Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız ne yapmak ya da ne olmak isterdiniz?

bilmem
şikayetçi değilim hayellerimi durumuma göre kurup mutlu oluyorum
tşk. sayg.

arama kurtarma ekibi

arama kurtarma ekibinden biri olmak isterdim bir insanın hayatını en azından kurtarmaya çalışmak bence çok güzel olurdu ben sağlamkende sağlık üzerine çalışıyordum eczacı kalfasıydım yani

Tekrar suanki yaşamımımdan kaladığım yerden devam etmek isteridm hayatta yapacak çok hedeflerim var çünkü herkese başarılar nutluluklar.... :d

doğrusu bir engelli değilim ama bir süre ki bana çok uzun gelmişti hareketlerim kısıtlandı koltuk değneklerini kullandığım günlerde bırakacağımı da biliyordum ama hareket etmenin ne kadar da güzel birşey olduğunu anladım özgürce ( umarım kimseyi kırmıyorum )şöyle başlayalım
önceleri asansörü kullanırdım ki evim 2. katta şimdi daha üst katlara çıkmak için bile yürüyorum
önceleri pek yürümezdim gitmeden önce düşünürdüm veya yürüme mesafesini şimdi ortalama uzaklıklardaki yerlere bile yürüyorum hem de zevk alarak
önceleri futbol oynarken koşmazdım ben teknik futbolcuyum koşmaya ihtiyacım yoktu çünkü şimdi sahada ayak basmadık yer bırakmıyorum
bu lste uzar daha kısacası sağlığın değerini kaybetmeden anlayamadım
ve umarım herkes bir gün sağlığına kavuşur

bende ufaktan hayaller kuruyorum sağlıklı olsam neler yapabilirdim diye :?: örneğin :wink: koşardım nefesim kesilinceye dek :wink: dağcı olurdum tırmanırdım ağrı dağına :wink: sörf yapardım azgın denizlerde :wink: hayal bu ya arkadaşlar daha neler olurdum neler :wink: şimdiki durumumdan da memnunum ALLAH ARATMASIN bu günlerimizide :wink:

benım en buyuk ıdealım fanatık bır fenerbahce taraftarı olarak bu takımda forvet oynayan bır futbolcu olmak ısterdım...

slm

İlk okuldan bu yan aiçimde ukte kalan tek sey...

Elazıg yöresine ait bütün halk oyunlarını bir folklor ekibinde oynamak isterdim..

Hayat Güzeldir

ti
:eek: Merhaba Arkadaşlar

:) Ortaaokul 2. sınıfa giderken Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (Pedagoji) uzmanı olmayı düşünmüştüm.

13 yaşımda , ortaokul 3. sınıfa giderken trafik kazası geçirmişim. Yatakta ilk hayalim iyi olup okuluma geri dönmekti ve bu hayalim beni tamamen hayata bağladı.

Kücüklügümden beri hep Asker olmak isterim. Ahan da bu istemimi kanitlayacak anim:)

80lerde (3-4 yasinda) TRT acilista Istiklal Marsi esliginde Anitkabir ve devir teslim törenini gösteriridi

sagaaaaaaaaa dön uygun adim mars mars
rap rap rap rap rap rap dikkaaaaaaaaaaaaat
askeeeeer dur, tüfffekkk omza(u harfi duyulmazdi)

Hazroooooooollll

ve istiklal marsimiz...

Ben de tabi her sabah ayni saatte pijamamla elimde tahtadan tüfek ile TeVe karsisina gecerdim.

Hey gidi günler....
:roll: :roll: :roll:

6 Yasimda yani henüz okuma yazmam yokken rahmetli Dedem bana Istiklal Marsini ve Genclige Hitabeyi ezberletti.
Komsu haci dedeler ile sohbet ederlerken illaki bi ran odak noktasi ben olurdum.

"Haciiiii bu benim torunum var ya, Istiklal marsi ile Genclige hitabeyi ezbere biliyor" Haci dedeler tabi inanmaz, bacak kadar cocuk okuma yazmasi kimden nerden ögrenecek ki"
Rahmetli haci dedem gururlu bir tavir ile
"kimden olacak tabiiki dedesinden"

Bedensel engelli oldugum icin dedem üstüme titrerdi...
Tabi aklim basima gelince daha dogrusu bedensel engelli oldugumun farkina vardigimda, hic bir zaman o kutsal üniformayi giyemiyecegimin üzüntüsünü hala daha sol yanimda hissediyorum.

...

olsaydım olmasaydımla işim yok valla ben böylemiyim memnunum hayatımdan

hayalleriniz ve hayatta yapamayıpta yapmak istedikleriniz nelerdir?

hayallerini zi ve hayatta yapamayıpta yapmak istedikleriniz nelerdir.

mesela kendi kendinize demişsinizdir

ben ii olsaydım futbolcu olaçaktm yada üniversitede okuyaçaktm

HERKESİN Bİ HAYALİ VARDIR.

