Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli komşu istenmiyor

sağlam insanların engellilere bakış açısı dünyalıların uzaylılara bakışı gibi ya arkadaş sanki engelli insan değil sanki farklı bir yerden geldi eğer bir başarıyı bir sağlam elde ederse vay be helal olsun adama bak bravo falan derler ama engelli bir insan bir başarı yakalarsa ya omu yapmış hadi canım o nasıl yapar derler kendimden örnek vereyim 2005 yılı bir kuran kursunda bilgi yarışması var birinci olana bilgisayar veriyorlar bende katıldım bu arada ben görme engelliyim neyse 150 kişinin içinden birinci olup bilgisayarı aldım mahalleye geldim dediler ki:bedavadan bilgisayar aldı aynı yıl anadolu lisesini kazandım şansa kazandı dediler daha bir sürü kulp taktılar bence bu tip insanların bizimle birlikte yaşadıkları için biraz aşağılık kompleksi var ve kendini üstün görme muhabbeti falan neyse ben artık o tip insanları takmıyorum size tavsiyem sizde eilnizden geldiğince takmayın

Recep arkadaşım katılıyorum sana. ama o insanlar ki düşünmüyorlar yarın bir gün kendilerinin yaradan Tarafından ne hale getirileceklerini. Neydik Ne olduk Diyeceklerini hiç düşünmüyorlar. takmamaya çalışmakta çare değil ki kulaklarını tıkıyorsun da nereye kadar kafanın içinde yankılanıyor hepsi birer birer. bnce o insanları biraz dini yönde bilgilendirmek onlar için daha hayırlı değil. bizim kendinimizden utanılacak bir yanımız yok hangimiz isterdik engelimiz olsun. Ama Rabbim böyle yazmış şükür halimize...

insanlığıyla, saygısıyla övünen bir toplumun çöküşü...

neden böyle bir anket yapılıyurki başka bir şeymi kalmadı türkiyede anket yapılacak yani ilahi engeli üzerinemi yapılıyur vallahi çok şaşırdım bu iştede bu hükümetin parmağı vardır.çünkü belediyelerin engelileri unutuğu bundan ibaetir yasayı 3 yıl daha ertelendiği ortaya çıkmıştır.beni istenmeyen komşu ben hiç istemiyurum zatenekmeğimi suyumu omu veriyur öyle engeli komşu istemiyurum diyen komşu ise zaten zihniyeti bozuktur kendisi biraz eğer düşünse beyin engeli odur

o da bir şey mi engellileri deli olarak görenlerde var

arkadaşlar bu güne kadar bu anket saçma geliyordu ama şimdi iman ettim kesinlikle doğru bu memleketin çivisi çıkmış bizim bina 2 katlı 7 daire biri almancı 2 yılda bir gelir bugün bina elk parası toplanıyordu tam çay vaktine geldi komşuyu içeri davet ettim muhabbet esnasında geçen ayın faturasının yatmadığını söyledi nedenini sordum benim iki tane şerefsiz komşum benim sakat olduğum için giriş çıkışım uzun sürüyormuş lamba çok yanıyormuş o yüzden parayı o ödesin demiş ve tüm bu laflar toru topu 3 liralık fatura için adam başı 50 kuruş düşüyor işin daha garip kısmı ben dışarıya sadece cuma namazı için cıkarım oda gündüz olduğu için lambayı yakmam... malesef bu ülkede kendini insan yerine koyan ama hayvan kadar aklı olmayan insanlar var 50 kuruşu ödememek için bunca laf söyleyen bir toplumun engelli komşu istememesi doğal ama bende şerefsiz komşu is te mi yo rum

Merhaba benim 12 yaşında %94 ağır özürlü bir kız çocuğum var ben size sadece yaşadıklarımı yazacağım komşuluğa dair.

