Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

sigorta tahkim kuruluna başvurup sigorta ücreti tekrar hesaplanan ve ödemesinin bi kısmını geri alan oldu mu acaba hiç? ödemeniz ne kadardı ve ne kadar aldınız geri mesela?
ben böyle bişeyle karşılaşacağımı hiç ummuyordum hiç anlam veremedim

Serebralmipalsi

Yani sana ÖTV'li hesaplıyoruz diyip, sonra ÖTV'siz tutar hesapladık dediler, kıvırdılar ve 10 TL indirim mi verdiler?

İnanılmaz birşey ya. Bu sigorta şirketleri ile ne yapacağız bilmiyorum...

Adamlar her şekilde kılıfına uyduruyorlar. Keşke oradan yaptırmasaymışsın :(

Bu durumda ben herkese söylediğim önerimi değiştiriyorum:

Herhangi bir sigorta şirketinden yaptırıp, sonra tahkime gidin demiyorum arkadaşlar. Meğersem sigorta şirketleri 10 TL indirim verdik ÖTV'siz hesapladık diyip yasayı da kandırıyormuş.

Şuanda ben ve diğer arkadaşların yaptırabildiği Güneş Sigorta ve Eureko'dan yaptırın. Eğer onların ÖTV'siz teklifleri X firmasından aldığınızdan yüksekse mecburen aldığınız firmadan yaptırın.

Şuanda çok ciddi bir yasal boşluk var. Sigorta Denetim Kurumu tam organizassyonunu tamamladığında ilk iş olarak bunu ileteceğim.

kasko çalışanının son gönderdiği mail de
Klozu baktığımızda sadece aşağıdaki cümlede farklılık var teklifteki mevcut kloz şartlarımız geçerlidir.

Teklifteki : bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda risk primi hesabında ÖTV indirimi dikkate alınmaktadır.

Aşağıdaki klozda :bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda araç bedeli ÖTV li bedel üzerinden sigortalanır.

yazıyor.

Bana Aşağıdaki klozda diye belirttiği cümleyi içeren bi mail göndermişti ilk cevabında.
Ben de elimdeki kasko metninde üstteki ifadenin yazdığını belirtmiştim
Sonrasında cevabı buydu..

Bu iki ifadenin aynı yargıya vardığı nerde görülmüş :confused:

Sonrasında acente ile de görüştüm zaten

Bir de başvuruyu hazırlarken özellikle sigorta tahkim kurulunu arayıp "uyuşmazlığa konu miktar" hesaplama sonrasında ortaya çıkacak ne yazmam lazım diye sormuştum.
önemli bi detay değil aşağı yukarı bi değer yazın dedi
500-600 yazmıştım. özellikle belirtmiştim başvuruda tahkim kurulu çağrı merkezinin yönlendirmesiyle yazdığımı..
Avukat savunmasında belirtilen tutar fahiş bi tutardır demiş :rolleyes:
Güveniyordum ama tahkim de aynı zihniyette demek ki

En uygunu buydu çok kasko firmasıyla görüştüm

Arkadaşlar ÖTV indirimiyle bir araç alacağız hangi firmaya kasko yaptırmamızı önerirsiniz? Bir de aracı ÖTV'siz hesaplatıp kasko yaptırmak varmış, bu aracın perte çıkması gibi bir durum olduğunda sorun çıkarmaz mı?

Son bir soru olarak ise alacağımız araç dedemizin üzerine olacak. Torunun aynı soyadlı eşinin kullanması aracı, bir kaza durumunda sorun yaratır mı? Teşekkürler.

arkadaşlar kasko yaptırdım.
maalesef pek istediğim rakamlara ulaşamadım.
%10 engelli indirimi yaptık dediler geçtiler. %10 da zam yaptık dediler, elde var sıfır.
her yerden bir kaç kez teklif aldığım için artık teklif dahi sunmuyorlar.
resmen vampir bunlar.

Bende Anadolu Sigorta dan faiş primden yaptırmak zorunda kaldım. Defalarca genelgeyi e devlet üzerinden Anadolu Sigorta ya şikayet gönderdim ama olumlu sonuç alamadım. En son cimer üzerinden Anadolu Sıgorta yi Hazine Müsteşarlığı na şikayet ettim. Oradan da sonuç çıkmadı. Tüketici hakem heyetine başvurdum bakalım oradan nasıl sonuç çıkacak.

Güneş Sigorta ve Euroko Sigortanin kendi internet sitesi üzerinden teklif aldım. İnanılmaz bir rakam çıktı.

zoiree isobay34

Geçmiş olsun diyeyim. Ben şu Sigorta Gözetim Merkezinin peşini bırakmayacağım. Emin olabilirsiniz...

Arkadaşlar aracin sahibi vefat ederse bes yil dolmadan ve yine bu sure dolmadan arac sahibinin vefatindan sonra arac perte cikarsa durum ne oluyor? Bu soruyu otvsiz kasko hesaplatma konusu cok gectigi icin soruyorum.

