Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ile engelsizin ilişkisi/aşkı nasıl yürür?

sana katılıyorum catw.ayrıca teşekkür ederim görüşlerin için.
aslında sorun, yani evlilikten uzak durmak isteyişimizdeki asıl sorun yine bizden kaynaklı değil. "acaba evliliğim sürecince bana engelimi hatırlatacak mı" endişesi taşıyoruz.karşımızdakine güvensizliğimiz bundan.

sen eşinden dolayı şanslı bireylerden birisin catw. siz şanslı bir çiftsiniz.

Allah mutluluğunuzu daim eder inşallah.Ve umarım birbirinize hep böyle bağlı kalırsınız.

görüşmek üzere :)

MERHABA,
TRAFİK KAZASI SONUCU TEKERLEKLİ SANDALYEDE YAŞAMIMI DEVAM ETTİRİYORUM..11 YIL OLDU KAZA YAPALI VE BU 11 YILIN İLK 2 YILINDA ALIŞMAK KOLAY OLMADI HAYATA,VE OLUMSUZLUKLARA..BUNLARDAN BİRİNCİSİ DAHA 5.AYINDA SÖZLÜMDEN AYRILMAK OLDU.. TABİİ KOLAY ATLATAMADIM FAKAT ALIŞTIM...
DAHA SONRA KAZADAN ÖNCEDE BENİ TANIYAN FAKAT DUYGUSAL İLİŞKİMİZ OLMAYAN ARKADAŞIMDAN BANA KARŞI DUYGUSAL YAKLAŞIMLAR OLUNCA ONU KOVDUM..NEDENİ GALİBA SÖZLÜMÜN YANİ SEVDİĞİM KIZIN ÇOK KISA SÜREDE PES ETMESİ OLABİLİR...
O GÜNDEN SONRADA BAYAN ARKADAŞLARIM OLDU,İÇLERİNDE GERÇEKTEN AŞIK OLUP SEVDİKLERİMDE OLDU AMA HİÇ EVLENMEYE (teklif almama rağmen)CESARET EDEMEDİM...
FAKAT SEN İLİŞKİNE SAHİP ÇIKARSAN MUTLU OLABİLECEĞİNİZİ SANIYORUM. TANIDIĞIM ENGELLİ BİRİSİ ENGELSİZ BİR BAYANLA ÇOK ZORLUKLARI AŞARAK EVLENDİ VE ÇOOK MUTLULAR..

SEVGİYLE KALIN....

merhaba diba. sanırım aynı problemleri yaşıyoruz :(... her şeyden çok sevdiğim insan şu anda tekerli sandelye ile hayatını sürdürmekte. kaza sonucu :(..umarım bu böyle devam etmez. uzun bir süre grüştük ama artık benden uzaklaşmaya başladı. ben sevginin engel tanımadığına inananlardanım. yanında olmak için her şeyi feda edebilirim. ve bunu da çok iyi biliyor kendisi. ama benim kendisiyle mutlu olamayacağımı söylüyro. tabi ki ben böyle düşünmüyorum. o'nun için hayatımı değiştirebilirim. sesini duymak,elinden tutmak, yanında olmak bana yetiyor. ama kendisi bunların bir süre yeteceğini ve belli bir süreden sonra yetmeyeceğini düşünüyor. tek açıklaması da benim mutlu olmam için bunu yapmamız gerekiyormuş. ben buna inanmıyorum. yanında olmak,savaşmak istiyorum. o'na göre doğru olan bu. tabi bu O'na göre. ne yapmam gerekiyor bilmiyorum??? gerçekten yardıma ihtiyacım var bu konuda. ben inatçı olmak istiyorum, ve sevgimin peşinden gitmek istiyorum. peki siz ikna edebildiniz mi?paylaşırsanız sevinirim.
teşekkürler :)

Hiç bir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Ben bir engelliyim. Eşim engelsiz. 2 çocuğum var ve mutluyum. Ama bunu kazanmak için çok çaba gerekti. Bizim için sorun yoktu ama çevre için sorun oluyor. Nedense. Eğer gerçekten o kişi ile birlikte olmak istiyorsanız siz ONA bunu hissettirin. Önce Saygı sevgi sonra gelir. Saygı duymuyor iseniz duydu :wink: ğunuz ve hissettiğniz acaba nedir. Bu düşündünüzmü?