8 yıldır aynı evde kiracı olarak oturuyorum. Çocuğum genelde sabaha kadar uyumuyor. Ağlama krizleri kendine şiddet uygulaması oluyor. Bundan sekiz yıl önceki komşumuz. ilk üç yıl sorun çıkarmadı zaten kızımda çok fazla ağlamıyordu. Ancak büyüdükçe sorunlar başladı. İlk önce site güvenliğini kapıya gönderdiler. Ben gelen görevlilere evde özürlü bir çocuğun olduğunu ses çıkarmaması için elimizden geleni yaptığımı ancak engel olamadığımızı anlattım onlarda gittiler ve alt komşumuza evde özürlü bir çocuk olduğunu söylediler onlarda aa biz bilmiyorduk dediler. Ama yalan söylediğini ikimizde iyi biliyorduk.
Sonra 3 ay içinde tekrar şikayet. ve artık rutine döndü. Aşağıya inip konuşmak isterdim ancak daha kötü sonuçlar doğurabilir diye inmedim Allaha havale ettim.
En sonunda site yönetimine gittim birdaha hakkımızda şikayet olursa şikayet eden kişinin mahkemeye başvurmasını söylemelerini ve bir daha kapımıza gelmemelerini söyledim. Bir kaç yıl sonra alt komşu evi sattı yaşlı bir amca ve teyzeye. Bizde daha önceki yaşadıklarımız olmasın diye amca ve teyzeye evimizde özürlü bir çocuğun olsuğunu dönem dönem ağlama krizlerine girdiğini söyledik söylemez olaydık Bizde yaşlıyız bizi ilgilendirmez. vs....
daha sonra kızımın ağlama krizi tuttuğunda teyze eve geldi bu çocuk deli bunu tımarhaneye kapatın kocana söyle sana özel ev alsın imansızlar vs... hakaretler içeren sözler söyledi.
bir kaç yıl sonrada onlar evi satmak zorunda kaldılar. Şuanda 2 yıldır yeni komşumuz oturuyor. Allah onlardan razı olsun daha bir of bile duymadık onlara herzaman dua ediyoruz. Allah onlara hem bu dünyada hemde ahirette versin. Kızım hamakta sallanmayı çok seviyor. onun için evin bir köşesine hamak kurduk bazende parka çıkıp hamak kuruyorduk ama oradada da hemen birisi çıkıp site yönetimine şikayet etti neymiş hamak kurmak yasakmış gelen güvenliklere çocuk özürlü onlarda farketmez hamak yasak diyorlar

velasıl kelam toplumun her noktasında taciz ve rahatsızlık veren insanlar azımsanmayacak kadar fazla.

hepsi yaşamın gerçekleri ne yazıkki hani bir de okumayla düzelir gibi kültür denliyor ya biz aldığımız binada yol yapmaya çalışırken o yolda kaldırım ve bina arası kadın gelip yolu teklereken nedeni ise bana nasıl sormazsın ve binayı nasıl bozarsın olayı hadi tamam da sen kaldırıma ne diye karışıyorsun hayat zor işte ama bunlarla mücadele şart hemde yılmadan ben bunu yaşayan tek kişi değilim çevremde de yaşayan var neden diyorum herkezin enpati kurması zor hadi de illaki engellimi olunması gerek bizleri anlamak için oda anlayana

Ay biz de onlara bayılmıyoruz zaten! ama mecburuz dünya küçük, sığamıyoruz:)

hahahahhaaahah:):):) He valla, bayılmıyoruz biz de onlara..:) Ahh ahh elimde olsa kaç kişileri katlederim beeen.. Defederim taaa uzaklara.. Birarada yaşamaktan, yakınımda nefes almasından bile iğrendiğim bir sürü insan var.. Ama mecburen yaşıyoruz onlarla yanyana..:)

Bırakın engelli komşuyu, engelli misafir bile istemeyenler var. Bence vicdanlarını, insanlıklarını elden bırakmış, insan taklidi yapan bu insanları rahatsız ediyor insanlığı hatırlatan birşeyleri görmek, duymak..

