Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olduğunuzu saklıyor musunuz?

Ben saklamıyorum ama bazı arkadaşlarım ailesinden bile gizliyor

Yargılamayın lütfen, böyle olması gerekiyor.Bende haykırarak söylemek isterdim ama maalesef olmuyor,bazı şeyleri akışına bırakmak gerekiyor,hayat herkese aynı şeyleri sunmuyor, benim ki zorunluluk diyebilirim,anlattığım zaman hayatım altüst olabilir,siz hayatınızın değişmesini istermiydiniz?

King-kong

neden hayatınız altüst olacak ki? belki çevrenizdeki kişiler daha çok yardımcı olacak? böyle düşünmeye iten ne ?

ALLAH ın bildigini kuldan saklamam kul benden ustunmuki karşısında ezilem buzulem aksine engelli gördugumde ona daha sıcak davranırım engelliysem engeliyim benim ekmegimi suyumu engelimle alay edenlermi veriyor hiç saklamam

zaten görünmeyen engel durumunda kalp böbrek vs olabilir kişilerin bunu sürekli dile getirmesi veya yeni tanıştıklarına da hastalıklarını amlatmasımı pek dogru buşmuyorum benım vucuduö beynımden kimene ?

saklamak istemiiyorum mecburen saklıyorum yoksa yardımseverlikten başım şişiyor
Kronik böbrek hastasıyım 9 yıldır kontrole gidiyorum annemde diyaliz hastası olduğundan ayrıca 9 yıldırda diyalizdeyim haftanın 3 günü onla gidip dönüyorum

Böbrek hastasıyım dediğin an mısır püskülünden kiraz sapına kırkkilit otundan eşek sütüne duymadığım reçete kalmadı bir başlıyorlar dayımda öyle idi şunu yaptı kurtuldu doktor bile şaştı komşum bunu kullandı sapasağlam oldu
pradnolden dolayı beya kilo aldım verdimde 156 dan 110 düştüm ama gelde anlat yemeyi kes kiloda böbreklere sorun yaratıyor şeker yapar fazla yeme
kalp sorunu var ayrıca Dilate kardiyomiyopati spor yap bol bol yürü asansor kullanma merdiven çık anlatamasınki merdiven çıkarjken kalp sorunundan pert oluyorsun düz alanda at gibiyim en ufak bayırda merdivende pert olursun ama derdini anlatamassın

en iyisi turp gibiyim demek bu seferde kilo vermessen yakında hastalanırsın diyorlar kaçarım yok :)

Tomris_Hatunn
Aynen katılıyorum👏

Beylikduzu
Allah acil şifalar versin en doğrusunu kişinin kendisi bilir,seni çok iyi anlıyorum,bizde de üfürükçü hocalar devreye girer diye korkuyorum o yüzden gizli kalması iyi benim açımdan 😀

yakınındaki insanlar bile bilir tabi. Fiziksel engeli olmayan birine zaten toplum engelli gözüyle bakmıyor. birilerine de engelini kanıtlamak zorunda değilsin an olur bir anda ''benden sağlamsın, işin bu dünya da iş'' sözüyle karşılaşabilirsin.
Engeli anlatmak zor, engelliyi anlamak daha zor. psikiyatri engelini paylaşmakta paylaşana sıkıntı yaşatacaktır.
herkes özgür paylaşımda..

Bazı arkadaşlar engelini saklamadıklarını bazıları ise söylemeye gerek duymadıklarını belirtmişler.
Bir kısım arkadaşlar ise engelini gizleyen kişilere tepki göstererek adeta “ne olacak sanki, bilen bilsin, ben buyum. “ tavırlarıyla tenkitte bulunmuşlar. ( bu alıntı tamamen kendi söylemim.)
Şimdi olayın çok farklı bakış açıları vardır. Ve bu bakış açılarını etkileyen faktörler vardır.
Belki sizin engelinizi insanlar ilk görüşte fark eder ve söylemenize gerek yoktur. Diğer taraftan engeli dışarıdan bakışta anlaşılmayan bir insanın bunu söylemesi o kadarda basit ve sizin düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.
Neden?
Çünkü Toplumun engelliye bakış açısı çok farklı ve hatta bazı kişilerini bakış açısı adeta linç edici bir şekilde.
Toplumumuzun engelli insanlar hakkındaki önyargısı hala kırılabilmiş değil
İnsanların yardım etmek isterken sizi acizmiş gibi görerek sizi incitmesi
İnsanların engelli bireyle alay etmesi vs bir çok şeyler yazılabilir.
Bunun yanında insanın psikolojik olarak yaşananlardan etkilenme durumu
Şimdi siz şunu düşünebilirsiniz “ne olacak sanki alay etseler acısalar.”
Arkadaşlar her insanın psikolojisi aynı olmaz. Her insan aynı duyguları yaşamaz. Her insan umursamaz olamayabilir.
Yani toplumsal olarak sevdiği bri kız tarafından engelinden dolayi reddedilen bir erkek veya kadın engelli bireyin durumunu düşünün. Bu etkiyi her insan aynı zamanda üzerinden atamaz.
"Ben engelliyim millet ne derse desin umurumda olmaz." diyen insanların bile içinde kopan hengâmelerin az olmadığını biliyorum.
Engelli olmak zor ve ben olaya sosyolojik olarak baktığım zaman toplumumuzdaki bu baskıları umursamayacak %3-5 engelli insan görüyorum.
Çünkü bu elde değil arkadaşlar

