Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diyaliz hastasıyım. Şimdi rapor alsam, nakilden sonra geçerli olur mu?

berfom

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
iy günler, ben ahmet. 18 yaşındayım. 7 aydır diyalize giriyorum. yakında böbrek nakli olucam. benim de rapor alma hakkım var mı?
raporu şimdi alsam nakilden sonra işime yarar mı, yoksa nakilden sonra tekrar mı almam gerek? nakilden sonra yüzde kaç raporum olur bana ne gibi faydaları olur?
bilgilendirseniz minnettar olurum

Ahmetçim, sadece malulen emeklilik durumunda Kontrol Muayenesi istenmiyor. Onun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu her zaman Kontrol Muayenesine çağırıp, durmuu kontrol edebilir. Özellikle ihbar vb. durumlarda...
Ama sen her halukarda şimdi rapor al. Al dursun...

peki nasıl rapor alıcam devlet hastanelerinden mi ? ne gbi evraklar gerekiyor

Mmmm, şimdi tereddütte kaldım.

En erken emeklilik şekli, malulen emekli olamaktır. Bunun için
1- İlk sigortalı olduğunda maluliyet (yani %60 ve üzeri) derecesinde işgücü kaybın olmamalı
2- Emeklilik başvurun anında maluliyet derecesinde işgücü kaybın olmalı
3- En az 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim olmalı.

Şimdi, senin ilerde malulen emekli olabilmen için, ilk sigortalı olduğunda maluliyet derecesinde işgücü kaybının olmaması gerek. Oysa sen şu anda başvursan, maluliyet derecesinde işgücü kaybı ile sigortalı olmuş olursun ve bu da 1800 günle malulen emekliliğini imkansız hale getirir.
Ben senin yerinde olsam, nakil olurum, sonra sigortalı olarak çalışmaya başlarım ve maluliyet derecesinde sakatlığımın olmadığına dair rapor çıkartırım (bunun için defterdarlığa başvurursun o zaman, onlar seni hastaneye sevk eder...). Böylece yukarıdaki 1 numaralı şartı yerine getirmiş olurum. İlerde bir sorun yaşamazsam, ne ala, ama yaşarsam ve işgücü kaybım maluliyet derecesine yükselirse, o zaman kolayca emekli olabilirim.

Biraz karışık ise, anlamadığın yeri sor lütfen

sevgili abicim ben emeklilik felan düşünmüyorum dha yaşımız geç çalışmak istiyorum.ben zaten hastalandıktan sonra sigortalı oldu yada hastalanmadan bir hafta önce bi yaş konusu yüzünden bizim enişte bi şirketten göstermiş 10 gün de yatırmış.şimdi benim istediğimm ben nakil olucam sağlığıma kavuşacam işallah üniversite hayatıma da dönücem ben şimd rapor olsam bana faydası olur mu özürlü aylığı dışında işe girerken felan durumumuz fena değil vede nakil olduktan sona iptal olurmu olursada yüzde kaç verirler iş alımlarında istelininen özürlü oranında verirler mi

Üst Alt