şunu söyleyebilirimki yürümez
istisnai durumlar olabilir ama genellersek engelsiz kişinin hümanist olması şart aksi halde ilişki falan yürümez arkadaş ha unutmadan eger engelli kişi zengin ise bakın para her engeli kaldırır örter bunu ben demiyorum insanlar diyor pardon demiyor yapıyor hayır hayır yapmıyor bizzat insanın tanımı bu yaratılışa uyar uymaz bu modeller böyle . :arrow:

Merhaba arkadaşlar benim engelim yok eşim Tekerlekli Sandalye bağımlısı yedi yıllık evliyiz ve öncesinde üç yıllık beraberliğimiz var, yaklaşık 22 yıldır engelliler camiasında olduğum için eşimle evliliğimde bir sorun yaşamadım, yani onun engeli ile ilgili yaşamadım, yoksa her evlilikte olduğu gibi bizdede tartışmalar olabiliyor, sevgi ve saygı olduğu sürece bence evlilik yürür, bir tarafın engeli sorun yaratmaz bence sağlamın sağlamla olan evliliği boşanmayla sonuçlanıyorsa, iki engelli de boşanabilir, saplam ve engelli evliliğide bitebilir bu durumlar yadırganmamalı bence

zor değil çok

Merhaba arkadaşlar,
Uzundur takip etmemişim ve bir çok mesaj daha gelmiş konu ile ilgili.
Evet yürek ister o yürek mangal gibi olması gerekebilir ama mangal gibi yüreğe de izin vermek gerekiyor.
Onay alamadığında yürekliliği göstersende gösterdiğinle kalıyorsun. Tecrübe. :)
Beni istememe şansı onunda var tabiki.

katı bir söylev olacak ama yürümez çok nadir istisnalar olabilir oda hümanist bir eş olursa aksi halde sadece engelli olan kişi zengin olursa yürür ilişkiler.

Engelli,engelsiz ilişkisi
Bu ilişkiyi düşünürken bir futbol maçını hayal edin ve siz de iyi bir futbolcu.
Maç başladığında durum 0-0 ken maça dahil edilip maçı almak için mücadele etmeniz istenirse. İşiniz kolaydır sadece şansa ihtiyacınız vardır. ( yani engelsiz sinizdir.)
Eğer maç a 1-0 yenikken girip maçı kurtarmanız istenirse sade şans yetmez mücadelede gerekir. ( engel seviyesi alt düzeyde olanlar …kimseye ihtiyaçları yoktur ,bir işleri bile vardır sadece gözle görülür engelleri vardır. Bu durumda sevdiğinle birlikte olabilmek için aile ve çevre yi ikna etmesi gerekir.)
Ama maç a 2-0 veya daha kötü durumdayken sokulup maçı kurtarmanız istenirse işiniz çok ama çok zordur. Şans ve mücadeleden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. (Engel seviyeniz başkasının yardımına ihtiyaç duyacak durumdadır.Belki de bir işiniz bile yoktur. İşte o zaman karşınızdaki insanın çok güçlü ve sizi gerçek anlamda seven biri olması gerekir ki aile,çevre iknasından başka sizede ihtiyacınız olan yaşamı sağlayabilsin ).
Bu biz insanlar için her alanda geçerlidir.
Yanılıyormuyum ?

Zor !! engelli veya engelsiz partner değil zor olan negatif sosyal etkinin üstesinden gelmek her iki taraf için çelik gibi irade gerekterir yada katır gibi inat :) (teşbihte kusur olmaz mantığıyla yazılmştır.).

arkadaşlar benim eşimde engelsiz ve birbirimizi severek evlendik daha doğrusu kaçarak evlendik benim engelim hiç bi zaman hiç sorun olmadı bu zamana kadar 7 yıla girdik evlilikte 2 çocuğumuz var her şey insanın kendisinde bitiyo ben engelliyim diye kendinize ikinci sınıf muamele yaparsanız karşınızdakindende aynısını alırsınız ilk kendine güveniniz olacak ondan sonra eşinizin veya sevdiğinizle fiziksel engelin anlamı olmayacak.

bu sayfayı yeni okuduğum için yazma gereği duydum

bence karamsar olmaya gerek yok önemli olan karşılıklı duygular herşey kafa yapısına bağlı ben ortopedik engelliyim ama eşim engeli olmayan birisi ve şimdiye kadar ne çevremden ne de eşimdem evliliğimizde engelimizden söz edilmedi ve çevremde böyle örnekler görüyorum.
Bakış açısı önemli iki sağlam kişinin evliliği her zaman çokmu mükemmel gidiyor hayır bununda bir çok örneğini görüyoruz.