Sen kendini nasil rahat hissediyorsan oyle davran.
yeterki toplumdan kendini soyutlama
ne olursan ol
toplumla icice ol

hand

Mrb öncelikle ,aslında söylemememin sebebi ;toplumdan dışlanma korkusu ,ailevi sebepler.Hayatıma bu şekilde devam ediyorum şimdilik ,bu konuda destek olduğunuz için çok teşekkür ederim.🖐

Kardesim sen kendini herkesten iyi tanirsin
ben buradan ahkam keserek senin hayatini yonlendirirsem zaten bu saygisizlik olur
Sen rahat ettigin sekilde yasamini devam ettir.
Takilma bu duruma
sen azimle hayata tutun ve hayat icin mutlu olmak icin emek et yeterli

Ne saklıcam :D dalga geçerek söylüyorum hatta. Ciddiye alırsanız sıkıntı milletin pis pis acıyan bakışları olur... Böle dalga geçerek söleyin Heryere bedava gidiyorum vs. diye olumlu şeyler söyleyin göreceksiniz "Keşke bizde engelli olsak" diyen andavallar çıkıyor arada

Ancak Zihinsel Engelliler saklamalı Türkiye'de diye düşünüyorum karşındakinin ilk düşüncesi "Bana Zarar verir mi acaba" oluyor. ne yazıkki

druid

Güzel anlatmışsınız fakat Bipolar duygudurum hastalığı zihinsel bir hastalık değildir,raporda hastalığın ruhsal ve duygusal olduğu yazıyor,zihinsel bir sorun olsaydı ben Yüksek lisans yapmış olmazdım😊sevgi ve saygılarımla

Psikolojik rahatsızlığı olanlar saklıyor genelde çünkü rahatsızlığı belli olmuyor.Fiziksel olarak engeli görünür olanlar ne yaparsa yapsın saklayamaz zaten.

Kendi adıma yorum yapıyorum engelimin belli olması umrumda bile olmaz haa bazı yaşadığımız şeyler canımızı sıkabilir ama bunu sürekli kafaya takmak kendini üzmekten ve yıpratmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

İllaki olur ama kafaya takmak cidden yersiz hayat öyle de böylede geçiyor zaman bitiyor yaş ilerliyor bir bakmışşsın ki ölme vaktin gelmiş :D ben neleri kafama takmışım ya boşu boşuna dersin.;)

Engelimden dolayı beni en çok üzen şey şu olmuştu: kimi sevdimse ailesi istemedi.Bende çözümü şöyle buldum artık kimseyi sevmiyorum :D :D

sgurkan
Tespitlerini gerçekten güzel
Birde olayın şu boyutu var ki
Engele alışma olayı var. Sonradan sonraya insana artık sıradan geliyor gösterilen tepkiler ve bir normalleşme süreci içerisine girebiliyor.
Aslında engel konusunda saklayan zihinsel engelliler mi bunu bilmiyorum. Zihinsel engelli insanların süreci gerçekten zorlu bir süreç Yani insanların söylemlerine tahammül etmek zor
King-kong
Sevgili kardeşim neden insanlara kendini ispatlamak ve anlatmak için yıpratıyorsun?

Engelli olduğumuzu saklamadığımız bu forumda bile birbirimize bile bazen çok kırıcı ve yıkıcı oluyoruz!!! Sonra da sağlam olanlar şunu dedi bunu dedi diye hayıflanıyoruz, kimse üzerine alınmasın, en azından ben hayıflanıyorum; bu forumda kaç kişi kalbimi kırdı bir bilseniz; halbuki hiç bir kötü niyetim de yoktu, hatta " Bu forumda manevi olarak incitildim " diye bir başlık bile açmıştım. Bizim engelliler olarak birbirimize saygımız yok; sonra da engelimi saklarım ya da saklamam diye düşünüyoruz; merak edenlere; son tahlillere göre "Şizoaffektif Bozukluk, depresif tip" hastasıyım; isteyen dalga geçsin şizo, mazo diye...

