Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olduğunuz için korktuğunuz/çekindiğiniz şeyler var mı?

selworine
degistirme diyemezsin buna. cunku isitme kaybi doktorla ilacla duzeldigi pek gorulmuyor.
senin azicik isitme kaybina bastanberi mesele gozuyle bakan biriyle iletisimini devam ettirmen yanlisin olmus. salla gitsin. oyle ozguvenmi olurmus. yetiskinsin artik.
kendin gibii isitme kayiplilarla sorun yasamayabilirsin bunu citlatayim sana.
asla kendinden odun verme.seni oldugun gibi kabul etmiyorsa o insandan uzak dur.

ÖzgürKız

İlk söylediğiniz cümleye katılmıyorum. Disardakilerin yüzünden evlenmeye vs çekiniyoruz. Ruhsal engelliyim ve bizi öcü gibi görüyorlar. Bizi böyle kabul edecek insan bence yok.

İstorika

Düşüncelerimiz farklı. Dişarda ki insan beni kabul eder veya etmez. Önemli olan beni kabul edenler ve ondan öncesi ben kendimi kabul etmem.

Bunu Türkiye'dekilere anlat o zaman. Haklı çıkma derdine düşeceğine keşke gerçekleri görsen.

1- Çok var mesela aşık olmaya korkuyorum ama engelli olduğum için değil, sanırım reddedileceğimi düşündüğüm için korkuyorum. Bir de insanlarla iletişim kurmaya çekiniyorum zira işitme kaybım var ve bu insanlarla iletişim kurmamı zorlaştırıyor. İşitmemin ilk zamanlarında insanları hiç duymazdım onlar bana bir şey der ben bambaşka şey anlardım. Sanki "dam üstünde saksağan vur beline kazmayı" sözü benim için yaratılmış gibiydi ;)

2- Her mesleğin kendine göre kuralları var ama bana göre pekala engelli doktor, polis, hemşire olabilir. Örneğin House dizisi var. Kendisi her ne kadar uyuzun teki olsa da gayet başarılı bir doktordur ve engellidir.

Ben bipolarım. İş bulamamaktan korkuyorum. Askere gittiğimde ilaç kullanmayacağım için manik dönem geçirip nevroza girmekten korkuyorum. Okulum çok uzadı, atılmaktan korkuyorum. Artık kendi başımın çaresine bakabilmek istiyorum.

geçen sene sağlıklı karşı cinsten biriyle konuşuyordum ama istemedim mesela nedeni onun benden sağlıklı olmasıydı bazen keşke böyle yapmasaydım diyorum ama çekinirim şuanda da olsa maalesef

Bazen geleceğin belirsizliğini düşününce paniğe kapılıp, o zaman ne olucak peki diye soruyorum kendime. Ama bu kısa sürüyor. Yaşayalım ve görelim diyerek blokluyorum bu korkuyu.

Evet genel olarak insanlardan genel çekiniyorum ama korku dersek birisine bağlanmaktan korkuyorum, bu yüzden de ailem dışındaki insanlara hep mesafeliyim.

Dilenci olup sokaklara düşmekten korkuyorum

Trafik kazası geçirdim ve sol ayagimdan engelli oldum yürüyorum bir sıkıntım yok evlilik te oldu dünyalar kadar güzel bir prensesim de var kızım güven önemli gerisi hikaye beni isteyeni isterim ama istemeyeninde yolu açık olsun ister padişahın kızı olsun ister kainat guzeli olsun huyu olmadiktan sonra neye yarar

Erken emekliliği hakettiğim için çok şanslı olduğumu söylüyorlar , bilmiyorlarki her gün ölüm korkusuyla yaşadığımı... Engelim kalp :(

evleneceğim zaman karşı tarafa izah etmekte zorlanırım diye korkuyorum...

