Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Araçlarından KDV'nin Kaldırılması için TBMM'ye dilekçe veriyoruz

Imza atılmıştır, hayırlara vesile olur inşallah, düşünce için ise size ayrıca teşekkür ederim.

35. Son imza bana ait ama imza sayımız çok az. Uzman jandarmalar siteyi bombalamış. Msj yağdırmış. Darısı bizlere.

Sigorta şirketleri engellilere ayrımcılık suçu işleyip haksız kazanç sağlıyorlar .münir altıoğlu bunuda imzaladım. buda çok iyi olmuş dilekçe olarak

engellilere yönelik muafiyetler konu başlıklı dilekce ise maalesef 4 te kalmış. Hemen hemen aynı içerik. 5. Imzayı ben attım. Umarım çok daha artar. Saygılar.

özenle tüm dilekçeler imzalandı.

Peki herkes imza atabiliyomu ?

Yani eşe dosta arkadaşlara yollasak oluyormu ?

Girişte şöyle bi şey yazıyor;

• Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı:
  • • Belli bir konuyu ihtiva etmeyen, talep* ve şikâyeti içermeyen, anlaşılabilir olmayan,
  • • Kişinin Adı Soyadı, İmzası ve (İkametgâh veya İş ) adresi bulunmayan,
  • • Yeni bir kanunu veya bir kanun değişikliğini gerektiren,
  • • Çözümü salt yargı organı kararına bağlı olan veya konuya ilişkin yargı mercileri tarafından verilmiş bir karar bulunan veya bu mercilerce yürütülmekte olan soruşturma veya kovuşturma bulunan,
  • • İdari başvuru yollarının yeterince tüketilmediği,**
  • Dilekçelerin esastan görüşülemeyeceğini karara bağlar.

Şimdi bizim bu teklif kanun değişikliği gerektiriyorsa, adamlar gündeme almayacaklardır.

Yanlış mı düşünüyorum ?

Motorlu araç alımında o kadar çok konu açılmış ki, sorunlar ise hep ortak. Aracı yakınları kullanabilir mi? Zaten engelli kişinin sağlık sorunları olmasa engelli belgesini almaz. % 90 olacak ki ailesi kullanabilsin, daha aşağı olursa kendisi kullanabilir başkası kullanamaz. Yani bu zorunluluğu getirmenin amacı nedir? Zaten engelli kişi bir araç alacaksa, normal olarak evindeki herkes bundan faydalanmak isteyecektir. Normal yaşamdaki insanlar evlerine bir araç alınca, annen, baban binebilir ama ablan enişten binemez diye bir sınır çizmiyorlar elbette. Zaten bir eve alınacak araç ancak bir tanedir, bunu kısıtlamanın ne alemi var anlamıyorum. Ondan sonra engelli insanlarımızın yakınları uğraşıyor ki % 90 rapor çıkartalım. Boşuna hastanelerde kalabalık, koşuşturma, eziyet. İllaki bir sınır olacaksa, zaten araştırılıyor evin mal varlığı, bir evde 2 araç olabilecek bir bütçe çıkıyorsa zaten bazı haklar verilmez. Bu konuda birkaç hastanedeki birkaç doktorun insafına kalmak zorunda oluyor insanlar. Hatta aman rapor alırken araba alcaz deme vs. diye uyarıyorlar birbirlerini, o zaman bu raporu ne için alıyorum, zaten genelde engellilerin faydalandığı kaç konu var ki... Bir kanun çıkmasını elbette destekliyorum. İyi günler...

bende imza attım ama sayımız çok az bunu twetter da yayabilirsek süper olur.

Evet arkadaşlar imza sayısı her gün artıyor, şu an imza sayısı 50 tabiki çok az bu imzanın en az 50 binlere ulaşması lazım.

Tabiki burda görev hepimize düşüyor, yayalım ki imza sayımız artsın, hatta oturanboğa 'dan rica edelim sabit konu olsun.

Bilmeyenler için kısa özet geçelim

Engellilere Elektrik faturalarında indirim https://edilekce.tbmm.gov.tr adresinden üye olup, imzalayabileceğim dilekçeler bölümündeki ARAMA yı kullanarak ''Engellilere Elektrik faturalarında indirim yapılması ve Otomobil alımında KDV '' yazdığınızda karşınıza çıkan dilekçeyi imzalamanız yeterli.

Arkadaşlar
TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU başvuru için giriş yapamıyorum. Aslında siteye üye oldum ama giriş yapmak istediğimde T.C. no yada şifre yanlış uyarısı çıkıyor. Ne kadar uğraştım sada bir türlü giriş yapamadım siteye tc. numaram ve şifrem doğrudur yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekürler.

