Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ile engelsizin ilişkisi/aşkı nasıl yürür?

merhaba arkadaşlar, hepinizin yorumları için çok teşekkür ederim.
ayrıca yaşlı amca size çok çok teşekkür ederim ki sabırla ve sıkışmışlık hissi yaratmadan tespitiniz benimde tespit ettiğim şeylerdi ve bir yaşlı amcadan da duymak beni çok daha mutlu etti.

yaren merhaba,

elbette ki mutluluk tabloları çizsin kimse istemedim. Yada ütopik şeyler yazılsın çizilsin de istemedim. Ama bir baktım ki çok olumsuz ve karamsar arkadaşlar oldu. Bunu benim yaşadığım ilişki adına söylemiyorum.

elbet herkes de biliyor engel olmayan insanlarında bir araya geldiğinde kısa zamanda birbirlerini tükettiğini, hatta aynı dilden konuşamadığı için başlamadan bitirdiğini birbirini. Tüm bunların olabildiği gibi bir engelle de son derece mutlu olunabileceğini ben kendi adıma anlattım. ben her ilişkinin ruhen hitap ve ruhen tatminden geçtiğini düşünüyorum. Evet güçlükler ama en güzel yanı olabiliyor hayatınızın.

sakın vazgeçme diba aşk engel tanımaz kesinlikle ve karamsarlıkları da düşünme elbette değişik fikirler olacaktır sen sadece yüreğinin sesini dinle umarım çok mutlu olacağınız bir ilişki yaşarsınız....

Bir süredir yoktum hala tüm başlıklara bakabilmiş değilim.
Bu konu hakkında ne çok şey yazılmış herkes kendi yaşadıkları doğrultuda yorum yapmış.
Ben engelli biriyim evlenmek üzere olduğum kişi ile evlenemedim çünkü ailesi beni istemedi
Dedim ki demek ki beni gerçekten sevmiyormuş..
Bu konuya olumsuz bakmam lazım
( e nede olsa sakatım diye istenmeyen kişi oldum )
Ama yapamıyorum...
Yani sevgi Gerçek sevgi tüm engelleri aşar, ben hala buna inanıyorum..
Sevginiz için mücadele edin...
Engelli engelsiz hiç fark etmez her ilişkide yaşandığı gibi sorunlar yaşanır ve inanıyorum ki sevgi varsa o sorunların hepsi zamanla puff olur...
Tüm sevenlere mutluluklar diliyorum

slm

Burda yazdıklarımı karamsarlıkla değerlendirenlere,
yaren arkadaş,kısaca anlatmış..
Bende bi kaç madde daha ekleyebilirim;
arkadaş evlensinde o anlatsın zaman içinde ,niye olmadığını bence..
tabii ki sadece mutluluklar dilerim,belki ben yanılıyorumdur..
sewgiler...

Diba küçük bir anımsatma; "güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir" sözü Tolstoy undur.İsmet özelin değil.

Bu arada yürekliliğin daim olur umarım, tebrik ediyorum.

Diba çok güzel bir başlık atmışsın sağol sana diyceğim tek şey var "sevgine sahip çık arkadaş" yüreğin en doğruyu bulacaktır.O'nun çekincelerinide anlamaya çalış burda sana çok büyük görev düşüyüyor aslında hem kendini hemde onu düşünmek zorundasın 8)
Dilerim hep mutlu ol :oops:
Engelli ve engelsiz ilişkisini yaşadım olumsuz olsada sonu umrumda değil sevgi eğer gerçekse her engeli aşar hiçbir engel tanımaz :oops:

tek cevap

her iki tarafda insana insan olduğu için yaklaşırsa HERŞEY MÜKKEMMEL olur

tüm arkadaşlaa dürüst saygı dolu sevgiler dilerim

merhaba herkes ve Diba

sana güzel şeyler söylemek için geldim biliyor musun :) öncelikle kararlığını alkışlıyorum.bundan başka küçük bir hikaye anlatacağım sana.