@Beylikduzu

Bana da her denilen şey insanlarca ilaçları bırakmam yönünde fakat ben doktorumu dinliyorum haa şu olmuyor mu evet bir saatten sonra insanlardan etkilenip ilacları sallamama durumun olabilir

@King-kong
Bu guvensizlik bende de var hassas bir ruhunda varsa uygun olanı yapmak lazım psikolojik hastalıklar çok enteresan kişilerin bakışı yargısı bile yoruyor kişiyi.. En basitinden o zaten tedavi görüyor sorunları var algısı ile bunun enerjisi senin alanına giriyor, benim deneyim ve gözlemim süreci yönetebiliyorsan hiçbir hastalığın kimseyi ilgilendirmez ama hayatında kötü anlatında seni anlayacak bir iki dosta da hastalıgını anlatmalısın neler yasadıgını filan sana onlar yön versin benim yakın dostum var ona teşhisten üç yıl sonra söyledim zamanla hastalığımı kabul etti çünkü ona göre hiçbir zaman ben hasta değildir zamanla hastalıgı tanıdıkca bana ve kriz süreclerime hakim oldu

Biraz farklı bi konu

Engelliyim yüzde 75 raporum var engelli aylığı alıyordum 2015 de sonra 1sene aldım
Aylığım feys edildi , gerekçe beni evimde bulamamışlar ondan kesilmiş , müdürle konuştum syd vakfın olmaz dediler , sen bu raporu nasıl aldın falan dediler biraz tartıştık öyle kaldı , manisada oturuyorum . E devletten baktım sosyal yardım parası gözüküyo bana fast edildi diye
İkametgahı istanbula aldırsam yeniden 2022 aylığı alabilir miyim ? + 4 senedir almadığım parayı alma şansım var mı?
Malk mülk yok , hiç bir şeyim yok , şuan hane geliri 3 /1 halen konuyla bilgisi olan yorum yapsın?

Akhisar54

İstanbul da ikametini aldırıp alabilirsiniz ame ev kontrolünde ikamet adresinde olman lazım, Manisa da niye başvuru yapmıyorsun ki ?

Hastalığım yüzünden orda tedavi görüyorum , birde manisada syd vakfı müdürünle tartıştık ondan , önüme takos koyar diyerek , ben devlet hastanesinden rapor almışım bana nasıl aldın diye soruyor , nerde bu adalet abi yaaaaa
Beni anlayan yok

Akhisar54

Mrb ,Bence siz resmî olarak başvuru yapın Manisa da ,o şahsın size öyle bir şey söyleme hakkı yok! Eğer durumunuz müsaitse o parayı devlet size bağlıyor o şahıs babasının hayrına size yardım yapmıyor, sorunun üstüne gidin eğer bir sorun çıkarırsa CİMER den şikayet edin,kanunlar neyse uygulamak zorunda.Bu benim şahsi fikrim yine en iyi kararı siz kendiniz vereceksiniz.

Bende saklıyorum ailem dışında kimsenin bilmesine gerek yok olumlu veya olumsuz tepki alicagimdan söylemenin gereksiz olduğunu düşünüyorum bilseler ne farkeder ki sanki birşey degiscek kız arkadaşım bile bilmiyor sadece piskolojimin bozuk olduğunu ve ilaç kullandığımı yüzeysel olaraktan anlattim.çunku annemde bu hastalıktan geri dönüşü olmucam şekilde hastalandı benimde arada bı ayaklarım oluyo bu arada sizoaffektif rahatsizligim var.Selamlastigim insan çok ama yakın arkadaşlarımdan uzak kaldım uzun zamandir benc sizde bu konuda kimseye güvenmeyin çünkü inşa kar bı araya geldiğinde boşlukta olup seni fişleyebilir seni üzmek istemese bile böyle ince düşünmek zorundayız onun için herkesin herşeyi bilmesine gerek yok dışarıdan nasıl gorunuyosam beni osekilde kabul etmeleri daha makul gibi geliyor.Herkes sır saklayamiyo en kotu gider ailesine bahseder bununda bı anlam ifade edeceğini düşünmüyorum.Ataklarim yüzünden üniversiteyi bıraktım maden mühendisliği okuyordum Mesleğimi yapamicagin düşündüğüm için kısa yoldan vazgeçtim yaşım 27 şu saatten sonra okusam fazla birşey degismezdi zaten iş hayatında çok sıkıntı cekicez en azından iş hayatına atılıp yarım yamalakta olsa evlenip hayatımı düzene sokmak istiyorum hayata zaten hastalığından dolayı hep bı eksiklikle tutunmaya çalışıyorum bu şekildedir heralde devam eder çünkü araştırmalarıma göre hastalığım ömür boyu aralıklarla devam edicekmis daha askerliğimi bile yapmadım doktorum seni askere alacaklari bile meçhul demişti ondan dolayı çürük raporu alicam ama iş hayatında engelimden dolayı sıkıntı cekecegimi düşünüyorum yaşamak için para kazanmam şart parasız hiç birşey olmuyo sizde biliyorsunuz iş konusunda bilgisi olan bu sorunlari avantaja çevirmenin bı yolu varsa bana özelden bilgi verebilir yada yağlayıp yazabilir son zamanlar gelecek kaygısı oluşmays başladı hayat gerçekten zor bide iş hayatinda sıkıntı yaşarsam vay halime siz neler yapıyorsunuz anlatın bakalim.🖐️

Mümkün olduğunca sölemiyom

Sadece akrabalar biliyo bide yazlıkta komşu bikaç kişi onlarda balkondan bişi sölüyolardıda anlamınca mecbur kaldık😁

Ağır duymuyom çok şükürde karşı taraf öle anlamaz

Bide bekarım gerek yok 😁

Bilmelerine

Üst Alt