saldırmadan önce unutmayın ki her bireyin görüşünü bildirme hakkı vardır tüm engellileri kapsayan kdv indirimi sağlıklı bireylere haksızlık olmuyor mu toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilen engellilerle engelsiz bireylerin ne farkı var hadi bununun tutulur bir yanı var diyelim elk. indirimiyle engelli olmanın ilgisi ne engelimizden dolayı diğer insanlardan daha fazla elektrik mi tüketiyoruz varsayalım böyle bir indirim yapıldı sağlıklı vatandaşın günahı neyki kaçak tüketim bedelinin yanında birde engelli indirim bedeli ödeyecek pozitif ayrımcılık otobüsü bedava kullanmak mıdır? engelli bireyler içinde otobüslerin kullanılabilir hale getirilmesi midir? yoksa engelliye ötvsiz kdvsiz araba ve akaryakıt vermek midir? şunu da unutmamak lazım engelli nasıl ki tek tip hastalık değilse tek tip gelir seviyesi de değildir aylık gelir seviyesi 3.000 liranın üzerinde olan engelliye asgari ücretle çalışan işçiden daha fazla hak verilmesi adil midir? şahsi fikrim bu tür dilekçeler hazırlanırken ayrıntılara çok dikkat etmek gerekir yoksa bu saydıklarımı size tekrarlayarak dilekçeyi dikkate almayabilirler

demirc;

Görüşlerinizin bir kısmında haklısınız ancak bu kadar detaya girerseniz detaylarda boğulur işin içinden çıkamazsınız, bir süre sonra mavi gözlülerle sarı saçlıların aynı haklara sahip olması adil midir diye sormaya başlarsınız temel olarak talebimiz AB standartlarında bir düzenleme yapılmasıdır.

Ben o dilekçede AB standartlarını yazsam, o zamanda bana git AB vatandaşı ol derler ;)

İmzalanmıştır... Artık hayırlısı ile insafa gelirler... yeter ki çok sayıda imza toplanabilsin...

Bence engelli araçlarındaki 1.600 cc sınırının, 2000cc olması içinde talepte bulunmalıyız. 2000cc lükse girmez diye düşünüyorum. Sağlam araçların çoğu 2000cc'dir. 1.6'ların çoğu ufak araçlar.

Bu konuda benimle hemfikir olanlar dilekçede bu taleplerini de dile getirirlerse iyi olur. Ben dilekçede bu konudan da bahsettim.

55 imza almış bugüne kadar bende dahil, acaba ne kadar imza lazım bu tepkinin görüşülmesi için...

Bi soru sordum ama kimse ilgilenmemiş.

Sitenin Girişinde şöyle bi şey yazıyor;
  • Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı:
  • • Belli bir konuyu ihtiva etmeyen, talep* ve şikâyeti içermeyen, anlaşılabilir olmayan,
  • • Kişinin Adı Soyadı, İmzası ve (İkametgâh veya İş ) adresi bulunmayan,
  • • Yeni bir kanunu veya bir kanun değişikliğini gerektiren,
  • • Çözümü salt yargı organı kararına bağlı olan veya konuya ilişkin yargı mercileri tarafından verilmiş bir karar bulunan veya bu mercilerce yürütülmekte olan soruşturma veya kovuşturma bulunan,
  • • İdari başvuru yollarının yeterince tüketilmediği,**
  • Dilekçelerin esastan görüşülemeyeceğini karara bağlar.

Şimdi bizim bu teklif kanun değişikliği gerektiriyorsa, adamlar gündeme almayacaklardır.

Yanlış mı düşünüyorum ?

Mami Junior;

Bu açıklamaları bende okumuştum ama bu ifadelerle hiç kimse hiçbir şey için herhangi bir dilekçe ile başvuruda bulunamaz adeta kimse bize başvuru yapmasın demek için bu maddeleri yazmışlar ama aslolan şudur ki insan sayısı binlere ulaştığında muhakkak hem basının hemde siyasi idarecilerin dikkatini çekecektir hele ki önümüzde arka arkaya 3 seçim olduğu düşünülürse.Ayrıca birde şu açıdan bakmak lazım bugüne kadar hukuk davaları dahil her türlü yöntemi denedik birde bunu deneyelim kaybedecek neyimiz var?

Bende imzaladim... Harikasiniz... İnsallah cogalir imzalayanlar... 61 oldu...

şaka gibi önemli bir konuda 60 hala ve burdan bi umut bekliyoz çokkkkkkk zorrrrrrrrrrrrrrrrrr

çok imzalamak istedim ama bir türlü sisteme giremedim her gün deniyorum yeni şifre alıyorum yok yine yok yok. hakkınızı helal edin lütfen.

turan istenilen şeyler bu haliyle makul mantıklı değil o nedenle bir çok engelli buna destek vermez
kdv indirimi: her engelli için bu indirimin yapılması adil değildir toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilen bireylere bu hak neden verilsin ha dersenizki sadece toplu taşıma araçlarından yararlanamayan engellilere bu hak verilsin o zaman iş değişir

Elektrik faturasında indirim: engelli olmakla elk. tüketimi arasında bir bağlantı varmı varsa söyleyin bilelim yoksa ne diye indirim yapsınlar

demirc arkadaşım senin baktığın gibi bakarsak kışın aç kalan hayvanlara yem vermeyelim, insan hakları diye bir şey olmasın afganistana suriyeye filistene yardım etmeyelim, buzullara sıkışan balınalar nasıl girmişlerse öyle çıksınlar. afrikadakileride biz mi aç bıraktık ölsünler. ekmek yok ilaç yok masraf çok hizmette ne sakınca var ki... hizmet insanların refahı için gereksiz midir demirc? " çalışamayan heryeri sağlam adama neden işsizlik maaşı verilir" demek gibi birşey senin söylediğin biraz daha düşünelim bu konu hakkında haa ne dersin?

Üst Alt