O nedenle derimki böyle durumda evlenmek isteyen seven aşık olup tedirginlik yaşayan arkadaş varsa kabuklarından sıyrılıp duygularını açığa vursunlar unutmayalımki evlilik iki kişilik kurumdur .

Benimde bazen düşünmeden edemediğim ben sakatım o değil etraf ne der kaygısı ben ve eşim bunu taşıdık ama üzerimizden atmayıda başardık.

sevmek dünyanın en güzel duygusu ve diğer güzelliklerin başlangıcıdır yeterki sevelim herkes kabul etmeyebilir ama kronikleşmiş düşüncelerimizi kafamızdan uzaklaştıralım önce biz niye böyleyiz dememeliyiz çünkü hiç birimizin tercihi değil engelli olmak polyannacılıkta oynayalım demiyorum ama gerçek bu yaşıyoruz nefes alıyoruz öyleyse bizde varız demeliyiz.

Ben ilk engelli olduğumu farkettiğimde çooooooooook isyan ettim çok ağladım birşey değiştimi yok çok kırıldım çok üzüldüm kendi kendimi avuttum yine değişen birşey yok dün için yapacağımız hiçbirşey yok ama bugün ve yarınlar için yapacak o kadar çok şey varki saymakla bitmez.

Yani güzel dostlarım mutluluk içimizde yeterki onu günışığına kavuşturalım .Ağlayalım ama engelimiz için değil mutluluğumuz için çünkü nefes alacağımız başka dünya yok

arkadaşlar ben böyle düşünüyorum vede her ne olursa olsun ben varım ve yaşıyorum

hepinizi seviyorum

SEVMEK YÜREK İSTER...

günümüz toplumunda gözönünde olan ilişkiler hep engelsizlerin ilişkileri değilmi?
gerek paparazi lerde gerek haberlerde gerek gazetelerde gerek çevremizde.....

hep bi çıkar kavgası,menfaat....
en uçta ise sapıklar ve sapkınlıklar....
sebep ne pekii?

en başta manevi çöküş..

ve gerçek sevgiyi bilmeden tatmadan yalancı sevgiler peşine düşmemiz...

oysa bütün sevgilerin bize gerçeksevgiyi buldurması gerekmektedir...onu bulabilirsek ne ala....

daha biz sevgiyi tanımıyor sevmeyi bilmiyoruz...kaşına gözüne güzelliğine parasına malına mülküne kariyerine....kısacası elle tutulur şeylerine aldanıp,kanıp veya kandırıp "AMA BEN ONU SEVİYORUUUUM" diye mızmızlanıyoruz.
ama seveceğimiz insana asıl bakmamız gereken yerden BAKAMIYORUZ.
birbirimize ne kadar yeteriz,hayatı ne kadar paylaşırız......tencerede taş da kaynasa, havyar da kaynasa kişiliğimiz bozulmadan şükrü unutmadan mutlu olabilirmiyiz.....
daha yazamıyacağım birçok şey...

öncelikle biz bu yazdığım problemleri aşalım....

yoksa birbirini ENGELİNE RAĞMEN KARŞILIKSIZ,ÇIKARSIZ ADAM GİBİ sevebilen iki insanın önünde dünya alem duramaz...
yok ailem kabul etmez yok komşu laf söz eder yok çevre şunu der bunu der...

unutmayalım arkadaşlar bu dediklerinizin hepsi engelsiz insanlarda da oluyo...
ve ben engelsiz olmama rağmen sırf bu dediklerimin yüzünden evliliğim direkten döndü....srf etraf çevre akraba dediklerimizin yüzünden....
bizi gerçekten seven insanlar bizim mutluluğumuza çomak sokmayanlardır...

eğer sizi sadece sevdiğiniz için yargılayan eleştiren kötüleyen varsa o'na benden selam söyleyin...ve siz de sevginizi biraz daha tartın...

küçük bir tavsiye :
hayatın her anında,özellikle aşkta [size=6]kalbi aklın önüne geçirmemek[/size] de doğru kararlar vermek açısından faydalıdır....