Birkeresinde teyze kızları ile lak lak ede ede sabahı bulduk, sabah ezanına yarım saat yaaa var ya yook.. Kızlara "aman hoca ezanı okumadan yatalım, uyuyalım, yoksa namaz kılmak zorunda kalıcaz" demiştim şakasına..:)

Şimdi bu engelli komşu istemeyenler meselesinide buna benzetiyorum ben.. Böyle iyi, böyle iyi, tuzsuz aşım, dertsiz başım, hep bana hep bana, isteme komşu hep ver tamam mı vari oldu ya insanlar.. Sakat komşun oldumu din emretmiş el tutacaksın, nefsin istemez insanlık etmeni, işi düşer sakat komşunun, Allah vergisi olan insani yönlerini kaşır, insanlığın tutar, insan olduğunu hatırlatır Allah korusun, unutmuşsun zaten nicedir, insanlık ağır iş hiiiiç görmesin gözün, sen sağlıklısın, sakatlık başkalarının başına gelen masal gibi dinlediğin bir hikaye iken yanı başında gerçek bir hayat görmek sana dokunuuur vs.vs.vs...:)

Evin önüne rampa ister süsünüz bozulur, asansör ister sana lazım değil ki niye para ödeyesin, gençsin sağlıklısın, yürüyebiliyorsun sana göre keyfidir..

Bu oylamaya katılıp engelli komşu istemiyorum diyenleri ilahi adalete havale ediyorum ben.. Amaaa mutlaka hatırlasınlar akıllarından hiç çıkmasın "istemem" demeleri..

Sabancı vakfını bilmem lakin ben engellilerle ilgili birçok programa katıldım ve en büyük sorun ulaşabilmezlik herkes kara kutu gibi durum böyleyken toplumada bu kadar yüklenmemek lazım fazla yazmayacağım adrese ulaşmıştır diye düşünüyorum

hahahahhaaahah:):):) He valla, bayılmıyoruz biz de onlara..:) Ahh ahh elimde olsa kaç kişileri katlederim beeen.. Defederim taaa uzaklara.. Birarada yaşamaktan, yakınımda nefes almasından bile iğrendiğim bir sürü insan var.. Ama mecburen yaşıyoruz onlarla yanyana..:)

Dışarı çıkıyoruz özellikle yürüme sorunu yaşayanlar için diyorum. Apartmandaki merdivenler sorun. Hadi asansör var diyelim. Apartman önündeki merdivenler sorun.. Hadi bunu geçelim. Sokaktaki kaldırımlar sorun.. Hadi biraz daha zorlayalım ve bunu da geçelim. Yaya geçidi yok denecek kadar az.. Sabırları zorluyoruz ve bunu da geçiyoruz..
Yahu ne kadar dar etmişiz milletin yerini, apartman istemez, belediye istemez, konu komşu istemez, akraba istemez, bazı anne baba kardeş olduğunu sanan varlıklar istemez, ev sahipleri istemez.
yok yok birilerinin yerini fena dar etmişiz :))

Merhaba arkadaşlar belki konu üzerinden bir süre geçti sıcaklığını kaybetti ancak ben bu gün forumda bu yazıyı ve sizlerin yorumlarını okuyunca iki satır yazmadan geçemedim.Anket sonuçları bizlere abartılı ve ürkütücü gelebilir.Bana görede anket sonuçları biraz abartılı ancak şuda bir gerçekki bizim toplumumuz özürlüyü anlama, özürlüyle yaşama, sosyal toplumsal yaşamda özürlüleride benimseyip birlikte yaşayabilme konularında tam bir bilinç ve olgunluğa sahip değil.Buna birazda bizim tutum ve davranışlarımızda katkı yapmakta.Bu bilincin ve olgunluğun oluşabilmesi için uzun süreli geniş kapsamlı toplumun her kesimini kapsayacak eğitici devlet politikaları üretilip uygulanılmaya konulmalıdır.Tabii ki sadece bu kendi başına yeterli bir çözüm gibi görülsede bu anlamda biz özürlülerede büyük sorumluluklar düşmektedir dolayısıyla bizler temsil ettiğimiz özürlü camiasının, toplumun bize bakışını olumlu yönde değiştirme yolunda fert olarak hal ve davranışlarımıza dikkat etmeli toplumda biz özürlülere bakış açısının istediğimiz yönde oluşabilmesi için sürece katkıda bulunmalıyız.Saygılarımla