Mutlaka Herkes herşeyin en iyisini ister kendi için :p
Ama şunuda unutmamak gerekir ki burda anlatılan hayallerin bir çoğunu okudum ve dikkatimi şu çekti..
Birinin hayali diğerinde mevcut :wink:
Bir diğerinin istediğ hayale sahip olan kişilerde ellerinde ki başkalarının hayallerini iyi kullanmalı bence :lol: :lol: :lol:

Manevi yönden çok hayalim olmamakla birlikte :wink:

Maddi açıdan hayallerime henüz ulaşamayanlardanım malesef :lol: :lol:

Parmakla gösterilen mühendis olmak isterdim :)

Hadi bakalım herkes beni parmakla göstersin çabukkkkkk..

Ciddiyim küçüklüğümde hep bunu derdim "Türkiyenin parmakla gösterilen mühendisi olacağım" diye

Ben de yazmadan geçemedim.
Dogrusu çok istediğim ilk başlarda 1 incisi, makenlikti, ünlü olacak kadar, podyumda boy gösterecek yerlere kadar ulaşamadım ama, merakımı giderecek kadar elbise tanıttım yüzümü kiralamak isteyen dergiler, makyaj ürünleri, çikolata şirketleri baya oldu...
2 inci polis olmaktı bütün hayalim başvuruda bulundum herşeyim kabul gördü, ama bir şey eksikti, ugraşmak istemedim.
Onun (polisliğin) yani eksikilğini de güvenlik olarak çalışıp giderdidm, merakımı.
Rehberliktede merakım vardı, danışmanlık, halkla ilişkilerlerde onu giderdim derkennn...!!!
Bu arada lanet hastalık başladı.
Şimdiki aklım olsaydı, şuana göre ozaman da olsam mimar olmayı çok istiyorum...
Ama enn önemlisi bu lanet hastalıktan kurtulmayı ve kalabalık olmayan,
Yemyeşil, küçük bir ilçeye yerleşmek istiyorum, burda'ki bütün kötü anıları burda bırakmayı giderken buraya gömmeyii çok istiyorumm :( :( ..

Her ne kadar engelli olmasaydım şunu yapmak ya da olmak isterdim desek te ,o zaman da bu saydıklarımız için başka engeller çıkardı.(bunun için bir çok neden sıralayabiliriz.)
Ben kendim için şöyle ifade edeyim,kollarım normal olsaydı;

Tıp fak. Tercihi yapıp,tıp fak. Okumak isterdim.Akabindede beyin cerrahı olmak.O ameliyattan diğerine koşan,çok riskli operasyonları gerçekleştiren.
Ehliyet almak ve araba kullanmak isterdim.(kesin manyak derecede hız yapardım.)
Bütün müzik enstrümanlarını çalmak isterdim.(istisnasız hepsi)
Yüzmek isterdim,balıklar gibi. :D
Basketbol ve tenis oynamak isterdim.
Rahat alışveriş yapmak isterdim.(uzun kollu kıyafetler olmaz,terziyle de hiç uğraşamam)
Kıyafetlerimi hiçbir sıkıntı,zorlanma yaşamadan giyebilmek isterdim.
Bağcıklı da olsa beğendiğim ayakkabıyı almak isterdim.
Motora binip son sürat dünyayı turlamak isterdim.(tabi sağ kalırsam) :D

İlk sıradaki isteğim dışındakiler çok ta önemli değil.Ama 1. si çok önemliydi.

Şu da bir gerçek ki,engelli olmasaydım belki de bu listedekilerin hiçbirinin yanından bile geçmezdim.
Hayal kurmuyorum,sadece hayatımdaki eksik olan şeyleri sıraladım.Hayal kurmakta istemiyorum.Gerçekleşmedikten sonra hayallerin ne önemi var ki.

Uzun süre, bilgisayar kullanamam diye düşündüm,Bilgisayarın yanına bile yaklaşmadım.İlk zamanlar bilgisayar kullanırken zorlandım,ama sonra anladım ki buna neden önyargım imiş.

Bu konu hakkında beni çok etkileyen bir anımı dile getirmek istiyorum .

Üniversite yıllarımdaki Öğretmenim tanıdığı bir öğrencisinden bahsetmişti. Bu öğrencisinin ailesi zengin olduğundan herşeye sahipmiş. Çevresinden ve ailesinden herhangi bir sorunu ve problemi de yokmuş. Sonunda bu kişi intihar etmiş.
Çünkü:
Herşeye sahip olduğu için, ya da herşeye kolayca sahip olacağı için, bir dileği, umudu yokmuş. Kısacası engeli yokmuş.

Özetlersek; O kişi mutlu olmadığı için intihar etmiş.