SEVGİDE ENGEL TANIMAYAN YÜREKTEN SEVEN İNSANLARLA KARŞILAŞMAMIZ DİLEĞİYLE...

Bu konuda deneyimli biri olarak yazıyorum.
Ortopedik engelli bir erkek olarak bu zamana kadar birliktelik yaşadığım bayanların tümü engelsizdi. Ve şunu anladımki:
İSTENİRSE Engelli - Engelsiz ilişkisi; Engelli- engelli ve de engelsiz-engelsiz ilişkilerinden daha iyi yürüyebilir.
Sebebini bilmiyorum ama gerçekten bu böyle.
Engelli- engelsiz ilişkilerinde (ki burda engel durumu ve derecesi önem arzedebilir) her iki taraf birbirlerinin maddi,manevi, sevgi ve cinsellik yönünden tatminlerini sağlayabiliyorlarsa bu tür ilişkilerde hiç bir sorun olmayacağı konusunda garanti veriyorum.
Ancak şöyle bir acı gerçek te varki!.
Engellinin, engelsiz tarafın %100 hükmü altında bulunmaması için bazı meziyet ve mümkünse bazı üstünlüklerinin olması da gerekmektedir.
Ben gereken bu kısmi üstünlüğü kendimce kurabildiğim için ilşkilerimde sorun yaşamadımı düşünüyorum.
Bu üstünlükler neler olabilir?
- Maddi güç.
- Engelli de olsa güzel veya yakışıklı
- Zeka, muhabbet, espri gibi özellikler le karizma ve çekicilik. Bayanlarda cazibe.
- Romantizm
- v.s.
- Bu özelliklerin bir veya birkaçı
Anlatabildiysem ne mutlu bana :)

bence iki engelli insanın evlenmesi daha zor olmalı

ne olursa olsun yüreğinizden gelen sesi dinleyip sevdinize ona olan sevginize adam gibi sahip çıkın

Sevgili diba ben eşimle evlenmeden önce sağlıklı biriydim yada benim hastalığım kendini geç belli etti eşim sağlıklı ve benim evliliğimden altı yedi yıl sonra kas hastalığım ilk belirtilerini verdi eşimle beraber doktorlardan gerekli bilgiyi aldık tıbben şu an itibarıyla kesin tedavisi yok ve ben o anımı hiç unutmuyorum evliliğe eşimle merhaba derken sağlıklı olan ben evliliğimin ilerleyen dönemlerinde engellenecektim ama hastalığım tarafından, bu zor dönemlerimde CANIM BİTANEM EŞİM in destek moral ve en önemlisi sevgisi benim hastalığımı daha kabul edebilir hale getirdi beni şimdi gelelim engelli engelliylemi beraber olmalı sorusuna ADAM GİBİ ADAM olduktan ve seni yaşamının iyi olduğu kadar kötü günlerindede yalnız bırakmadıktan sonra ENGELLİ YADA ENGELSİZ farkatmez dilerim sende o sevgi ve mutluluğu yakalayacaksın önemli olan sevmen ve bu sevgiyi karşındakinede hissettirebilmendir. SEVGİLERİMLE...

aynı durum karşındaki kişinin başınada gelebilirdi..Allah insanı çeşitli sınavlardan geçiriyor ama anladığım kadar (şuan durumunuz ne bilemiyeceğim inş. berabersinizdir)arkadaşın bu sınavdan kaçıyor.önümüzdeki engel ne kadar güç ise ve biz bunu nekadar sahip çıkarsak bence en güzel mükafatıda alırız.
not:18 aylık oğlum genelde yanımda oluyor cümle düşüklüğü için kusura bakmayın diğer yazılarım içinde geçerli :oops:

Sevgide engelin o kadar etkisi olacağını sanmıyorum..Sevgi bir gönül işidir..O kişiye sıcaklık duymandır onu özlemendir ona değer vermendir..yani sevgi çok şeydir aslında...
Bu kadar yoğun duygular beslediği birinin eksik uzuvlarıyla uğraşıyorsa insan bunun sevgi olacağını sanmıyorum...Bu sadece kişinin kendi kalbini tatmin etmek için kendi kendine sevda oyunu oynamasıdır..aklındaki sevgiliye aşık olmasıdır..Karşısındakine değil..
Samimi ve içten bir sevgiye ilgiye niye sırtını dönsün bir insan...Hele bir de aynı duyguları o da besliyorsa..Vücuttaki engelden bahsediyoruz kalp engelinden değil...
Uzak durması ve bahaneler uydurmasının tek bir sebebi olabilir aynı duyguları o beslemiyordur...Sevmeyince engelden tutunda..herşey bahanedir onun için...

aşk engellı de yasanır engelsızde...
yeterkı ıkı yurek bır olsun...
gercek sevgı ne engel dınler ne engelsızlık...
yasanır tabıkı her kım nasıl olursa olsun yasanır yeterkı yasanmak ıstensın...

OLMUYOR OLMUYOR OLMUYOR...LANET OLSUN..AİLEMDEN NEFRET EDER OLDUM ARTIK.BU AİLE ÇEVREMİZ VE TOPLUMUN BU BAKIŞI VARKEN YAŞAMDAN TİKSİNİYOR İNSAN.NEDEN SEVEN İNSANLARIN ARASINA GİRERLER.NEDEN HERŞEYDE SORUN YARATIRLAR.NEDEN ?SUÇUMUZ SEVMEK Mİ.EVLATLARI OLDUĞUM İÇİN UTANIYORUM..SEVDİĞİM İNSANA KARŞI BENİ MAHÇUP DURUMUNA DÜŞÜRDÜKLERİ İÇİN HER GÜN YERİN DİBİNE GİRİYORUM.ALLAH KAHRETSİN..BENİDE ÇEVREMİDE.HAYATIMDA İLK KEZ AŞIK OLMUŞTUM VE GERÇEKTEN YÜREĞİMLE SEVMİŞTİM OYSA..HALA AĞLIYORUM,HALA COK ACI ÇEKİYORUM..BU ACI HİÇ BİTMEYECEK..ONA OLAN AŞKIM GİBİ....SENİ SEVİYORUM GÜLÜM HEP SEVİCEM BUNU HİÇ UNUTMA LÜTFEN..

Marina iyi güzel anlatmışsın sevgini; ancak sen özeleştiri neden yapmıyorsun? Aileni bukadar şuçluyorsun,sen bu kadar seviyorsan ailenin etkisinde kalmaz ve ilişkini sürdürürdün.Bundan sonraki yaşam senin yaşamın hatasıyla doğrusuyla siz yaşayacaksınız. Nekadar seviyorum diyorsun ama sen tercihini yapmışsın. Bence tercihin sevdiğin kişiden yana olmalıydı. Tabii sen sevdiğine bu durumu anlattıysan durum çok daha zor.
Ne diyeyim sana hayatta başarılar...

Marina sanırım sana sevdiğin şunu derdi.

Kendine Sor

Bir gün karşıma çıkarsan,
Namerdim yüzüne bakarsam,
Neden bakmıyorsun diye sorarsan,
Bunu bana değil kendine sor,

Halâ beni seviyorsan,
Utanmadan bunu söylüyorsan,
Ne olacak bize diye sorarsan,
Bunu bana değil kendine sor,

Kendine sor kaybedilmişim,
Kendine sor,
Kimler yanmış zamanında,
Halâ yüreğinde bir kor.

bılmıyorum...
sevgı bukadar ucuzmu?
bunu soruyorum sadece...