arada belgesel izlerim geçenlerde afrika yaban köpeklerini izledim orda hasta ve avlanamayan yaşlılara bile yiyecek taşıdıklarını onları guruptan atmadıkları hatta gerekirse kendileri beslediklerini gözlemledim şimdi bu yazıyı okuyunca insanların bir köpek kadar bile olamadıklarını yaradılışın en ustunu olmasına raman engelli yada rahatsiz veya yaşlılara bakışlarını isememelerini görmezden gelmelerini anlayamadım ne yani biz onlardan gelin bize bakın yada bizimle ilgilenin demiyoruz ki! altı ustu her sene kaldırım yaparken bizi unutmayın zaten para harcayacaksınız ek bir yuk getirmiyoruzki 30 cm yukseklikte yapacağınıza 5cm yapın hem bu sayede kullandığınız kum çakıl v.s daha da az harcanmiş olacak ama yok illaki birinin oğlu %500 fazla kazansın die herşeyi bolca harcayacak sonra bizleri unuttuğu halde böburlenecek:) allah Bizleri unatanı bildiği gibi yapar İnş

Bu yüzdeler çok yüksek şaşırdım doğrusu nerelerde yapıldı acaba..:)Beni istemeyeni bende istemem!! Ama ben değil onlar gitsin etrafımdan..

şurada yapılan yorumların hemen hemen hepsini okudum anlayamadığım engellilerden bahsedilirken sanki bir meslek gurubundan nebiliğim sanki farklı bir din mensubundan vs vs gibi neymiş engelli komşu istemiyormuş bilmem halkın % tırtı :D ya arkadaşlar inanmayın bu gibi şeylere ne bu sanki bir meslek gurubu engelli veya farklı bir din mensubu vatandaştan bajsediliyor engellide sonuçta sağlıklı insanlar gibi çevresindekilerle yaşayan toplumun bir parçası engelli kimdir ya kimimizin anası kimimizin bacısı kardeşi babası annanesi babannesi dededi amcası vs vs veyada kendisi yani toplumun bir parçası engellide allahın bir kulu bende bugibi bir takım şeyleri bazı engelli arkadaşlarımız kuruntu yapıp duruyor bir deli kuyuya bir taş atmış 40 tane akıllı çıkartamamaış misali :D lütfen arkadaşlar bırakalım önce bizler yani engelliler bırakalım kendimizden bir meslek gurubuymuşuz gibi veya farklı bir din mensubuyuş gibi kendimizden bahsetmeyi ve bahsettirmeyi veya çok önemli bir konuymuş gibi dillendirmeyi bırakalım kim neyi istemiyorsa kendi içerisinde kalsın ona dert olsun :D herkez gibi hayatı yaşamaya bakın bu gibi tırt şeyleri kendimize sıkıntı yapmanın bir anlamı da yok bence zaten bu gibi şeyleri çıkartan ortaya atan kişi benim gözümde bölücü terör örgütü gibi toplumu bölmeye çalışan zihniyetteki insancıklar gurubuna giriyor uzun lafın kısası butür şeylere alet olmayalım engelli uzaydan gelmiyor dediğim gibi engelli kimimizin anası bacısı babası nenesi dedisi vs vs veya kendisi yola burdan çıkarsak mantıklı düşünerek zaten gerçek aslı olan sonuca varacaksınızdır arkadaşlar yazımı okuyan arkadaşlara tşk ederrr sağlıcak ve sevgiyle kalmanız dileği ile bana vaktinizi ayırdığınız için tekrar çok tşk ederim

:confused: toplum bu kadar karşı olabilirmi izlenimim pek öyle değil

Ayşeceren; devleti oluşturan sen ben deyilmiyiz. Seçme ve seçilme hakkımız var. Iktidarı belirlecek sayımızda var. Tek sorun sağlıklı örgütlenemememizdir...