StratoS

Hocam güneş sigortanın ve euroko sigortanın internet sitesinden bizzat kaska teklifi aldım yine belirttiğin gibi teklif alamadım. Arayan kişiye söyledim yok öyle bir şey dedi

medate

Kasko şirketleri "sebepsiz zenginleşme" diyerek 5 yılda dolsa, aracın ÖTV yükümlülüğü de kalksa(verdiğiniz örnekteki gibi) engelli aracı diyip ÖTV'siz tutarı ödüyorlar. Bu yüzden bu mevcut mevzuat ile imkanı olan engelli arkadaşlarıma 5 yılda bir araçlarını yenilemelerini öneriyorum. Çünkü kaskonuz olsa bile olası pert durumunda ÖTV'siz tutarı alırsınız.

isobay34

Geçmiş yazılarımda belirttiğim yolları izleyebilirsiniz. Mail ile teklif => İndirim yoksa tahkime şikayet. Ama indirim yapıp yapmadıklarına emin olun. Yukarıda geçtiği gibi 10 TL indirim yapıp, biz ÖTV'siz hesapladık diyebiliyorlar...

StratoS

Sizin dediğiniz gibi değil Stratos
Güneşte engelli klozunda yazıyor.
Ancak, sigortalı aracın engelli aracı olması nedeniyle, aracın satın alınma tarihinden itibaren ilk 5 yıl içinde
çalınması veya tam hasar sonucu hurdaya ayrılması halinde (böyle bir durumda yasal düzenlemeler tekrar
ÖTV' siz ve buna tekabül edecek KDV' siz araç alımına imkan tanıdığı için); araç satın alınırken sigortalının
muaf tutulduğu her türlü vergi ve fonlar (ÖTV vb.), sebepsiz zenginleşmeye engel olacak şekilde ödenecek
tazminattan tenzil edilecektir.
5 yıllık süre içinde tam hasar veya çalınma dışındaki sebeplerle (devir nedeniyle) veya 5 yıllık süre dolduğu için
bu sürenin sonunda engelli statüsünden çıkan araçlar için bu kloz geçerliliğini yitirir ve gerek prim gerekse
hasar bakımından normal bir araç gibi değerlendirme yapılır. Ayrıca muafiyetten faydalanan engelli araç
sahibi kişinin vefatı nedeniyle varislerce yeniden ÖTV indirimli araç alınamayacak durumlarda, 5 yıllık süre
içerisinde gerçekleşen hiçbir hasar için de tazminattan indirim yapılmayacaktır.

2. paragrafta 5 yıl sonrası veya 5 yıl içinde vefat durumunda tazminat tam ödenir diyor.

zoiree

Dostum, Güneş sigorta zaten şuan ÖTV'siz tutarın hesaplanmasında Eureko ile derdimize merhem olan tek sigorta. Yani onlarda bu ödeniyor olabilir. Ama ben başka sigorta şirketlerinde 6 yılı doldursa bile ÖTV'siz tutarı ödeyip, bu maddeye sığınanları biliyorum. Hukuki olarak belki 5 yıl dolduğunun ispatı ile sebepsiz zenginleşmeye takılmadan dava kazanılır ama uğraştırıyorlar işte.

Sonuç olarak şöyle bir tablo var önümüzde:

1- Kasko yaptırırken, ÖTV'siz tutarı hesaplamaları gerek ama hesaplamıyorlar. (Kanunun çevresinden dolanıyorlar, 10 TL indirim yaptık diyerek.)
2- Olası pert durumunda sebepsiz zenginleşme diyerek ÖTV'siz ödeniyor. Ama bunu 5 yılı dolan araçta da yapıyorlar. (Git derdini mahkemede anlat deniyor.)
3- Olası pert durumunda aracı trafikten çekmek yerine, yeniden satmaya çalışıyorlar. Buda engelli arkadaşımın 5 yıldan önce araç alamaması demek oluyor.

Sonuç olarak ciddi anlamda hakkımızın yendiği ve köşeye sıkıştığımız bir konu KAsko meselesi. Şanslılar olarak ÖTV'siz tutarı hesaplatsak bile olası pert durumunda sigorta şirketi ile itilafa düşmemiz içten bile değil...

Ben şu Sigorta Düzenleme Kurumunun tam anlamıyla faaliyetini bekliyorum işte.

Kasko ve sıgorta onerısı

Kasko ve sigorta onerınız ve neye dıkkat etmem8z gerekır acıl bılgı lutfen

Muratti1905

Trafik sigortası standart onda bir şey değiştiremezsin kaskoda karşı araç içini İMM yetkili servis orjinal parça olaylara dikkat etmen gerekir isterseniz ben size yardımcı olabilirim ben de Bursa'da acenteyim..
0536 978 99 56

Bende yaptıracaım 2019 passat ımporosın 2200 tl cıkıyor

210.000 TL üzerinden sıfır yeni araç için kasko 2940 TL, sigorta 1500 TL önerdi Euroka. Sizce makul mu ? Aracı ÖTV muafiyetli alıyorum.