@dremfail nevroza girmek ne demek Bnde bipolarım geçmiş olsun

Herşey güzel olacak Allahtan başka hiçbir kimseden korkmam

Ben son sınıf öğrencisiyim 2021 üniversite sınavına gireceğim ayriyetten 7-8 yıldır iki kulağımda da işitsel nöropati bulunuyor. Duymamda hiçbir sıkıntı yok ancak çoğu zaman sürekli tekrarlatıyorum. Yüz yüze olmadıkça hiçbir şekilde tek kelime bile anlamıyorum. Bu durum sanki bilmediğiniz bir dili konuşan biriyle konuşmak gibi bir şey. İşitme cihazı kullanıyorum her ne kadar işitme kaybımı iyi karşılasa da anlama sıkıntıma herhangi bir etkisi olmuyor. İşitmemden dolayı ileride olmak istediğim mesleklerin tam olarak hakkını veremeyecek olmamı düşünmem. Ayriyetten böyle bir durumda olan birini işe alırlar mı, üniversite okurken sürekli önemli noktaları kaçırır mıyım kaygısı hayatta her saniye benimle. İnsanlar çoğu zaman tekrarlamaktan sıkıldığını belli ediyor mimikleriyle (göz devirme, nefes verme vs.) kısacası herkes o kadar anlayışlı değil ve bu da beni fazla içine kapanık ve asosyal biri yaptı. Yıllardır bu durumdan çektim ve çekiyorum da. Gerçekten üzülüyor ama bir yandan pozitif kalmaya çalışıyorum. Yine de hala tam olarak ne yapsam bilemiyorum. Şuan tek ama tek istediğim hastalığımın mesleki bir engel olarak durmaması.

lostloraa biz neyapalım 20seneden fazladır var kayıp senin gibidim konuşasım yoktu anlamıcam diye anlamazsan çok sölücen kulağını artık saklınca gerizekalı anlamıyo bu diye düşünüyolar 😒kimsenin ne düşündüğüne bakma çok anlamazsan söle kulağını salon kafe gibi yerlerde zor oluyo anlama herkeste aynı cihazlada olsa 😒

😣😔😔😔😔😔😔😣 Pluvia cnm bnm bn sırf bu yüzden işitme engelli arkadaşlarımdan ders aldım çalıştığım kurumda ve o kadar mutlu oldum ki ve o arkadaşlarımda ben senin yanındayım cnm bnm🤗🤗🤗😍

İşitme engelli arkadaşlarımdan ders aldım cnm bnm konuşmak için işaret dili dersi
Pluvia ve bir çoğu konuşamıyorlardı biliyormusun ve onlarla o kadar güzel günlerim oldu ki anlatamam hep bişeyler paulaşırdık ☺️💕

Bn engelli olduğum için hiç üzülmedim mesela engelli koyan insanlar daha çok canımı yaktı alay etmeler arkanızdan fısıldamalar iş yüklemeleri savunmasız görmeleri vs... Engel yürekte olmasın bnce..

işitme engelliyim,cihazlarla şimdi bir şekilde duyuyoruz,ama hayatta en korktugum şey birgün çocugum olurda onun baba demesini duyamazsam en çok ona üzülürüm,ne diyelim bu halimizede şükür,herkesin engeli farklı herkesin sıkıntısı farklı,allah yardımcımız olsun inşallah:)

Herkesin derdi başka başka. Kimi çocuğum anne, baba der de duyamazsam diye korkar kimi de hiç çocuğum olamazsa diye korkar :))

İşaret dilini öğrenmeye bende karar verdim. hep aklımdaydı ama hem virüs dönemi ve saatlerimin uygun olmayışı ertelemeye neden oldu. Korku hayatın her dönemimde vardır bu engelli olmayanlar içinde geçerli. Yalnız birine bağımlı olarak yaşayan engelli insanların korkuları daha çoktur. Korkuları, çekimserliği ve üstesinden gelişi en iyi anlatan tek kişi sanırım Christy Brown:eek:

evlenip çocuk olunca, okula başlayacak buba para ver lolipop alacağım derse yandım ben

Nurtan tebrik ederim bu konuyu görmemi sağladın için tek tek yazarım artık.

Üst Alt