Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli olanlar EKPSS ile atanır mı?

Yerleştirme ve atama yapılmayacak haller

MADDE 14- (1) Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz.

(2) Diğer kanunlarla memurluğa atanmaları engellenen adaylar da bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz.

(3) EKPSS veya kura sonucuna göre yerleştirildiği halde atama için aranılan koşulları taşımayan veya istenilen belgeleri süresi içerisinde getirmeyen adayların atamaları yapılamaz.

(4) EKPSS ve kura sonucuna göre yerleştirilmiş olmak bu maddede sayılanlar için herhangi bir hak teşkil etmez.

(5) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen ancak atanamayan adaylar, aynı dönem içerisinde yapılacak yerleştirmelere başvuramaz.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz.

Sonuç Değerlendirmemiz; 5335 sayılı Kanuna bakıldığında, işçi olarak çalışmanız ve özürlülüğünüzden dolayı da yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra, özürlülüğünüze istinaden Devlet Memuru olmanız durumunda aylıklarınızın kesilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Emekli veya yaşlılık aylığı almakta iken Devlet memurluğu kadrolarına atananların bu aylıkları kesilmektedir. Bunların içerisinde özürlülükten dolayı yaşlılık veya emekli aylığı alanlar da girmektedir.

Emekli olduktan sonra kamuda işe başlarsa
Nereden emekli olursa olsun ne kadar ücret alıyor olursa olsun kamuda memur veya işçi olarak işe başlayanların emeklilere, 5335 Sayılı Kanun gereğince EMEKLİ AYLIĞI ödenmez. Eski ve yeni durumda da bir değişiklik yapılmamıştır. Eskiden olduğu gibi şimdi de nereden emekli olursa olsun emekli olanlardan kamuda işe girenlerin emekli aylığı alma hakkı yoktur.

Emekli olduktan sonra kamuda işe başlarsa
Nereden emekli olursa olsun ne kadar ücret alıyor olursa olsun kamuda memur veya işçi olarak işe başlayanların emeklilere, 5335 Sayılı Kanun gereğince EMEKLİ AYLIĞI ödenmez. Eski ve yeni durumda da bir değişiklik yapılmamıştır. Eskiden olduğu gibi şimdi de nereden emekli olursa olsun emekli olanlardan kamuda işe girenlerin emekli aylığı alma hakkı yoktur.

bu 30. madde derki Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin P'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Son düzenleme:
aynen.olay şu,Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; memur olamaz diyor kanun.fakat zaten memurluk hakkını kazanan engelli kardeşimiz zaten ataması çıktığında aldığı maaşın kesilmesi için dilekçe verdiği zaman olay çözülüyor.kafa karışıklığına gerek yok.zaten bazı kurumlarda maaş bile kesilmiyor.

şuraya dikkat etmiyor kimse.emekli aylıkları kesilmeksizin diyor.yani ataman yapıldığında emekli aylığını kestirirsin olayda böylece hallolmuş olur.yani emekli aylığın kesilecek ve sadece atanmış olduğun hizmetten maaş alacaksın.

Yeni bir haber okudum emeklilere bakım maşı verilecek 2022 üç ay aldıkları maaş aylıga bölünüp verilecek emekli maaşlar 2000 tl olacak ev araba verilecek sonrada gözünüzü ... Doyursun denecek tercih yapıpta kul hakkı yemeyin denecek

Kanun okumayı ve yorumlamayı bilmeyenler burda gereksiz yere yorum yapıp milletin canını sıkmasın. Burada kul hakkı olacak durum nedir zamanında çalışmış emekli olmuş ama maalesef devlet düşük emekli maaşı verdiği için sınava çalışmış ve güzel puan almış insanlar var. Emekli maaşı kesilerek yerleştirilirsiniz. Her yorumada kulak asıp moralinizi bozmayın.