Ben kas hastasıyım.görünüşümden engelim anlaşılmıyor fakat kas güçsüzlüğü yaşıyorum.ve yakın bir zaman önce evlenmeye karar verdik.ismi Kadir.ve t.sandalyeli.yaklaşık 10 sene evvel kaza geçirmiş.kazanın bunalımını çoktan atlatmış durumda.biz evlenmeyi düşünüyoruz.düşünebiliyor musun.ben engelliyim.hem de kas hastasıyım.hastalığım yavaş da olsa ilerleyen bir hastalık.yani güçsüzüm.ben ki eşim diyeceğim adama küçücük bir basamağı bile güç yettirip çıkartamadım. :( bu ne kadar acı verici biliyor musunuz.neden vazgeçmedik.SEVGİ.SADAKAT.bağlılık yaaa...Kadir her zaman bana, bunu yapamadığının eksikliğini hissettirmeyeceğim sana der.şimdiye kadar hissetmedik de şükür.ama evleneceğiz...annem karşı çıkıyor ki Diba sanırım senin böyle bir sorunun yok.bu da başka bir problemimiz.ama biz yine de evleneceğiz...

canım, Kadir kazayı geçirdiğinden bu yana yalnız yaşıyor.her işini kendi yapıyor.t.sandalyede olması onun için hiçbirşey değiştirmemiş gibi.hatta benim yapamadığım birçok ev işini bile kendi yapabiliyor...
ona senin sorununu biraz anlattım ve bu konuda yorumunu sordum.o da senin arkadaşının yaşadığı olayları yaşamış deneyimli biri olarak bana düşüncelerini söyledi.aynen yazıyorum

"tekerlekli sandalyedeki bir bireyin, eğer ki kaza yeniyse buna alışması ve atlatması zaman alacaktır.bir yıl bu atlatma dönemi için çok kısa bir süredir.çevresi anlayışlı ve ilgiliyse, sağlık problemlerinden uzaklaşıp başka şeylerle ilgileniyorsa bu dönem 2 yıla kadar düşer.ama şartları iyi değilse, evde kapalı kalıp kimseyle konuşmuyorsa bu adaptasyon süresi 5-6 yıla kadar uzayacaktır.
yaşadığı ve yaşayacağı şeyler onu Diba dan uzaklaştırabilir.ben de uzaklaşmak istedim herkesten ilk başta.annemi ve babamı bile görmek istemedim.ama onlar tarafından sevildiğimi bilmek güç veriyordu bir yandanda..anlatamadığı şeyler vardır Dibaya.bunlar ondan uzaklaşmasına neden olabilir.ve bu nedenler çeşitli olabilir.
Diba nın iyi bir tahlil yapıp, eğer seviyorsa onu bırakmaması gerekiyor.onu sevdiğini hissettirerek, ona,' seni bırakmıyorum biraz uzaklaşacağım,sana zaman vermek için' diyerek ondan biraz uzak durmalı.uzak durarak ama onu aramaya devam ederek ona bu şekilde destek olmalı.öncelikle Diba onun kendisini sevip sevmediğine karar vermeli.eğer birbirlerini seviyorlarsa ve o uzaklaşmak istiyorsa bu kesinlikle adaptasyonunu tamamlamamış olmasından.ona destek olmalı ve vakit tanımalı.ama bunu bırakıp gitti beni dedirtmeden yapmalı Diba."

işte böyle söyledi Kadir dibacım.ve bende eşime katılıyorum.
ben ki eğer bu kadar güçlüğe rahmen pes etmediysem kararlıysam onun olmaya, sen sağlıklı bir birey olarak evlilikten hiç korkmamalısın.

umarım birazcık faydalı olabilmişimdir.özel mesaj atmak istersen ben yanında olacağım...
uzun oldu.sıktığım için üzgünüm.

görüşmek üzere

Dilemma ne sıkması be ,yada başkasını sıktıysa bile ben sıkılmadım hiç,okurken vay bee dedim.
Çok özel birşey bu gülüm,masallarda gerçek olabilirmiş demek,okadar hoşuma gittiki.
Böyle güçlü bir kadına sahip olduğu için eşin çok şanslı.
Senin bu yazına bayıldım,bence en güzel yazı bu,bilmem neden,içimde rahatladı.Belki gerçekten sevmenin varolduğunu görmekten.
Sevgin engelleri aşacak kadar güçlü demek,böyle birşeyi herkes yaşayamaz hayatta,bu yüzden çok şanslısın,gerçekten sevmenin ne demek olduğunu bilmeden ölmeyeceksin.
Bu yazıyı engelsiz arkadaşlarımada okutturucam,karşısında hiçbir engel tanımayan kadını görmeliler çünkü,sen bir örneksin.Bende yaren gibi alkışlıyorum.Sen harbi sıkı hatunsun.
Dilerim herkesi kıskandıracak kadar mutlu olursunuz,güzel bebekleriniz olur tatlım.