ßen 1 qünLüq ßeßeqqen teq ßacaqım diqerine qöre kıSa 0Lduqundan aLçıya aLmı$hLar (LAfta doqt0rLAr 1 qünLüq ߀߀qin ßacaqı zaten su qißi oLur).we teq ßæcaqım teqine qöre inCe kaLdı. :( ßu yüSden hiÇßir zaman etek qiyemedim.eteq qiymeyi choq iSterdim ßasit ßishe ama mutLu ederdi yaheee:D

merhaba arkadaşlar
.ünüversite okudum türkiyenin bir çok yerini gezdim denize rahatlıkla girebiliyorum v.b bunları yaptım ama manevi tarafı büyük şeyleri yapamıyorsun.ben mesala
eşimle ayakta dans edebilmeyi isterdim
eşimi kucağımda taşımayı isterdim
küçük kızımı omzuma koyup parkta dolaşmayı isterdim
eşimle sokakta el ele dolaşmayı isterdim
dağcılık yapmayı isterdim
kızımı bisikletimle gezdirmek isterdim.
kendim içinde değilde ailemle birlikte yapamadığım bazı şeyleri yapmayı çok isterdim

valla benim tek hayalim deli gibi koşmak saatlerce. merak ediyom nasıl bi duygu olduğunu. böyle 3 adım yola araba ile gidenlere uyuz oluyorum koşsana kardeşim :D

kendim

ben engeli olmasa idim mesela gezmeyi degişik yerleri görmeyi çok isterdim

Kafkas dansları beni büyülüyor...Kafkas ezgisi duyduğum anda gözlerimi kapatıp süzüldüğümü hayal ediyorum...Ünv. de arkadaşların sene sonu gösterileri vardı.20 kafkas kızı kıyafeti elimden geçti.Küçük tamiratlar için...Sarhoş oldum onlarla uğraşırken... o dansı yapabilmeyi çok isterdim...Sadece bir saat için Sindirella olabilsem keşke... :shock: Neyse,saat 12 ye yaklaşırken ben "Hüngürella" olucam bu gidişle...

olmak istediğim şeyi yapıyorum şu an ama Futbolu çok seviyorum, sırf okumak için kulup takımını bırakmıştım.

sakat kalmama rağmen okudum yine ama futbol zevkinden mahrum kalıyorum :cry:

onu zevki bilgisayarda futbol oynayarak gidermeye çalışıyorum ama hiç bi zman onun zevknin vermiycek.

Okusaydım tatlı su ve deniz biyoloğu, okuyamasaydım uzak yol şoförü olurdum, iki mesleğide severek yapacağıma eminim.Kesinlikle olmak istemeyeceğim mesleklerse doktorluk,askerlik ve politikacı....

Yürümek isterdim.Engelli olduğum için yapamadığım tek ve en önemli şey.İstediğim her şeşi yaptım.Yapabileceğim şeyleri istedim.Sanki hayal gücümü sınırlandırmışım gibi oldu ama öyle değil pilot olmak doktor olmak manken olmak engelli olmasakta gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kesin olmayan hayaller yani birebir engele bağlı değil bunlar.
Engelsizken hayal edebileceğim şeyleri şimdide hayal ediyorum ve aklımda gerçekleştiremediğim tek hayal "YÜRÜMEK"kalıyor...
Bir düşünsenize ben yürüyorum ne müthiş bir şey....

istenen çok şey var ya... hangi birini saymalı... küçüklükten beri bilimkurgu romanlar yazan bir yazar olmak istedim... ama bir türlü beceremedim... sanırım konudan biraz uzak oldu :) sağlıklı olsaydım... bir spor dalında başarılı bir sporcu olmak isterdim sanırım... bir şirkette genel müdür... ya da avukat... hakim ya da savcı... adalete takmış durumdayım da :) insanların hakkının yenmesine tahammülüm yoktur :) evdeki en ufak bir haksızlığa ilk benim tepem atar :) ya aslında meslek dediğin nedir ki? asıl yapmak isteyipte yapamadıklarımız varken... üç beş kazanıp kendi başıma yaşayabileyim yeter... hem hangi engel meslek meslek edinmeye engel ki... Gerçekten istedikten sonra... çok felsefe yaptım galiba hadi kalın sağlıcakla...

bazen düşünüyorum.. üstüme giydirilmiş sakatlık elbisesinin bi fermuarı olsa cıkarabılsem ustumden ve bi günü yaşayabilsem şöyle 21 yaşında güzel bi genç kız olarak.. bi kaç kişinin karşısına çıkabılsemm aaa ne kadar güzel olmuşsun sözlerini duyabilsemm ama nerdeee
nese çok da önemli diil bende şirineyim işte :wink: böölede seviyolar beni biliorummm 8)

ahh.. ahh.. fena yere dokundurdun arkadaşım ya burası onun pek yeri değil ama..

yüksek ve ince topuklu ayakkabı giymeyi çok hayal etmişimdir.rüyama girdi bi gece.rüyamda bile giyemedim. :?

Üst Alt