Ozaman yetmiyorsa emekli maaşı niye emekli oluyorsunuz be kardeşim yetmiyorda şimdiye kadar neyle geçiniyordunuz üff banane ya hem buraya zazmaktan kararlarından vazöı geçicrkler sanki

Son düzenleme:
Karardan vazgeçmez elbette umut dünyası ama moral bozarak hepimiz engelli olduğumuz halde gereksiz yorumla bir engelde sen koyuyorsun. Niye mi emekli oluyor özel sektör bir çok engel grubunu çalıştırmıyor. Bir zahmet araştırıver. Hiç olmamaktansa tamamen borç batağına girmektense en azından aylık 700-800 TL yi acil olan yerlere harcıyoruz da ondan.

Neyse isteyen isteyeni yapsın banane zaten emekliler atanamıyor niye tartışayımki saygılar

bülent kardeşim sınavı kazananlar için neden kul hakkı yiyor diyorsunuz.çalışmış kazanmış.yüksek puan almış.bundan yakınanlarda çalışıp yüksek puan almaya çalışmaları lazımdı.devletten yardım dilenmektense çalışıp haketmek daha güzel değilmi.ayrıca memur olacakların emekli maaşları kesiliyor.ne hakkından bahsediyorsun.varsayki emekli olmamış.sonuçta emekli maaşı kesiliyor.burda kul hakkı nerde açıklarmısın.

Cengiz bey boş verin kul hakkından bahsediyor, ben gerekçeli olarak emekli maaşını kestirip atanır diyorum ve hala atanamazlar deyip atama bekleyen yüksek puan alan arkadaşların karamsarlığa düşmesine sebep oluyor. Bence bu da bir hakkı.

arkadaşlar nasıl nacaz şimdi tercihleri yapmadan önce emekliligimizi iptal mi ettirelim yoksa tercihler sonlanır gidecegimiz yerler belli olur ondan sonra mı yapalım durdurmayı tşk

Tercihleri yapmadan yapıp atanamazsanız emekliliğinizi boştan yere yakmış olursunuz. Tercih sonuçları açıklanınca eğer bir kuruma yerleşecek olursanız emekli olduğunuz kuruma dilekçe verip emekliliğinizi iptal ettirip sonra kazandığınız kuruma evrakları teslim ediyorsunuz.

Allahın bildiyi daha iydir boşverin kalın saglıcakla by

tşk paşam işte konu bu hak hukuk evet bende hakkı hukuku bilirim fakat teslim de olmam hakka hukuka adam bana 680 lira maaş verirse ararım nerede bulursam hakkımı alırım ekmegimi kimseye kaptırmam . kakkı olan da vermesin 85 puan aldım varsa gecen gelsin alsın hakkını :))))

Allah senden razi olsun 06 kac gundur uyuyamiyordum ya oylebir laf ediyolarki insana vesvesesi yetiyor Bilende Konusuyor bilmeyende ...Adimz emekli verdigi450 tl oda 2022maasina esit .. Okadarda calistik sinava . Hala kul hakki diyorlar .allah kitap yeminet .diyorlar. Ben almisim 84.987puan benden yuksek puan alanin atanmasi en dogal kakki universte meUnlarinin bizden fazla atanmasi endogal hakki okadar yil okumuslar wmek vermisler.

Bir kişiye çukurova'yı ver
al bu ova senin olsun de....

Amik ovası da benim olamaz mı der.....
...
Dünya'yı ver........
Ulan şu Nasıl olsa benim uydum zaten AY'ı da ele geçirememmmi der...........

der,deeeeer.

İstisnalar kaideyi bozmaz(İstisnalar,atlamayınız lütfen)

castabala;

Sanırım emekli olup EKPSS'ye girip atamasını yapacak kişilere diyorsun. Konuyu en baştan hepsini oku sonradan konuya atlama. İnsanlar 600-800 TL'den bahsediyor. Kiralar bile belli. Neyin kafasını yaşıyorsun. İnsanlar o parayla borç batağına girerek ölmeyi mi beklesinler.

Lütfen bu tür yorum yapacaklar biraz da mantıklarını çalıştırsınlar. Böyle fesatlık yapasıya kadar keşke derslerine çalışıp daha fazla puan alsalardı.