Alaattin1234
İlk aracınız ise, yani 4.basamaktan sisteme yeni görüyorsanız 1.500 TL trafik sigortası fazla.

Yok ilk aracım değil. Daha önce de araçlarım olmuştu. Ama ötv muafiyetli olarak ilk aracım olacak.

2.5 yaşında engelli kızım üzerine sıfır araç aldım. Ruhsatta kızım gözüküyor. Kaskoyu da Ruhsatta gözüken kızım üzerine yapmak istiyorlar. Böyle olunca da aşırı yüksek bir kasko bedeli çıkıyor. Babası kendi TC üzerinden bu engelli aracına kasko yaptıramaz mı ?

Haydaa bu konuyu hicmi hiç bilmiyorduk geçen cuma günü 3.aracimizi aldık yani 11 yılda aldığımız 3.arac ve tüm bu 11 yılda hep kasko yaptırdık şükür hiç kaza bela gelmedi başımıza ama bu konu cidden sinir bozucu. Yeni aracimizada dün itibarıyla mafre sigortadan kasko yaptırdık çıkan rakam 1850 TL idi ve en uygun buradan çıktı. Firma aracın bayii fiyatından yani 300 bin TL üzerinden hesapladı kasko tutarını engelli klozu,ÖTV siz hesaplama vs.konularini hiç bilmediğimiz için doğal olarak bisey de demedik klasik full kasko yaptırdık biliyoruz.
Peki arkadaşlar kasko dün yaptırıldı hesaba itiraz hakkımız varmidir veya ne gibi yol izleyelim alınan araç C5 Aircross shine paket biz 174 bin TL ödedik ötv li tutarı 279 bin TL den hesaplandı ve şuan piyasa değeri 300 bin TL deniyor kaskocularin hepsi öyle dedi bize ama bayii nin kampanyalı indirimli fiyatı 293 bin TL falan baya bi arap saçı yani :(

Alaattin1234

Aynen ruhsat sahibi ile kasko yapılan kişi aynı kişi, şimdiye kadarda hep bu şekilde yaptırdık.

Alaattin1234

Aracın sahibi yani ruhsat sahibi ile kasko yapılan kişi aynı olmak zorundadır. Çünkü kasko araca yapılır ve aracın sahibi üzerine olmalıdır. Sadece ödeyen başka bir kişi olabilir.
lewent20

Ben eski sigortacıyım ama bilgileri unutuyorum yavaş yavaş. 30 gün cayma hakkınız var. Paranız aynen iade edilir. Caymadan önce ÖTV'siz tutardan hesaplanmasını istiyorum diye başvurun, yoksa iptal edeceğim falan diyin.

Merhaba arkadaşlar,

Bu hafta inşallah Skoda marka aracımı teslim alacağım. Kasko yu aldığım bayiye mi yaptırsam? Herhangi bir avantajı oluyor mu? Nelere dikkat etmeliyim. Araç otomatik ve 35.04 tertibatı olacak.

Fiyat alın bir kaç yerden. Benim sigortacım 0544 507 74 57 Emrah Güler adı hemen hemen bütün sigorta şirketleriyle çalışıyor ben çok uyguna yaptırdım. Her türlü soru sorup bilgi alabilirsiniz.
gunduzm78

Engelli Araç kaskosu yapılırken nelere dikkat edilmeli

Başlıktada belirttiğim gibi konu ile alakalı çok yazı bulunmakta.
Konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı için tüm bilgiler kopuk kopuk geliyor ve algılamakta sorun yaşıyorum.

1)Kasko yapılırken ÖTV li veya ÖTV siz fiyattan hangisinden yapıtırılmalıdır.

2) ÖTV siz fiyat üzerinden kasko yapılır ise araç pertte veya hurdaya çıkar ise durum ne olur? (Yeni Araç Alımı)

3) Var sayalım ki 2016 model araçımız var ve ötv siz fiyat üzerinden 2020 yılında kasko yaptırdık. Kasko bedeli 2020 piyasasına göre mi belirlenir veya 2016 yılında ötv siz aldığım x fiyat üzerinden mi hesaplanır.

4) Engelli araç kaskoalarında şuda olmalı denilen maddeler varmıdır?

Şimdiden herkese teşekkür ediyorum İyi forumlar.

1 yılın sonunda tüketici hakem heyetine başvurumdan hiç bir sonuç çıkmadı. Tüketici hakem heyetine sorunu çözemedi. Konu hakkında tüketici mahkemesine başvurmayi düşünüyorum. Daha önce başvuran var mıdır?

Kasgo yaptırırlen ÖTV'li yada ÖTV'siz cevabını ben de merak etmekteyim.

Üst Alt