Ben yareen arkadasima katiliyorum.Ayrica arkadas bir yildir engelli. Henüz alisamamistir.Yanlis anlamadiysam.PES ETME.

teşekkür ederim yaren ve esila...

arkadaşıma birazcık yardımcı olabilmişimdir umarım.
esilacım.yine de sıkı hatun olmak zor iş :wink: :)

insanlara seslenme tarzın çok hoş t.ederim...

görüşmek üzere

Aşkın ve evliliğin engellisi engelsizi olmaz sadece sorunların adı değişir ama hep sorun vardır aşmayı becerebilmek içinde Bayke 'nin dediği gibi kendi ruhunuzunda madde ve materyalden arınmış olması gerekiyor ,25 yaşındaki ben ile 44 yaşındaki (şu an )ben arasındaki ben çok farklı beklentiler değişiyor aşk ve evliliğin tanımınıda değiştiriyor istediğiniz şeyi yaşayın ancak öyle anlayabilirsiniz VAZGEÇMEYİN yaşayın ...

Kardeşim Diba bence tek sorun :'' onun sonradan engelli olmasından kaynaklanan Piskolojik çöküntü'' diye düşünüyorum.
bundan dolayı senin birazdaha fazla Özverili olman gerektiği kanısındayım.

Sevgi olunca oluyor. Sanki evlenipde omur boyu mutlu olan kac tane engelsiz insan var ?

aşkın gözü kör değildir

Siz ona güven vermelisiniz ve terk edilmeyeceğini hissttirmelisiniz.
Ancak engelliyle biraz zordur. Çünkü bende 2 aylık evliyken engelli oldum ve eşim engelli değil zorlukları oluyor. Biz engelliler özellikle sonradan egelli olanlar kesinlikle daha kırılgan, alıngn oluyoruz, zor insanlarız.
Ancak aşılmayacak birşey yok hayatta. Öncelikle ona değer verildiğini ve başarabileceğini göstermelisin. Küçücük bir başarısını gördüğünüzde onu onere edin (sözlerinizle).
SİZE BAŞARILAR DİLİYORUM. BAŞLAMAK BAŞARININ YARISIDIR.
Buarada bende omurilik felçlisiyim ve 3 yaşında bir kızımız var.
Zor karardı ama karşılıklı özverilerle bunu başardık. Aile desteğide önemli.

wedo merhaba,

Öncelikle çok geçmiş olsun diyor ve Allah hayırlı yaşamlar versin ailenize ve size diyorum. Çok teşekkür ederim, örneğiniz beni çok mutlu etti. Kızınızın da ömrü uzun ve hayırlı olsun.
Kesinlikle başlamak başarının yarısı. Ben onu zaten onere ediyorum özellikle yapmıyorum bunu üstelik zaten beni o mutlu ettiği için ben de kendiliğimden öyle davranıveriyorum.

Ben evlenirkende engelliydim şimdi de engelliyim. Beraberliğimiz 28 yılı evliliğimiz ise 26 yılı doldurdu.

Biz ikimiz buna tahammüden karar verdik. Zira vazgeçemeyeceğimiz bir sevgimiz vardı.

Hala da devam ediyor.

Bütün mesele insanların ortak noktalarda birleşebilmesi.

merhaba, ben de yalnız değilsin demek için yazmak istedim. çünkü başkalarının da aynı şeyleri yaşadığını bilmek insanı rahatlatabilir.

benim eşimde engelli değil. bir oğlumuz var ve oldukça güzel bir hayat yaşıyoruz (bize göre) enegelsiz iki eşin yaşadığı bir evliliğe göre daha az sorun yaşıyoruz diye düşünüyorum. bazen oturup çok az tartıştığımızı ve çok mutlu olduğumuzu konuşuruz. çünkü ikimizde oldukça olgun (olgunlaşmış) insanlarız. beni rahatsızlığım olgunlaştırdı. o da rahatsız biriyle evlenme olgunluğunda zaten. iki engellinin evliliği nasıl olur bilmiyorum(belki daha iyi de olabilir) ama bu şekilde olması iyi diye düşünüyorum. çünkü birbirimizin eksikliklerini gideriyoruz. benim eksiğim bariz fiziksel bir engelim var. ama daha ağır hareket ettiğim için yaşamda engelsizlerin göremediği (hızlı yaşamdan dolayı) bazı şeyleri de ben görmüş oluyorum. bir şekilde birbirimizi tamamlamış oluyoruz...

hepinize başarılar, mutluluk yağmuru altında şemsiyesiz kalmanız dileğiyle...

sevginin yenemeyiceği bir şey yoktur...