eger kararlıysa aile sorun cıkarmaz ben engelli deilim ama engelli bir bayanla evlenirim

mrhb kusura bakmayin ama yurumez demem ama yurumuyo bana sorun her isimi yaptigim halde yaranamiyosun cunki gozu diyer bayanlarda oluyo cunki onlar engelsiz ama baksin ben de onu sevmiyodumki :D AMA BITTI CUNKI BEN OZURLUDUM sevmedigim halde ben ona katlaniyordum cocugum icin kendim icin yuvam icin NE yuvaydi ama :p :p BERBATTI bence ikinci evliligimde yine ozurlu olusum sevmeyisim korkularim VE KARSIMDAKI KISILERIN menfaaatci olusuydu BIRDE YALANCI OLMALARI . BENCE HER NE OLURSA OLSUN YALAN KATILMAMMALI ASK a EVLILIGE . insanda allah korkusu olacakki yanlandan korksun ALLAH her gonule allah KORKUSU VERSIN KI MERHAMET DUYGUSU TASISIN :wink:

SUSKUN CANIM BENDE ENGELLİ OLMAYAN BİRİYLE ÜSTELİK GÖRÜCÜ USULÜ VE NİŞANIMDAN ÖNCE SADECE YARIM SAAT GÖRDÜM 3 AY SONRADA EVLENDİRİLDİM.İLK DÖRT SENE KABUS GİBİYDİ AMA BEN HAKLARIMDAN VAZGEÇMEYİNCE ŞİMDİ İKİMİZ İÇİNDE BU EVLİLİK CİDDEN GÜZEL BİR RÜYA GİBİ.YANİ EŞİM DİYE BUNLARI YAPMAYA HAKKI YOK DEYİP HEMEN VAZGEÇMEYECEĞİZ.
HEM BEN BAŞKA BİR ENGELLİYLE EVLENSEYDİMDE BENİM EKSİKLİKLERİMİ KİM KAPATACAKTI.TABİKİ O ZAMAN AİLELER GİRECEKTİ DEVREYE AMA ELDEN GELEN ÖĞÜN OLMAZ ÖĞÜN OLSA BİLE VAKTİNDE BULUNMAZ

BENCE ENGELLİ BİRİ ENGELSİZ BİRİ ARASINDA SORUN YASANMIO DA

ENGELSİZ KIZIN BABASI İLE ENGELLİNİN ARASINDA YAŞANIO

NOT : BİREBİR TEST EDİLDİ ONAYLANDI...

engelli insanın saglıklı insandan hiç bir farkı yoktur engelli insanda yer icer sever ve aşık olur çünkü onda da kalp var dır yeter ki karşısındaki sevginin degerini bilsin her olur. SAKIN OLA VAZ GECME ne kadar zor olursa o kadar degerli olur.

mevlude
MERHABA ARKADASIM ALLAH MUTLULUGUNU BOZMASIN DAHADA MUTLULUK KATSIN YUVANIZA......INAN COK SEVINDIM SENIN ADINA VE MUTLU OLDUM.
AMA BENIM SANSIMMI ALIN YAZIMMI NEDIR ANLAYAMADIM IYILIGIMDEN HEP KAYBETTIM...
SUNUDA COOOOK IYI BILIYORUM BENLE EVLENENLER MENFAATLARI ICIN EVLENDI BUNDAN EMINIM.
KESKELER GERI GELMIYO ISTE:(
SIMDIDE KIMSEYE GUVENIM KALMADI KALSADA COKK GEC ARTIK BENIM ICIN.EN IYISI REAL DEMISYA BEKAR OLECEM DIYE BENDE OYLE YAPACAM EN DOGRUSUDA BU
COK DOLUYUM BU KONUDA NEYSE. ALLAH MUTLULUGUNU DAIM ETSIN INSALLAH mevlude.

bu gibi olaylarda ailelere kalırsa evlatlarını düşündüklerinden karşı çıkabilirler mutsuzluklar olmasın diye işte onlarıda ikna etmek evlenecek çiftlere kalıyor.

TAMAMDA ENGELSIZ KISI ENGELLIYI GORUYO BILIYO O KENDINI DUSUNUYO ILAKI!!! SEVMESE BIR OMUR BERABER YASAMAYI GOZUNE ALMASA ZATEN EVLENMEYI DUSUNMEZ !!! aileler aslinda kendilerini dusunuyo her konuda evladindan once kendilerin dusunuyolar BU BIR GERCEK ama bilmezlerki kendi baslarina ne gelecek engelliyi engelli goruyolar ama unutmasinlarki HER SAGLIKLI INSAN DAVETLIDIR BUNU UNUTMASINLAR.

Üst Alt