Ben bu anket sonucunu ekonomik olarak algılıyorum.Ne kadar çok engelli atkadaşımız çalışma hayatına girer ve ekonomik durumunu yükseltirse bu durumlar değişecektir.Engelliler yakın zamanlara kadar sağlamların bulunduğu ortamlara giremezdi.Gezemezdi.
Çünkü parası yoktu arabası yoktu fiziksel gücünü artıracak alet edevatı alacak maddi güce sahip değildi.Sağlamlar dini açıdan zekatını ve sadakasını hep bir engelli kardeşimize vermeye çalışır ve maddi olarak zayıf oldğunu düşünürdü.
Ama tatil yerlerinde alışveriş merkezlerinde lokantalarda eğlence merkezlerinde vs.vs bu tarz yerlerde engelli boy göstermeye başladıkça bu bakış açısı değişmeye başladı bence.
Param varsa beni istemeyeni ben hiç istemem.O bina değilse bu bina o da değilse kendi binamı yaparım.
Ama param yoksa çalışmıyorsam para kazanmıyorsam nerde doğmuşsam orada öleceğim başka çarem yok.İyi komşuyada kötü komşuyada katlanacağım boyun bükeceğim.
Sadece bu anketteki anlayış için bile olsa her engelli çalışmak zorundadır.
Bir sitede yaşamış olsam herkes aidat veriyorsa bende veriyorum.Herkesin ne hakkı varsa engelli birey olarak benimde aynı hakkım var fazla ekstra birhak istemiyorum.Sağlamlarla Aynı hak site içinde bana yeterde artar.
Yani işin özü olay tamamen duygusal.
:):):)

Tamamen Engellilerin Yaşayacağı bir sitede yaşamak istermiyiz?

Sitemizde de yayınlanan bir anket varmış.Engelli Komşu istemiyorlarmış.
Biz Sağlam komşu istiyormuyuz.Sadece Engellilerin yaşadığı bir site ütopya mıdır.?
Herşeyi o sitede oturan engellilere göre dizayn edilmiş bir site yapılamaz mı?Bu sitede yaşam nasıl olur?
Site Görevlilerinin görevleri sadece engelli daire sahiplerine yardımcı olmak olan aidat sistemi ile götürülebilecek bir site sizce nasıl olur.?Görüşleri merak ediyorum.

KaRe;
sen de engelliliği bir meslek olarak algılamışsın profilinde öyle yazıyor tanıtım kısmında :)

ben olsam engelli komşu isterim kime zararı var engellilerin

sağlam komşum olacağına engelli komşum olsun daha iyi çünkü bende engelliyim derdimden ancak engelliler anlar ne demişler ev alma komşu al

ne yazsam ki gün gelecek sağlam kişiler engelli komşu isteyecek komşu komşunun külüne muhtac

ben oranların bukadar yüksek olduğunu sanmıyorum. semte göre değişirmi bilmiyorum ama bayrampaşadan şişliye (ev-iş arası) eşimi her gören yardımcı olmaya çalışıyo. değneklerle yürüyebilmesine, kaldırımlardan, merdivenlerden tekbaşına çıkıp-inebiliyor olmasına rağmen birileri gelip koluna giriyo. halbuki işini zorlaştırıyorlar :) ama olsun eşim bozuntuya vermiyo. Hiç ters bir olayla karşılaşmadım. elbette vardır böyle densizler ama bukadar değil bence....

bencıl ınsanların oldugu dogru ama bencede oranlar bu kadar yuksek degıldır.yada ben baska bır dunyada yasıyorum...

Üst Alt