öle diyonda daha gecen bi insana akıl veriyordun ataman olsun sonra emekli maaşını kestir diye hem emekli oluyorsun exstra normal yine bi özelde çalışıp bi devlet memurunun aldıgı maaşı alıyorsunuz bazı emekliler burda söz konusu maaşınızın yetmemesi deyil özel yıpratıyor memurluk rahat senin 700 tl beyenmediyin ama bir türlüde gecemediyin o maaşı bazı engelliler 3 aylık alıyorlar onlar napsın onların önünü açın bari egoist olmayın

bulent381;

Tüm yazdıklarımı baştan sona oku. Sonra yorum yap ben dediklerimi arkasındayım verdiğim fikrin ve kanun yorumunda arkasındayım. Egoist olan emekli olup atama bekleyen değil ders calismayip düşük puan alarak yüksek puan kişileri eleştirenler. Engelin nedir orasını bilmem beni de ilgilendirmez ama ağır engelli birinin özelde nasıl calisabileceklerini düşün. Mesela diyaliz hastaları haftada 3 gün diyalize giriyor ve diger günlerde de onun etkisi devam ediyor. Sen kendin engelli olduğun halde böyle birini özelde calistirirmisin. Çalıştırmazsin.

bülent boş konuşuyon.şahsen benim 3 çocuk var.2si lisede 1ide ortaokulda okulda okuyor.liseye gidenler dolmuşa binmek zorundalar.ev kira.800 lira ile geçin nasıl geçiniyosan.özel sektörde çalış demeye getiriyon her yazında.orda çalışmayı kolaymı sanıyorsun.yada işverenin sana göre iş uyduracağınımı sanıyorsun.sağlam kişinin yaptığı işi aynen sendende bekliyor.ayrıca kimse kimsenin elinden bi hakkını almıyor.eğer sen 90 puan aldıysan 60 alan senin yerine giremiyor.ayrıca sen 60 aldıysan çalışıp 90 alaydın.elinimi bağladılar.işin kısası şu.engelli bir emekli zaten geçimini yapsa çalışmaz.kafana yaz bunu.özeldede devletin sağladığı olanak olmuş olsa kimse uğraşmaz.

Ben evde bakım ayrıca 2022 maaşı alıyordum yani ortalama 800-850 aylık elime geciyordu çok samimi sölüyorum boşluktaydım insanin işi olmadıktan sonra boş kalıyor bide karstaydın 3 yıl öle karsta kahveden eve evden kahveye boş boş gidip geldim sonra 2 ci bir cocuk düşündük ama olmaz dedim iş yok elalem şöyle şöyle der dedik vaz gectim ve sonra bilgisayardan şehirlerde iş ilanlarına baktık ve antalyaya gelmeye karar verdim ve bu böle nereye kadar iki maaşımıda iptal ettim ben ssk ödensin dedim ve 2011 de ceşitli işlerde çalıştım halende çalışıyom şuan bi belediyede taşeronum 1 buçuk aydır maaşımı vermiyorlar ama çslışmaya devam maaşım 900 tl yani senin emekli paran sen beleşten alıyon bu parayı ben çalışarak hembide geçiktiriyorlar sen tiko gününde alıyorsun ben 1 buçuk 2 ay çalıştıgım halde emrgimin karşılıgını öle alıyorum şimdi senle beni kıyaslarsan senin konuşmaya hakkın yok

Ayrıca ben emekliliye 13 yıl var keşke ama keşke şuan emekli olsaydım alırdım 800-900 arası bide yine özelde iş bulurdum 800-900 özelden alsam ettimi sana 1800 alsana devlet memur maaşı ama bunları yapıcazda özrl rahat deyil ozaman benim gibi bunalınca çocukların eşin gelicek aklına hele bide tek sen çalışıyorsan katlanıcaksın öle kolay yoldan emeklilik yetmiyor deyip kul hakkı yersen o maaşından hayırda gelmez öteki dünyadada ne olur bilinmez

Kusura bakma da emekli olanlar havadan mı emekli olmuşlar. En az 10 sene çalışıp emekli olmuşlar. 1 - zaten eski işlerinde calissalar neden emekli olsunlar 2 - hem emekli maaşı alıp hem özelde çalışmak ne kadar etik. 3 - belesten para alıyorlar diyorsun da senin çalışma imkanın varken bakım aylığı almissin. Seninki mi belesten yoksa alnının teriyle emekli olup yetmediği ve özelde artık çalışma imkanı olmadığı için atama bekleyenenin ki mi.

