar güvene bilirsin ki? Etrafına sadece parayı sevenleri topladıktan sonra kendini ne kadar güvende hissedebilirsin ki? Gördüğün sevginin sana değil de Parana verildiğini bildiğin için ne kadar mutlu olabilirsin ki?

Evet kız tavlarsın, sürekli sevgili değiştirir, sürekli bu konuda başarılı olursun da seni gerçekten seven, paran olmasa da sevecek birinin olup olmadığını bilemeyeceksin. Çünkü sen onu gösterişinle yanına çektin. Bence evlat olsa sevilmeyecek bir karakterdi, ben bundan dolayı onun adına utandım, muhtemelen o da bana acırdı.

Hayat böyledir bakış açısına göre insanlar birbirine acıyabilir, şükür sebebi yapabilir normaldir.

Üst Alt