Sevgi deger vermesini bilmektir..Sevgi sevdiğini özlemektir..Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır... :D

sevgi engel tanır mı arkadaşlar yapmayın ya ama gerçek sevgiden bahsediyorum günümüzde ki çıkar ilişkilerinden değil...Bu arada diba son durum nedir?Umarım mutlusunuzdur ve sevginizi yaşıyorsunuzdur...

Yaz

Yaz benim en sevdiğim mevsimdir Gülizar tevekkeli aşksız yapamamam bundanmış

merhaba zamansız,

son durum iyidir. :) Görüşmeye devam isteğe de devam.

Merhaba,

Ben engelsizim ve engelli birisiyle beraberim..Onu seviyorum bu yüzden bana hiçbirşeyi yokmuş gibi geliyor.Yani herşey yolunda..

Tamamen sevgi ile alakalı bir durum bu..Seversin o kadar..Seviyorsan sana dünyanın en sağlıklı, en güçlü, en yakışıklı ve en yetenekli insanı gibi gelir.Sevmiyorsan dünyanın en güzel fiziğine sahip olsa bile dönüp bakmazsın...

SEVMEK; HELE BİDE SEVİLİYORSANIZ ÇOOOOOOOOK GÜZEL!!!

Çok sevindim diba bunu duyduğuma.Merak etme gerçek sevgi eninde sonunda kazanır.Sen de sevgine emek veriyorsun.Çok klasik bir söz vardır sevgi emek ister diye ama doğru bir söz bu.O da er geç anlayacaktır bunu.Sen yüreğini ferah tut yeter.Daha de mutlu haberlerinizi bekliyorum...

Aşk/sevgi bunlar bedenle değil ruhla ilgilidir birbirlerinin bedenlerini değilde o bedenin içindekini severseler gereçek sevgi ve aşk ortaya çıkar. Bu aşk/sevgi o zaman ok güzel olur.

Benim eşimde engelsiz, üstelik aşırı faal, dağcı. Ben de ondan aşağı kalmıyorum hani. Çok iyi anlaşıyoruz, benim dırdırlarıma katlanıyor, engelli olduğumu asla hissettirmedi, Allah razı olsun. Zaten kendimi engelli olarak hissetmiyorum, daha önce de demiştim, bazen çevre hissettiriyor.
İnanın asıl olan sevgi, saygı, anlayış....

merhabalar.
diba ilikşkinin iyi gitmesi inan beni çok mutlu etti canım.
hilal sana gelince...sen şanslı hatunlardan birisin güzelim.ne mutlu ki sana.keşke herkes senin eşin gibi olgunluğa, güzel bir kalbe sahip olsa...

inşallah onun gibiler çoğalır.eşine slm.ve teşekkürlerimi bildirirsen sevinirim.onun gibiler o kadar azki...

sevgiyle

Diba sende umarım önündeki güçlükleri aşıp sevdiğine kavuşursun.
Bende engelsiz biriyle evlenme arifesindeyim. Sevdiğinin yaşadıklarını anlayabiliyorum, çünkü sonradan engelli oldum çok uzun sürdü benim hayata katılmam(8yıl) sonra yavaş yavaş hayatın içinde yer almaya başladım. Çok sevildim, evlenmeye korktum uzaklaştırdım herkesi kendimden ama sonra birgün geldi baktım ben hazırım evliliğe. O günden sonrada çok çabuk olmadı evlenecek gönlüme göre birini bulmak. :roll:
Engelli yada engelsiz biri farketmez sevdikten sonra ama Esra'cığımın söylediği gibi bizim durumuzda olan yani tekerlekli sandalyedeki bir kişinin yine bu şekildeki bir engele sahip biriyle evlenmesinin getirdiği zorlukların çok fazla olacağıda bir gerçek. Dilemma ve sevdiği gibi güçlü çıkan sevgilerinin büyüklüğü ile engelleri sorun etmeyen çiftler var. Sana da mutluluklar diliyorum Dilemmacığım ve takdir ediyorum sevdiğinle birlikte verdiğiniz mücadeleyi.
Kısacası benim bu engelleri aşacağım güçlü bir engelli sevdiğim olmadı hiç. Ben şu anda evliliği düşündüğüm engelsiz arkadaşımı da kendimden uzaklaştırmaya çalıştım. Ama o sevgimize sahip çıktı, dimdik durdu önümde ve benim kararsızlıklarımı, korkularımı sevgisiyle eritti yok etti. :p
Sana bu ilişkide çok görev düşüyor Diba ama eğer sabırla mücadeleni verirsen kazanmaman içinde sebep yok. :lol:

Üst Alt