Sen ve senin gibi insanlara nedesem boş umarım atanırsın kardeşim uzatmayalım umarım tüm emekliler atanır kefenin ce yok!!!

O evde bakım şuan yine başvursam aşırım % 60 rapor var ama ssk daha önemli eminimki sen onuda alıyorsundur aynı anda çünkü aç gözlüsün gözünüzü t. Doyursun

Hakikaten senin gibi hem ders calismayip düşük puan alan hem de zamanında çalışma imkanı varken bir işte calismayip devletten para alan (çalışma imkanı olmayanlar alınmasın) sonra can sıkıntısı yüzünden çalışan insanlardan ne beklenebilir ki. Bakim ayligi almiyorum alamam hakkim degil engel oranim 91 rahatladin mi. Işın bu kısımdan sonrası hakarete girecek ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğim.

Tamam kardeşim inşallah atanırsın tüm emekliler atanır inşallah güzel kardeşim benim hakaret ettiysem özür dilerim kal saglıycakla

Emekli olup ta halen daha devlete sirtini dayamak katiksiz gerisinde siz söyleyin .Ya daha isi bile olmayanlar var emekliysen git özel sektörde birşeyler yap niye insanların hakkini yiyorsunuz

Binlerce zor durumda atanmayi bekleyen insan var emekli olan arkadaslar az,çok elinize bisey geçiyor .Birazda atanamayan tercih yanlari düşünün vijdanen lutfen

Mustafa bey sonradan konuya müdahil olup olaylara zıplamayın. Geçmişte yazılanları okuyun. Burda her türlü engelli arkadaş var ve bazı engel gruplarının özelde çalışma durumları yok. Olsa zaten niye emekli olsunlar. Hadi emekli de oldular ve emekli oldukları halde özelde de çalışıyorlar. Niye devlete girmeye çalışsınlar. Bulundukları yere sonradan tayinlere gelecekleri bile belli değilken. Bu durumda devlletin memura verdiği maaştan daha fazla maaş alırlar. Ama özelde çalışma imkanları yok. Bu örneği belki de 50. kez veriyorum başkaları yazsın yine veririm. Diyaliz hastası haftada 3 gün diyalize giriyor diğer günlerde de diyalizin etkisiyle yorgun sen işveren olursan böyle bir engelliye iş verirmisin. Asla vermezsin adım gibi eminim. Kedinin uzanamadığı ciğere mundar demek yerine keşke sınavdan önce sınava çalışıp emekli engellilerden daha fazla puan alsaydınız. Lütfen biraz beyninizi yorun. Bu konuyu anlatmak artık bıkkınlık verdi. Konu zaten amacının çok fazla dışına taştı.

Hasan kardeşim herşeyi çalışmaya puana baglama lütfen düşük puan alan insanları rencide ediyorsun erkesin zekası eşit bence nasip kısmet işi herşeyi puana baglarsanız farklı şeyler çıkar ve sonradan üzülürsünüz canım kardeşim

Başkaları emekli olmuş ve KPSS'ye girmiş atama yapacak kişilere beleş para alıyor, katıksızlar vs. derse asıl bu konu sadece yüksek puana değil başka yerlere kaçar. Merak etme hayatta o kadar çok üzecek şeyler var ki burda yazılanlarla üzülmeye vakit bile kalmaz. Elbette başka nedenlerden dolayı çalışamamış ve düşük puan almış arkadaşlara bir sözüm yok ve onlar zaten bu tür yorumları yapmazlarda kafalarını da takmazlar. Benim sözlerim sadece emekli atama bekleyenlere haksızlık yapıyor diyenlere.

Üst Alt